Jump to content



Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ρωτα για τα σκαλιστά να τα στείλεις σε αμμοβολή γιατί θα σου βγεί η πίστη ανάποδα να βγάλεις το βερνίκι το παλιό.

Παράδειγμα επίπλου που μόλις ήρθε απο αμμοβολή

 

Κανε μια δουλεια σωστα! :p Ποσο θα μου κοστισει κατι τετοιο? Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

by the way η δουλεια προχωραει σφαιρα απ οτι φαινεται στις φωτο! Καλη συνεχεια!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχω χαρεί περισσότερο το ότι κατάφερα και τους συντόνισα όλους και δουλεύει ρολόι η όλη διαδικασία, παρά το ότι έχω κάνει ένα σωρό κατασκευές, που είναι κάτι που μου αρέσει πολύ όπως ξέρετε :) 

 

Αυτό είναι το δύσκολο !

Διαφορετικά αν τους αφήσεις στο "πάσο" τους οι μόνοι ευχαριστημένοι θα είναι εκείνοι! :p

Έχω πικρή πείρα , γιατί στο δικό μου σπίτι περίμενα δυο χρόνια το μάστορα να μου βάλει τις ξύλινες επενδύσεις στο τζάκι!

Αλλά πήρα το αίμα μου πίσω καθώς ήταν η τελευταία δουλειά του και περίμενε να εξοφληθεί (ευτυχώς τον κράταγα κάμποσα λεφτά μέσα).

Ω! ποία απογοήτευση τον περίμενε όταν του είπα στο χαλαρό, ΟΚ έχουμε αυτό το υπόλοιπο, πέρνα να εξοφληθείς σε . . . δυο χρόνια ! ! !  :hehe:

Κόντεψα να τον πάρω στο λαιμό μου (άλλαξε 30 χρώματα πρός το βυσσινί κυρίως ! !  ) αλλά το κατάπιε και περίμενε!

Αμ πως! ! !  :D

Αγάπη καλή συνέχεια και καλή δύναμη!
Πολύ σύντομα δεν θα το πιστεύεις πόσο προχώρησε ! ! ! :)

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@Simon

 

Ακριβως δεν μπορω να σου πω ουτε καν στο περιπου. Ενδεικτικα το πλαινο στο true violet project μου πηγε 2ευρω κ σκελετος απο ποδηλατο 15.

Δεν ειναι ακριβη διαδικασια παντως. Οσες φορες την χρειαστηκα πληρωσα με ευχαριστηση αυτο που μου ζητησαν. 

 

Βεβαια τωρα καταλαβα οτι τσαμπα εδωσα και τα 2 ευρω ανα πλαινο τοτε. Θα μπορουσα να το κανω κ με το τριβειο μου. Αλλα οκ δεν ηξερα κ πολλα τοτε κ πιστεψε με ειναι το πιο φθηνο μου λαθος οσο καιρο ασχολουμαι :) εχω κανει πολυ πιο ακριβες λαθος επιλογες.

 

@Seafalco το καταλαβα οταν επρεπε να γίνει. Ολοι ηταν απο πανω μου. Αυτο που καταλαβα κ πιανει (τουλαχιστον μεχρι στιγμης) ειναι να τους εχεις χωριστα κ να μην ειναι ο ενας στα ποδια του αλλου.

Πχ αυτος που εχει αναλαβει σπατουλαρισματα δε θα κανει και τα μπανια. Αλλα τα μπανια θα τα αρχισει και τελειωσει ο πλακας. Οποτε αν δεν μπουν ισια τα πλακακια δε θα σου λεει ο πλακας, ο αλλος που σοβατισε φταιει :p

Τους εχεις σε συγκεκριμενα καθήκοντα, σε αλλα δωματια οσο ειναι δυνατο και φυσικα κανεις ολες τις συμφωνιες πριν.

 

Για παραδειγμα δηλωσα οτι οποιος πειραξει τη λεμονια δε παιρνει φραγκο. Εκει λοιπον που λεγανε να την κοψουν γιατι ενοχλει (για φαντασου καρποφορο δεντρο να ενοχλει <_<) ξαφνικα δε περνανε καν απο μπροστα της αλλα εξω απο τον μαντροτοιχο :hehe:

Λιγο πυγμή θελει ισως και πολυ καποιες φορες κ επισης να μη σου παρουν το θάρρος στην αρχη. Αν το ελεγξεις ευθύς εξαρχης ολα πανε ρολόι. Ελπιζω να συνεχισει ετσι :)

 

 

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Το τραπεζι που ποσταρα ειναι απο τον μαστροηλια. Μεγαλος μαραγκος ή μαλλον καλλιτεχνης για να ειμαι σωστη. Του εχω τυφλη εμπιστοσυνη και εχει αναλαβει ολα τα ξυλουργικα στο σπιτι "λευκη επιταγη" που λενε.

 

http://siotis.gr/el/

 

Απλα επεσα σημερα πανω του κ πηρα μερικες φωτογραφιες μιας και ηταν εντυπωσιακη ροτοντα.

 

Αλλα αυτος θα το λουστραρει κιολας :) Του το πας κ το παιρνεις καινουριο. Αν θες να παρεις τιμη ολικη για τα δικά σου τον παιρνεις τηλ κ τον ρωτας. 

 

Τον αλλο που εδωσα τον εχω δοκιμασει σε αυτα που ειπα παραπανω. Δηλαδη μονο για τη διαδικασια της αμμοβολης. Αλλο το λουστρο αλλο η αμμοβολη. Και καλα θα κανεις οταν παιρνεις τιμη λουστραδορου να ρωτας κ το τι λουστρο βαζει :)

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ελπιζω να συνεχισει ετσι :)

 

Εγώ δεν ελπίζω απλά, είμαι απολύτως σίγουρος! ! ! :T: 

Αλλιώς, τους "κλαιω", θα καταλάβουν ότι το avatar σου δεν είναι μόνο . . . avatar ! ! ! :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

τι λουστρο

Θα επανελθω σε αυτο εν καιρω! :p 

Ασχετο, ενα τετοιο τραπεζι εχω και στο πατρικο μου (μαζι με ολα τα αλλα).

Link to comment
Share on other sites

Παλια μαδερια οικοδομης ,ψιλοπετσικαρισμενα...

Κοπηκε το σαπιο τμημα στις ακρες ,περαστηκαν με πλανη να ερθουν οσο το δυνατον καλυτερα ,τριφτηκαν με τριβειο  [ 120 κ 180 γυαλοχαρτο ] κ ειπα να δοκιμασω κατασκευη  χωρις καμμια βιδα.:)

Μαλλον εκανα καποια μλκ:amen: στη φωτογραφικη κ χαθηκαν οι φωτο απ την κατασκευη ,οποτε εβγαλα νεες αφου το ειχα τοποθετησει.

IMG_2079.thumb.JPG.6f597598fda8f3af2817dd8c34809a2e.JPG

Εδω φαινονται καποιες λεπτομερειες απ το τελικο φινιρισμα, περαστηκε  teak oil, τριφτηκε ελαφρα κ ενα χερι σπρευ λουστρο.

IMG_2080.thumb.JPG.5006d5c0780bc2eef8f3875f00241794.JPGIMG_2085.thumb.JPG.64978fed39dfd2d27a005c279489952b.JPGIMG_2086.thumb.JPG.2181bf2387eb3744cba7ef807ca670ec.JPG

Κ εδω φαινεται καπως ο τροπος συνδεσης...

IMG_2081.thumb.JPG.b4c7b96c170f68f7af2d81bdbb886555.JPGIMG_2082.thumb.JPG.775cf9a216087f1d0b100f2d7673b029.JPG

Σκαφτηκαν λιγο τα σημεια των ενωσεων ,μπηκαν καβιλιες 10αρες ,ειδικα στο ραφι 4 λογω μεγαλου βαρους που θα σηκωνε, ξυλοκολλα  κ επειδη δεν ειχα τοσο μακριους σφικτηρες δεθηκε με ιμαντες.:p Πλακα πλακα οι ιμαντες  κανουν πολυ καλη δουλεια σε τετοιες περιπτωσεις κ δεν πιανουν πολυ χωρο!!!!!!!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Custom αντιφλογικη σχάρα ψησταριάς υγραερίου που μπαίνει ανάμεσα στον καυστήρα υγραερίου και την σχάρα ψησίματος από παλιό κάδο πλυντηριου 

Για φίλο  :)

IMG_20171215_181803_HDR.thumb.jpg.9c2ef27d79259de5a088baace1ced64a.jpgIMG_20171215_181817_HDR.thumb.jpg.4a3fd4cdff50d4c077cc240ceec5a261.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Αφού παραλάβαμε υλικά...

 

20171215_081712.jpg

 

Αρχίσαμε να κλείνουμε "πληγές" σήμερα στο θέμα ηλεκτρολογικής εγκατάστασης :) 

 

20171215_103501.jpg20171215_103509.jpg20171215_103525.jpg

 

Και μιας και ήρθε ένα "μεγάλο παιδάκι" σήμερα από το σπίτι και από ότι θα έχετε καταλάβει ζηλεύω εύκολα :p 

 

20171215_102207.jpg

 

Το παρέλαβα για τα χοντρά στα πατώματα και από εκεί και πέρα ανέλαβαν τα εργαλεία χειρός και ο φίλος μου ο Λευτέρης που γιορτάζει και σήμερα για να μην τραυματίσουμε καμιά σωλήνα. Μου είχε εμπιστοσύνη λέει αλλά όχι στα τελευταία :hehe: 

 

20171215_114513.jpg

 

Για τιμωρία τον έβαλα να κουβαλήσει και όλα τα μπάζα από το μπάνιο :p

Αυτά και για σήμερα :) 

Κόπηκαν και κάπου 12 μέτρα κάγκελο, αλλά φωτογραφίες από Δευτέρα που θα βγουν περισσότερα μέτρα :) 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κόπηκαν και κάπου 12 μέτρα κάγκελο, αλλά φωτογραφίες από Δευτέρα που θα βγουν περισσότερα μέτρα :)

:p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μπράβο!!!!! Την επιγραφή πως την έφτιαξες; Ο αναπτήρας είναι ο μεγάλος;

 

H επιγραφή είναι "χτυπημένη" με cnc Laser. O αναπτήρας είναι ο μεγάλος.

Η καμπίνα έχει ύψος 20εκ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2017 at 9:43 ΜΜ, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

@karmen1983 Καλό το Makita, αν είναι το hr4001c για δάπεδο χρειάζεται πιο μεγάλο. Πολύ καθαρό το βλέπω, στο κουτί του έμεινε:D

Δεν ειναι το HR4001C. Δε θυμάμαι τον ακριβή αριθμό μοντέλου τώρα αλλά έχει 18-19joule το συγκεκριμένο της φωτο.

Το είδες καθαρό γιατί μόλις είχε ανοίξει η συσκευασία για να πιάσει δουλειά. Και μόλις τελείωσε η δουλειά, ο Λευτέρης το καθάρισε με ευλάβεια και το ξαναέβαλε στη βαλίτσα του.

Τρομερό εργαλείο πάντως και πήρε 15-20 λεπτά για να σπάσει το πάτωμα. Νομιζω κοστίζει κάπου 1000ευρώ.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

No7tr01.thumb.jpg.75849847eb1d8711c54600f5ebf73ae9.jpg

Μερικές φιγούρες λείπουν ή κάνα Playmobil για να ολοκληρωθεί η φωτογραφία :)

Πολύ καλή δουλειά Μπάμπη :T:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.