Jump to content


Ιδέες διακόσμησης και DIY κατασκευες για το σπιτι και όχι μόνο


Recommended Posts

όταν βρω χρόνο ( αξιωθώ) τις absolut που μαζεύω είναι για κρεμαστά φωτιστικά που θέλω να φτιάξω :hehe::hehe:,

μαζί με κάτι άλλα μπουκάλια που έχω για πορτατίφ.

*εδώ κι ένα 6μηνο έχω συγκεντρώσει τα υλικά αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση ακομα

https://www.google.gr/search?q=πορτατιφ&client=ubuntu&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjvgYiViobTAhWExRQKHfonAQEQ_AUIBigB&biw=1495&bih=773#tbm=isch&q=absolut+bottle+light&*&imgrc=_

 

dd1297e036a20dd4804c3500f4c3e2ed.jpg il_340x270.1032947402_e8az.jpg

 

Spoiler

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω αυτό που ανέβασες με τα ανάποδα ποτήρια. Όταν το φτιάξω θα ανεβάσω εδώ να το δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας. Έχω ήδη ξεκινήσει το practise με το ξετρύπημα μεγάλων οπών σε πορσελάνη και γυαλί ποτηριού σε κάποιες κούπες που τις είχα του πεταματού. Θέλει τον κατάλληλο εξοπλισμό, τρομερή υπομονή και να "νιώθει" το χέρι σου ώστε να μην εφαρμόσεις παραπάνω δύναμη και σπάσεις το γυαλί αλλά να μην βάζει και λιγότερη και φάς όλη σου τη μέρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε μέχρι το φθινόπορο να φτιάξω ένα έπιπλο εισόδου, κάπως σαν αυτό:

 

58e12d21803b8_Apolon___03.thumb.jpg.c3e0993868e6f92212bd41183e48409c.jpg

δεν έχω καταλήξει στο ακριβές σχέδιο, αλλά τα περιθώρια παραστένεψαν.... :)

όσο αφορά το πρόσχημα για αγορά νέων εργαλείων..... ''... και πάλι εσύ να σκύβεις να τα χτίσεις με εργαλεία παλιά, φθαρμένα '' όπως λέει και ο ποιητής.

όταν με το καλό ξεκινήσω, θα ανεβάσω φωτογραφίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το θέμα μην το σνομπάρετε, είναι και ένας τρόπος να πείσετε το έτερον ήμισυ ότι χρειάζεστε ένα δύο εργαλεία για να φτιάξετε πράγματα για το σπίτι :p:hehe:

 

Σιγουρα μπορει να με πεισει η @Olianna για να παρουμε κατι και να κατασκευασει :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άρεσε παρα πολύ σαν κόνσεπτ και έχει μπει στην to do list για όσα έχω να κάνω.

Εχει δουλεια αρκετή αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και έξυπνο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Καλώς ήρθες Στέλιο! Αν επιτρέπεται στη μέση που είναι το κενό τι είναι / έχει;

Eιναι σκαμμενο μεσα σαν θηκη για να βαζεις κλειδια η μικροπραγματα..σορρυ για τις φωτο που ειναι χαλια,θα βελτιωθω.

 

Επειδη εχω απειρα εργαλεια τα 9 στα 10 πραγματα που φτιαχνω ειναι απο μηδενικου κοστους υλικα.Σιγα σιγα θ ανεβασω κ αλλα εργα κ θα προσπαθησω να κανω κ μια παρουσιαση κ εντυπωσεις απο τα εργαλεια...Ειναι η πρωτη μου φορα που ασχολουμε με φορουμ,αν και διαβαζω καιρο σε διαφορα. Ηρθα εδω επειδη εκτιμω αρκετα ατομα κ τα σεβομαι γιατι σε βαθος οσου χρονου διαβαζω εχουν δειξει ,για μενα παντα,ηθος κ διαθεση να βοηθησουν τους αλλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στελιο να μην αγχωνεσαι που δε ξερεις απο forums. Ειναι οτι πιο ευκολο και θα προσαρμοστεις πριν καν το καταλαβεις.

Και αν χρειαστεις Βοήθεια για τον τροπο λειτουργιας και πως γινονται καποια πραγματα πχ φωτογραφίες,  links σε λεξεις κλπ μπορεις να μου στειλεις πμ και θα σου απαντησω το συντομοτερο δυνατο.

 

 

Ειμαι σιγουρη οτι περα απο εμενα, πολλοι περιμενουν να δουν δημιουργιες και παρουσιασεις σου. Καλη συνεχεια να εχεις στην κοινοτητα. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Τραπεζακι σαλονιου για το χωριο απο παλιες ταβλες οικοδομης ενωμενες με καβιλιες .εσωτερικο βαμμενο με δυο αποχρωσεις μπογιας που υπηρχε για να θυμιζει αμμο.Τζανι απο παλια πεταμενη πορτα.Στην ακρη σιδερογωνιες απο φραγη,ελαφρως τριμμενες κ περασμενες βερνικι για να διατηρησουν το σχεδιο.Βαψιμο με βερνικι εμποτισμου καρυδια.

IMG_1824[591].JPG

IMG_1828[593].JPG

Τραπεζακι σαλονιου για το χωριο απο παλιες ταβλες οικοδομης ενωμενες με καβιλιες .εσωτερικο βαμμενο με δυο αποχρωσεις μπογιας που υπηρχε για να θυμιζει αμμο.Τζανι απο παλια πεταμενη πορτα.Στην ακρη σιδερογωνιες απο φραγη,ελαφρως τριμμενες κ περασμενες βερνικι για να διατηρησουν το σχεδιο.Βαψιμο με βερνικι εμποτισμου καρυδια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

κριμα να τα κρυψεις τα κοχυλάκια, βαλε αν βρεις ένα διαφανο τζαμακι

Φαινονται μια χαρα.Απλα ειναι η γωνια ληψης  κ ο απογευματινος ηλιος που επεφτε πανω!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον, τον  συνονόματο ! :)

@Stelios13 Φίλε Στέλιο, δε σου κρύβω ότι το όλο consept του "Τίποτε δεν πάει χαμένο! " ,  είναι τουλάχιστον συναρπαστικό !

Και οι δυο ιδέες πρωτότυπες και αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι ότι έχουν λιτή αλλά καθόλου πρόχειρη δουλειά !

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον -και μαθαίνοντας τα κόλπα του φόρουμ θα γίνει ευκολότερο- στο βαθμό που έχεις φωτογραφίες από την διαδικασία κατασκευής των κομματιών, αυτά να παρουσιάζονται σαν μικρά ή και μεγαλύτερα "work loggs" / posts, έτσι ώστε να φαίνεται το τι και το πως.

Θα βοηθάει όλους να συμμετέχουν πιο καλά και στην περίπτωση που κάτι είναι σε εξέλιξη, να γίνεται κουβέντα και να πέφτουν και ιδέες και να λύνονται απορίες και που ξέρεις . . .  μπορεί να κολλήσουν και άλλοι το μικρόβιο ! ! !  :)

Σου εύχομαι καλή διαμονή στο Λάμπη μας και πάντα δημιουργική παρουσία !

Καλώς ήρθες στη παρέα μας ! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Καλώς τον, τον  συνονόματο ! :)

@Stelios13 Φίλε Στέλιο, δε σου κρύβω ότι το όλο consept του "Τίποτε δεν πάει χαμένο! " ,  είναι τουλάχιστον συναρπαστικό !

Και οι δυο ιδέες πρωτότυπες και αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι ότι έχουν λιτή αλλά καθόλου πρόχειρη δουλειά !

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον -και μαθαίνοντας τα κόλπα του φόρουμ θα γίνει ευκολότερο- στο βαθμό που έχεις φωτογραφίες από την διαδικασία κατασκευής των κομματιών, αυτά να παρουσιάζονται σαν μικρά ή και μεγαλύτερα "work loggs" / posts, έτσι ώστε να φαίνεται το τι και το πως.

Θα βοηθάει όλους να συμμετέχουν πιο καλά και στην περίπτωση που κάτι είναι σε εξέλιξη, να γίνεται κουβέντα και να πέφτουν και ιδέες και να λύνονται απορίες και που ξέρεις . . .  μπορεί να κολλήσουν και άλλοι το μικρόβιο ! ! !  :)

Σου εύχομαι καλή διαμονή στο Λάμπη μας και πάντα δημιουργική παρουσία !

Καλώς ήρθες στη παρέα μας ! :D

 

 

Δεν σκοπευα ποτε  να μπω στη διαδικασια να ασχοληθω με φορουμ ,αλλα παρακολουθωντας το δικο σας ειδα οτι αξιζει.Σε καθε τι που φτιαχνω κοιταζω να δω τι υλικα εχω κ πως μπορει να γινει μ αυτα...Οταν εχεις δωσει καποια σεβαστα χρηματα για εργαλεια προσπαθεις τα υλικα να χουν σχεδον μηδενικο κοστος κ να αξιοποιεις το καθε τι!Οντως μ αρεσουν τα λιτα κ πρακτικα πραγματα κ μονο τετοια πλεον φτιαχνω... Απο δω κ στο εξης θα φωτογραφιζω τα βηματα εργασιας αν ειναι να βοηθηθουν καποιοι.ευχαριστω κ τιμη μου που με καλοδεχτηκατε!

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στελιο να μην αγχωνεσαι που δε ξερεις απο forums. Ειναι οτι πιο ευκολο και θα προσαρμοστεις πριν καν το καταλαβεις.

Και αν χρειαστεις Βοήθεια για τον τροπο λειτουργιας και πως γινονται καποια πραγματα πχ φωτογραφίες,  links σε λεξεις κλπ μπορεις να μου στειλεις πμ και θα σου απαντησω το συντομοτερο δυνατο.

 

 

Ειμαι σιγουρη οτι περα απο εμενα, πολλοι περιμενουν να δουν δημιουργιες και παρουσιασεις σου. Καλη συνεχεια να εχεις στην κοινοτητα. :)

 

Ουτε το πμ δεν ξερω τι ειναι!!!!!!!!!!ευχαριστω για ολα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.