Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συμπέρασμα Μελέτης: Η πίεση στο ΕΣΥ προκαλεί περισσότερους θανάτους ασθενών.

Ερμηνεία ηλίθιων και Alexeij: Αν είχαμε καλύτερο ΕΣΥ δεν θα είχαμε τόσους θανάτους.

 

Τι κάνει νιάου νιαου; Ο τζιτζικας.

Προφανώς ρε ηλίθιοι, αν είχαμε περισσότερες ΜΕΘ με εκπαιδευμένο προσωπικο θα είχαμε λιγότερους θανάτους. Δεν έχουμε όμως.

 

Συμπέρασμα Μελέτης: Τα θανατηφόρα τροχαία θα ήταν κατα πολυ λιγότερα αν ειχαμε διαχωριστική τσιμεντένια μπαριέρα σε κάθε επαρχιακό δρόμο, καθώς και από ένα περιπολικό ανά χιλιόμετρο. Ερμηνεία ηλίθιων: Δεν φταίει η οδηγική μας συμπεριφορά για τα θανατηφόρα τροχαία...

 

Άρα έμμεσα μας λένενολοι αυτοί οι ερμηνευτές, ότι το εμβόλιο είναι άχρηστο. Αν είχαμε 100 νοσοκομεία παραπάνω, δεν θα υπήρχε πανδημία, δεν θα υπήρχε COVID. 

Εισήγηση: Ένα κρεβάτι και 3 νοσηλευτές ανά πολίτη dedicated εφ όρου ζωής. Και λύσαμε τα προβλήματα υγείας. 

Δεν χρειάζεται πια φαρμακοβιομηχανία. Δεν χρειάζονται απεχθή σκευάσματα.

 

Το μύνημα "Εμβολιαστείτε για να αποφευχθεί η πίεση στο ΕΣΥ", δεν είχε ακουστεί ποτέ μέχρι τώρα...

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
  • Agree 2
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

@Snips κοίτα ο κύριος που έχεις βάλει έχει πάνω από 200 βίντεο και δεν ξεκίνησε τώρα, από το 2020 με τις καραντίνες του έχουν ρίξει το youtube κανένα δυο φορές κλπ. Αλλά είναι γνωστός στο χώρο πολύ καιρό πιο πριν χρόνια.

Τώρα αν έχεις δει όλα του τα βίντεο και έχεις βγάλει συμπέρασμα ότι είναι ψέκας ε τότε είναι καλός ψέκας ότι έχει κάνει ανάλυση έχει βγει :D

 

και αφού ξεκίνησες πάρε κάτι τελευταία

 

 

και το καλύτερο 2022 κουβάς

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2021 at 10:40 AM, tommybertsen said:

Βαρεθήκαμε τις μαλακίες σου, Νίκο (εκτός από 2-3). Είσαι σε ένα διαρκές παραλήρημα. Ελπίζω να μην σου κοστίσει. 

Over&Out

 

 

Να αναρωτηθούμε πόσους έχει πείσει; Σε πόσους θα κοστίσει το παραλήρημα;

 

21 hours ago, Simon said:

@schumifer Μήπως ξέχασες να τοποθετηθείς επί του θέματος του εμβολιασμού των παιδιών; :p

Για να το λες ... μάλλον, βοήθα με λίγο. Έπρεπε να απαντήσω σε κάτι;

 

1 hour ago, Snips said:

Συμπέρασμα Μελέτης: Η πίεση στο ΕΣΥ προκαλεί περισσότερους θανάτους ασθενών.

Ερμηνεία ηλίθιων και Alexeij: Αν είχαμε καλύτερο ΕΣΥ δεν θα είχαμε τόσους θανάτους.

 

Τι κάνει νιάου νιαου; Ο τζιτζικας.

Προφανώς ρε ηλίθιοι, αν είχαμε περισσότερες ΜΕΘ με εκπαιδευμένο προσωπικο θα είχαμε λιγότερους θανάτους. Δεν έχουμε όμως.

 

Συμπέρασμα Μελέτης: Τα θανατηφόρα τροχαία θα ήταν κατα πολυ λιγότερα αν ειχαμε διαχωριστική τσιμεντένια μπαριέρα σε κάθε επαρχιακό δρόμο, καθώς και από ένα περιπολικό ανά χιλιόμετρο. Ερμηνεία ηλίθιων: Δεν φταίει η οδηγική μας συμπεριφορά για τα θανατηφόρα τροχαία...

 

Άρα έμμεσα μας λένενολοι αυτοί οι ερμηνευτές, ότι το εμβόλιο είναι άχρηστο. Αν είχαμε 100 νοσοκομεία παραπάνω, δεν θα υπήρχε πανδημία, δεν θα υπήρχε COVID. 

Εισήγηση: Ένα κρεβάτι και 3 νοσηλευτές ανά πολίτη dedicated εφ όρου ζωής. Και λύσαμε τα προβλήματα υγείας. 

Δεν χρειάζεται πια φαρμακοβιομηχανία. Δεν χρειάζονται απεχθή σκευάσματα.

 

Το μύνημα "Εμβολιαστείτε για να αποφευχθεί η πίεση στο ΕΣΥ", δεν είχε ακουστεί ποτέ μέχρι τώρα...

 

 

Σε βλέπω να γράφεις με λογική και σύνεση, να ερμηνεύεις δεδομένα προσπαθώντας να εξηγήσεις καταστάσεις. Θέλω να δω πόσο θα αντέξεις. Ρισπέκτ🤪

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Snips έγραψε:

Συμπέρασμα Μελέτης: Η πίεση στο ΕΣΥ προκαλεί περισσότερους θανάτους ασθενών.

Ερμηνεία ηλίθιων και Alexeij: Αν είχαμε καλύτερο ΕΣΥ δεν θα είχαμε τόσους θανάτους.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί με λες ηλίθιο αλλά:

Ο εμβολιασμός δεν απαλλάσσει το κράτος από την ενίσχυση του ΕΣΥ, ειδικά σε περίπτωση επιδημίας μεταδοτικής νόσου.

Ο μή εμβολιασμός επίσης δεν απαλλάσσει το κράτος από την ενίσχυση του ΕΣΥ.

Το να καταλήξει ένας εμβολιασμένος στο νοσοκομείο δεν είναι απίθανο. Αν το ΕΣΥ είναι υπό διάλυση, πώς θα του παρέχει περίθαλψη;

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Αν το λες σίγουρα, βοήθα με λίγο. Έπρεπε να απαντήσω σε κάτι;

 

Υπάρχει έστω και μικρή πιθανότητα το rdna εμβόλιο να έχει άμεση ή καθυστερημένη σοβαρή παρενέργεια σε παιδιά, δηλαδή 5-10 ετών; 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σκέλος είναι εύκολο. Όχι. (please μη μου πείτε για τοπικό πόνο, ήπια συμπτώματα και τέτοια. Αυτά τα κάνουν δυνητικά όλα τα εμβόλια).

Καθυστερημένη, έχουμε ως τώρα δεδομένα από κάμποσους μήνες σε πολλές χιλιάδες παιδάκια. Όσες μελέτες τα έχουν ζυγίσει βλέπουν μόνο όφελος προς το παρόν. Παραμένω ανοικτός σε references που καταδεικνύουν το αντίθετο. Κατανοώ το φόβο της επιπλοκής του εμβολίου, αλλά πρέπει να τη ζυγίσουμε απέναντι στις εν δυνάμει επιπλοκές της νόσου, στο παιδί, στην οικογένειά του και στην κοινωνία.

Δεδομένου ότι ως τώρα στα μικρά δεν έχουμε δει τίποτα σοβαρό, το όφελος ξεπερνά το ρίσκο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RDNA? To κακό με τη στάση σου είναι ότι δεν ξέρω πότε σπας πλάκα. Ας υποθέσω ότι δε σπας πλάκα.

Το πρώτο σκέλος είναι εύκολο. Όχι. (please μη μου πείτε για τοπικό πόνο, ήπια συμπτώματα και τέτοια. Αυτά τα κάνουν δυνητικά όλα τα εμβόλια).

Καθυστερημένη, έχουμε ως τώρα δεδομένα από κάμποσους μήνες σε πολλές χιλιάδες παιδάκια, και 2 χρόνια και εκατομμύρια νέων . Όσες μελέτες τα έχουν ζυγίσει βλέπουν μόνο όφελος προς το παρόν. Παραμένω ανοικτός σε references που καταδεικνύουν το αντίθετο. Κατανοώ το φόβο της επιπλοκής του εμβολίου, αλλά πρέπει να τη ζυγίσουμε απέναντι στις εν δυνάμει επιπλοκές της νόσου, στο παιδί, στην οικογένειά του και στην κοινωνία.

Δεδομένου ότι ως τώρα στα μικρά δεν έχουμε δει τίποτα σοβαρό, το όφελος ξεπερνά το ρίσκο.

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ αν ο ιός έχει πιθανότητα να προκαλέσει σοβαρή παρενέργεια σε παιδιά 5-10; Αν ναι να σου στείλω references για MIS-C και το πόσο καλά νιώθουν αυτά τα παιδάκια όταν κλείνουν τα σχολεία τους, δε βλέπουν συνομήλικους κλπ

 

 

 

Αν το σύστημα υγείας είναι σμπαράλια, είναι ουτοπία, ή για τη χώρα μας μάλλον υστεροβουλία, να απαιτείς να φτιάξει εν καιρώ ''πολέμου''.

Το σύστημα υγείας δεν διογκώνεται γιατί έτσι γουστάρουμε, πρέπει να ανταποκρίνεται στις οικονομικές δυνατότητες και τις διαρκείς ανάγκες. Ξέρω ότι στη χώρα μας κυκλοφοράει ακόμη το παραμύθι ότι η υγεία είναι κοινωνικό αγαθό, κι ευτυχώς που κάποιοι από τους διακινητές αυτής της μακακίας έβαλαν την υπογραφή τους τα προηγούμενα χρόνια στα σκληρότερα μνημόνια για να πάψει σιγά σιγά το παραμύθι.

Η υγεία είναι το ακριβότερο σπορ. Τα δυσθεώρητα κόστη της στην Ελλάδα κάμπτονται λίγο από τους χαμηλούς μισθούς, αλλά έτσι χάνουμε εξειδικευμένο προσωπικό (αυτούς που ο κυρ Μήτσος τους κουνάει το δάκτυλο φωνάζοντας ''εγώ σε πληρώνω γιατρουδάκο΄΄), και άντε μετά να βρεις να επανδρώσεις όταν χρειάζεσαι. Φυσικά γλιτώνουμε από τους μισθούς αλλά τα τρώμε/τρώγαμε(ελπίζω) σε δωράκια και λάθος προσεγγίσεις.

Το σύστημα υγείας σήκωσε ανάστημα όταν έπρεπε. Δε μας αρέσει η θνητότητα; Να μέναμε κλειδωμένοι στα σπίτια μας. Κάποιοι θα είχαν γλιτώσει. Το σύστημα θα είχε πιεστεί λιγότερο και θα τα είχε καταφέρει καλύτερα.

Από τη στιγμή που βγήκαν εμβόλια που κάνουν δουλειά, το κρίμα στο λαιμό μας. Δεν είναι λογικό να γίνονται λάστιχο οι επαγγελματίες υγείας για τους εκάστοτε παπαρολόγους. Σπιτάκι με ιβερμεκτίνη και αν δεν πάει καλά στον Πολάκη και το Γρηγόρη τα παράπονα.

Τους ταλαίπωρους που τα έκαναν όλα σωστά και ατύχησαν πρέπει να τους στηρίζει το σύστημα βεβαίως. Αλλά δεν είναι αυτοί που σκίζουν το ΕΣΥ τώρα.

fool me once shame on you, fool me twice shame on me

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η πανδημία μάλλον πέρασε. Μπορούμε να χαλαρώσουμε και το ΕΣΥ δεν χρειάζεται πλέον να κάνει τόσα έξοδα.

bouli-gerobasili-perikoptontai-ekat-ygei
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

«Το τέταρτο κύμα της πανδημίας κορυφώνεται και είμαστε χειρότερα από κάθε άλλη στιγμή της πανδημίας, από όταν δεν είχαμε εμβόλια και από όταν δεν ήμασταν προετοιμασμένοι για...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Δεδομένου ότι ως τώρα στα μικρά δεν έχουμε δει τίποτα σοβαρό, το όφελος ξεπερνά το ρίσκο.

 

Εννοείς σοβαρό από την ασθένεια ή από τον εμβολιασμό; 

Επειδή εγώ δεν γνωρίζω τί σημαίνει rna εμβόλιο και δε θέλω να μάθω, ρωτάω γιατρούς για το θέμα. Όλοι μου λένε να μην βιαστώ να κάνω εμβόλιο στα παιδιά. Επειδή τα περισσότερα παιδιά το περνάνε εύκολα και ανώδυνα (ή έτσι φαίνεται) ίσως να μην υπάρχει επιτακτικός λόγος να το κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποια Post για καθαρά χαβαλέ μπορεί να παρθούν ως σοβαρά από άτομα που διαβάζουν και δεν ξέρουν τον/τους δημιουργούς έγινε ένα μικρό καθάρισμα. Παρακαλώ τέτοιου είδους Post να συνοδεύονται από τα κατάλληλα emoticons από εδώ και πέρα για να καταλαβαίνει και ο αναγνώστης το ύφος των γραπτών.

 

Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Simon said:

 

Εννοείς σοβαρό από την ασθένεια ή από τον εμβολιασμό; 

Επειδή εγώ δεν γνωρίζω τί σημαίνει rna εμβόλιο και δε θέλω να μάθω, ρωτάω γιατρούς για το θέμα. Όλοι μου λένε να μην βιαστώ να κάνω εμβόλιο στα παιδιά. Επειδή τα περισσότερα παιδιά το περνάνε εύκολα και ανώδυνα (ή έτσι φαίνεται) ίσως να μην υπάρχει επιτακτικός λόγος να το κάνουν.

 

Το κάθε παιδί έχει ένα μικρό ατομικό όφελος, και η παιδική ηλικία καθώς και η κοινωνία ένα σαφώς μεγαλύτερο

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τρίτη δόση Κυριακή με Πφάιδερ (posh προφορά Τσουβέλα).

Βρήκα ένα κενό σλοτ και χώθηκα αμέσως να κάνουμε Χριστούγεννα!

Δεν έχω ξαναδοκιμάσει mRNA αμέσου διαχύσεως, καλά είναι?

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2021-12-05T224657Z_809796036_RC2I8R9OCWY
WWW.IN.GR

Ένα ακόμη σημαντικό κεφάλαιο της εμβολιαστικής εκστρατείας «Ελευθερία» άνοιξε- Εχουν κλειστεί...

@Simon.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ Τρίτη την 3η (δόση Moderna)... Είχα θέματα στο σπίτι την Τετάρτη (κούραση, λίγο πυρετό, αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, DNS timeouts), αλλά με ξεκούραση και restart σε όλες τις συσκευές, όλα παίζουν κανονικά πλέον.

 

[Pro tip: Αν είστε έστω και λίγο κρυωμένοι, καλύτερα να περιμένετε να γίνετε τελείως καλά πριν κάνετε το εμβόλιο...]

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sotiris said:

Τρίτη δόση Κυριακή με Πφάιδερ (posh προφορά Τσουβέλα).

Βρήκα ένα κενό σλοτ και χώθηκα αμέσως να κάνουμε Χριστούγεννα!

Δεν έχω ξαναδοκιμάσει mRNA αμέσου διαχύσεως, καλά είναι?

Δεν το λες και άμεσου, στο σημείο είναι συγκεντρωμένο. Στο αστρα πήγαινε σε ολο το χερι.

 

Οπως και να εχει το TRIM στον δισκο παιζει καλυτερα τωρα...

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν βλέπω να σχολιάζεται τον Κουρουμπλή ....

οπότε πάρτε και σχολιάστε

 

Τι είπε στην βουλή

 

 

 

και επειδή θα γίνει συγκυβέρνηση στις επόμενες εκλογές από ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ , πρέπει να τα έχουν καλά μεταξύ τους

 

 

 

 

και πάμε στις συνεντεύξεις σήμερα 17/12/2021

 

 

στο 7:20 αναφέρει προσέξτε τι έρχεται το Γενάρη, χωρίς να δίνει παραπάνω πληροφορίες, οπότε υπάρχει ΣΧΕΔΙΟ

 

 

 

 

 

καλά να περνάτε

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

peripoliko-intime-23-960x600-1-960x600-1
WWW.KATHIMERINI.GR

Πληροφορίες αναφέρουν ότι ομολόγησε πως και στο παρελθόν είχε κάνει το ίδιο και ότι συνολικά έχει...

 

  • Like 2
  • Haha 3
  • Sad 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Ο κουρουμπλής δεν ειπε τίποτα. Επίσης είναι σαν τον Τόσκα. Ανύπαρκτος. Επί των ημερών του δεν διαπίστωνε σοβαρά "επιχειρησιακά" λάθη. Πουθενά. 

Αν θέλουμε να την αυτωσουμε τελείως την συζήτηση, επειδή το πας στο πολιτικό συνέχεια, πες μας να ανοίξουμε κάνα βιβλίο. Αν θες να μιλήσεις για Αξιωματική Αντιπολίτευση και προτάσεις επί της πανδημίας (αλλά και επί παντός επιστητού) πρέπει να βρεις πρώτα ποιοι και που είναι.

Τώρα αν έχουν "σήμα" να κάνουν τουμπεκί που δεν το νομίζω, πάει να πει ότι είναι το puppets. Ότι έκαναν σαν κυβέρνηση το κάνουν και τώρα. Δεν υπάρχουν πουθενά. Το μόνο που άλλαξε είναι να βλέπουμε σοβιετική ιστορία καί θεατρικά έργα στην ΕΡΤ. Που, και το τελευταίο γινόταν από το θέατρο της Δευτέρας επί ΠΑΣΟΚ- ΝΔ. Ο επιούσιος λαός (στον οποίο εγώ δεν πιστεύω) και η "εργατιά"  παρέμειναν στα αζήτητα. 

Δεν περιμέναμε κάτι άλλο. Ο Κωστακης έφαγε (να ναι καλά οι Ολυμπιακοί) αλλα είπε δεν υπάρχει μία στο ταμείο, πάμε για λιτότητα, και ο "λαός" ψήφισε τον Γιωργάκη που είπε ότι λεφτά υπάρχουν.

Ο λαός δεν θέλει να σκέφτεται. Θέλει όπως είπα καφενείο και Netflix. Όποιος φοράει τη φανέλα με σήμα το λαό, κερδάει απ' τα αποδυτήρια. 

 

Χθες ο "λαός" βγήκε στο Ζεφύρι και έριξε καμία 100 μπαλωθιές.  Έχει δικαίωματα.

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.