Jump to content



Βοήθεια στην επιλογή SSD / NVME


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μιας και ο ένας από τους δύο Sandisk SSD Plus 240GB που έχω σήμερα βγήκε και "επίσημα" off καθώς απ' ότι φαίνεται τα 65GB του Gears 5 του έπεσαν βαριά και σταμάτησε στη μέση και πλέον είμαι στην αναζήτηση νέου, τουλάχιστον 500GB SSD ή NVME.

 

Υπάρχουν τα εξής διλήμματα όμως πέρα από το ποιο μοντέλο να επιλέξω.

  1. ~500GB non NVME ή NVME; Νομίζω ότι δεν αξίζει να μην πάω σε NVME δεδομένου ότι αναμένεται και αύξηση τιμών
     
  2. Κάποιον όχι και τόσο καλό 1TB (NVME or not) ή κάποιον "τούμπανο" 500αρι;
    Στην πρώτη επιλογή λόγο της έξτρα χωρητικότητας θα έχω όλα τα αρχεία μου εκεί και δεν θα ξανα-ασχληθώ με HDD πέρα από backup και από την αποθήκευση πιο "'άχρηστων" αρχείων (πχ ταινίες), ενώ στη δεύτερη καλύτερο performance.

 

Γενικότερα με ενδιαφέρει η αξιοπιστία (τα έξτρα χρόνια εγγύησης είναι ένα καλό bonus) και έπειτα οι επιδόσεις. Από άποψη χωρητικότητας θεωρώ πως ένας 500αρης θα με καλύψει για τα Windows, προγράμματα και έστω τα playing now παιχνίδια.

 

Για βοηθήστε λίγο ρε παίδες μήπως πάρω ποτέ κάποια απόφαση.

Και επειδή thread για SSD χωρίς τον ειδικό δε γίνεται, @jax7480

 

Ευχαριστώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, UltraB said:

Καλησπέρα

  1. ~500GB non NVME ή NVME; Νομίζω ότι δεν αξίζει να μην πάω σε NVME δεδομένου ότι αναμένεται και αύξηση τιμών
     
  2. Κάποιον όχι και τόσο καλό 1TB (NAME or not) ή κάποιον "τούμπανο" 500αρι;
    Στην πρώτη επιλογή λόγο της έξτρα χωρητικότητας θα έχω όλα τα αρχεία μου εκεί και δεν θα ξανα-ασχληθώ με HDD πέρα από backup και από την αποθήκευση πιο "'άχρηστων" αρχείων (πχ ταινίες), ενώ στη δεύτερη καλύτερο performance.

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα,

 

αρχικά πες μας budget
από εκεί και πέρα,

τι χρήση κάνει ο υπολογιστής?
χρειάζεσαι τις έξτρα επιδόσεις του nvme?

εγώ θα διάλεγα 1tb 2.5 αν χωρούσε οικονομικά να μετέφερα όλο το storage να τελειώνουμε (εξάλλου όπως είπες πλεον game=minimum 50+gb οπότε ο 500αρης με εγκατάσταση windows + λίγο χώρο άδειο εε δεν θέλει και πολύ για να γεμίσει)

απλά αν πήγαινα σε 2.5αρη θα επέλεγα tlc δίσκο (mx500/860evo) και όχι qlc (860qvo)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Budget περίπου 100-120€ αν πρόκειται για 1TB, δεν θα ήθελα ιδανικά να ανέβω παραπάνω.

 

Ο υπολογιστής κάνει λίγο απ' όλα. Gaming, editing, browising κλπ. Τις έξτρα επιδόσεις ενός NVME δεν τις χρειάζομαι άμεσα αλλά μιας και τα έχω αναβαθμίσει όλα, και μιας και είναι ο μοναδικός υπολογιστής που έχω, λέω να μην τσιγκουνευτώ τώρα και να πάρω κάποιον μέτριο SSD. Γενικότερα κοιτάω για κάποιον με σχετικά καλές επιδόσεις και σαν πιο future proof λύση για ότι προκύψει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τον καλύτερο 500άρη που αντέχεις οικονομικά για επιδόσεις. Συν άλλο έναν είτε 250άρη/500άρη είτε 1ΤΒ όποτε μπορέσεις, αν το λειτουργικό και τα απαραίτητα προγράμματα/αρχεία που χρησιμοποιείς δεν ξεπερνούν τα 250-300GB. Αν τα ξεπερνούν κι ιδιαιτέρως αν περνούν τα 400GB, τότε 1ΤΒ. Δες κι αυτό που επισημαίνει ο shattered για tlc.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ADATA 8200 PRO 

https://www.skroutz.gr/s/16602097/Adata-XPG-SX8200-Pro-512GB.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-512GB.html?from=favorites_popup

 

SSD

Crucial MX500 500GB/ 1TB M.2 ή SSD classikη έκδοση +- 10 ευρώ αναλόγως καταστήματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, UltraB said:

δεδομένου ότι αναμένεται και αύξηση τιμών

Δεν αναμένεται... Δυστυχώς είναι ήδη σε εξέλιξη. Αν δεις το ιστορικό τιμών στο sktoutz, οι τιμές έχουν ήδη πάρει την ανηφόρα. Δεν ξέρω αν είναι πραγματική η αύξηση ή οι καταστηματάρχες ανέβασαν βάσει φημών, αλλά ήδη όλοι οι SSD έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω.

 

Εγώ προτείνω, μια που διαφαίνεται ότι και ο 500άρης σε καλύπτει με τα "now playing" games, να πας στον ΑDATA 8200 pro 512GB και όταν οι τιμές ξαναπέσουν πας σε έναν επιπρόσθετο 2.5 500άρη ή 1TB ανάλογα με τις ορέξεις και τα οικονομικά σου. Το καλύτερο δυνατό "middle ground" είναι αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Της ADATA κοιτούσα περισσότερο λόγο καλύτερου value-for-money αλλά το θέμα της αναζήτησης σταμάτησε με συνοπτικές διαδικασίες και ευχάριστες εξελίξεις.

Έλαβα μια πρόταση που δε μπορούσα να αρνηθώ και που τα συνδυάζει όλα, οπότε...

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όσους ασχολήθηκαν και ένα παραπάνω τον αγαπητό φίλο από την ? πόλη.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον άγνωστο φίλο :p μπράβο και σε σένα που το έλυσες. Αν δεν του κάνει κόπο όμως να μας σχολιάσει εδώ πέρα, αν έχει ασχοληθεί με το ζήτημα, αυτά με τα single cell (υπάρχει κανένα σε γήινη τιμή ή πάνε μόνο σε μοντέλα enterprise) τα tlc/mlc κλπ. Έχουν νόημα για έναν μέσο χρήστη να ασχολείται ή έχουμε φτάσει σε σημείο που και των χειρότερων η αξιοπιστία/διάρκεια ζωής καλύπτει τις ανάγκες μας;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Μπράβο στον άγνωστο φίλο :p μπράβο και σε σένα που το έλυσες. Αν δεν του κάνει κόπο όμως να μας σχολιάσει εδώ πέρα, αν έχει ασχοληθεί με το ζήτημα, αυτά με τα single cell (υπάρχει κανένα σε γήινη τιμή ή πάνε μόνο σε μοντέλα enterprise) τα tlc/mlc κλπ. Έχουν νόημα για έναν μέσο χρήστη να ασχολείται ή έχουμε φτάσει σε σημείο που και των χειρότερων η αξιοπιστία/διάρκεια ζωής καλύπτει τις ανάγκες μας;

Εκτός και αν μιλάμε για enterprise χρήση σε data center, ακόμα και ο χειρότερος SSD θα αντικατασταθεί λόγω παλαιότητας πολύ πριν ψοφήσει. Μην ασχολείσαι καν. Με τους QLC κοιτάς μόνο το θέμα ταχύτητας αν σε καλύπτουν γιατί έχουν ένα γρήγορο buffer που έχουν καλές ταχύτητες, αλλά άπαξ και το ξεπεράσεις πέφτουν αρκετά. Οπότε αν το use case σου είναι π.χ. τακτικές αντιγραφές μεγάλου όγκου δεδομένων καλύτερα να αποφύγεις τους QLC. Οι tlc/mlc δεν έχουν θέμα. SLC νομίζω δεν βγαίνουν πλέον και αν βγαίνουν θα είναι πανάκριβοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, UltraB said:

500GB non NVME ή NVME; Νομίζω ότι δεν αξίζει να μην πάω σε NVME δεδομένου ότι αναμένεται και αύξηση τιμών

 

9 hours ago, gdp77 said:

Δεν αναμένεται... Δυστυχώς είναι ήδη σε εξέλιξη.

 

Επειδή βλέπω πως έχετε δίκιο θα ήθελα να ξέρω γιατί περιμένουμε αύξηση και επίσης αν έχουμε ιδέα για το που πρόκειται να φτάσουν οι τιμές. Σύντομα θα χρειαστώ χώρο και αν είναι να συνεχιστεί η αύξηση θα πρέπει να πάρω κάτι άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, konstantinakis said:

Επειδή βλέπω πως έχετε δίκιο θα ήθελα να ξέρω γιατί περιμένουμε αύξηση

έχουν πάρει την ανηφόρα οι μνήμες που χρησιμοποιούνται στους SSD , σιγά σιγά εμφανίζονται και νέοι ελεγκτές με σκοπό την εκμετάλλευση του PCI 4, είχαν πέσει κι αρκετά οι τιμές τους στο κοντινό παρελθόν. Για το πού πρόκειται να φτάσουν δε νομίζω να έχει κάποιος ακριβή εικόνα, υποθέτω ότι κι αν ξεφύγουν σύντομα, μετά το σύντομα κάποια πτώση θα υπάρξει. Μεσοπρόθεσμα θα ανεβοκατεβαίνουν, βραχυπρόθεσμα θα αυξηθούν. 
Αν πίστευα ότι θα χρειαστώ αγορά στο επόμενο τρίμηνο-τετράμηνο, μάλλον θα αγόραζα τώρα. Αν είναι για μετά απο κάνα οκτάμηνο και πάνω, θα το άφηνα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, konstantinakis said:

Επειδή βλέπω πως έχετε δίκιο θα ήθελα να ξέρω γιατί περιμένουμε αύξηση και επίσης αν έχουμε ιδέα για το που πρόκειται να φτάσουν οι τιμές. Σύντομα θα χρειαστώ χώρο και αν είναι να συνεχιστεί η αύξηση θα πρέπει να πάρω κάτι άμεσα.

 

Θα συμφωνήσω με τον @salde. Αν η ανάγκη σου για SSD εντοπίζεται εντός τριμήνου, και εγώ θα αγόραζα τώρα. Διαισθητικά εγώ θα πω ότι πιστεύω πως τουλάχιστον για 6-12 μήνες θα δούμε άνοδο στις τιμές RAM και SSD. Μακάρι να διαψευσθώ. Και εγώ κοιτούσα για 1TB ssd γιατί τα data εργασίας μου τα έχω σε μηχανικό και ειδικά τα VMs σέρνονται, αλλά βλέποντας ότι έχουν τσιμπήσει οι τιμές, δεν τους κάνω τη χάρη και δεν θα προχωρήσω σε αγορά μέχρι να πέσουν ξανά στα παλιά επίπεδα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε HP Omen 15 (i7 9750H) θα γίνει αλλαγή nvme. Λόγο αγοράς με τιμολόγιο βγάινει ο 970 EVO plus 500gb περίπου στα 106 από Π. Έχει νοημα να κοιτάξω για κάτι άλλο (άμεσα διαθέσημο) ;

Έγινε επεξεργασία από suboy
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, suboy said:

Σε HP Omen 15 (i7 9750H) θα γίνει αλλαγή nvme. Λόγο αγοράς με τιμολόγιο βγάινει ο 970 EVO plus 500gb περίπου στα 106 από Π. Έχει νοημα να κοιτάξω για κάτι άλλο (άμεσα διαθέσημο) ;

Φυσικά.

Adata 8200 Pro 1TB ~152€ ---> 122€ προ ΦΠΑ

Adata 8200 Pro 512GB ~ 83€ --> 67€ προ ΦΠΑ 

 

Edit: Τώρα είδα θες άμεσα διαθέσιμο. Τον 512άρη τον βλέπω άμεσα διαθέσιμο 91€ ---> 73€ προ ΦΠΑ

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Κάνω restart πριν από λίγο και είχε κολλήσει το PC για 2-3 λεπτά στο post. Λέω τι στο καλό γίνεται; ?

 

Μπαίνω Windows μετά από μερικά λεπτά και παρατηρώ ότι ο δίσκος είχε εξαφανιστεί. Χθες δεν τον αναγνώριζαν σωστά τα προγράμματα, δεν εμφάνιζαν καν τα χαρακτηριστικά, υγεία του κλπ και σήμερα εξαφανίστηκε τελείως. Και το δεύτερο άτυχο της υπόθεσης είναι ότι δεν πρόλαβα να αντιγράψω τα αρχεία του. Ευτυχώς είχα μόνο παιχνίδια εκεί καθώς ήδη είχε αρχίσει την κάτω βόλτα αλλά για να τα ξανακατεβάσω με τη σύνδεση που έχω θέλω καμία εβδομάδα :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Συγγνώμη, έχασες 2 δίσκους;

Όχι, στον SSD αναφέρομαι. Πριν το restart είχα πρόσβαση στο δίσκο άσχετα ότι δεν λειτουργούσε σωστά, είχε πέσει σε επιδόσεις, δεν τον αναγνώριζαν σωστά τα προγράμματα κλπ, τώρα δε φαίνεται πουθενά, είναι σαν να τον έχω αποσυνδέσει από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, UltraB said:

Όχι, στον SSD αναφέρομαι. Πριν το restart είχα πρόσβαση στο δίσκο άσχετα ότι δεν λειτουργούσε σωστά, είχε πέσει σε επιδόσεις, δεν τον αναγνώριζαν σωστά τα προγράμματα κλπ, τώρα δε φαίνεται πουθενά, είναι σαν να τον έχω αποσυνδέσει από το σύστημα.

Καλά ρε συ, σε είχε προειδοποιήσει κιόλας και δεν είχες πάρει backup?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.