Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

51 minutes ago, petranGRE said:

Υπάρχει μεγάλη βελτίωση στη λειτουργία του SMT καπό τα νέα Win10 Fall creators update.  Ως αποτέλεσμα υπάρχει σημαντική αύξηση στα fps σε όλα τα παιχνίδια(κυρίως στα mins).  Σε κάποια παιχνίδια που παίζω έχουν εξαφανιστεί τελείως τα fps drops που είχα.  

Εδώ μερικές αναφορές.

 

This update is supposed to improve SMT/Hyperthreading handling and control CCX latency (on Ryzen CPUs). So I'd wager your performance would improve in these scenarios:

  • You've previously been CPU bound
  • Your CPU has SMT/Hyperthreadding
  • Your CPU has more than 2 cores / 4 threads

If and only if you meet those conditions, then:

  • Your average performance increase is around 10-20%, but your minimum frame rates could be much higher (20-30%)
  • If you have a Ryzen CPU your performance increase may be even larger.

Επίσης παρατήρησα σημαντική αύξηση στις επιδόσεις του 850 evo που για κάποιο λόγο πριν είχε χαμηλές επιδόσεις ειδικά σε 4K.

Τώρα όλα είναι μια χαρα. 

https://www.reddit.com/r/Planetside/comments/771inl/absurd_performance_boost_with_the_fall_creators/?utm_content=title&utm_medium=hot&utm_source=reddit&utm_name=Planetside

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update , σαν να κάνεις update από 8 σε windows 10 ότι να νε . Έβαλα και ένα firestrike πάνω κάτω τα ίδια τώρα έχω έρθει να δω το χιονάθρωπο το βράδυ θα γίνει περαιτέρω testing !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσε η αναβάθμιση χωρίς κανένα θέμα. Σαν πρώτη εντύπωση έχω την αίσθηση οτι είναι snappier το σύστημα.

Μπορεί να είναι και placebo effect

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι ότι όσο οι Ryzen δεν παίζουν γερά στους OEMs, η AMD λεφτά δεν θα βγάλει. Μεγάλο μέρος των κερδών της προήλθαν από το mining και με βάση τις εκτιμήσεις της γα το επόμενο τρίμηνο, όπου χοντρικά υπολογίζει 15% μείωση εσόδων, δεν περιμένει να βγάλει περισσότερα λεφτά από τους Ryzen, ενώ παράλληλα ελπίζει να μην υποχωρήσει σημαντικά το mining.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Πάντως εγώ αυτό που κατάλαβα, είναι ότι όσο οι Ryzen δεν παίζουν γερά στους OEMs, η AMD λεφτά δεν θα βγάλει. Μεγάλο μέρος των κερδών της προήλθαν από το mining και με βάση τις εκτιμήσεις της γα το επόμενο τρίμηνο, όπου χοντρικά υπολογίζει 15% μείωση εσόδων, δεν περιμένει να βγάλει περισσότερα λεφτά από τους Ryzen, ενώ παράλληλα ελπίζει να μην υποχωρήσει σημαντικά το mining.

 

 

APUs χρειάζεται σε DESKTOP και MOBILE . 

Διαφορετικά τους OEMs δεν τους βλέπει , τουλάχιστον σε μεγάλες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μια γνωμη ρε παιδακια μιας και πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και θελω να ζητήσω δωρο απο τον Βασιλάκη.

Παλεύω μεσα μου να κατσω στα αυγα μου αλλα δεν....

 

Για 2o συστημα εχω ενα 4790κ

Να κανω την κινηση να τον δωσω και να φτιαξω ενα τουμπανακι με 1800χ η με t.d 1920x  η να παω σε εναν 8700κ η να μείνω με αυτον που εχω?

Α πανω σε αυτον ειναι η 2η 1080ti μεχρι να βγει η 1070ti και αν αξιζει αγορα της και να κλείσει με αυτην.

Με τρωει η τσεπη μου οπως βλέπετε συν ότι θελω να το κάνω χριστουγενιατικο δεντρο με rgb στολιδια :p μνημες gskill rgb κτλ.

 

Στα της χρησης.

Τα νορμαλ και οσο και αν προλαβω ελάχιστο gaming.

Ανάλυση οθονης 2κ 144hz

 

Για πειτε γνωμη για να με ενθαρρυνετε η να με φρεναρετε..

 

Το παραπάνω είναι φαση τραβατε με και ας κλαίω!!:hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, azazil1190 said:

Τα νορμαλ και οσο και αν προλαβω ελάχιστο gaming.

 

Κάτσε στα αβγά σου και περίμενε Ryzen refresh. Μια χαρά είναι μέχρι τότε ο 4790. Όταν έρθει η ώρα, θα πάρεις τα ίδια πράγματα φτηνότερα ή θα πας κατευθείαν σε κάτι καλύτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Κάτσε στα αβγά σου και περίμενε Ryzen refresh. Μια χαρά είναι μέχρι τότε ο 4790. Όταν έρθει η ώρα, θα πάρεις τα ίδια πράγματα φτηνότερα ή θα πας κατευθείαν σε κάτι καλύτερο.

Το σκέφτηκα και εγω το παραπανω αλλα ποτε θα είναι το refresh? και μετα το αλλο ειναι οτι ο 4790 θα πηγαίνει για χαρισμα θα πέσει και αλλο η τιμη του.

Θα αξιζει η αναμονη η κανεις τωρα την κινηση για εναν t.d η εναν 8700κ?

 

Ξερω πολλα τα ερωτήματα αλλα μας έχουν κανει το μυαλο σωβρακο amd και intel πολύ μπερδεμα.

 

Ελεγα να δωσω τον 5960χ και να παρω εναν 1950χ και τον 4790 να τον κραταγα μεχρι να πεθάνει αλλα ο 5960 κρατάει ακομα καλα και ο 4790 εχει αρχίσει να γερναει οχι σε επιδόσεις αλλά επειδή εχουν σκιστεί και βγαζουν συνεχώς 

 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Το σκέφτηκα και εγω το παραπανω αλλα ποτε θα είναι το refresh? και μετα το αλλο ειναι οτι ο 4790 θα πηγαίνει για χαρισμα θα πέσει και αλλο η τιμη του.

Θα αξιζει η αναμονη η κανεις τωρα την κινηση για εναν t.d η εναν 8700κ?

 

Ξερω πολλα τα ερωτήματα αλλα μας έχουν κανει το μυαλο σωβρακο amd και intel πολύ μπερδεμα.

 

 

Φεβρουάριο του 2018

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Φεβρουάριο του 2017

Refresh θα γίνει μονο στους ryzen οχι και στους t.d σωστα?

Παιδες συγνώμη για τις ερωτήσεις εαν φαίνονται χαζες αλλα δεν το πολύ παρακολοθουσα το νημα με ryzen κτλ.

 

Εαν περιμένω μεχρι τοτε την γλύτωσε ο Βασιλακης και η τσεπη μου:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.