Jump to content



BATTLEFIELD V


Recommended Posts

Μεγάλο συν για μένα το νέο στυλ με τα πυρομαχικά. Δίνει μια αίσθηση αληθοφάνειας στο παιχνίδι, μειώνεται το ποσοστό των ραμπο run and gun,  και το ανελέητο σπαμινγκ.  Το δε sniping απολαυστικα εύκολο, αν έχεις συνηθίσει πιο δύσκολα φαινομενικά παιχνίδια το gunplay του Bf σου φαίνεται πανευκολο στην εκμάθηση και arcade. 

Ο ήχος όντως έχει θέμα σοβαρό!

Σε μηχάνημα φίλου που έπαιξα για λίγο με 6700κ, 1070 και μιξαρισμενα settings καλά πήγαινε αλλά δεν έβλεπα fps γιατί δεν είχε κάποιο προγραμμα κατεβασμένο ο συγκεκριμένος. 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να παίξω εγώ τη beta καθώς έχω μείνει χωρίς ραμ κυριολεκτικα και περιμένω να βρω 16αρες ?

 

Προσωπικά για μένα καλύτερα που έχει ο Medic, submachine guns ώστε να μπορείς να σέρνεις το σώμα του παίχτη [ feature στην τελική έκδοση ] που πρόκειται να σηκώσεις με ασφάλεια σε περίπτωση που στη πέσουν άτομα, βγάζεις το όπλο και λόγω υψηλού rate of fire προλαβαίνεις να αντιδράσεις γρήγορα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. 

 

Επίσης το νέο health regen/recovery system το θεωρώ πάρα πολύ καλό και game changer για τη σειρά. Επιτέλους. Λύνει τα περισσότερα προβλήματα που είχαν τα περασμένα bf παιχνίδια 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Τα λιγα πυρομαχικα αντεχονται...το 1 med pack του medic δεν παλευεται ομως

 

Ασχετο αλλά πεθανε το deathadder μου :amen:

 

Με βλεπω για logi G903 :whistling:

Ποιο μοντέλο είχες; Εγώ του 13 [ αγορασμενο τέλει 13, πέθανε Σεπτέμβριο του 16 αχχα.]  Τραγική ποιότητα τα razer. Μόνο καλό σχήμα είχε για 100% palm grip και φοβερό αισθητήρα σαν σειρά.

Δες το νέο αλλά τσουχτερο σε τιμή Logitech G Pro Wireless https://www.logitechg.com/en-ch/products/gaming-mice/pro-wireless-mouse.html

Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR το Elite εχω/ειχα...ειχε αρχισει εδω κ λιγο καιρο κ δεν διαβαζε καλα τα κλικ(κ δεξι κ αριστερο) αλλά λογω του οτι επαιζα Warframe δεν εδωσα κ πολυ σημασια...

 

Στο BF ομως δεν παλευεται εκει που πυροβολας να σταματαει....οποτε παω για καινουργιο :)

 

(με ειχε βολεψει κ μενα απιστευτα)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

 Το δε sniping απολαυστικα εύκολο, αν έχεις συνηθίσει πιο δύσκολα φαινομενικά παιχνίδια το gunplay του Bf σου φαίνεται πανευκολο στην εκμάθηση και arcade.

Βρε Σπύρο, θα τρελαθώ. Θέλω, ειλικρινά, να μάθω τι σου άρεσε στο sniping. Με το lee enfield που δοκίμασα, ένιωθα ότι σημαδεύω σε slow motion. Σαν να είχε καθυστέρηση (lag) η κίνηση/βαρύ το σκόπευτρο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έκανα; Κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Στο bf1, σκόπευα με τη μία. Τούτο 'δώ δεν μπορώ να το συνηθίσω.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

καρκίνος οι sniper ?... που τους εχουν ευνουχίσει περισσότερο από ποτέ...μόνο τα headshots τους εμειναν και αυτά με δυσκολία να ξεχωρίσεις τους παιχτες.

Η λύση που δόθηκε; να μην σκοτώνουν σε μικρές -μεσσαίες αποστάσεις πυροβολώντας πρώτοι , να μην προλαβαίνουν νσ επανοπλισουν και να τρώνε πετσα...Έτσι αναγκάζονται να ξεχειμωνιαζουν στα βουνά , να μην παιζουν objective αφού δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα σε aggressive gameplay και όταν θα πεθαίνουν να μην γίνονται revive ποτέ αφού medic δεν θα πατάει εκει ψηλά και οι λοιποί sniperistas θα είναι απασχολημένοι στην διόπτρα τους.

απτην αλλη με to stg +διόπτρα σε κάνουν outsniped σε dt...Λογικό;

 

@DEADLAZARUS χθες ειδα-πήρα χαμπάρι τα upgrades που μπορεί να κανεις ...ενδεχεται κάποιο από αυτά να σου δίνει την δυνατότητα να στοχευεις πιο γρήγορα....

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@SpirosKGR το Elite εχω/ειχα...ειχε αρχισει εδω κ λιγο καιρο κ δεν διαβαζε καλα τα κλικ(κ δεξι κ αριστερο) αλλά λογω του οτι επαιζα Warframe δεν εδωσα κ πολυ σημασια...

 

Στο BF ομως δεν παλευεται εκει που πυροβολας να σταματαει....οποτε παω για καινουργιο :)

 

(με ειχε βολεψει κ μενα απιστευτα)

Yeap ετσι ξεκίνησε κι εμενα. Αριστερο κλικ διπλοκλικαριζε. Είχα παραγγείλει από ebay διακοπτακι, έβαλα το νέο, άλλαξα και mousefeets . Μετά από 3 μέρες πέθανε η ροδέλα. Κατέληξε για ανταλλακτικά 10 ευρώ ως πώληση. 

Τώρα έχω ένα Logitech G203 αλλά είμαι μικρό και δε βολεύει για palm grip καθόλου. Περιμένω το νέο lineup της Zowie ή θα κοιτάξω μήπως πέσει η τιμή στο DM1.FPS 

 

Έχω δοκιμάσει και το G403 αλλά ήταν σαν μικρό παχουλο βαρελακι ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Οι snipers παντα θα ειναι καρκινος...

Να πω το ίδιο και για τα μόγγολα με τα πολυβόλα; Θέλει μεγάλη δεξιότητα ν' αδειάζεις το όπλο πάνω στον άλλον. Α, και οι support τα ίδια είναι. Ξαπλωμένοι μονίμως (πώς αλλιώς θα στοχεύσουν;). Καλά, οι medic άλλο ανέκδοτο. Εδώ τους έδωσαν και sniper rifles (howell/modragon) αλλά και semi-automatic (fedorov), έτσι, γιατί μπορούν.

Καταλαβαίνεις πώς τα γράφω για να δείξω ότι για όλους μπορούμε να πούμε κάτι.

Ως sniper, το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι αυτή η μία η ρημάδα η βολή. Αν τη χάσω, αντίο ζωή.

Link to comment
Share on other sites

@Lazy Dog δηλαδη με medic που επαιξες σε άρεσε; οκ..γουστα είναι αυτα...

θα μεινω στον scout στο bf1 ...προσπερασα το bf4, Θέλω , θέλω πάρα πολυ΄να πείσω τον εαυτό μου να παιξω το 5... Για πρώτη φορά θα εσκαγα 40 ευρώ για multiplayer...Ας με χάσουν..δεν θα σκάσουν, δεν θα σκάσω ...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βρε Σπύρο, θα τρελαθώ. Θέλω, ειλικρινά, να μάθω τι σου άρεσε στο sniping. Με το lee enfield που δοκίμασα, ένιωθα ότι σημαδεύω σε slow motion. Σαν να είχε καθυστέρηση (lag) η κίνηση/βαρύ το σκόπευτρο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έκανα; Κάτι άλλο που μου διαφεύγει; Στο bf1, σκόπευα με τη μία. Τούτο 'δώ δεν μπορώ να το συνηθίσω.

Δε ξέρω πάντα μου φαινόταν πολύ εύκολο το να συνηθίσει το χέρι μου τα όπλα, το gunplay των Battlefield παιχνιδιών. Ίσως επειδή έλιωνα παλιά τα αντίστοιχα BF και έχει μείνει το muscle memory στοιχείο/παράγοντας.

 

Αντίθετα ακόμα δε μπορώ να συνηθίσω το gunplay του Pubg για παράδειγμα. Ίσως ευθύνεται και ότι εκεί το μαπ είναι τεράστιο.

 

Συνήθως αν έχω μέρες ή μήνες να παίξω κάποιο fps μπαίνω Rainbow Six Siege που λιώνω σε τακτική βάση τα τελευταία 3 χρόνια, παίζω 10,12 ματσακια ως ζεσταμα και μετά μπαίνω Pubg ή κάτι αλλο.

 

Βέβαια επειδή πλέον δεν εχω ποντίκι που να δένει γάντι στη παλάμη μου όπως το Deathadder κάποτε έχω χάσει πολύ skill και πλέον δεν νιώθω σίγουρος για την κάθε κίνηση λόγω που εκτελεί το χέρι μου. Καθώς αναγκαστικά εχω αλλάξει σε άλλο grip style που δεν με βολεύει καθόλου. 

 

περί sniping:

Δυστυχώς δεν έπαιξα πολύ, 30 λεπτά με το ρολόι καθώς ήμουν σε ξένο σπίτι και σε άτομο που δε παίζει καν fps. Ευτυχώς είχε αναβαθμίσει σε 50αρα και το κατέβασα γρηγορα.  Σναιπερ έπαιξα 2-3 φορές στη διάρκεια ενός γύρου στη Ροτενταμ. 

Κατά τα άλλα βόλτες έκανα με το Sten gun του Medic που σαν class μαρεσει. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Nope δεν μου αρεσει το gun play γενικως οπως δεν μου αρεσε κ στο 1 @sstav

 

@DEADLAZARUS μην βγαζεις συμπερασματα απο ενα broken παιχνιδι οπως ηταν/ειναι το 1 :)

 

Οπως κ να εχει σε οποιον αρεσει το καμπερωμα με γεια του κ χαρα του...κ γω το κανω που κ που οταν εχω στριψει τσιγαρο κ θελω να χαλαρωσω :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

@Lazy Dog δηλαδη με medic που επαιξες σε άρεσε; οκ..γουστα είναι αυτα...

θα μεινω στον scout στο bf1 ...προσπερασα το bf4, Θέλω , θέλω πάρα πολυ΄να πείσω τον εαυτό μου να παιξω το 5... Για πρώτη φορά θα εσκαγα 40 ευρώ για multiplayer...Ας με χάσουν..δεν θα σκάσουν, δεν θα σκάσω ...

Και γω στα 35-30 ευρώ θα το πάρω από κανα Reddit που συνήθως πουλάνε κλειδακια από έξω που δεν ήθελαν ή κέρδισαν κλπ , μη νομίζεις ότι θα δώσω παραπάνω. Μάλιστα το είχα κάνει και pre order στα 34 αλλά το ακύρωσα όταν είδα τον εμετό της Alpha. Έχει βελτιωθεί πολύ, ΊΣΩΣ φταίει και το map της Beta που μου άλλαξε γνώμη, αντίθετα , η Narvic ακόμα ΔΕΝ μαρεσει καθόλου μα καθόλου. 

 

Ο ίδιος λόγος που σιχαθηκα και το 4 ήταν τα base maps. Δεν μαρεσε κανένα. Μόνο όταν έδωσαν free τα dlc.maps ασχολήθηκα

 

Πλέον δεν έχω και κάτι άλλο να παίξω πέραν του Siege , Pubg. 

Cod αποκλείεται. Έχει πεθάνει για μένα μετά το Black Ops 1.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Σναιπερ έπαιξα 2-3 φορές στη διάρκεια ενός γύρου στη Ροτενταμ. 

 

Ναι, αυτό ρωτάω. Πώς σου φάνηκε η σκόπευση; Ένιωθες ότι η κίνηση ήταν fluid; Έκανες κάποια ρύθμιση; Πρόσεξε, δεν μιλώ για το πόσο καλά σημαδεύεις ούτε για το πόσο γρήγορα φέρνεις το σκόπευτρο στο μάτι. Αυτό εξαρτάται από τον κάθε παίκτη. Μιλάω για τη "δυσκολία" του να φέρεις το σκόπευτρο μπροστά σου. Σαν να είναι βαρύ και πρέπει να το σηκώσεις.

πριν 13 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

@DEADLAZARUS χθες ειδα-πήρα χαμπάρι τα upgrades που μπορεί να κανεις ...ενδεχεται κάποιο από αυτά να σου δίνει την δυνατότητα να στοχευεις πιο γρήγορα....

Αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, μιλάμε για απίστευτη γελοιότητα. Δηλαδή, πρέπει να βάλω upgrade για να κάνω το αυτονόητο (να σημαδέψω);

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι, αυτό ρωτάω. Πώς σου φάνηκε η σκόπευση; Ένιωθες ότι η κίνηση ήταν fluid; Έκανες κάποια ρύθμιση; Πρόσεξε, δεν μιλώ για το πόσο καλά σημαδεύεις ούτε για το πόσο γρήγορα φέρνεις το σκόπευτρο στο μάτι. Αυτό εξαρτάται από τον κάθε παίκτη. Μιλάω για τη "δυσκολία" του να φέρεις το σκόπευτρο μπροστά σου. Σαν να είναι βαρύ και πρέπει να το σηκώσεις.

Αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, μιλάμε για απίστευτη γελοιότητα. Δηλαδή, πρέπει να βάλω upgrade για να κάνω το αυτονόητο (να σημαδέψω);

Ήταν λίγο περίεργη η αίσθηση. Βέβαια ίσως ευθύνονται 2 παράγοντες: να υπάρχει διαφορά από scope σε scope και η ύπαρξη των << upgrades >> σαν αντικατάσταση των attachments που είχαμε στα BF 3,4 

 

Γενικώς δεν παίζω sniper αν δεν με βολεύει πληρώς το ποντίκι που χρησιμοποιώ καθώς δεν έχω από μνήμης ακρίβεια κινήσεων. Το δοκίμασα σε ένα ασύρματο μικρουλικο microsoft ποντικακι σαν σπιρτόκουτο. 

 

Λογικά στην 2η beta σε ένα μήνα που θα παίξω στο δικό μου rig θα έχω την άνεση να ασχοληθώ περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα ευχαριστο για μενα ειναι οτι τουλαχιστον στο συστημα μου τρεχει νερακι το παιχνιδι αν κ beta....μηπως γλυτωσω κανα φραγκο κ δεν αναβαθμισω ουτε κ φετος...λεω μηπως :hehe:

 

Τωρα σε οτι εχει να κανει με αγορα ακομη πραγματικα δεν ξερω...μπορει λογω παρεας εδω να το κανω το βημα

 

@AKISSS ρε καμενε θα το αγορασεις;

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η beta δείχνει το παιχνίδι 50% έτοιμο. Δεν ξέρω αν έχουν νεότερη έκδοση και απλώς παιρνουν feedback για συγκεκριμένα ζητήματα ήχου - balance - spawn - gameplay ανά class κλπ αλλά πιστεύω ότι για την dice δεν είναι τπτ να τα μαζέψει όλα πριν το τέλος του έτους.

Για το game ισχύει ότι έχει αναφερθεί. Κακός ηχος. Όλοι παίζουν stg44 που 1μ-120μ σφάζει ότι κινείται χωρίς πρόβλημα. Revive πρέπει να το σκεφτεί πολύ κάποιος για να το κάνει λόγω χρόνου. Ακόμη και prone να είναι ο medic, το cinematic τον βάζει σε όρθια στάση για να κάνει rev όπου αυτόματα είναι death και για τους 2. Τα οπλα του support είναι laser αλλά με πολύ μικρό visual όπου δεν μπορείς να δεις τπτ μπροστά σου. Scout, ωραία αίσθηση αλλά μικρό dmg όπου του δίνει μειονέκτημα. Τα μοντέλα των παίκτων είναι πολύ μικρά και κινούνται πολύ γρήγορα.

Γενικά το game είναι αργό και με βάση αυτό αλλάζει όλη η νοοτροπία.

Τώρα γιατι παίζω bfv με όλα αυτά τα θέματα@DEADLAZARUS, είναι επειδή έχω λιώσει bf1 και θέλω αλλαγή. Οπότε για 5 μέρες προτιμώ να δω αυτό πάρα αυτό που έχουμε για 2 μήνες ακόμη. Βλέπω πράγματα που είναι καλυτερα απ το 1 οπότε με υπομονή πιστεύω πως θα παίξω κάτι καλύτερο απ τα προηγούμενα 2 έτη.
@sstav όπως λες έχεις παίξει ένα χρονικό διαστημα Χ και έχεις "νιώσει" το game στο στυλ σου και όπως σου αρέσει να παίζεις για να περνάς όμορφα με την παρέα. Τώρα θέλει τον ίδιο ή και περισσότερο χρόνο για να φέρεις το v στο ίδιο επίπεδο για σένα. Beta είναι και απλά δοκιμάζουμε τα ίδια και τα στραβά του game. Ούτε είναι όλα όπως πρέπει για να μπούμε σε φαση όπλων τακτικής ανά map κλπ οπότε δεν χρειάζεται να ξενερώνεις με τπτ.

Για όσους το πάρουν σε 1-2 χρόνια περιμένοντας να έχει γίνει το τέλειο game ώστε να μπουν και να γαζωσουν ότι υπάρχει είμαι της άποψης ότι δεν πρόκειται ποτέ να μπουν στο "κλίμα" και θα πέφτει άγριο ξύλο μιας και οι λοιποί που θα παίζουν απ αρχής θα έχουν μαζέψει ώρες και εμπειρία για την καθε περίσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Nope δεν μου αρεσει το gun play γενικως οπως δεν μου αρεσε κ στο 1 @sstav

 

@DEADLAZARUS μην βγαζεις συμπερασματα απο ενα broken παιχνιδι οπως ηταν/ειναι το 1 :)

 

Οπως κ να εχει σε οποιον αρεσει το καμπερωμα με γεια του κ χαρα του...κ γω το κανω που κ που οταν εχω στριψει τσιγαρο κ θελω να χαλαρωσω :hehe:

Μα δεν καμπερώνομαι. Εδώ είναι το θέμα. Δες τα στατιστικά μου. Είμαι στο top 10 των captured flags. Τώρα τελευταία, είναι η αλήθεια, έχω ηρεμήσει και δεν πάω πια τόσο τσολιάς στις σημαίες, αλλά δεν βάζω κώλο κάτω. Μετακινούμαι, πάω στις σημαίες, πετάω φωτοβολίδες. Αυτό που έμαθα μετά τους 3 πρώτους τραγικούς μήνες είναι πώς να κινούμαι και πώς να παίζω κάπως πιο πονηρά. Γι' αυτό λέω ότι κακώς υπάρχει τόσο μίσος για τους scouts και ότι στο v τους έχουν καταστήσει άχρηστους ουσιαστικά.

Μόλις τώρα, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Για το game ισχύει ότι έχει αναφερθεί. Κακός ηχος. Όλοι παίζουν stg44 που 1μ-120μ σφάζει ότι κινείται χωρίς πρόβλημα. Revive πρέπει να το σκεφτεί πολύ κάποιος για να το κάνει λόγω χρόνου. Ακόμη και prone να είναι ο medic, το cinematic τον βάζει σε όρθια στάση για να κάνει rev όπου αυτόματα είναι death και για τους 2. Τα οπλα του support είναι laser αλλά με πολύ μικρό visual όπου δεν μπορείς να δεις τπτ μπροστά σου. Scout, ωραία αίσθηση αλλά μικρό dmg όπου του δίνει μειονέκτημα. Τα μοντέλα των παίκτων είναι πολύ μικρά και κινούνται πολύ γρήγορα.

Γενικά το game είναι αργό και με βάση αυτό αλλάζει όλη η νοοτροπία.

Τώρα γιατι παίζω bfv με όλα αυτά τα θέματα@DEADLAZARUS, είναι επειδή έχω λιώσει bf1 και θέλω αλλαγή. Οπότε για 5 μέρες προτιμώ να δω αυτό πάρα αυτό που έχουμε για 2 μήνες ακόμη. Βλέπω πράγματα που είναι καλυτερα απ το 1 οπότε με υπομονή πιστεύω πως θα παίξω κάτι καλύτερο απ τα προηγούμενα 2 έτη.

Ξεκινώ ανάποδα: πλάκα έκανα, δεν σας κατηγόρησα που παίζετε το v;).

Κάπου σ' έχασα: αν τα μοντέλα των παικτών είναι μικρά και κινούνται γρήγορα, πώς το παιχνίδι είναι αργό;

Άρα συμφωνείς ότι τα όπλα είναι unbalanced/το res άχρηστο έτσι όπως το εφαρμόζουν/οι scouts nerfed μέχρι εκεί που δεν πάει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dr_Nikiforos απλά ξερεις τι; εσύ  εισαι καλός στο bf1 και συνεχίζεις να εισαι καλός και στο 5 (με τις οποιες διαφορές κτλ) και δεν επηρεάζεσαι τόσο πολυ (τα σκορ που έκανες συνεχίζεις να κάνεις τηρουμένων των αναλογιών) ... μου την δίνει που έχω αφιερώσει τόσο χρόνο για να γίνω καλύτερος στο 1  (μου βγήκε η παναγία να κάνω ~20 k per game / +θετικό K/d ratio) και νιώθω να ξεκινάω υπό το μηδέν στο V. Γιατί ; γιατί πήδηξε η dice τους medic ΄δινοντάς τους 1 medpac & smgs και τους scout το 3ο το μακρύτερο ...

Κάτι άλλο ...επεσε προπαραγγελία; ή περιμένεις;

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.