Jump to content


VR and all things related


Recommended Posts

Θεωρητικά έχει δασμούς, αλλά σου το στέλνουν σε συσκευασία δώρου και υποτίθεται πως δεν το πιάνει τελωνείο. Αλλά αν οι έλεγχοι είναι σοβαροί θα το κοιτάξουν και λόγω όγκου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Xristos asim έγραψε:

Άλλη ερωτηση ..
Το pimax απο gear best ερχεται απο Κίνα σωστα;Το βαζι σε προσφορα συχνά ..
Δασμούς δεν θα εχει σε τελωνείο;;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά όταν επιλέγεις Warehouse Options: EU δηλ. Ευρώπη, δεν σημαίνει (λογικά) ότι δεν θα έχει δασμούς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Θεωρητικά έχει δασμούς, αλλά σου το στέλνουν σε συσκευασία δώρου και υποτίθεται πως δεν το πιάνει τελωνείο. Αλλά αν οι έλεγχοι είναι σοβαροί θα το κοιτάξουν και λόγω όγκου.

Αν ήταν bangood θα σου έλεγα σίγουρα πως το free shipping τους δεν εχει τελωνείο.

Εχω φέρει και ακριβότερα πράγματα, συγκεκριμένα τα fatshark fpv googles, και δεν είχαν θέμα.

Απλά στο free shipping τα είχαν του κλώτσου και του μπάτσου.

 

Ούτε tracking, ενα μήνα να φτάσουν και στο τέλος μου τα φερε και τα αράδιασε στο γραφείο ο ταχυδρόμος τον ελτά.

Γενικά καμία διασφάλιση. (ενω τα λ7 σου τα δίνεις μέχρι κεραίας day 1)

Ευτυχώς κατά την παράδοση ζήτησαν την υπογραφή μου.:rofl:

Παρόλα αυτά τα fatshark ήρθαν άψογα και περίπου 35% κάτω απο γνωστό μοντελιστοsite αμερικάνικο...

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

και φυσικα μεγαλυτερη αναλυση.το dk2 δεν παλευται απο το screen door efect.
φυσικα  και δεν αξιζει τα 370 ευρω!

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΛΑΜΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

εγώ τσίμπησα το oculus cv1 με την καλοκαιρινή προσφορά κάτι λιγότερο από 500 ευρώ πακετάκι με τα touch από amazon uk

εννοείται ότι έχει position tracking απλά για τα sims για να πιάσεις τα 90 fps θες 1080TI αλλιώς παίζεις με 45 

η ανάλυση είναι χαμηλή και όταν κοιτάς στον ορίζοντα υπαρχει μια θολούρα 

βέβαια υπάρχουν τεχνικές (super sampling) που ανεβάζουν το οπτικό αποτέλεσμα αλλά μόνο αν έχεις 1080TI 

γενικά τα sims είναι πολύ απαιτητικά στο vr και για να παίξουν σωστά θέλουν ένα τέρας pc 

εγώ με μια ταπεινή amd 480 κάνω hotlaping και κάνα race με μικρο grid 

αλλά ακόμα και έτσι στο monitor δεν ξαναγυρίζω 

είναι άλλη η αίσθηση να κάθεσαι μέσα στο αυτοκίνητο και να τρέχεις μέσα στην πίστα  

 

Έγινε επεξεργασία από aliakas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος aliakas έγραψε:

...

αλλά ακόμα και έτσι στο monitor δεν ξαναγυρίζω 

είναι άλλη η αίσθηση να κάθεσαι μέσα στο αυτοκίνητο και να τρέχεις μέσα στην πίστα... 

 

Με γειά!!!

Δηλ. καταλαβαίνω ότι παρ' όλη την κακή ανάλυση, θεωρείς ότι η εμπειρία της οδήγησης βελτιώνεται;

Σε βοηθάει, σημαντικά, στην οδήγηση - να αισθανθείς αποστάσεις, ταχύτητα και να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τις στροφές (apex);

Ενδιαφέρον - να μάθω (αφού εξοικειωθείς μαζί του) αν σε βοήθησε να ρίξεις χρόνους...

Link to comment
Share on other sites

να σου διευκρινίσω ότι εγώ έπαιζα σε samsung TV 40' και όχι σε 3Χmonitors 

Παράθεση

Δηλ. καταλαβαίνω ότι παρ' όλη την κακή ανάλυση, θεωρείς ότι η εμπειρία της οδήγησης βελτιώνεται;

βεβαίως και βελτιώνεται αφού είμαι μέσα στο αυτοκίνητο και νιώθω τα πάντα και το κερασάκι είναι οι υψομετρικές διαφορές που υπάρχουν στην πίστα 

 

Παράθεση

Σε βοηθάει, σημαντικά, στην οδήγηση - να αισθανθείς αποστάσεις, ταχύτητα και να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τις στροφές (apex);

είναι ακριβώς έτσι όπως το λες , αντιλαμβανεσαι το apex καλυτερα (ιδικά σε open wheel cars) 

 

Παράθεση

Ενδιαφέρον - να μάθω (αφού εξοικειωθείς μαζί του) αν σε βοήθησε να ρίξεις χρόνους...

ναι ακόμα είμαι στο στάδιο της εξοικειώσεις και δεν σου κρύβω ότι το motion sickness παίζει γερά ιδικά όταν από το αυτοκίνητο ο εγκέφαλος  δεχεται πολλά g αλλά το σώμα όχι 

οπότε για χρόνους ακόμα δεν με ενδιαφέρει να κάνω παρά να συνηθίσει ο εγκέφαλος την νέα κατάσταση 

πάντως έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι με sim racing παρά μόνο με fun sim racing δηλ δεν με ενδιαφέρει να είμαι ο πρώτος και ακόμα και ποιο αργός να ήμουν πάλι σε 2d δεν γυρίζω  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η τιμή του Rift έχει πέσει σε λογικά πλαίσια (450€ με touch από Caseking) το σκέφτομαι σοβαρά παρόλο που έλεγα να περιμένω τη δεύτερη γενιά για να υπάρχουν καλύτερες αναλύσεις. :unsure:

 

Από την άλλη βέβαια μέσα στο Σεπτέμβριο θα παρουσιάσει η Fanatec τη Direct Drive βάση, δύσκολα τα πράγματα :eek:

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενεις την 2η γενιά, θα περιμένεις μέχρι να πάρεις καλύτερη κάρτα για να σηκώνει τις καλύτερες αναλύσεις και τέλος θα περιμένεις πάλι να πέσει λίγο η τιμή για να πάρεις το νέο ριφτ.
Βασικά περίμενε :p

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χτύπα τώρα με μια 1080ti και τέλος.
Στο μέλλον ποιος ζει ποιος πεθαίνει (που θα θες πιο ισχυρή κάρτα για την νέα ανάλυση κτλ)

Στάλθηκε από το thl T6S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα VR έχουν ανάλυση 1440x1440. Όχι και τρελά μεγαλύτερη απ το 1080 που έχουν τώρα θα έλεγα. Είχαν πει για τέλος του χρόνου για τα καινούρια VR headsets, Asus, Dell και κανα δυο άλλοι. Προσωπικά θα περίμενα τα review και αν δεν αξίζει τον κόπο χτυπάς/ω Oculus που μπορεί να το έχουν ρίξει τότε. Τα καινούρια VIVE k Oculus αργούν πολύ ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Τα asus dell και τα λοιπα που βασιζονται στην ιδια πλατφορμα θα ειναι υποδεεστερα.

Της lg θα ειναι λιγο καλυτερο(αναλυση και tracking),αλλα στην καλύτερη θα βγει q1-2 2018.

Εγω παντως ακομα και τωρα με την 7970 απολαμβάνω την αίσθηση που σου δινει το VR,αν και κοιταω να παω σε 1080 (ti?) με το καλο απο Οκτώβρη-Νοέμβρη,και προτεινω σε οσους το σκέφτονται λογω καρτας γραφικών να το πάρουν,και μετα να αλλάξουν καρτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την ποιότητα των οθονών, πιθανώς. Αυτό θα το δούμε όταν κυκλοφορήσουν. Αλλα θα εχουν 90hz οπότε αυτό είναι καλό. Τί αλλο ξέρεις και λες πως θα είναι υποδεέστερα; Δε θυμάμαι ποιάς εταιρείας είναι αυτά στα οποία αναφέρομαι. Θα δούμε οσονούπω. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.