Jump to content


Αγορά και στήσιμο TV mount


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Έχω μία 43" LG TV 43UJ634V και θέλω να την κρεμάσω στον τοίχο τώρα που ο μικρός μεγάλωσε λίγο και θα μπορούσε κάλλιστα να την ρίξει κάτω. Τα specs λένε ότι ζυγίζει 9,6kg με τη βάση ή 8,3kg χωρίς και ότι υποστηρίζει VESA mount 200x200. Ο τοίχος που θα την σηκώσει είναι με τούβλα (αν έχει σημασία) και δεν με ενδιαφέρει να μπορεί να περιστρέφεται αριστερά δεξιά. Οπότε μου προκύπτουν οι εξής απορίες:

 

  1. Τι βίδες θα χρειαστώ; Πάνε μαζί με το mount;
  2. Τι πρέπει να προσέξω;
  3. Γιατί στο skroutz είναι πιο δημοφιλής η Brateck? Είναι η καλύτερη;
  4. Ποιό είναι το σωστό ύψος για να μπει; (eye level καθιστός ή όρθιος; )
  5. Σε κάποια χρόνια λογικά θα πάμε σε περισσότερες ίντσες, έχει νόημα να επενδύσω σε κάτι που να υποστηρίζει και περισσότερες ίντσες από τώρα; (βλέπω ότι είναι φθηνές γενικά οπότε μάλλον όχι)

 

Βάζω και μία φωτογραφία όπως φαίνεται ο τοίχος όταν είσαι καθιστός στον καναπέ απέναντι:

20200601_104446.jpg

 

Το μέγιστο περιθώριο του τοίχου είανι 212εκ αλλά θεωρώ ότι μάλλον πρέπει να κεντραριστεί με όριο μέχρι τον διακόπτη φωτός δεξιά, άρα το μέγιστο είναι το 1,92εκ. Η τηλεόραση έχει πλάτος 97εκ. άρα θα πρέπει να μείνουν 47,5εκ αριστερά και δεξιά. Το έπιπλο από κάτω έχει μήκος 162εκ και ύψος 52εκ.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι οτι η συσκευασία της βάσης περιέχει τις βίδες που θα χρειαστείς για την τοποθέτηση στον τοίχο, οπότε μην ανησυχείς γι'αυτό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στηριγμα που μπορεις να την κουμπωσεις στο επιπλο και να μην τρυπας τοιχους. Το ειχα κανει στην προηγουμενη 46αρα μου. Αν σε ενδιαφερει βεβαια κατι τετοιο. Επισης επειδη εχω εμπειρια με το θεμα, να ξερεις πως μολις ο μικρος θα μπορει να ανεβει στο επιπλο της τηλεορασης, παλι θα φτανει την tv.

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tragikos said:

Ποιό είναι το σωστό ύψος για να μπει; (eye level καθιστός ή όρθιος; )

όπως θα παρακολουθείς. Να μην χρειάζεται να γυρίζεις τον αυχένα σου σαν να κοιτάς το ταβάνι όταν παρακολουθείς, να μένει το κεφάλι σε όσο το δυνατόν φυσική θέση.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Υπαρχει στηριγμα που μπορεις να την κουμπωσεις στο επιπλο και να μην τρυπας τοιχους. Το ειχα κανει στην προηγουμενη 46αρα μου. Αν σε ενδιαφερει βεβαια κατι τετοιο. Επισης επειδη εχω εμπειρια με το θεμα, να ξερεις πως μολις ο μικρος θα μπορει να ανεβει στο επιπλο της τηλεορασης, παλι θα φτανει την tv.

Τρυπώντας το έπιπλο δηλαδή;

 

Θέλω να πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να μην ανεβαίνει στο έπιπλο. Σκοπός μας σε αυτή τη φάση είναι να μην πέσει και τον πλακώσει η τηλεόραση αν πχ την σπρώξει ή την κουνήσει έντονα. Θα μπορούσε να βάλουμε στηρίγματα στον τοίχο ώστε να μη γέρνει μπροστά θα μου πεις... αλλά και αισθητικά νομίζω ταιριάζει καλύτερα στον τοίχο συν του ότι ελευθερώνει επιπλέον χώρο στο έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Τι βίδες θα χρειαστώ; Πάνε μαζί με το mount;

Συνήθως οι βάσεις έρχονται μαζί με βίδες ουπα κλπ

Κατά κανόνα στις ίντσες που είσαι παίζεις με Μ6 για το πίσω μέρος της TV

Για πιο πάνω ίνστες πας σε Μ8

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Τι πρέπει να προσέξω;

Το μόνο πρόβλημα είναι να ανοιξεις σωστά τις τρύπες στον τοίχο να μπουν σφικτά και καλά ούπα και να βιδώσεις. Αν η βάση πιάσει καλά στον τοίχο δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα. Αν δω σε συσκευασία νάιλον απλά ουπα κατα κανόνα τα πετάω και βάζω δικά μου.

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Γιατί στο skroutz είναι πιο δημοφιλής η Brateck? Είναι η καλύτερη;

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη ή απλά λόγω τιμών κινούνται περισσότεερο αλλά είχα πάρει μία για το χωρίο και είχα στηρίξει μία 55αρα και άντεχε την 55αρα και εμένα επάνω

Εμεινα πολύ ευχαριστημένη από την κατασκευή

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Ποιό είναι το σωστό ύψος για να μπει; (eye level καθιστός ή όρθιος; )

Αφού κάθεσαι όταν βλέπεις την TV λογικά, άρα καθιστός. Ο @billpeppas μου είχε πει ότι πρέπει τα μάτια να είναι κάπου στο μέσο του πανελ

 

πριν 36 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Σε κάποια χρόνια λογικά θα πάμε σε περισσότερες ίντσες, έχει νόημα να επενδύσω σε κάτι που να υποστηρίζει και περισσότερες ίντσες από τώρα; (βλέπω ότι είναι φθηνές γενικά οπότε μάλλον όχι)

Ο μόνος λογος που θα με έκανε να μην θέλω να αλλάξω βάση για νέα τηλεόραση είναι οι επιπλέον τρύπες που θα άνοιγα στον τοίχο σε περίπτωση αλλαγής βάσης. Επειδή είμαι παλαβή θα στόκαρα και θα ξαναβαφα τον τοίχο και δεν νομίζω να ήταν στις επιλογές μου.

 

Πρόσεξε επίσης να είναι εύκολα προσβάσιμες οι θύρες της TV στο πίσω μέρος ότι και να επιλέξεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΕΙμαι φανατικος οπαδος των TV Mount. 

 

Δες τις Meliconi. Ιταλικες και φοβερες. Η τελευταια που πηρα (καπου 30κατι €) σηκωσε την 65αρα μου ανετα ΚΑΙ χτες την εβγαλα να βαλω προσθετο για το soundbar απο κατω.
Αλλες δινουν αλλες οχι.    Εγω παντα βαζω εμποριου και καλα ( συνηθως 8αρια)

 

Υψος..Εγω την εχω σε eye level ΟΡΘΙΟΣ και μετα δινω ελαφρια κλιση προς τα κατω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πρόσεξε επίσης να είναι εύκολα προσβάσιμες οι θύρες της TV στο πίσω μέρος ότι και να επιλέξεις.

Αυτό είναι όντως ένα θέμα που σκέφτηκα αφού postαρα. Αν και η μία εκ των δύο usb βγαίνει στο πλάι, η Ethernet κοιτάζει πίσω, οπότε σίγουρα θέλει ένα περιθώριο. Υποθέτω όμως ότι αυτό θα το έχει έτσι κι αλλιώς από το mount ή θα πρέπει να τσεκάρω κάποιες διαστάσεις; Επίσης μάλλον θα πρέπει να βρω τρόπο να μαζέψω και να κρύψω κάπως τα καλώδια αντί να κρέμονται.

 

20200601_121209.jpg

 

 

πριν 24 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

ΕΙμαι φανατικος οπαδος των TV Mount. 

 

Δες τις Meliconi. Ιταλικες και φοβερες. Η τελευταια που πηρα (καπου 30κατι €) σηκωσε την 65αρα μου ανετα ΚΑΙ χτες την εβγαλα να βαλω προσθετο για το soundbar απο κατω.
Αλλες δινουν αλλες οχι.    Εγω παντα βαζω εμποριου και καλα ( συνηθως 8αρια)

 

Υψος..Εγω την εχω σε eye level ΟΡΘΙΟΣ και μετα δινω ελαφρια κλιση προς τα κατω

Μία τέτοια πχ;

 

Τώρα για το να είναι στο eye level όρθιος, εσύ το υπολογίζεις με κάποιον του 1,90 ή 1,75 που είμαι εγώ; :D

Δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο σε αυτό το ύψος. Μήπως όσοι το κάνουν έτσι το προτιμούν για να μην κρύβεται η τηλεόραση σε κάποιους που θα κάθονται πχ πίσω από τον καναπέ σε άλλο χώρο όπως στην τραπεζαρία; Παρόλα αυτά θα αγόραζα κάποιο με δυνατότητα κλίσης προς τα κάτω, για να έχω και αυτή τη δυνατότητα.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Πάμε στα βασικά:

 

Σωστό ύψος είναι από την θέση θέασής σου, καθιστός όπως ακριβώς όταν βλέπεις, η ευθεία των ματιών σου να βλέπει το 1/3 του ύψους της εικόνας.

Από κάτω πρός τα πάνω φυσικά.
Αν δηλαδή ας πούμε το viewable area της τηλεόρασής σου όσον αφορά το ύψος είναι συνολικά 72cm, η ευθεία από τα μάτια σου καθιστός θα πρέπει να σκάνε στα 24cm ( bottom to spot ) του ύψους.

 

Μπορείς να ξεφύγεις λίγο του κανόνα αυτού δίχως να γίνεις.... αμαρτωλός, απλά φρόντισε αν η θέση καθίσματός σου δεν είναι reclined, να μην σηκώνεις το κεφάλι/αυχένα σε κλίση μεγαλύτερη των 10μοιρών πρός τα πάνω και κάτω για να βλέπεις την πλήρη εικόνα.

 

Για τις βάσεις, μιας και θες σε τοίχο, δεν χρειάζεσαι κάποιο θηρίο ( σε αντίθεση με το ταβάνιασμα προβολέα π.χ. ).
Meliconi = value for money.
Πολύ καλές αλλά υπερκοστολογημένες οι chief ( πλέον ανήκει στην Legrand ), καλές οι επιτοίχιες ( δίχως βραχίονα ) της NorStone, αρκετά καλές και σε καλό εύρος τιμών, οι Vogel's

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Eγω θα εβαζα αυτην...

Eye level.... Ειμαι 1.82 :p    

Ειναι λιγο υποκειμενικο η γωνια θεασης.  Παιζει μεγαλο ρολο η αποσταση που συνηθως καθεστε.




 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η περιστροφή αριστερά δεξιά δε μου χρειάζεται, ο μόνος λόγος που θα μου χρησίμευε να μπορείς να τη φέρεις πιο μπροστά είναι να έχω πρόσβαση στα καλώδια από πίσω. Αλλά γιατί προτιμάς αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Το στηριγμα που μπαινει για να κρατησει τη τηλεοραση ειναι στην ουσια ενα συρματοσχοινο με δυο βασεις που σφιγγουν στο επιπλο και 2 ανταπτορες που μπαινουν στα vesa mounts της τηλεορασης. Η τηλεοραση θα μεινει εκει που ειναι χωρις θεμα και δεν χανεις χωρο καθολου σε αντιθεση με την στηριξη στον τοιχο που αν γινει, μετα δεν εχεις εναλλακτικες.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το στηριγμα που μπαινει για να κρατησει τη τηλεοραση ειναι στην ουσια ενα συρματοσχοινο με δυο βασεις που σφιγγουν στο επιπλο και 2 ανταπτορες που μπαινουν στα veda mountais της τηλεορασης. Η τηλεοραση θα μεινει εκει που ειναι χωρις θεμα και δεν χανεις χωρο καθολου σε αντιθεση με την στηριξη στον τοιχο που αν γινει, μετα δεν εχεις εναλλακτικες.

Για δώσε κάνα link να το καταλάβω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tragikos said:

Εφόσον η περιστροφή αριστερά δεξιά δε μου χρειάζεται, ο μόνος λόγος που θα μου χρησίμευε να μπορείς να τη φέρεις πιο μπροστά είναι να έχω πρόσβαση στα καλώδια από πίσω. Αλλά γιατί προτιμάς αυτήν;

 

Ευελιξια στο στησιμο και στην οργανωση καλωδιων... Επισης μπορεις να "κρεμάσεις" καποιο μικρο Media player απο πισω πιο ευκολα αν εχεις χωρο.

ΜΙα χωρις περιστροφη/κλιση, αν σου ξεφυγει λιγο στο στηριγμα βασης, την γ@μησες μετα...

ΥΓ: Θα σου ελεγα να παρεις ενα σετ LED RGBW Wifi kit, για οπισθιο φωτισμο. Το ειδα σε φιλο και πηρα για ολες τις TV μου (απο αλιεξπες φυσικα)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Ευελιξια στο στησιμο και στην οργανωση καλωδιων... Επισης μπορεις να "κρεμάσεις" καποιο μικρο Media player απο πισω πιο ευκολα αν εχεις χωρο.

ΜΙα χωρις περιστροφη/κλιση, αν σου ξεφυγει λιγο στο στηριγμα βασης, την γ@μησες μετα...

ΥΓ: Θα σου ελεγα να παρεις ενα σετ LED RGBW Wifi kit, για οπισθιο φωτισμο. Το ειδα σε φιλο και πηρα για ολες τις TV μου (απο αλιεξπες φυσικα)

 

Δεν ξέρω αν είμαι fan του RGB πίσω από την οθόνη, ίσως πρέπει να το δω κι εγώ live για να πειστώ.

 

Δεν κατάλαβα τι γίνεται αν σου ξεφύγει το στήριγμα βάσης... Πάντως στην δεύτερη που προτείνεις με τον βραχίωνα, δεν θα έχεις φαινόμενο wambling (να κουνιέται δηλαδή πάνω κάτω ελαστικά); Η απλή έχει 10 χρόνια ενώ αυτή 5, κάτι λέει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

χαχα

 

 Κοιτα, στην βαση που εχω τωρα ειχα 55 και εβαλα 65αρα με την ηχομπαρα και δεν κουνιεται. Εμενα ειναι 2 βραχιονες που πανε σε εναν και μετα στις ραγες. Σε σεισμο δεν εχει κουνηθει

Οι 43' συνηθως δεν εχουν θεμα μιας και ειναι ελαφριες (σε σχεση με το τι αντεχει η κθε βαση) και δεν θα εχει σχεδον καθολου.

 

Η προταση του Ζαχου ειναι εξαιρετικη παντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο περιστατικο:

Ειχαμε τα παιδια καλοκαιρι στα πεθερικα. Ακουσα γκρινια γιατι κουνουσαν συνέχεια την τηλεοραση. Μην τους πεσει επανω τους, μην την ρίξουν και σπασει κτλ. Αγοραζω αντιστοιχη λυση. Δουλεψε αψογα. Ολοι ευχαριστημενοι.

Φευγουμε λοιπον απο τα πεθερικα μετα απο κανα μηνα. Βγαζει ο πεθερος τους ιμαντες και οπως παει να κουνησει την τηλεοραση, του πεφτει κατω και σπαει... ?

  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

To 2013 που περπάτησε η κόρη μου ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να κρεμάσω την τηλεόραση. Πήρα αυτή. Κατόπιν παρότρυνσης της @karmen1983 την κρέμασα με 10άρια αν θυμάμαι καλά ούπα και στριφώνια. 

 

Για μένα πάρε μία με διπλό μπράτσο ώστε να βολεύει και στο γύρισμα αλλά και όταν θες να κάνεις κάτι από πίσω.

 

Για το θέμα του κρυψίματος των καλωδίων, εάν έχεις λίγο χρώμα ίδιο με του τοίχου βάλε καναλάκια στο σημείο που φαίνεται και βάψτα σαν τον τοίχο. Αν δεν έχεις η βιοκάρ που έχει το καλύτερο αυτοκόλλητο κανάλι τα βγάζει σε ασημί, χρώμα ξύλου οπότε κάτι θα βρεις που να σου αρέσει.

 

Όσον αφορά τον φωτισμό από πίσω εγώ έχω μία θερμή λευκή λεντοταινία από το ΙΚΕΑ η οποία σε συνδυασμό με τον πορτοκαλί τοίχο κάνει μια ωραία ατμόσφαιρα για βραδινή θέαση ταινίας.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν και καλή, θα πρέπει να αποκλείσω την πρόταση του @jax7480 γιατί ο μικρός άρχισε να χρησιμοποιεί την επιφάνεια της τηλεόρασης για πίστα αυτοκινήτων ?

 

Οπότε θα την κρεμάσω στον τοίχο και επιστρέφουμε στα wall mounts. Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω αυτήν που πρότεινε ο  @YDinopoulos αλλά μετά πρόσεξα αυτή τη φωτογραφία του κουτιού του:

20200424150357_70407e5b.jpeg

 

Στην κάτω δεξιά μεριά φαίνεται πως η τηλεόραση για να είναι κολλητή στον τοίχο, θα πρέπει να βιδωθεί στον τοίχο έκκεντρα, ώστε ο βραχίονας να είναι διπλωμένος. Μου φαίνεται πιο φυσιολογικό να έχει σπαστό βραχίονα όπως αυτό που όταν το κολλάς στον τοίχο το κέντρο της τηλεόρασης είναι στο σημείο που στερεώνεται ο το mount στον τοίχο. Κάνω κάτι λάθος; Σίγουρα δεν θα θέλω να έχω την τηλεόραση να απέχει από τον τοίχο όσο το μέγιστο μήκος του βραχίονα. Εκτός αν ο βραχίονας έχει δυνατότητα να αυξομειώνεις το μήκος.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.