Jump to content



PCVR/VR Gaming


tommybertsen

Recommended Posts

Φτιάχνω αυτό το θέμα για να γράψουμε τις όποιες εμπειρίες έχουμε από VR Gaming, VR Headsets, game suggestions κλπ. Μιας και αντίστοιχο θέμα δεν βρήκα, είπα να το δημιουργήσω.

 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου για μικρό χρονικό διάστημα (το έχω ακόμη) , το πρώτης γενιάς Oculus Quest. 

Το quest είναι αυτόνομο VR Headset (με επεξεργαστή κλπ). Δεν απαιτεί PC, ωστόσο συνδέεται εύκολα με το PC μέσω του Oculus Airlink. Θέλει καλό WiFi και φυσικά gaming PC προδιαγραφές. Η 1080 Ti που διαθέτω, συχνά πυκνά είναι στα minimum requirements. 

Βέβαια, το πρώτο quest υστερεί σε σχέση με το Oculus Quest 2, αλλά η εμπειρία είναι μοναδική.

 

Πραγματικά, η πρώτη μου επαφή με οτιδήποτε σχετικό με VR, ήταν όταν τα VR ήταν κάτι άπιαστο, τότε που υπήρχε το Turok 2 σε VR ξέρω γω (πάνω από 20 χρόνια πριν). Οπότε καταλαβαίνετε, ήταν ένας άλλος κόσμος για μένα. Άργησα, αλλά το βίωσα. 

Με έχει ψήσει τρελά η φάση, αλλά τα 350€ για το Quest 2 , δεν μπορώ να πω ότι είναι ευκαταφρόνητο ποσό. Σχετικά βέβαια με τα υπόλοιπα αυτόνομα και μη, headsets, είναι το πιο VFM από όσο έψαξα.

 

Από παιχνίδια τώρα, έκανα μερικές δοκιμές, έμεινα ικανοποιημένος από κάποια. Η όλη φάση σε εμπνέει να κάνεις και γυμναστική :p 

 

Ακούω προτάσεις/εμπειρίες :) 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψηνομουν αγρια για Valve Index με σκοπο να παιξω επιτελους το Half-life Alyx. Περασε ο καιρος, πιαστηκε με αλλα κ ξεχαστηκε το θεμα.

Δε ξερω αν εχει πολλους τιτλους που να αξιζουν ωστε να συμφερει η αγορα VR Headset.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δε ξερω αν εχει πολλους τιτλους που να αξιζουν ωστε να συμφερει η αγορα VR Headset.

 

Έχω παίξει τα εξής μέχρι στιγμής.

 

Beat Saber (Rhythm)

BOXVR (Fitness)

Walkabout Mini Golf

Tennis Arcade 

Synth Riders (Rhythm)

Shadow Legend

Ragnarock (Rhythm)

Sairento

Pierhead Arcade 2

Paranormal Detective Escape from the 80s

 

Από το account της κοπέλας που μου δάνεισε το Oculus. Σύνδεση μέσω Airlink. Πέρα από 1-2 crashes, όλα κομπλέ.

Το κάθε ένα έχει τη χάρη του. Αν αγοράσω το Quest 2, θα αγοράσω και το Alyx, σίγουρα. 

Πχ, το BOXVR είναι πραγματικά Fitness game (σκύβεις, lean , και βαράς στη σωστή κατεύθυνση με τη γροθιά - στα 6-7 λεπτά τα'χα φτύσει :bleh: )

Το mini golf είναι φοβερό. Τρελή φάση.

Τα rhythm games έχουν τη φάση τους αν και επαναλαμβάνονται ( και σε σημεία είναι υπερβολικά δύσκολα - υπάρχει το challenge). 

Το Paranormal Detective είναι με γρίφους (σαν escape room). Πάρα πολύ καλό και έξυπνο.

Το Sairento είναι fighting κυρίως, αρκετά immersive :p Είσαι νίντζα με πιστόλια και κατάνες. Οι εχθροί είναι "in your face" κυριολεκτικά. 

 

Το headset έρχεται φυσικά με 2 χειριστήρια. 

 

Στα αρνητικά (όπως για όλα τα VR Headset) ,η μπαταρία (2-3 ώρες μαξ). Στα χειριστήρια παίρνει μία ΑΑ, θέλει αλλαγή ανάλογα με το πόσο ασχολείσαι. Λογικά παίρνει και επαναφορτιζόμενες.

Στο συγκεκριμένο, και η ανάλυση δεν είναι και πολύ υψηλή, ωστόσο στο Quest 2 είναι πολύ υψηλότερη στο κάθε μάτι.

 

 

Να σημειώσω πως, για την προστασία του καθενός, όταν ξεκινάς, έχει ενσωματωμένη μία εφαρμογή όπου βάζεις όρια. Όταν κατά την διάρκεια κάποιου game τα πλησιάσεις, εμφανίζεται ένα πλέγμα ώστε να μην "τρακάρεις" και να μην βγεις εκτός ορίων. 

 

Τα περισσότερα games που θέλουν περπάτημα, αν όχι όλα, έχουν "teleport" movement. Δεν γίνεται άλλωστε να προχωράς παντού, χρειάζεσαι αποθήκη 500τμ :hehe: 

 

Εντυπωσιακό το ότι μπορείς να "σχεδιάσεις" το ίδιο σου το σπίτι, να βάλεις εικονικά τα αντικείμενά σου, να καλέσεις φίλους που έχουν VR για netflix και να βλέπετε παρέα (virtually εννοώ). Αν και δεν το'κανα, είναι tempting (αλλά έχει διαδικασία και θέλει μία αγορά που δεν προτίθεμαι να κάνω αν δεν αγοράσω ο ίδιος).

 

Το ότι είναι ένας κόσμος από μόνο του, νομίζω πως αξίζει. 

BTW όπως είπα, τα Quest, είναι αυτόνομα (σαν κονσόλες). 

Το Index είναι μόνο PCVR αν δεν απατώμαι. Συν ότι η τιμή του είναι στα ουράνια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Half-life Alyx από μόνο του (έχει και άπειρα καλά free mod) είναι ένας καλός λόγος για την αγορά VR. 

Την καλύτερη, βέβαια, εφαρμογή βρίσκει το VR στα simracing games όπου μπορείς να αφιερώσεις (κάψεις) χιλιάδες ώρες gaming...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Elden-Ring-screenshots-6.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

LukeRoss, the man behind the amazing VR Mods for Read Dead Redemption 2, Grand Theft Auto 4...

Δεν ξέρουν πότε κι αν θα βγει. Αν βγει, όμως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Παίζω το τελευταίο διάστημα με δανεικό Quest 2 VR Headset το Half Life Alyx. Πραγματικά οτιδήποτε άλλο είχα παίξει σε VR δεν συγκρίνεται. Κοιτάζω να δω τι VR Headset να αγοράσω εξαιτίας του :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Παίζω το τελευταίο διάστημα με δανεικό Quest 2 VR Headset το Half Life Alyx. Πραγματικά οτιδήποτε άλλο είχα παίξει σε VR δεν συγκρίνεται. Κοιτάζω να δω τι VR Headset να αγοράσω εξαιτίας του :p

Το είχα πάθει κι εγώ (με το απλό Quest). Δοκίμασα από φίλο και το 2 (παίζοντας το Alyx μέσω του λογαριασμού του) και εντάξει, καλά χρυσά κλπ, αλλά μου πέρασε. Ο μόνος λόγος μου πλέον θα'ναι να κάνω γυμναστική :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Παίζω το τελευταίο διάστημα με δανεικό Quest 2 VR Headset το Half Life Alyx. Πραγματικά οτιδήποτε άλλο είχα παίξει σε VR δεν συγκρίνεται. Κοιτάζω να δω τι VR Headset να αγοράσω εξαιτίας του :p

Πρόσεχε, κυκλοφορούν περίεργοι εκεί 😛

t03coniim5ka1.jpg

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
23 λεπτά πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Σκέφτομαι να αγοράσω το Quest 2 για εμένα που θα παίζω στο PC τα VR μου και για τη γυναίκα που θα παίζει standalone. Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη επιλογή;

Ίσως το pico4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Για μένα κερδίζει το Quest 2 με μεγαλύτερο refresh rate και ότι έχει και το Beat Saber (που παίζει η γυναίκα μου). :p

Χαχα θα σε κάνω να περιμένεις τώρα: 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Για μένα κερδίζει το Quest 2 με μεγαλύτερο refresh rate και ότι έχει και το Beat Saber (που παίζει η γυναίκα μου). :p

Δηλαδή ποιος θα παίζει standalone στα παραπάνω VR? Γενικά ποιος παίζει standalone, απορώ :p Όσο καιρό το 'χα , ΜΟΝΟ από την steam Library έπαιζα (beat saber included).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.