Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Ελα μη λεμε βλακειες απο 6700Κ (που ειναι βασικα ιδιος με τον 7700Κ) πηγε ο αλλος σε 3700Χ (που ειναι σιγουρα χειροτερος σε 1080p απο τον 10700Κ) και επαιρνε απο 7700 σε 3700 30+ fps...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Τι σημαίνει "cpu bottleneck" όταν ο επεξεργαστή κάθεται μεταξύ 25 και 50% στα περισσότερα παιχνίδια; Το σωστό είναι "code bottleneck" διότι απλά οι devs δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν την επεξεργαστική ισχύ που παρέχεται.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Τι σημαίνει "cpu bottleneck" όταν ο επεξεργαστή κάθεται μεταξύ 25 και 50% στα περισσότερα παιχνίδια; Το σωστό είναι "code bottleneck" διότι απλά οι devs δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν την επεξεργαστική ισχύ που παρέχεται.

 

πες τα βρεεε !

αν κάτσουν και γράψουν έναν κώδικα σωστό να κάνει scale το workload-tasks σωστά για πολυπύρηνα μηχανήματα δεν θα έχουμε τα χάλια αυτά

πχ ανοίγω game και ο 3900x πάει 30% έχει ακόμα να δώσει άλλο ένα 70% ας πούμε αλλά ας το κάνουμε άλλο ένα 30% να γίνει σύνολο 60% το διπλάσιο από πριν !

 

το παιχνίδι πορτ Horizon zero dawn για το πισί ήθελε σφαλιάρες όσοι είχαν και vega κάρτες ήταν για κλοτσιές !
έκατσαν και στο 4 patcaki μερικών 3-5mb (όλα τα πατσάκια ήταν μερικών mb) όπου κάτι έφτιαξαν στον κώδικα ήρθε στα ίσια του και είναι λίγο ποιο κάτω από την Vega VII η Vega 64

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Τι σημαίνει "cpu bottleneck" όταν ο επεξεργαστή κάθεται μεταξύ 25 και 50% στα περισσότερα παιχνίδια; Το σωστό είναι "code bottleneck" διότι απλά οι devs δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν την επεξεργαστική ισχύ που παρέχεται.

Ναι αλλα το ''code bottleneck'' δεν πουλαει cpu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

ωραία κάτι μάθαμε και σήμερα !

 

έχουν κάνει χαζομάρες όλοι οι partners

αλλα μου αρέσει που μπαίνουμε πιο βαθιά σιγά σιγά

 

Founders.jpg
WWW.IGORSLAB.DE

Not only the editors and testers were surprised by sudden instabilities of the new GeForce RTX 3080 and RTX 3090, but also the first customers...

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Εγω ξαναρωταω, αν ξερει καποιος. Που βρισκουμε FE καρτες

Δεν ξέρω (για αυτό σε είχα ρωτήσει με πλάγιο τρόπο όταν μου απάντησες «πάρε φόρα», αν ολοκλήρωσες αγορά ή όχι) αλλά κάπου διάβασα-δεν θυμάμαι που- ότι η nvidia είπε πως θα διαθέσει άλλες 20.000 από βδομάδα. Έχε το νου σου αν ενδιαφέρεσαι μπας και πετύχεις κάπου, με τόσες προπαραγγελίες μου φαίνεται χλωμό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω ξαναρωταω, αν ξερει καποιος. Που βρισκουμε FE καρτες

Σε διπλα forum, λέγανε για αγορά από nvidia.de, από εκεί χρήση mailboxde.com κ αποστολή μέσω αυτού Ελλάδα..

Αλλιώς βαζεις γνωστο για να παραλάβει εκει κ να στην στειλει Ελλαδα..

Επίσης βγάζεις ένα αεροπορικο για εκεί.. την τσιμπάς κ έρχεσαι ..

πιο φτηνά θα σου βγει απο κατι τιμες custom π βλέπω εδώ..? Θα κάνεις κ την βολτουλα σου..?

 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

FE κ Asus δεν έχουν θέμα λένε..Evga έβγαλε ανακοίνωση..

i all,
 
Recently there has been some discussion about the EVGA GeForce RTX 3080 series.
 
During our mass production QC testing we discovered a full 6 POSCAPs solution cannot pass the real world applications testing. It took almost a week of R&D effort to find the cause and reduce the POSCAPs to 4 and add 20 MLCC caps prior to shipping production boards, this is why the EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 series was delayed at launch. There were no 6 POSCAP production EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 boards shipped.
 
But, due to the time crunch, some of the reviewers were sent a pre-production version with 6 POSCAP’s, we are working with those reviewers directly to replace their boards with production versions.
EVGA GeForce RTX 3080 XC3 series with 5 POSCAPs + 10 MLCC solution is matched with the XC3 spec without issues.
 
Also note that we have updated the product pictures at EVGA.com to reflect the production components that shipped to gamers and enthusiasts since day 1 of product launch.
Once you receive the card you can compare for yourself, EVGA stands behind its products!
 
Thanks
EVGA
 

https://forums.evga.com/Message-about-EVGA-GeForce-RTX-3080-POSCAPs-m3095238.aspx

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος NooDle έγραψε:

Γιατί τέτοιο κάψιμο για FE;

Custom με καλύτερο σύστημα ψύξης δεν είναι καλύτερες;

 

ΥΓ άστο απαντάω μόνος μου .. οι τιμές στις custom θα πάει 150-200€ πάνω

Οχι δεν ειναι, κοιτα το βιντεο του armageddon.

Δευτερον, θα μπει σε νερα. 

πριν 12 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Δεν ξέρω (για αυτό σε είχα ρωτήσει με πλάγιο τρόπο όταν μου απάντησες «πάρε φόρα», αν ολοκλήρωσες αγορά ή όχι) αλλά κάπου διάβασα-δεν θυμάμαι που- ότι η nvidia είπε πως θα διαθέσει άλλες 20.000 από βδομάδα. Έχε το νου σου αν ενδιαφέρεσαι μπας και πετύχεις κάπου, με τόσες προπαραγγελίες μου φαίνεται χλωμό. 

Το θεμα δεν ειναι η διαθεσιμοτητα της, ειναι οτι πουλαει σε δυο τρεις χωρες στην ευρωπη.

Και φουλ να ηταν οι αποθηκες τι θα κανεις? Θα πρεπει να αγγαρεψεις καποιον οπως λεει ο akisss.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Trooper said:

H TUF έχει 6 Χ τα καλά(δε θυμαμαι πως τα λενε), οπότε τη γλυτώσαμε ?

w1h488OUD9f2o2bv.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Igor's Lab has posted an interesting investigative article where he advances a possible reason for the recent crash to desktop problems...

 

DPuP8z6YaDJhEmFf.jpg

 

Quote

ASUS, however, designed their TUF with six MLCC arrangements - there were no savings done in this power circuitry area.

 

Απ' οτι φαινεται, η Asus το πηγε στην αντιθετη κατευθυνση, βαζοντας 6 MLCC κ κανενα SP-CAPS/POSCAPS.

Well done.

 

Quote

Asus, on the other hand, went overboard and ditched POSCAPs altogether. It could be possible that Asus saw this coming and decided to use only the high-quality MLCCs on its TUF RTX 3080.

 

 

Also...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Της PUTAZ κυκλοφορία

πριν 4 ώρες, το μέλος Trooper έγραψε:

H TUF έχει 6 Χ τα καλά(δε θυμαμαι πως τα λενε), οπότε τη γλυτώσαμε ?

Όχι απαραίτητα, υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα τη... φουρνιά λένε. Λαχείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.