Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 7/30/2020 at 7:07 AM, sotiris said:

Είδα στο linkedin κάποια εργαστήρια που γνωρίζω την ποιότητα των αναλύσεών τους, ότι πήραν μηχανήματα για covid-19.

1. αμφιβαλλω αν ξερουν να κανουν την αναλυση

2. προβλεπω οτι θα υπαρξει διασπορα του ιου εντος

Νομιζω οτι ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα της Ελλαδας ειναι ο αρπακολλατζιδικος χαρακτηρας του επιχειρειν. Και σε καθε κριση (οικονομικη, υγείας τώρα κλπ) βγαίνει στην επιφάνεια...

 

Ενώ στο δημόσιο θανατοκομείο, όλα πάνε ρολόι......

Testing-for-the-new-Covid-19.jpg
WWW.ERT.GR

Με τρία μηχανήματα για Covid – test έχει εφοδιαστεί το νοσοκομείο της Κέρκυρας αλλά η κατάσταση δεν έχει αλλάξει. Γίνονται μόνο ελάχιστα...

 

95dd07ceb3b7aa2011e4fe8de42ee012_M.jpgΑκόμα και η κόλαση αν είχε έδρα στην Ελλάδα, θα υπολειτουργούσε. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

Υ.Γ. Αυτός ο Χαρδαλιάς, ρε παιδί μου, ακόμα και όταν φοράει μάσκα, είναι κούκλος


αν δεν έχει αλλάξει κινητό από όταν έγινε ΓΓΠΠ κι ενδιαφέρεσαι, μάλλον μπορώ να στο βρω. Είχε υπάρξει δήμαρχος Βύρωνα και με αφορμή κάποιο περιστατικό με έναν στενό φίλο μου όχι απλώς πήγε ο ίδιος να δει τι είχε συμβεί (σε αντίστοιχα παρελθοντικά περιστατικά συνήθως εμφανίζονταν κολαούζοι ή αντιδήμαρχοι) αλλά στο τέλος του έδωσε και το κινητό του «να μου τηλεφωνείς απευθείας αν χρειαστεί». Ήταν responsive σε διάλογο με πολίτες ως δήμαρχος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, slalom said:

Μπορει να ξανακολλησει?

με κάθε επιφύλαξη, δεν είμαι γιατρός: δεν γνωρίζουν με σιγουριά ακόμα. Δεν γνωρίζουν με σιγουριά ούτε το συναφές ερώτημα «αν ξανακολήσει και νοσήσει, η δεύτερη φορά είναι βαρύτερη ή ελαφρύτερη της πρώτης». Δεν γνωρίζουν με σιγουριά ούτε το πιο απόμακρο, σχετικό ερώτημα: αν περάσει κάποιος την ασθένεια τι θα συμβεί στο απώτερο μέλλον του (υπάρχουν ιοι που μπορεί να επανεμφανιστούν σε έναν άνθρωπο, πολλά χρόνια μετά την πρώτη εμφάνισή τους, με άλλη μορφή π.χ ανεμοβλογιά/έρπης ζωστήρ)

Primary infection with VZV causes varicella. Once the illness resolves, the virus remains latent in the dorsal root ganglia. VZV can reactive later in a person’s life and cause a painful, maculopapular rash called herpes zoster.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, colt3003 said:

 

Ενώ στο δημόσιο θανατοκομείο, όλα πάνε ρολόι......

Testing-for-the-new-Covid-19.jpg
WWW.ERT.GR

Με τρία μηχανήματα για Covid – test έχει εφοδιαστεί το νοσοκομείο της Κέρκυρας αλλά η κατάσταση δεν έχει αλλάξει. Γίνονται μόνο ελάχιστα...

 

95dd07ceb3b7aa2011e4fe8de42ee012_M.jpgΑκόμα και η κόλαση αν είχε έδρα στην Ελλάδα, θα υπολειτουργούσε. 

 

Το πρόβλημα είναι το ίδιο, δεν ξέρω γιατί δεν το βλέπεις.

Στο μεν δημόσιο δεν κάνουν προσλήψεις γιατί έχουμε πέσει έξω σαν χώρα,

στο δε ιδιωτικό κάνουν προσλήψεις με 600-700 ευρώ (για να μην πέσουν έξω σαν μπίζνα) οπότε συνήθως πάνε μαθητευόμενοι ή απελπισμένοι.

Το πρόβλημα είναι η στελέχωση και το προσωπικό, τόσο σε δημόσιο όσο και σε ιδιωτικό τομέα.

Φυσικά αν ρωτήσεις καμιά πιο μεγάλη εταιρία από τα περίπτερα, θα σου πει δεν βρίσκουμε υπαλλήλους με τα κατάλληλα προσόντα. 

Το παρασύνθημα είναι ότι δεν βρίσκουμε υπαλλήλους να τους πληρώνουμε μισθό ανειδίκευτου. 

 

Εγώ προσωπικά από το να πηγαίνω σε ένα χάρβαλο εργαστήριο σαν αυτό που αναφέρομαι για 700 ευρώ, θα προτιμούσα να φτιάχνω καφέδες και να καβλαντίζω με τις σερβιτόρες για 8 ώρες.

Αν όλοι όμως το γυρίσουμε στην καβλάντα, ποιος θα κάνει τα τεστ? 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, slalom said:

Δυο ερωτησεις

 

Αυτος που αρρωστησε και ανερρωσε, τον μεταδιδει?

Μπορει να ξανακολλησει?

 

Βασική επιστημονική απάντηση, μάμησέ τα κι άφησέ τα.

Σε λιγότερο επιστημονικό επίπεδο τώρα, όλα είναι παραδοχές.

Εφόσον νοσήσεις με τα τυπικά συμπτώματα, κάνεις τον κύκλο σου, βελτιωθείς, ηρεμήσουν τα συμπτώματα, εξαφανιστούν τα συμπτώματα και περάσουν και λίγες μέρες ακόμη τότε θεωρούμε ότι δεν μεταδίδεις. Και μετά έρχονται οι μελέτες παρατήρησης να μου σηκώσουν κ@λοδάκτυλο μιας και βλέπουμε να υπάρχει ασυμπτωματική μετάδοση...

 

 

Σε βάθος λίγων μηνών αυτός που έκανε τυπική νόσηση και ανάρρωση σπανιώς, σπανιότατα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όλες οι άλλες ιώσεις ξαφνικά πήγαν σπίτι τους. Και κάνουν ακριβώς τα ίδια με τον άμστ..... εεεε συγγνώμη τον κορόνα... Οπότε χωρίς εργαστηριακή επιβεβαίωση και απλά επειδή ο μπατζανάκης του κολλητού που πίνατε καφέ το είχε, δε σημαίνει αναγκαστικά ότι το κρυολόγημά σου λίγες μέρες μετά είναι κορόνα. Αν και πιθανότατα να είναι, κυρίως λόγω της επιδημιολογικής συγκυρίας.

 

Κι επειδή έχεις πάρει σαφή, απέριττη, ξεκάθαρη, απλή και ευθεία απάντηση στα ερωτήματά σου να σου δώσω λίγη δόση ακόμη από την θάλασσα αβεβαιότητας που κολυμπάμε καθημερινά. Το ότι νόσησες και το πέρασες, είσαι πλέον ασυμπτωματικός και έχεις και κάμποσες μέρες ασυμπτωματικός ΔΕ σημαίνει αναγκαστικά ότι η pcr (το τεστ ανίχνευσης του ιού) στο ρινοφάρυγγά σου θα είναι αρνητική. Μεταδίδεις τότε; Θεωρούμε πως όχι. Το ότι απέκτησες μετρήσιμα αντισώματα σημαίνει ότι δεν κολλάς; Δεν το ρισκάρουμε κι ετσι θεωρούμε πως τα μετρήσιμα αντισώματα είναι ένδειξη προηγούμενης νόσησης, όχι απόδειξη ανοσίας.

 

Με τις υγείες σας ?

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Αν όλοι όμως το γυρίσουμε στην καβλάντα, ποιος θα κάνει τα τεστ? 

 

Αυτό το ερώτημα ισχύει γενικώς, αν όλοι το γυρίσουμε στην εστίαση/τουρισμό/γενικώς χαβαλε, ποιος θα κάνει κάτι σοβαρο? Αν δεν πληρώσεις σοβαρό μισθό σε νέους επιστήμονες, γιατί να μείνουν να δουλέψουν εδώ?

Btw στο δημόσιο γίνονται ακόμα προσλήψεις αλλά σε μη παραγωγικές θέσεις και συνήθως ανίκανων ανθρώπων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Αν όλοι όμως το γυρίσουμε στην καβλάντα, ποιος θα κάνει τα τεστ? 

Και να μη θες να το γυρίσεις στην καβλάντα (τι υπέροχη λέξη, το εννοώ), το έχουν γυρίσει οι 8/10. 

Συνεπώς, θέλοντας και μη, θα το γυρίσεις κι εσύ. 

Στο γραφείο, ας πούμε, έχω μόνιμα πλέον κατεβασμένες τις περσίδες, διότι δεν γουστάρω να μπαίνει ο κάθε τρόμπας στον χώρο μου άνευ μάσκας, οπότε και θα πρέπει να κάνω τον ''κακό'', ενημερώνοντάς τον για τη χρήση της μάσκας/των αντισηπτικών κτλ.

Αρκετοί παρεξηγούνται και φεύγουν.

Καβλαντίζουν οι άνθρωποι χωρίς να θέλουν να καταλάβουν 5 βασικά πράγματα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

%CE%BA%CF%81%CE%BF.jpeg
WWW.IN.GR

Την ώρα που οι ειδικοί κάνουν πράξη τα μέτρα που συζητούνταν τις τελευταίες...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2894653.jpg
WWW.IN.GR

Κοροναϊός : Αυτή τη στιγμή ο κρατικός μηχανισμός βρίσκεται σε εγρήγορση κι...

Τι συζητάμε τώρα..

Χθες κατέβηκα στην αγορά για ψώνια. Ε, οι περισσότεροι φορούσαν μάσκα, την οποία, όμως, κατέβαζαν, πιάνοντάς την με τα χέρια τους, συνεχώς λόγω ζέστης.

Εδώ δεν ξέρουμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας, θα προστατεύσουμε τους άλλους...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

πρέπει 15 αυγούστου να επιβάλουμε lockdown !

 

μην τα ξαναλέμε

 

Δεν νομιζω να μπορει να αντεξει η οικονομια της χωρας νεο lockdown.

Πολυ αμφιβαλω αν θα επιβληθει κατι τετοιο.

Λγικα μονο τοπικα,

 

Αλλα και παλι με τα ημιμετρα που λαμβανει η κυβερνηση (85% αυξηση πληροτητας στα πλοια, μειωση των δρομολογιων στα ΜΜΜ, υποχρεωτικη χρηση μασκας στις εκκλησιες αλλα οχι απαγορευση στην μεταληψη, φιεστες Μαρινακη κλπ) δεν βλεπω πως θα αποφυγουμε την εξαρση. 

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά δεν αντέχαμε ούτε το πρώτο, αλλά ως κοινωνία δεν μπορούμε να διαχειριστούμε τις απώλειες που συνεπάγεται η πιο χαλαρή προσέγγιση. Από εκεί ξεκινάει η ανάγκη μας να προστατεύσουμε την ανθρώπινη ζωή και να τη θέσουμε πάνω από την οικονομία.

Η Σουηδία είχε δυνατή οικονομία και βγαίνει σχετικά δυνατότερη (πληγωμένη και αιμορραγούσα φυσικά) στην Ευρώπη. Άντε να πεις στον Έλληνα να βοηθήσει την οικονομία του κράτους του ανεχόμενος απώλειες σε ηλικιωμένους... Είναι πολύ μακριά από το DNA μας.

 

Ταυτόχρονα έχουμε ανάγκη και το βασικό μας έσοδο του τουρισμού. Και τα δάνεια αυξάνονται, και το χρέος.

Έχουμε και τη σχέση που έχουμε με τη θρησκεία.

Πολύ καυτή πατάτα η διαχείριση της υπόθεσης, δε θα ήθελα να είμαι στη θέση των ιθυνόντων.

 

Σε ό,τι αφορά τα πλοίο, νομίζω ότι η κατάσταση είναι μία διελκυστίνδα μεταξύ των ισχυρών πλοιοκτητών και του εν γένει ανίσχυρου κράτους. Αν ένας μεγάλος, έχοντας έρθει σε συμφωνία με τους ομοειδείς του, απειλήσει ότι παρατάει μια γραμμή, τι θα κάνει το κράτος; Θα αγοράσει πλοία και θα τα επανδρώσει;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, schumifer said:

Οικονομικά δεν αντέχαμε ούτε το πρώτο, αλλά ως κοινωνία δεν μπορούμε να διαχειριστούμε τις απώλειες που συνεπάγεται η πιο χαλαρή προσέγγιση. Από εκεί ξεκινάει η ανάγκη μας να προστατεύσουμε την ανθρώπινη ζωή και να τη θέσουμε πάνω από την οικονομία.

Η Σουηδία είχε δυνατή οικονομία και βγαίνει σχετικά δυνατότερη (πληγωμένη και αιμορραγούσα φυσικά) στην Ευρώπη. Άντε να πεις στον Έλληνα να βοηθήσει την οικονομία του κράτους του ανεχόμενος απώλειες σε ηλικιωμένους... Είναι πολύ μακριά από το DNA μας.

 

Ταυτόχρονα έχουμε ανάγκη και το βασικό μας έσοδο του τουρισμού. Και τα δάνεια αυξάνονται, και το χρέος.

Έχουμε και τη σχέση που έχουμε με τη θρησκεία.

Πολύ καυτή πατάτα η διαχείριση της υπόθεσης, δε θα ήθελα να είμαι στη θέση των ιθυνόντων.

 

Σε ό,τι αφορά τα πλοίο, νομίζω ότι η κατάσταση είναι μία διελκυστίνδα μεταξύ των ισχυρών πλοιοκτητών και του εν γένει ανίσχυρου κράτους. Αν ένας μεγάλος, έχοντας έρθει σε συμφωνία με τους ομοειδείς του, απειλήσει ότι παρατάει μια γραμμή, τι θα κάνει το κράτος; Θα αγοράσει πλοία και θα τα επανδρώσει;

 

Πως βγαίνει δυνατότερη η Σουηδία που βασίζεται στις εξαγωγές και αν γίνει δεύτερο μεγάλο μπαμ θα κάθονται να τα βλέπουν αυτά που φτιάχνουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες δεν ξέρω να εξηγήσω, διάβασα ένα άρθρο πολύ πρόσφατα και κοίταξα και την αναλογία κορώνας ευρώ που μετά από τρελή χασούρα της κορώνας το Μάρτη/Απρίλη, τώρα είναι δυνατότερη έναντι του ευρώ από ό,τι ήταν τα τελευταία 2 χρόνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2931718.jpg
WWW.CNN.GR

Υποχρεωτική είναι από αύριο, Τρίτη, και μέχρι την 18η Αυγούστου η χρήση...

Stamatis Gardelis disapproves this?.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.