Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Jaco έγραψε:

Ούτε η γυναίκα μου δεν μου κάνει κουμάντο στα οικονομικά μου, θα μου κάνουν τώρα σε φόρουμ στο ίντερνετ. :hehe:

 

Eμένα μου κάνει.

πριν 1 λεπτό, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Γιατί;

Για να μην ακούω χαζα

 

Το πρόβλημα είναι ότι είχα χαθεί απο τις εξελίξεις και ζήτησα και 480. Και εκτέθηκα...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Μη γελάς, ισχύει. Οκ το cinebench το δείξαν, το ξέρουμε. Μετά τι; Τα 1.72 vcore για απλό ματσάρισμα σε οποιοδήποτε ρεαλιστικό σενάριο δεν τα δείχνει κανείς. ΥΓ. Έχω παραγγείλει ryzen.

Κι εγώ θα πάρω αλλά δεν τον πληρώνω overpriced και με μηδενικές επιλογές σε μητρικές που είναι επίσης overpriced.

Δε βιάζομαι καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trexx για μένα enthusiasts είναι αυτοί που έχουν το λιγότερο GTX 1070 και τούμπανο σύστημα με higher end hexa/octa core και όλα τα τελευταία μπλιμπλίκια και κοκοκόψαρα σε ένα σύστημα που πάντα είναι με τα τελευταία μοντέλα της αγοράς από κάθε άποψη και ποτέ δεν θα αγοράσουν με πρώτο κριτήριο την τιμή...αυτό είναι enthusiasts.

Αυτοί λοιπόν δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ λόγο να προβούν σε βιαστική αναβάθμιση καθώς οι Ryzen αντικειμενικά δεν αποτελούν ξεκάθαρη υπεροχή.

Συν όλα τα θέματα διαθεσιμότητας & teething problems.

Οι υπόλοιποι σαν εμένα, αν δεις έχω ένα σύστημα συνδυασμό παλαιών και νεώτερων εξαρτημάτων, που έχουμε δηλώσει οτι θα προχωρήσουμε σε αγορά Ryzen θα το ψάξουμε και δεν θα δώσουμε €500  για CPU μόνο. Δεν είμαστε enthusiasts και η τιμή είναι κριτήριο γι'αυτό και όπως έχω πει περιμένω τους R5 και την διαφορά από τους R7 θα την κάνω καλύτερη μητρική/μνήμες καθώς ευελπιστώ 3-4 χρόνια μπροστά να μπορώ να πετάξω πάνω την επόμενη γενιά κρατώντας ίδια όλα τα υπόλοιπα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas, @Trexx, @NikosD, @jesus

 

Δεν κρατάω αναλυτικό σκορ, αλλά είστε όλοι μια ανάσα από ένα μικρό διάλλειμμα. Δεν μπορώ να παρακολουθήσω διεξοδικά τόσες σελίδες, οπότε κάποιοι μπορεί δικαίως να ισχυριστείτε ότι φταίτε λίγο λιγότερο. Λυπάμαι, αλλά δεν έχει σημασία. Παρακαλώ προσέξτε ιδιαίτερα τις εκφράσεις στο επόμενό σας μήνυμα. Κλείνω τις αναφορές που εκκρεμούν, αλλά τελείτε όλοι υπό προειδοποίηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην λες και πολλά για ξεκάθαρες υπεροχές γιατί μερικοί πιστεύουν σίγουρα κάτι τέτοιο.

Υπερέχει σε όλα ξεκάθαρα ο Ryzen αλλά δεν τον παίρνει κανείς γιατί είναι όλοι Intelάδες ακατάδεκτοι.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Trexx έγραψε:

Τι να εξηγήσω. Τζάμπα τεστάρισμα από άκρη overseas

Εφόσον δεν θες να εξηγήσεις, θα κάνω μια υπόθεση. Εφόσον λοιπόν θα έχεις Ryzen στην κατοχή σου θα τρέξεις benchmark για να δείξεις ότι οι 'χαζοί' λένε 'χαζά';

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς υπεράσπιση του εαυτού μου και μόνο, έχω να δηλώσω πως δεν έχω κάνει προσωπική αναφορά σε κανένα με quote, δεν έχω κάνει κανένα προσωπικό χαρακτηρισμό και γενικά δεν έχω απαντήσει σε κανέναν.

Είμαι πολύ προσεκτικός στο να εκφράζω απλώς τις "ακραίες" απόψεις μου, όπως δηλαδή ότι εκτός των παιχνιδιών που είναι μια κατηγορία μόνα τους, δεν υπάρχουν άλλες εφαρμογές που να δικαιολογουν από άποψη επιδόσεων και τιμής/ απόδοση την αγορά ενός Kaby η από άποψη τιμής/απόδοση την αγορά ενός Intel HEDT.

Σταματάω εδώ για σήμερα.

Τι άλλο να γράψω, τα είπα όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πάρω τον 1600 (~€250) όταν βγει, εφ'όσον μπορώ να βρω τίμια Β350 μητρική που να τρέχει ~€130 16GB 3000-3200 μνήμες τον ίδιο καιρό. €350+ δε δίνω για επεξεργαστή για να πάρω τον 8/16 ή i7. i5 δε παίρνω γιατί 4t πλέον είναι λίγα. GTX1060 έχω και θα έχω για κάμποσο καιρό οπότε χ€στηκα για το 10-20% που έχουν διαφορά στα games με 1080 (σε 1060 είναι ίδιοι αφού τρώει κόλλημα η gpu πρώτα).

 

so...

 

2 hours ago, dfk_7677 said:

Γιατί;

why not?

 

Επίσης όταν θα τον πάρω θα κάνω ότι benchmark μου καθίσει. Φακ, άμα υπάρχει ζήτηση και δεν έχει κάνει άλλος εδώ θα τρέξω ότι benchmark θέλετε.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Volrath said:

Eγώ θα πάρω τον 1600 (~€250) όταν βγει...

Χα! Ποντάρεις ότι υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να ξεκλειδώνει σε 8c πονηρούλη, ε;! :p (προφανώς αστειεύομαι...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Volrath έγραψε:

Eγώ θα πάρω τον 1600 (~€250) όταν βγει, εφ'όσον μπορώ να βρω τίμια Β350 μητρική που να τρέχει ~€130 16GB 3000-3200 μνήμες τον ίδιο καιρό. €350+ δε δίνω για επεξεργαστή για να πάρω τον 8/16 ή i7. i5 δε παίρνω γιατί 4t πλέον είναι λίγα. GTX1060 έχω και θα έχω για κάμποσο καιρό οπότε χ€στηκα για το 10-20% που έχουν διαφορά στα games με 1080 (σε 1060 είναι ίδιοι αφού τρώει κόλλημα η gpu πρώτα).

 

so...

 

why not?

 

Επίσης όταν θα τον πάρω θα κάνω ότι benchmark μου καθίσει. Φακ, άμα υπάρχει ζήτηση και δεν έχει κάνει άλλος εδώ θα τρέξω ότι benchmark θέλετε.

 

Για MSI σε βλέπω . Δύο σελίδες πριν έδωσα ένα λινκ που αναφέρουν πως η MSI  έχει bios έτοιμο για ενεργοποίηση A-XMP profiles έως και 3600Mhz αν κατάλαβα. 

Θα μπεί σε όλα τα x370, b350 όπως αναφέρουν.

 

Αλλά πάλι οι MSI δεν μου αρέσουν.

Από giga δεν περιμένω και πολλά σε ότι αφορά τις μνήμες. Σχεδόν ποτέ δεν το είχαν, να χρονίζουν υψηλά μνήμες . 

Για asus, asrock δεν έχω ακούσει κάτι .

 

Κακά τα ψέματα. Ο 1600 είναι ο επεξεργαστής που ενδιαφέρει τους περισσότερους απαιτητικούς χρήστες.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Κρατώ στα χέρια μου τα αποτελέσματα του benchmark test που είχα ποσταρει κι εδώ, σχετικά με το x264 και x265 performance του RyZen

Από τα δικά μου συστήματα πήρα μετρήσεις από Sandybridge και Haswell, από έναν συμφορουμιτη από Slylake και από έναν developer στο εξωτερικό που ασχολείται με encoding πήρα αποτελέσματα από RyZen.

Κρατώ στα χέρια μου μια βόμβα που ανατρέπει σε ένα βαθμό όλες τις θεωρίες μας για τον Windows Scheduler και το performance των RyZen σε configuration με ένα ή δύο CCX.

Θα τα δημοσιεύσω όταν βρεθώ στο PC (τώρα πίνω καφέ)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...

Μετά τον Κυριακάτικο καφέ και την διαγραφή των απρεπών (προσβλητικών) σχολίων έχουμε τα εξής:

 

Είχα ποστάρει εδώ το παρακάτω benchmark:
http://jfl1974.free.fr/Benchmark.zip

 

Μετράει ταχύτητα σε x264 1080p και x265 2160p με settings επιλεγμένα για Full CPU utilization ακόμα και σε 8C/16T CPUs.

 

Εγώ όμως έψαξα να βρω το IPC του x264 και x265, οπότε στα δικά μου συστήματα και σε άλλων χρηστών εφάρμοσα αυτά τα settings:

 

a) Win 10 x64 system
b ) SMT/ Hyperthreading disabled
c) Turbo disabled (+XFR disabled for RyZen)
d) Underclocked to 3.0GHz
e) Only 2 cores active

 

Τα συστήματα που μετρήθηκαν είναι:

 

Sandybridge Core i5 2400 6MB Cache, 
Haswell Core i3 4170 3MB Cache, 
Skylake Core i7 6700K 8MB Cache και
RyZen R7 1700 8MB + 8MB Cache *

 

* Τα αποτελέσματα του RyZen είναι διπλά.

 

Στην μια περίπτωση τρέχουν σε ένα CCX (2+0) και στην άλλη σε δύο CCX (1+1)

 

Κι εδώ πέφτει η βόμβα.

Το configuration με 1+1 είναι ταχύτερο (ελάχιστα) από το 2+0.

 

Η πιο πιθανή εξήγηση είναι ότι στο 2+0 βλέπει 8MB L3 cache, ενώ στο 1+1 βλέπει 16MB L3 cache.

Το x264 στα συγκεκριμένα settings φαίνεται cache sensitive (περισσότερο από το x265)

 

Υπό αυτή την έννοια αδικείται λίγο ο Sandy με 6MB cache και περισσότερο ο Haswell με 3MB cache σε σχέση με Skylake και RyZen.

 

Όποιος έχει Core i7 Sandybridge και Core i7 Haswell ας τρέξει το benchmark με βάση τις οδηγίες μου.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τώρα πόσο πολύπλοκος πρέπει να γίνει ο scheduler των Windows για να καλύψει και τέτοιες περιπτώσεις από την στιγμή που με αυτή την αποκάλυψη το 2+0 δεν είναι πάντα ταχύτερο από το 1+1.

 

Το σύστημα RyZen έτρεξε με DDR4-2666MHz από τον πολύ γνωστό developer rigaya (για όσους ασχολούνται με HW encoding) που μου έστειλε σήμερα το μεσημέρι τις μετρήσεις από το σύστημά του.

 

Τα αποτελέσματα του Skylake είναι από συμφορουμίτη του thelab.gr 

 

 

Results x264: (r2744)


Skylake -2C/2T@3.0GHz -> 3.87 fps

 

Ryzen (1+1)-2C/2T@3.0GHz -> 3.49 fps

 

Haswell-2C/2T@3.0GHz -> 3.46 fps

 

Ryzen (2+0)-2C/2T@3.0GHz -> 3.42 fps

 

Sandy-2C/2T@3.0GHz -> 2.42 fps

 

 


Results x265: (v2.3+7)


Skylake-2C/2T@3.0GHz -> 0.86 fps

 

RyZen (1+1)-2C/2T@3.0GHz -> 0.71 fps

 

RyZen (2+0)-2C/2T@3.0GHz -> 0.70 fps

 

Haswell-2C/2T@3.0GHz -> 0.67 fps

 

Sandy-2C/2T@3.0GHz -> 0.44 fps

 

 

Για το τέλος αφήνω και τα Full results για RyZen R7 1700 και Skylake Core i7 6700K

 

x264 (r2744):


Ryzen 8C/16T R7 1700@stock 19.07 fps

 

Skylake 4C/8T 6700K@4.7GHz 14.82 fps

 

Skylake 4C/8T 6700K@stock 13.27 fps

 

 

x265(2.3+7):


Ryzen 8C/16T R7 1700@stock 3.19 fps

 

Skylake 4C/16T 6700K@4.7GHz 3.17 fps

 

Skylake 4C/16T 6700K@stock 2.56 fps

Έγινε επεξεργασία από NikosD
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Trexx said:

 

Aρχηγέ, μιλάμε για ένα forum καλώς ή κακώς εξ αντικειμένου ελιτίστικο -δεν έχει συνταγές μαγειρικής- ένα φόρουμ που αποτελείται κατά 85% τουλάχιστον από enthusiasts, και ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι τώρα δεν έχει αγοράσει αυτόν τον γ@μημένο τον RYZEN. Είμαστε σοβαροί; Ούτε οι εγκάθετοι που τα παίρνουν τζάμπα (ελάχιστοι εδώ μέσα) δεν το τόλμησαν, και συζητάμε. Ένας μύθος είναι ο ryzen, μια συνομωσία των πυρήνων, ως εκεί.

 

Μια η μητρική δεν μπορεί, μια ο κώλος μου πονεί.

 

8 πυρηνες -> 500 ευρώ

8 πυρήνες -> 1000 ευρώ

 

Άρα το πρώτο καλύτερο. Don't be peasants, ξαναλέω.

Όταν σταθεροποιηθεί η πλατφόρμα με μπόλικα updates ίσως κάποιοι αγοράσουν. Μέχρι εκεί. Καλά το OC δεν πρόκειται να βελτιωθεί μιάς και είναι θέμα καθαρά κατεσκευής του CPU.

 

21 hours ago, giorgos2187 said:

Με τους φαντασιοπληκτους να δουμε τι θα κανουμε.... 

'Ολοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο! :hehe:  

 

21 hours ago, Trexx said:

Ποιόν; Υπόδειξέ  μου, να τον κάνω. Ρε κανένας δεν πήρε. Κι αυτοί που πήραν στη γειτονιά τα κρύβουν στην κυριολεξία. Βγάλαν μάλιστα και ανακοίνωση ότι αν δεν στρώσουν τα bios (ο χριστός κι η μάνα του) δεν ανεβάζουν τίποτα...

Αυτό που λές για κάποιους ίσως φαντάζει μπούρδα και υπερβολικό αλλά είναι η μαύρη αλήθεια. Γνωστό φιλαράκι με σύστημα Ryzen 1800X και ASUS Crosshair μητρική του ήρθε να το πετάξει απ'το παράθυρο τις πρώτες βδομάδες κυκλοφορίας των Ryzen. Με το τελευταίο UEFI update κατάφερε να παίξει επιτέλους τις μνήμες στα 3200 χωρίς αστάθειες αλλά με το CPU στα 4.1GHz @1.45V ρεύμα και βαράει 80°C+ σε cinebench κάνοντας χρήση custom υδρόψυξης EK. Επίσης μου είπε οτι το στοκ ρεύμα που του έδινε η mobo ήταν περίπου 1.47-1.48V (CPU stock @3.7GHz), οτι νά ναι δλδ... με την AMD να αναφέρει ώς "safe" voltage το 1.35V. Ότι συμπέρασμα βγάζεις απο αυτό το ίδιο βγάζω και γώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, NikosD said:

ΟΚ...

Μετά τον Κυριακάτικο καφέ και την διαγραφή των απρεπών (προσβλητικών) σχολίων έχουμε τα εξής:

 

Είχα ποστάρει εδώ το παρακάτω benchmark:
http://jfl1974.free.fr/Benchmark.zip

 

Μετράει ταχύτητα σε x264 1080p και x265 2160p με settings επιλεγμένα για Full CPU utilization ακόμα και σε 8C/16T CPUs.

 

Για το τέλος αφήνω και τα Full results για RyZen R7 1700 και Skylake Core i7 6700K

 

x264 (r2744):


Ryzen 8C/16T R7 1700@stock 19.07 fps

 

Skylake 4C/8T 6700K@4.7GHz 14.82 fps

 

Skylake 4C/8T 6700K@stock 13.27 fps

 

 

x265(2.3+7):


Ryzen 8C/16T R7 1700@stock 3.19 fps

 

Skylake 4C/16T 6700K@4.7GHz 3.17 fps

 

Skylake 4C/16T 6700K@stock 2.56 fps

Επειδή το bench είναι ωραίο και απλό, δεν το χώνεις σε ένα thread μόνο του;

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.