Jump to content


Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Soon...

 

TR1950.thumb.JPG.d86f34a0f869c2be9fbb6f6cef00cd2c.JPG

 

Κάτι τέτοιο θα φτιάξω και εγώ σε μερικές ημέρες. 

 

Με

Amd  Threadripper 1950X

Gigabyte X399 gaming 7

G.skill RipjawsV 64gb (4x16gb) 3200mhz

2x 960 EVO 500gb

AMD RADEON PRO WX5100 8GB GDDR5

2 x SEAGATE HSSD 2TB 

EVGA SUPERNOVA G2 750Watt

Corsair Obsidian 750d

+ Την ψύξη που αναμένω να την δω κάπου διαθέσιμη.

 

 

Έχει βγάλει η ENERMAX μια Liquid 360 -TR4 υδροψυξη.

Για κοίταξε την

 http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=370

 

Πλήρης κάλυψη του chip από το block. 

 

Υπάρχει και σε 240 έκδοση.

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=369

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

Virtual Machines.

 

Θα τα μασάει και θα φτύνει και τα κουκούτσια. Εχεις άλλο multi-core μηχάνημα να κάνεις συγκρίσεις;

 

Πες καμία λεπτομέρεια παραπάνω. Γιατί τόσο μεγάλο τροφοδοτικό; Θα έχεις καμία 20 άρια δίσκους και controllers κλπ?

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει 4 Μ.2 και 4χ8ΤΒ SATA επάνω.Τους Μ.2 στις δοκιμές θα τους κάνω και RAID0 για να δω τι ψάρια πιάνει. Και λίγο overclocking για δοκιμή πριν μπει στην παραγωγή. Μετά θα μπουν αλλα τόσα GB μνημης επάνω για να αυξηθούν τα VM.

1 hour ago, adpanos said:

 

 

Έχει βγάλει η ENERMAX μια Liquid 360 -TR4 υδροψυξη.

Για κοίταξε την

 http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=370

 

Πλήρης κάλυψη του chip από το block. 

 

Υπάρχει και σε 240 έκδοση.

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=109&lv1=118&no=369

 

Δεν μου χρειάζεται γιατί το μηχάνημα θα είναι σε server room με 18 βαθμούς μόνιμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εστησα πριν 3 μερες το mini itx Που σας ελεγα με Node 202-1600x-16gb 3200 Gskill-1080ti sc2. Εκανα καποιες μετρησεις και τα αποτελεσματα εδω. Για καποιο λογο τις πρωτες μερες επαιρνα 15αρια+ gpu score και απο την τριτη μερα παιρνω 13.. Επειδη το σκορ του cpu κραταει στο ιδιο επιπεδο δε ξερω αν εχει ζεσταθει η καρτα η κατι κουνηθηκε κια μπλοκαρει τις θερμοκρασιες και τις ριχνει επιδοσεις

 

900x900px-LL-19842f41_WHATGIVES.thumb.jpeg.e579b137f5d13837221ea23f3d9761ad.jpeg

 

Εν πασει περιπτωση Απο οτι ομως βλεπω ακομα και καποιος με R7 1800x στα 13αρια παιζει

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6pdoas/did_some_benchmarks_on_my_ryzen_7_1800x_with_a/

 

Quote
Synthetics            
  1080 ti     1080ti OC    
Firestrike normal 28711     29826    
Firestrike extreme 14163     15152    
Firestrike Ultra 6943     7491    
Unigine Heaven 3607     3774    
Timespy 9544     10506    
Passmark 13783     14118  

 

Ενω αντιστοιχα καποιος γνωστος μου σε ξενο φορουμ με intel και την ιδια ti, βαραει 20αρια με 7700k (full desktop) και 15 με i3 7350k (minitx node σα το δικο μου)

 

900x900px-LL-2d2f64d3_PassmarkDetails.thumb.png.7184364954a0d925d55ba8ba2c6032fc.png900x900px-LL-9270b8c1_node202.thumb.png.6170560ede51a57897f388b4913c6ea9.png

 

Θα σας το χαλασω παλι το πανυγηρακι αλλα για ακομα μια φορα αποδεικνυεται οτι στο gaming ειναι πολυ πισω η AMD προς το παρον. Ναι αλλα εχει πολλους πυρηνες θα τους αξιοποιησει, στο τελος τα παιχνιδια θα ειναι ολα multithreaded, παιρνεις καινουρια πλατφορμα και οχι σκελετωμενη με 4πυρηνο που εχει πεθανει και μπλα μπλα. Απλα δειτε τις εικονες

 

http://www.legitreviews.com/cpu-bottleneck-geforce-gtx-1080-ti-tested-on-amd-ryzen-versus-intel-kaby-lake_192585/6

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

No offence!

Mar 13 2017!..   Realy?? Αυτά είναι φρέσκα νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, TopCLR said:

No offence!

Mar 13 2017!..   Realy?? Αυτά είναι φρέσκα νέα!!!

 

Γιατι τωρα τι αλλαξε? Βγηκαν patch και νεοτεροι drivers που δεν ξερω και δινουν προβαδισμα στην AMD? Η εικονες παντως με τα σκορ ειναι φρεσκοτατες. Χθες ποσταρα τα δικα μου και αντιστοιχα και ο αλλος απο την ιντελ μερια Οποτε το οτι ο i3 χτυπαει τον 1600x ειναι νεο της ημερας

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, therock said:

Θα σας το χαλασω παλι το πανυγηρακι αλλα για ακομα μια φορα αποδεικνυεται οτι στο gaming ειναι πολυ πισω η AMD προς το παρον.

 

Δε νομίζω ότι έχει στηθεί κανένα ιδιαίτερο πανηγύρι από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες Ryzen εδώ. Γενικά βλέπω μια συγκρατημένη ικανοποίηση και περιστασιακές μουρμούρες, ειδικά από τους πρώτους αγοραστές, που υπέστησαν και τα προβληματάκια κατά την ωρίμανση της πλατφόρμας.

 

Είναι γεγονός ότι η AMD είναι πίσω συγκριτικά με την Intel στο gaming, μια κατάσταση που αναγνωρίζεται από όλους, αλλά σταδιακά θα τείνει να εξισορροπηθεί. Πάντως, δε νομίζω ότι αυτό τεκμαίρεται από το Passmark score. Η ουσία είναι τα νούμερα στα παιχνίδια καθαυτά κι εκεί έχει αρκετή σημασία η ανάλυση και η συχνότητα ανανέωσης της οθόνης του καθενός.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, acct said:

 

Δε νομίζω ότι έχει στηθεί κανένα ιδιαίτερο πανηγύρι από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες Ryzen εδώ. Γενικά βλέπω μια συγκρατημένη ικανοποίηση και περιστασιακές μουρμούρες, ειδικά από τους πρώτους αγοραστές, που υπέστησαν και τα προβληματάκια κατά την ωρίμανση της πλατφόρμας.

 

Είναι γεγονός ότι η AMD είναι πίσω συγκριτικά με την Intel στο gaming, μια κατάσταση που αναγνωρίζεται από όλους, αλλά σταδιακά θα τείνει να εξισορροπηθεί. Πάντως, δε νομίζω ότι αυτό τεκμαίρεται από το Passmark score. Η ουσία είναι τα νούμερα στα παιχνίδια καθαυτά κι εκεί έχει αρκετή σημασία η ανάλυση και η συχνότητα ανανέωσης της οθόνης του καθενός.

 

Εσυ μαρεσεις γιατι εισαι συνειδητοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από Ryzen αλλά η τελευταία σου παράθεση είναι από τον Μαρτιο. Το αν έχουν βελτιωθεί οι Ryzen από τον Μάρτιο θα γνωρίζουν οσοι τους έχουν ή τουλάχιστον το έχουν ψάξει πολύ.

Αν η πρόθεσή σου ήταν να δείξεις οτι δεν άλλαξε κάτι από τότε πάω πάσο. Ωστόσο εγώ δεν μπορώ (και δεν πειράζει, είμαι πολύ μακριά από όλα αυτά) να καταλάβω εφόσον εσύ με 1600Χ βγάζεις το ίδιο σκορ με κάποιον με 1800Χ, δεν είναι περίεργο; εκτός αν το benchmark δεν μετράει απόδοση του επεξεργαστή. Και ούτε καταφέρνω να συγκρίνω τα αποτελέσματα με του Μαρτίου για να βγάλω το συμπέρασμα που βγάζεις (οτι δεν άλλαξε τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο score βγαζω επειδη ο 1600x ειναι ο ιδιος με τον 1800x απλα του χουν απενεργοποιηθει απο εργοστασιο 2 πηρηνες (για αυτο εχει 6 και οχι 8 που χει συνολικα ο αλλος) οποτε τα IPC ουσιαστικα δεν αλλαζουν, αρα μιλαμε ουσιαστικα για την ιδια καρτα καθως οι 2 τελευταιοι πυρηνες ουτως η αλλως δε θα αλλαζαν κατι στο να τροφοδοτησαν την καρτα και να τη ταισουν με περισσοτερα δεδομενα ωστε να τρεξει αυτη καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Το πανηγυράκι στήθηκε γιατί χωρίς την amd πάλι με 4πύρηνο θα έκανες bench, τα υπόλοιπα περί ipc και games είναι μικρότητες, θα ήταν προτιμότερο απλά να αναγνωρίσεις την τεράστια προσφορά της amd στο αγαπημένο μας χόμπι που υπέφερε εδώ και πολλά χρόνια από το καταστροφικό μονοπώλιο της intel.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που είμαι μέσα τους πρώτους χρήστες του thelab που πήγαν σε Ryzen και παίζω κυρίως Civ αυτή την εποχή, μπορώ να ισχυριστώ οτι έκανα την καλύτερη επιλογή σύμφωνα με όλα τα τελευταία τέστ που βλέπω στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Επίσης επειδή το μονιτόρ μου είναι 60Hz αυτό που βλέπω με τον Ryzen ακριβώς το ίδιο θα έβλεπα και με τον Intel.

Οπότε που καταλήγουμε;

Η καλύτερη επιλογή για τον καθένα είναι ένα αρκετά υποκειμενικό γεγονός.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.