Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, το μέλος unseen έγραψε:

Φιλε Γιαννη, τι προσπαθεις με αυτα τα σεντονια απαντησεις, γεματα μισολογα, υπαινιγμους, ναι μεν αλλα, ειναι και ετσι ειναι και αλλιως. Και ολοι εδω που σου απαντανε σε παρεξηγουνε κλπ. Δηλαδη προσπαθεις να μας πεισεις οτι εκτος απο εμβολια υπαρχουν και αλλες επιλογες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε μεγαλη κλιμακα με αποτελεσματικοτητα; Ακομα και να ειναι ετσι τι θελεις να κανουμε; Να παμε για καταληψη στο υπουργειο υγειας; Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του αλλα και για να μην βαζει σε κινδυνο τους συνανθρωπους του. Με βαση αυτο κανε τις επιλογες σου. 

Δεν προσπαθώ απαραίτητα να πείσω για κάτι, συζητάω. Έχουμε πέσει πάνω σε ένα πιθανώς κοσμοϊστορικό γεγονός και συζητάμε τις πτυχές του με όρους δόγματος, σαν να μην υπάρχει τίποτα να πούμε πέρα από μια συγκεκριμένη τράπεζα θεμάτων με ποινή απαξίωσης για όποιον βγει εκτός της.

 

Εκεί που παρατάω το θέμα και δεν postάρω ή βάζω κανά όχι ιδιαίτερα ή καθόλου controversial link αραιά και που, το link θα είναι αναγκαστικά επειδή νομίζω ότι επιβεβαιώνει προϋπάρχουσες απόψεις μου.

 

Και 3 post πιο κάτω κάποιος θα postάρει τους ημερήσιους θανάτους ή κάτι παρόμοιο, με σχόλιο-μπηχτή πόσο υπεύθυνος και φταίχτης και ηλίθιος είναι όποιος δεν έχει εμβολιαστεί.

 

Ελπίζω να κατάλαβες.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

21_014_20211126_tk_1612-2_sooc1637943459
WWW.IN.GR

Οι καθηγητές της Θεραπευτικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Ευστάθιος...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Εύχομαι στο πόδι και ταχύτατα

 

@JaguarOne υποκλίνομαι στις αντοχές, την υπομονή, και τη θυσία χρόνου για να πείσεις

meh δεν έχω καμμια πρόθεση ή ελπίδα να πείσω. Αν ήταν αυτή η περίπτωση ίσως να είχα και διαφορετική γραφή. Απλή παράθεση γεγονότων και λίγη λογική 14χρονου, και ευγενικότατα αναφέρω τις ευθύνες του καθενός. Οι δειλές απαντήσεις τύπου "με πρόσβαλες" αντί να ασχοληθούν με το ζουμί, όπως και καλά λένε ότι κάνουν, μιλάνε από μόνες τους.

Και λέω δειλές γιατί θέλει θάρρος να πεις "χμ ναι. 5 λεπτά γκουγκλάρισμα και οι παπαριές που λέω καταρίπτονται. ίσως έχει ο άλλος ένα point".


Όπως και να έχει, κατανοώ την σύγχυση των ανθρώπων, είμαστε εδώ και 15 χρόνια στην πρέσσα και η κατάσταση με τον κοβιντ ωθησε μερικούς στα όρια.... άλλοι λούζουν ακόμη τα ψώνια τους με χλωρίνη (ξέρω κάποιον), άλλοι έχουν πάει φουλ-ψεκ mode ("δεν είμαι αντιεμβολιαστής, έχω κάνει όλα τα εμβόλια"). Δεν τους αδικώ απαραίτητα, κουλης-gang is bad, απλα αποτυγχάνουν να διακρίνουν τι είναι δεδομένο και τι ειναι υπόθεση.

Και αυτό είναι από τα πιο στοιχειώδη που πρέπει να κατέχεις όταν λες ότι αναλύεις μια κατάσταση: Και εγώ κάνω την υπόθεση ότι το κολλήσαμε οικογενειακώς(εγώ τους ντάντεψα όλους) τον Ιανουάριο του 2019, αλλά δεν έχω κανένα απολύτως δεδομένο γι'αυτό. Και εγώ κάνω την υπόθεση ότι η pfizer και οι άλλες φαρμακευτικές μας δουλεύουν ψιλό-γαζί αλλά τα δεδομένα λένε άλλα. Βοηθάει ότι έχω και κανα δυο φίλους μέσα σε αυτές.

 

Btw, η Roche που είναι από τις μεγαλες φαρμακευτικές παγκοσμίως, και έχει και πρόσβαση σε πολλαπλά σκευάσματα γιατί κάνουν και τους αντιπροσώπους για άλλες εταιρείες, έχει πολιτκή εμβολιασμού για το προσωπικό...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Btw, η Roche που είναι από τις μεγαλες φαρμακευτικές παγκοσμίως, και έχει και πρόσβαση σε πολλαπλά σκευάσματα γιατί κάνουν και τους αντιπροσώπους για άλλες εταιρείες, έχει πολιτκή εμβολιασμού για το προσωπικό...


Ρίχνουν στάχτη στα μάτια σας!

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

λίγη λογική 14χρονου, και ευγενικότατα αναφέρω ... δειλές απαντήσεις ... παπαριές που λέω καταρίπτονται... φουλ-ψεκ mode

Και χωρίς αποσπάσματα από άλλα posts, μόνο από το τελευταίο. Όχι ότι δεν το έχω κάνει κι εγώ, αλλά τουλάχιστον έχω προσπαθήσει να κρατηθώ στα τελευταία post που ανταλλάξαμε και το ζήτησα κι από 'σένα να κρατηθείς. Δεν μπορεί να είναι ανταλλαγή απόψεων-συζήτηση, πρέπει να είναι αναγκαστικά παπαριές. Που δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα φάω ban αν μιλήσω κι εγώ έτσι. Έχω φάει ακαραιαία διαγραφή post και στη συνέχεια ban για... <<προκλητική>> λεζάντα σε funny video στο θέμα ανέκδοτα-αστεία!

 

47 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

ίσως έχει ο άλλος ένα point".

Παράθεση

είπα να το γράψω πιο συντηρητικά μην τυχόν και είχα λανθασμένη πληροφόρηση (aka ίσως έχει ο άλλος ένα point) και δεν είχαν τελικά καλά αποτελέσματα. Αλλά ΟΧΙ, όπως και να το γράψεις δεν συγχωρείσαι με τίποτα επειδή βλέπεις κάπως διαφορετικά κάποια πράγματα.

47 λεπτά πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Δεν τους αδικώ απαραίτητα :hehe:
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω το απόγευμα για τρίτη δόση επειδή τα rapid που έκανα (πριν από κάνα 15ήμερο που το κόλλησα) έβγαιναν αρνητικά.

Ελπίζω να μην πάθω τίποτα διότι έχω και παιδιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

και συζητάμε τις πτυχές του με όρους δόγματος, σαν να μην υπάρχει τίποτα να πούμε πέρα από μια συγκεκριμένη τράπεζα θεμάτων με ποινή απαξίωσης για όποιον βγει εκτός της.

 

Ναι. Ιατρικη. Τα εμαθαν, μας τα ανακοινωνουν, τα κανουμε. Δεν ειναι η ωρα να μας "τα μαθουν". Ene of story.

 

Αληθευει το 20% αυξηση θανατων το 2021 σε σχεση με τον μεσο ορο των τεπευταιων 5 ετων; Μια απλη γριπουλα ειναι, φταιει ο Μητσοτακης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ναι. Ιατρικη. Τα εμαθαν, μας τα ανακοινωνουν, τα κανουμε. Δεν ειναι η ωρα να μας "τα μαθουν". Ene of story.

 

Αληθευει το 20% αυξηση θανατων το 2021 σε σχεση με τον μεσο ορο των τεπευταιων 5 ετων; Μια απλη γριπουλα ειναι, φταιει ο Μητσοτακης. 

 

Από όλες τις αιτίες και κάπου είχα διαβάσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό είναι σε ηλικίες 30-44. 😉

Για αυτό είχα πεί ότι έχουν αυξηθεί οι άλλες αιτίες θανάτου. Δεν οφείλεται το μεγάλο ποσοστό στον ιό.

 

Εδιτ:

 1329414054_Screenshot2022-02-11at13_50_04.thumb.png.e228b33365b37775e74274c1f879d22f.png

 

2006869582_Screenshot2022-02-11at13_53_55.thumb.png.9a0efb93616b39cd83943b54658dfe28.png

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

@rory Μωρε μια απλη γριπουλα ειναι!

Ξαφνικα ολοι σταματησαν να κανουν συστηματικα εξετασεις, αποφασισαν να κοψουν το καπνισμα, να τρωνε ελαφρα κλπ. Ολα Αυτα τα καναμε και μεχρυ περσυ. Απλα φετος δεν τα καναμε και φετος πεθαναμε ολοι. Και απλα, τυχαια, ειχαμε και μια πανδημια η οποια προφανως και δεν ευθυνεται!

Οκ! Περιμενω ποτε θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να διαφωνουμε και να "ανταλλασουμε μαλακ.... εεεεε... αποψεις" για το αν σημερα ειναι Παρασκευη! 

 

Over and out. Hope  completely lost!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ναι. Ιατρικη. Τα εμαθαν, μας τα ανακοινωνουν, τα κανουμε. Δεν ειναι η ωρα να μας "τα μαθουν". Ene of story.

Πρώτον η ιατρική δεν είναι δόγμα, υπάρχει συνεχής εξέλιξη. Δεύτερον και δόγμα να ήταν μπορεί να είμαστε στην Ελλάδα σε λάθος αίρεση. Εδώ η ανοσία του αναρρώσαντος <<διαρκεί>> 3 σκάρτους μήνες, αλλού ένα χρόνο και αλλού έξι μήνες κ.ο.κ. Παρόμοιες διαφορές εντοπίζονται από χώρα σε χώρα και για τον εμβολιασμό, για τη μεθοδολογία μέτρησης των νεκρών της πανδημίας (βλέπε και τις παλιές αλλά και τις πρόσφατες δηλώσεις Τσιόρδα πάνω στο θέμα). Να μην τα συζητάμε αυτά, γιατί έτσι. Γιατί αν τα συζητάμε θα πάθουμε κάτι. Τρίτον, μόνο ιατρική βλέπεις εσύ στην όλη υπόθεση που λέγεται πανδημία; Τίποτα πολιτική, ή οικονομία δεν βλέπεις; Δεν έχουν καμία συμμετοχή στα βάσανά μας; Από τα πολύ πρώτα post μου στο θέμα είχα γράψει ότι δυσκολεύομαι να κάνω κριτική σε οποιαδήποτε κυβέρνηση, οποιουδήποτε ιδεολογικού προσανατολισμού, οποιασδήποτε χώρας, ακριβώς επειδή ένιωθα ότι το θέμα είναι πολύ μεγάλο και σοβαρό για να τους κάνουμε και υποδείξεις λες και θα τα κάναμε εμείς καλύτερα. Αλλά από τότε έχουν γίνει πολλά και δεν συμφωνούν όλοι οι γιατροί σε όλα ακόμα κι αν βγάλεις από τη μέση τους γιατρούς που έχουν πάρει τις πολύ πιο αμφιλεγόμενες θέσεις. Τέταρτον, τι λέει το δόγμα ή καλύτερα οι ιατρικές μελέτες για τις μάσκες στα νηπιαγωγεία και τα εμβόλια στις τόσο μικρές ηλικίες; Να μην τα συζητάμε γιατί η ιατρική είναι δόγμα απ' ότι μάθαμε σήμερα. Μας τα ανακοινώνουν, τα κάνουμε.

 

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αληθευει το 20% αυξηση θανατων το 2021 σε σχεση με τον μεσο ορο των τεπευταιων 5 ετων; Μια απλη γριπουλα ειναι, φταιει ο Μητσοτακης. 

Αληθεύει ότι δεν μίλησα ποτέ για ακίνδυνη γριπούλα; Αληθεύει ότι υπάρχει πολύ πλεονάζουσα θνησιμότητα πέραν των 24000+ θανάτων από covid19 σε σχέση με την τελευταία 5ετία; Εγώ δεν έχω εξήγηση γι' αυτό. Η δική σου εξήγηση ποια είναι; Ότι για τη μη covid θνησιμότα φταίει η covid; Ή μήπως ότι ξαφνικά άρχισαν όλοι να τρώνε ανθυγιεινότερα, να καπνίζουν περισσότερο κλπ. Ο πατέρας μου είχε μπει σε covid πτέρυγα χωρίς να έχει covid και τον είχαν στην απομόνωση χωρίς καμία φροντίδα όπως αποδείχθηκε μετά. Γιατί τον αφήνετε στους covid αφού εσείς μας λέτε ότι τελικά δεν έχει covid; Περιμένετε να κολλήσει κι αυτός; Απάντηση: μην ανησυχείτε, δεν θα κολλήσει γιατί ούτε οι άλλοι της πτέρυγας έχουν covid. Αυτό μας είπαν στο Αγία Όλγα σε μία από τις τελευταίες νοσηλείες του πριν τον χάσουμε. Γιατί δεν μας αφήνετε να τον φροντίσουμε; Απάντηση: δεν επιτρέπεται από τα πρωτόκολλα λένε. Τα πρωτόκολλα όμως επέτρεπαν να τον παραλάβουμε νηστικό και χειρότερα απ' ότι μπήκε. Και μπήκε και τσάμπα γιατί το <<απειλητικό για τη ζωή>> μικρόβιο ήταν τελικά επιμόλυνση δείγματος ή κάπως έτσι το είπαν! Αλλά έφαγε τόσες μέρες τιμωρία στην απομόνωση! Κι αν πέθαινε μέσα σε covid πτέρυγα, μάντεψε σε ποια στατιστική θα έμπαινε. Μας τα ανακοινώνουν, τα κάνουμε 👍

 

2 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οκ! Περιμενω ποτε θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να διαφωνουμε και να "ανταλλασουμε μαλακ.... εεεεε... αποψεις" για το αν σημερα ειναι Παρασκευη! 

Μάλλον κρίνεις εξ' ιδίων με βάση αυτό το post σου. Ήμαρτον!

 

2 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Over and out. Hope  completely lost!!!!

Στο καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@rory Μωρε μια απλη γριπουλα ειναι!

Ξαφνικα ολοι σταματησαν να κανουν συστηματικα εξετασεις, αποφασισαν να κοψουν το καπνισμα, να τρωνε ελαφρα κλπ. Ολα Αυτα τα καναμε και μεχρυ περσυ. Απλα φετος δεν τα καναμε και φετος πεθαναμε ολοι. Και απλα, τυχαια, ειχαμε και μια πανδημια η οποια προφανως και δεν ευθυνεται!

Οκ! Περιμενω ποτε θα ερθει η στιγμη που θα πρεπει να διαφωνουμε και να "ανταλλασουμε μαλακ.... εεεεε... αποψεις" για το αν σημερα ειναι Παρασκευη! 

 

Over and out. Hope  completely lost!!!!


Δεν είπα ποτέ οτι είναι απλή γρίπη,αλλά θέλω να δω τι θα λέτε όταν σας πουν οτι όλα καλά τώρα,πέρασε και θα πεθαίνουν 30-40 την μέρα,αλλά δεν θα τρέχει μια.

Περιμενε,οι τουρίστες έρχονται! Τα κρούσματα θα πάνε στα 12κ και οι θάνατοι 25-45 την μέρα. Μια χαρά!

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84

Ναι η ιατρικη (για σενα) ειναι δογμα. Και για μενα. Και για ολους τους ασχετους. Απο τη στιγμη που παγκοσμιως, σε ολες τις χωρες, ολοι λενε οτι το μονο που μας προστατευει ειναι το εμβολιο, τοτε πρεπει να εμβολιαστεις. Μην ξαναπεις για φαρμακα. Τα φαρμακα ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΝ , δεν προστατευουν. 

Εαν θελεις να δεις την ιατρικη ως μια εξελιξιμη επιστημη, be my guest. Πανε σπουδασε, ερευνησε, βγαλε ορθα συμπερασματα με ορθους τροπους, απεδειξε τα, πεισε τον υπολοιπο ιατρικο κοσμο και οταν το καταφερεις πιστεψε με, η ιατρικη θα εξελιχθει. Εξελιξη εν μεσω πανδημιας, απο διαβασματα δεξια αριστερα στα ιντερνετς, φοβικες αναρτησεις, αποριες του στυλ "τι κανει η μασκα στα παιδια" , "τι παθαινω αν επανεισπνεω το εκπνεομενο διοξειδιο του ανθρακα" κλπ, μπαρουφες ειναι. Οχι εξελιξη. 

 

@rory Μολις η πανδημια τελειωσει, ο πρωτος θα ειμαι που θα παει εξω απο το συνταγμα και θα μουτζωνω για ενα καρο αποφασεις που πηραν ανιδεοι, ασχετοι κι επικινδυνοι σε πολλες περιπτωσεις πολιτικαντηδες. Μπορουμε τουλαχιστον ομως να κατανοησουμε, οτι οι χειρισμοι μιας οποιασδηποτε κυβερνησης, ουδεμια σχεση εχουν με το καθαρο ιατρικο κομματι; Αν καταφερετε να ξεπερασετε αυτη τη δυστοκια στην οποια εχετε μπει, θα δειτε οτι ολα ειναι πολυ πια απλα, ευκολα, ανεξοδα, ανωδυνα και διαφορετικα απο οτι τα βλεπετε. Οσο θελετε να λετε "σιγα τα εμβολια, οι τουριστες ερχονται" πρεπει να ξερετε οτι μεσα στη σκεψη σας δεν υπαρχει αρχη, μεση και τελος. Ολα ενα ματσο, που μονο σε φαυλους κυκλους αλλων ματσων θα σας βαζουν. Πειστηκατε οτι οι αυξημενοι θανατοι οφειλονται στο οτι δεν πηγαμε νοσοκομειο, οτι καπνισαμε και δε φαγαμε σωστα και οχι στο οτι υπαρχει μια πανδημια. Οκ... σημερα ειναι παρασκευη (μεχρι να αμφισβητηθει και αυτο, που ουδεμια εντυπωση θα μου κανει)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μπορουμε τουλαχιστον ομως να κατανοησουμε, οτι οι χειρισμοι μιας οποιασδηποτε κυβερνησης, ουδεμια σχεση εχουν με το καθαρο ιατρικο κομματι;

Θα έγραφα μερικά πράγματα αλλά δεν νομίζω ότι έχει και σημασία γιατί θα τα αγνοήσεις.

Θα σχολιάσω μόνο το παραπάνω. Γιατί να πέρνει λοιπών η κυβέρνηση αποφάσεις άμα δεν έχει σχέση με το ιατρικό κομμάτι αφού αυτό είναι το πρόβλημα;

Γιατί δεν δίνουν στοιχεία στους λοιμοξιολογους 2 μήνες τώρα; Γιατί δεν μπορούσα να δω κρούσματα και θανάτους ανά νοσοκομείο και μετά ούτε ανά περιφέρεια παρά μόνο ότι λένε αυτοί;

Δες τι έχει γίνει Αγγλία,Δανια Σουηδία και τι μέτρα έχουν πάρει και θα λες έπρεπε ήδη να έχω πάει να τους μουτζώνω.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@rory

Χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας θα πω απλα οτι σε ολα οσα γραφεις, εγω συμφωνω.

Θες να ανταλλαξουμε αποψεις για το ποσο αχρηστοι ειναι; Οι καλυτεροι φιλοι θα γινουμε. Αλλα. Ειναι ολα αυτα που γραφεις ικανα και αξια να μας κανουν να υποβαθμισουμε την πανδημια; Την υπαρξη της; Την αναγκη εμβολιασμου; 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος fuz10n έγραψε:

η ερωτηση σου ειναι οντως "γιατι παιρνει η κυβερνηση αποφασεις;" ;

Δεν το εννοούσα έτσι όπως νομίζεις. Στην διατύπωση το χαλάω. 😀

Πέρνει αποφάσεις για ένα θέμα χωρις να ακούει τους ειδικούς και έχει τα ίδια μέτρα 2 χρόνια τώρα και ποτε ποτε τα χαλαρώνει. 
 

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.