Jump to content



Recommended Posts

On 20/11/2019 at 7:13 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλημέρα!

 

Εκεί που πριν καιρό είχα το πρόβλημα να μην μπορώ να κοιμηθώ και να ξημερώνομαι, τον τελευταίο χρόνο απέκτησα το πρόβλημα να μην μπορώ να ξανακοιμηθώ όταν ξυπνήσω από κάποιον θόρυβο. Και κάπως έτσι από τις 5 στο πόδι σήμερα :p 

 

Γεράσαμε γμτ!

Κατα τα αλλα Κυριακη...

 

Καλημερα σας!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κατα τα αλλα Κυριακη...

 

Καλημερα σας!

Έχει συνηθίσει το σώμα σου αυτά που κάνεις και δεν κουράζετε, ή κοιμάσαι αργά και  από το φωτισμό δεν παράγεις μελατονίνη  

Υπάρχει βέβαια το ενδεχόμενο να μπαίνεις σε βάθη ύπνο  με το καληνύχτα για 4-5 ώρες οπότε να μην χρειάζεσαι περισσότερο. Όπως και να έχει  πήγαινε σε ένα κέντρο ύπνου να το διαπιστώσεις. Καλημέρα

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Εμ καταλαβαινω το πνευμα της δημοσιευσης ομως εχει κ αλλες ερμηνειες φιλτατε :hehe: Καλημερα σας! ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεει!

Για πες...:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 

νέος - νεώτερος

δικαιος - δικαιώτερος

σεμνός - σεμνότερος (Φυσει μακρά παραλήγουσα)

σοφός -σοφώτερος (βραχεία παραλήγουσα)

τι ωραία πράγματα καθομαι και μαθαίνω με την κορη μου κυριακάτικα...και στα πλαίσια της απλοποίησης λεει τα αλλάζουμε όλα...

https://www.babiniotis.gr/dimosieumata/glossika-themata/361-orthografia-parathetikon-sofoteros-i-sofoteros-giati-katoteros-kalyteros-i-kalliteros

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Εκεί κρύβεται η σοφία της ζωής !  :p  

:D

Μαλλον και η Ζωη και η Σοφια δεν μπορεσαν να κανουν διαφορετικα και ετσι χαλαρωσαν και απηλαυσαν:hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sstav said:

 

Το πρόβλημά μου με τον Μπαμπινιώτη είναι ότι καμιά φορά διασκεδάζει να εμφανίζεται αιρετικός για να βγαίνει και σε κάνα κανάλι... Και όχι πάντα αιρετικός προς την πλευρά της διατήρησης της ορθογραφικής πολυπλοκότητας, την οποία ίσως συμπαθείς.

 

Πάντως, η ορθή γραφή πολλών λέξεων έχει να κάνει και με τη συνήθεια. Είμαι σίγουρος ότι θα δυσκολευόσουν πολύ να πείσεις αρκετούς να σταματήσουν να γράφουν αυγό ή αυτί αντί των ετυμολογικά προτιμότερων αβγό και αφτί. Στην καλύτερη, ο καθένας διαλέγει τον τύπο που προτιμά, αφού και οι "λανθασμένοι" έχουν ιστορική βάση.

 

Άλλα θέματα είναι λιγότερο αμφιλεγόμενα, γιατί έχουν πρακτική αξία. Ας πούμε, πάντα πίστευα ότι το τελικό ν θα έπρεπε να διατηρείται στα αρσενικά άρθρα και στις αντωνυμίες για να διακρίνονται από τα ουδέτερα -κι όχι μόνο στις περιπτώσεις που υποκειμενικά ενδέχεται να υπάρχει αμφισημία. Οπότε, μου ήταν πολύ ευκολότερο όταν έγινε η αλλαγή να αρχίσω να βάζω νια (sic) και πριν από εξακολουθητικά σύμφωνα.

 

Με λιγότερα λόγια: περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. ?

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

^^εχει ρεντα σήμερα να τον προσέχετε :p 

Δε βαριεσαι μωρε μια ζωη (οχι σοφια ?) Ρεντα εχω.. και καλα δε σας αρεσει κιολας :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.