Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

Αν κάποιος κάτοχος ryzen χρησιμοποιεί μνήμες Corsair Vengeance LPX DDR4 3000MHz  (CMK16GX4M2B3000C15), θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου έλεγε ποιο version είναι οι μνήμες του και σε τι ταχύτητα τις τρέχει σταθερά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ver 5.30 και τρέχουν 2966mhz απλά με ενεργοποίηση xmp/docp.

Δοκιμασμένες με gigabyte ab350 gaming 3, asus b350 prime, gigabyte x370 gaming 5, asus x370 pro, πάντα με agesa 1.0.0.6 και μετά. Τώρα έχω το asus x370 pro και δεν έχω δοκιμάσει σε κανένα να βάλω manual ρυθμίσεις. Σημειώνω όμως ότι σε όλα τα παραπάνω mobo, με ενεργοποίηση μόνο του xmp, ενώ παίζουν χωρίς πρόβλημα, τα windows 10 δείχνουν cl16, αντί cl15 που είναι το ονομαστικό latency

 

Εχθές μάλιστα έκανα το τελευταίο memory test με hic που τελείωσε επιτυχώς στο 400% coverage. Σε όλα τα mobo είχα έναν r7 1700, χωρίς oc

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kogos said:
Έχω ver 5.30 και τρέχουν 2966mhz απλά με ενεργοποίηση xmp/docp.

Δοκιμασμένες με gigabyte ab350 gaming 3, asus b350 prime, gigabyte x370 gaming 5, asus x370 pro, πάντα με agesa 1.0.0.6 και μετά. Τώρα έχω το asus x370 pro και δεν έχω δοκιμάσει σε κανένα να βάλω manual ρυθμίσεις. Σημειώνω όμως ότι σε όλα τα παραπάνω mobo, με ενεργοποίηση μόνο του xmp, ενώ παίζουν χωρίς πρόβλημα, τα windows 10 δείχνουν cl16, αντί cl15 που είναι το ονομαστικό latency

 

Εχθές μάλιστα έκανα το τελευταίο memory test με hic που τελείωσε επιτυχώς στο 400% coverage

Να σαι καλά !!!!! 1000 thanx!!!!!!! Με γλίτωσες από μεγάλη ανησυχία !!!! Δες εδώ ( https://www.thelab.gr/index.php?/topic/177567-Ax-βρε-corsair-πώς-με-ταλαιπωρείς... ) και θα καταλάβεις γιατί ανησυχούσα....

 

Όσο για το latency, από 2666MHz και πάνω υποστηρίζουν μόνο ζυγά cas latency , οπότε φυσιολογικό αυτό που βλέπεις. Ευχαριστώ και πάλι!!!!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kogos

Ρίξε μια ματιά στο πόσο σου έχει βάλει το vSoC, γιατί εμένα στο XMP (στην AB350M-Gaming3) το είχε πάει στο 1.25V ενώ πάνω από 1.2 δεν ενδείκνυται.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2017 at 8:03 ΜΜ, το μέλος petranGRE έγραψε:

 

Τι εννοείς κοστίζουν σχεδόν το ίδιο. Ο 8700Κ έχει περίπου 380 ευρώ χωρίς ψυχτρα ενώ ο 1700 300 με ψυχτρα. Για πλατφόρμα δε μιλάω καν, καθώς ο 1700 μπαινει και σε μητρικές των 80 ευρώ... 

ο απλός 8700 έχει 324  

On 5/10/2017 at 8:57 ΜΜ, το μέλος Jaco έγραψε:

 

Αναφέρομαι στο link που είναι μέσα στο quote που μου έκανες για να μου απαντήσεις. Αν το διάβασες, πως συμπέρανες ότι ο 8700 είναι καλύτερος;

Αν εννοείς καλύτερη παιχνιδομηχανή, τότε υποθέτω ναι, αλλά για μένα ο ο "καλύτερος" επεξεργαστής είναι αυτός που ιδρώνει στην δουλειά και στο compile και όχι στα παιχνίδια.

Επίσης, η σύγκριση για το κόστος πρέπει να γίνεται για το σύνολο της πλατφόρμας.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω την δευτερη γεννια Zen , πιστευω οτι οσο θα περναει ο καιρος τοσο οι Zen θα αξιοποιουνται. Και σιγουρα θα βγουν zen με 10 πυρηνες που θα κουμπωνουν στην AM4

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Υπάρχει κάποιο link γι' αυτό;

 

Επίσημο όχι, αλλά μια ματιά στο AMD reddit θα σε πείσει ότι καλό είναι να είναι κάτω του 1.2V με max το 1.25V.

 

Δε μπορώ να πω ότι έκαψα τη CPU όσο καιρό ήταν στο 1.25V (1 εβδομάδα περίπου), αλλά εφόσον μπορώ να έχω stable system στα 1.17V γιατί να το ρισκάρω;

 

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι οι overclockers της AMD λένε up to 1.2 is fine. Με τις early Asus υπήρξε θέμα γιατί κάψανε CPU λόγω ενός bug που έχει πλέον διορθωθεί , αλλά η Asus φυσσαει και το γιαούρτι και λέει κάτω από 1.2. Η giga λέει ότι και 1.25 είναι οκ. Εγώ καταλαβαίνω ότι προκειμένου να πετύχουν stability με μνήμες και να μην έχουν RMA χώνει ο κάθε κατασκευαστής ο,τι πιστεύει. Το θέμα είναι τι είναι safe για το CPU βέβαια...

 

Επίσης υπάρχει και πολλή παραπληροφόρηση καθώς πολλά guides ή και απόψεις σε forums είναι από εποχή προ agesa 1.0.0.6 , οπότε έχουν χυθεί τόνοι 'μελανιου' για πράγματα που δεν ισχύουν πλέον. Προσοχή λοιπόν και στις ημερομηνίες σε ο,τι διαβάζουμε. (Έχω λιώσει αυτές τις μέρες εν αναμονή της μητρικής μου και τελικά βγάζω συμπέρασμα ότι αν δεν έχεις hardware να δοκιμάσεις, άκρη δεν βγαίνει)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πέρασα τελευταίο bios , οι μνήμες τα ίδια παίζουν στα 2933 ....

τώρα όταν γύρισα σε stock μπλα μπλα

στο bios τι τάση σας δείχνει με 1700 sotck στην αρχική σελίδα

με το 805 έδειχνε max 1.380v με το 902 bios 1.400+ν

(από την αρχή το κάνει αυτό) αλλά ποτέ δεν είχα ασχοληθεί αφού πάω και του βάζω 1,350 και είναι έτοιμο

 

θέλει η asus σονυ και ντε να χώσω 1,4 τάση να δω που μπορεί να πάει :p χεχε

Link to comment
Share on other sites

Corsair Vengeance LPX 2x8GB DDR4-3000MHz
Καλησπέρα! Είδα εδώ ( https://www.thelab.gr/index.php?/topic/175787-Official-Ryzen-Club#entry2588036 ) ότι έχουμε τις ίδιες μνήμες. Ποιο version είναι οι δικές σου (φαίνεται πάνω στο sticker), πόσο τις έχεις φτάσει και σε ποια μητρική?

Ευχαριστώ

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος gunsnrose123 έγραψε:

ο απλός 8700 έχει 324  

 

 

 

O 8700K είναι OC  στο review και ο βλ΄@κας λέει πως είναι default . Είναι AUTO O/C σε όλους τους πυρήνες στα 4,7Ghz.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε οτι ο 1700 και στα 3 που ειναι χρονισμενος εχει εκπληκτικες επιδοσεις . Εγω τον τεσταρω σε fhotoshop σε εντολη που μεγαλωνει την εικονα σε size ( μεγεθος ) και το κανει πολυ γρηγορα .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος def έγραψε:

Να πουμε οτι ο 1700 και στα 3 που ειναι χρονισμενος εχει εκπληκτικες επιδοσεις . Εγω τον τεσταρω σε fhotoshop σε εντολη που μεγαλωνει την εικονα σε size ( μεγεθος ) και το κανει πολυ γρηγορα .

 

 

Ο 1700 είναι το απόλυτο CPU για όποιον θέλει το ΜΕΓΙΣΤΟ PERFORMANCE/WATT . 

Δυνατός, κρύος, μπαίνει σε φτηνές μητρικές με μαμά ψύκτρα. 

Λόγω χρονισμών σε ορισμένα σενάρια μπορεί να είναι πιο αργός από άλλους, αλλά παραμένει το CPU που αν η εφαρμογή μπορεί να πάρει την επεξεργαστική ισχύ του, δίνει το μέγιστο για αυτά που τραβά από την πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Να πουμε οτι ο 1700 και στα 3 που ειναι χρονισμενος εχει εκπληκτικες επιδοσεις . Εγω τον τεσταρω σε fhotoshop σε εντολη που μεγαλωνει την εικονα σε size ( μεγεθος ) και το κανει πολυ γρηγορα .

Εκτος απο photoshop δουλευεις καποιο αλλο φωτογραφικο προγραμμα; lightroom? Premiere? Εχεις καποια προσωπικη εντυπωση πως τα παει εκει; Μου ζητηθηκαν συμβουλες για pc που θα τρεχει αυτα τα 3 και λιγο office-browsing και μαλλον θα παμε για 1700 η 1600 αν ανταποκρινεται κι αυτος καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgos2187 said:

Εκτος απο photoshop δουλευεις καποιο αλλο φωτογραφικο προγραμμα; lightroom? Premiere? Εχεις καποια προσωπικη εντυπωση πως τα παει εκει; Μου ζητηθηκαν συμβουλες για pc που θα τρεχει αυτα τα 3 και λιγο office-browsing και μαλλον θα παμε για 1700 η 1600 αν ανταποκρινεται κι αυτος καλα.

Γιωργο σου εστειλα μυνημα γιατι το χρησιμοποιω εγω τον 1700 , η γυναικα μου ειναι καθηγητρια γραφιστικης και τον χρησιμοποιει και ειναι πολυ ευχαριστημενη για πολυ βαρυες εργασιες + εντολες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gunsnrose123 έγραψε:

ένα από τα καλύτερα review 

 

 

 

 

Ο άνθρωπος είναι Ηλίθιος !!!!

 

Μιλάει για 40 PCI-E V3.0 LANES ΣΤΟ chip , ξεχνώντας πως το CHIP συνδέεται με 4 ΜΟΛΙΣ PCI- V3.0 LANES  με το CPU !!!
 

3WdbWcm.png

 

 

Δες και την τοπολογία του AM4 ... Αυτοί τουλάχιστον δεν κοροιδεύουν να βάζουν NVME  πάνω σε ένα PCI-E HUbάκι ...

 

oxi8rIA.png

 

Μιλάει για απόδοση του SLI από τις πολλές PCI-E LANES , αλλά ξεχνάει πως αυτές έρχονται από το PROMONTORY CHIP και όχι από το CPU, οπότε ΔΕΝ είναι για SLI αλλά για να βάζουν οι κατασκευαστές μητρικών πρόσθετους controllers. 

Τα Lanes που πάνε στο SLI είναι μόλις 16X (2X8 PCI-E Lanes) , που είναι τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που μπορεί να δώσει μια πλατφόρμα . 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gunsnrose123 said:

στο βίντεο έχει ένα τεστ στο handbrake 4.54 και ο 8700κ έχει καλύτερο αποτέλεσμα από τον 1700x δεν είναι λίγο δύσκολο αφού ο ένας έχει 2 core +

 

 

 

 

άκυρο τώρα έιδα ότι είναι το remach ....

οπότε μην ασχολείστε με παρακάτω

επειδή ASUS mobo η οποία έχει μια λειτουργία και κλειδώνει όλα τα cores 4.7Ghz του 8700k , όπου κανονικά δεν πρέπει να κλειδώνουν , είναι κάτι σαν auto overclock

 

 

το 4.7 η intel λέει ότι είναι για μόνο 1 core, απλά η ASUS είναι ASUS

screen-shot-2017-09-25-at-12-13-26.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.