Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Δε ξέρω άμα βάλω τις μνήμες 2133 άμα παίζει πιο γρήγορα αλλά εγώ φοράω το τελευταίο stable. Μετά έχει βγει ένα beta ακόμα.

Gigabyte k7.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το έβαλα το bios και ναι κατάφερα τις RAM να τις πάω από 2993 σε 3066 χαχαοχαοχοαχοαχο

για πείτε κανένα τιπ βρε πατριώτες μπας και τις πάω στα 3200 με κανένα setting :p 

από bios δίνω 1.375 στον cpu για 3,8Ghz

 

https://valid.x86.fr/42at56

 

δεν πείραξα πολλά πράματα αρχικά δοκύμασα το DOCHP , τίποτα

μετά manual στα 3200 και τα αναγραφόμενα timings με 1.35ν

και soc 1.1

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ τις κάρφωσα 3333 με xmp 3200 και παίζουν κανονικά...χρόνο για να παίξω με το cpu δεν παίζει. κάποια στιγμη για να παίξω λίγο με cinebench τσίμπησα το multi στο 35 με stock settings.... αεροπλάνο!

Link to comment
Share on other sites

RAM χμμ, άντε, ίσως. Αλλά storage, πόση διαφορά να κάνει;

Αλλά και πάλι, ακόμα και η RAM δεν κάνει τόσο διαφορά.

Απλά κάνει synthesize με 16 threads.

 

Αν έχεις κάποιο project στείλε μου να δοκιμάσω.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Να είμαι ειλικρινής περίμενα μεγαλύτερες διαφορές με τον 2600..το sys τι είναι και είναι πιο αργός ο ραιζεν;

Στα compile είναι 2 φορές ταχύτερος και στo benchmark είναι σχεδόν 6 φορές πιο γρήγορος... Εσύ πόσο τον περίμενες? :) 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μη λες ότι δεν είναι εντυπωσιακή η διαφορά, γιατί είναι. Ότι μηχάνημα και να έχεις δοκίμασε να κάνεις cross-compile έναν kernel και θα καταλάβεις.

Και κανονικά στον 1700Χ θα έπρεπε να βάλω 32 (-j 32) threads και όχι 16 (-j 16) για να είναι δίκαιο και να ξεζουμίσει τον επεξεργαστή. Βασικά θα το κάνω, μόλις πάω δουλειά.

 

Όσο για το real+user+sys δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση που ισως δε καταλαβαινω...

Γιατι στο sys ειναι πιο αργος ο ryzen??

Η δεν ειναι ;

Οσο για την διαφορα, θα ηθελα να δω την διαφορα ενος 2600 με εναν 4790Κ η με εναν 7700..
Δεν ειναι παραλογο αυτο που σκεφτομαι.Γιατι και εναν i7 920 να ειχες αντι του 2600, η διαφορα θα ηταν μεγαλυτερη.
 

Link to comment
Share on other sites

Μην σε μπερδεύει το user+sys, αγνόησέ το, γι' αυτό έχω σε bold τον χρόνο και μόνο.

Αυτό αναφέρεται γενικά στη CPU και όχι στο process. Δεν τρέχουν όλοι οι υπολογιστές τα ίδια services στο background, οπότε δεν κάνουν τα ίδια calls. O 1700Χ τρέχει πολλά περισσότερα στο background και ο 2600 είναι headless, δεν τρέχει καν Χ11.

 

Έκανα edit στο ότι δεν αναφέρεται στο process, αλλά τα υπόλοιπα ισχύουν.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Έσπασε και το "ψυχολογικό" φράγμα των 4000MHz ταχύτητα σε μνήμη DDR4 ο RyZen.

 

Ένας Αυστραλός overclocker έφτασε την μνήμη στα 4079MHz.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:

http://www.guru3d.com/news-story/amd-ryzen-ddr4-speed-barrier-broken-by-overclocker-newlife-to-ddr4-4079-2.html

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2017 at 3:41 AM, Dante80 said:

Λογικά, όπου να'ναι θα πρέπει να βγεί το AGESA 1.0.0.6 και για αυτήν. Στην Taichi που έχω οι μνήμες κούμπωσαν στο XMP αμέσως, αλλά χρειάστηκα το τελευταίο AGESA για να ρίξω το tRC σε κάτι πιο ανθρώπινο (δεν υπήρχε η επιλογή πιο πριν).

 

Στην μητρική σου οι μνήμες υπάρχουν στο QVL όποτε είναι απλά θέμα χρόνου να τις τρέξεις στα 3200. ;)

 

 

 

 

 

Με το τελευταίο bios (22/06/17 1.70) δεν άλλαξε τίποτα. Δεν κάνει boot με πάνω από 2933.. ΧMP profile 1 & 2 δεν κάνουν boot και τα memory try it! δεν κάνουν boot πάνω από 2933..

 

Θα είχα βελτίωση αν κρατούσα τα ρεύματα/συχνότητα ίδια και άλλαζα μόνο τα timings? υπάρχει κάποιο guide?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν βάζω beta BIOS...

Το από καιρό αναμενόμενο agesa 1.0.0.6 έφτασε με το νέο official BIOS 1403 για την μητρική μου (C6H).

Πλήθος νέων ρυθμίσεων για τις μνήμες και drop down επιλογές έως 4000Mhz.

Μπόρεσα να ρυθμίσω και το tRC στην τιμή που αναφέρει η G.Skill.

Διάβασα επίσης και για 4χ8GB & 2x16GB sticks σε ταχύτητες 3200+

 

Όλα άψογα μέχρι στιγμής

3200 RAM 1403.JPG

3200 RAM 1107.JPG

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2017 at 9:02 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

μια μικρή ενημέρωση τελικά τζίφος και σε μένα πάνε μέχρι στα 2933 στα 3066 που δοκίμασα απλά δεν είναι σταθερό κρασάρει μετά από λίγο ...

κατά τα άλλα μια χαρά.

Συγχωρέστε με αν έχει ξανα αναφερθεί στο θέμα.. 
Σύμφωνα με αυτή τη λίστα οι μνήμες σου έχουν Hynix τσιπ. Ως τώρα οι συγκεκριμένες δεν παίζουν εύκολα στα specs τους σε συστήματα ryzen. Λογικά σε επόμενα updates στο bios δεν θα έχουν πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή παίζουν απροβλημάτιστα μνήμες με samsung b-die τσιπ, όπως οι περισσότερες g.skill. Εγώ πήρα τις RipjawsV C14 16gb 3200... και με το 1.0.0.6 agesa (bios 805) έπαιξαν κατευθείαν 3200 14-14-14-34 και η μόνη αλλαγή που έκανα ήταν να βάλω με το χέρι το trc=48, αντί για 54 που έβαλε η μητρική από μόνη της.

asus strix b350-f και 1700χ είναι το υπόλοιπο setup

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς μνήμες με cl15 να τις δουλέψει με cl15? Γιατί ακούγεται ότι οι ryzen υποστηρίζουν μόνο ζυγά νούμερα latency. Προσωπικά, ότι cl15 μνήμες έχω βάλει στον r7 1700 με gigabyte ab350 gaming 3 έχουν πάει cl16 με xmp enabled ή στην καλύτερη cl14 με manual ρυθμίσεις, αλλά ποτέ cl15. Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα 3 σετ 2x8gb, όλα hynix στα 2933mhz (3000mhz ονομαστική ταχύτητα).

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.