Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

giorgos th. σε 1680 μπορείς να δοκιμάσεις πως τρέχει με όλα high?Ή έστω με σκιές στη μέση αλλά shaders high?

edit: τώρα πρόσεξα και το σχόλιο του dem όμως που λέει ότι δεν το έχει η gt στα 1680.

Εντάξει δεν πειράζει.Απλά είπα μήπως.

Εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στο wddm2 λοιπόν και ευχόμαστε να μην είναι φρούδες... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 01:48]

αααααα τωρα θυμηθηκα.....μαζι λεγαμε για την wide........

απογοητευτηκες ε?

Μπα ξαναγύρισα στην παλια και καλή ULTRA... για SLI με GT πηγαινα αλλα βαρέθηκα την μανούρα και το νταλαβέρι... οταν βγει κάνα κτήνος θα το σκεφτώ και πάλι... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi

edit: τώρα πρόσεξα και το σχόλιο του dem όμως που λέει ότι δεν το έχει η gt στα 1680.

Εντάξει δεν πειράζει.Απλά είπα μήπως.

Εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στο wddm2 λοιπόν και ευχόμαστε να μην είναι φρούδες... :tomato:

παιδια εχουμε τρελαθει νομιζω και ζηταμε παραλογα πραγματα.....

μην περιμενουμε να παιξει μια καρτα των 200Ε με 112sp και μετρια μνημη το κατα πολλους βαρυτερο παιχνιδι ever....και ειδικα σε αναλυσεις 22αρας και βαλε....κατσε ντε...

γινεται να παρει η Παναχαικη το Ch. League?

Link to comment
Share on other sites

Η P5K deluxe δεν υποστηρίζει SLI.

Μόνο για very high χρειαζόμαστε το SLI.

Αλλά στις 24" παίζει ωραία και η ανάλυση 1280Χ800 αλλά και η 1280Χ768.

Εκεί με very high θα έχεις πάνω από τα 24 FPS default που έχει η 8800GTX.

H Ultra κανονικά θα πρέπει να παίζει 25-27 FPS στα Default με 169.04 στα 1920Χ1200 high.

Σε μένα η 8800GTX δίνει 24 FPS μεν αλλά ακόμα και με 19 FPS, αυτό το παιχνίδι παίζεται εντάξει.

Με 24 FPS παίζεται τέλεια.

Δοκίμασε και με DX10 και με DX9.

Antialiasing σε τόσο μεγάλη ανάλυση δεν χρειάζεσαι εκ των πραγμάτων.

Δες τις ρυθμίσεις που έχω στο ποστ που έχει σε διάγραμμα όλες τις μετρήσεις με 163.69.

Βάλε τις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια απαίτηση.Και με την gts 320 σε αυτή την ανάλυση που τρέχει ικανοποιητικά για μένα με shaders/σκιές στη μέση είναι υπεραρκετό.Απλά επειδή έχει γίνει πολύς ντόρος με την gt τώρα (και τα σπάει και τα κολλάει και τα γανώνει...) είπα μπας και κάνει καθόλου διαφορά στο crysis.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 01:10]

να βαλω κι εγω καμια screenie για τον sstav...ουτε δειγμα lag...ακομα και στα 35fps.

Q6600 @ 3600mhz - X38 - GSkill @ 1200mhz - 5-5-5-5 - 8800GT @ 738/1836/1000.

Win xp pro sp2 - Forceware 169.04 - 1280*1024 - high settings - 4XAA - Quality drivers.

Για δυο λεπτάκια εδώ, γιατί με τόσο υπερχρονισμό, λογικά θα έπρεπε να κρασάρει αν δεν έχει ΤΗΝ ψύξη το σύστημα αυτό.

Ξέρω ότι έχεις υδρόψυξη, αλλά πρέπει να ζεσταίνεται και λιγότερο η 8800GT.

Εμένα με αέρα η 8800GTX στα 612 core, 1280Χ800, very high, μου πετάει artifacts μετά από μισή ώρα.

Το very high είναι απίστευτα απαιτητικό.

Τις λιώνει τις κάρτες γραφικών.

Τι 3DMark06 και πράσινα άλογα λέμε τώρα ...

Το Crysis είναι για τις για κάρτες γραφικών, ότι είναι το Orthos για τις CPU και ακόμα χειρότερο.

Για σύγκριση, το 3DMark06 μου το βγάζει η 8800gtx στα 660 Core χωρίς κανένα artifact.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμαζα χθες με την κάρτα κλοκαρισμένη στα 700/1750/1900, που σημειωτέον "έτυχε" να μην μπορεί να πάει παραπανω, και κόλλησε στο πεντάλεπτο....Απο frames είδα 2-3 fps σε σχεση με την ακλοκάριστη....Τίποτα ....ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.....Δεν φέρνω σαν παράδειγμα το Bioshock εξαιρετικό κατα τααλλά (η μηχανή του πηγαινε νεράκι) ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ομως ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ... Αν σε κάποια φάση στο κανονικό Crysis μπεις σε κάποια υπόγεια βάση θα δεις 50 fps σίγουρα

Και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην παίζουν οι κάρτες των 250 ευρω; Και μάλιστα οι νέες κάρτες...δεν καταλαβαίνω αν τα παιχνίδια υλοποιούνται με βάση τις κάρτες ή το αντίστροφο ... Εχουμε ξεχαστει με φαίνεται.. τα ευρώ δεν είναι μαρουλόφυλλα....ΝΑΙ επιθυμώ να παίζουν στο high και στα 1900χ1200 στα 28-30 fps ....Αυτός που θέλει 50αρια να πάρει την κάρτα των 500 ευρώ...Θες έναν βασικό μισθό για κάρτα!!!!! ανα έτος!!!!! Τα δεδομένα τα ξέρουν οι εταιρίες nvidia και ατι....το crysis υλοποιείται χρόνια τώρα... Πια οι αναλύσεις ξεπερνάνε τα 2500χ1800, απλά οι μαρκετίστικοι χειρισμοί τους με εχουν εκνευρίσει αφάνταστα ...Δίνουν από 96 128 processors αντι να τους διπλασιάσουν στους 26 λέω γω...συνεχίζουν με τις παλιές μνήμες GDDR3 αντί για GDDR4 (κάπου διάβασα ότι το 2008 θα βγουν οι GDDR5) χωρίς να δώσουν 1G (εν γνώση τους απαραίτητο για αναλύσεις πάνω από 1600χ1200)

...Μπήκα στο thelab από τις αρχές του 2007 σχεδιάζοντας τον νέο μου υπολογιστή μετά τον παλιό που είχα εδω και τρια χρόνια, και έμαθα πολλά πράγματα.....ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΕΥΜΕΤΑΒΛΗΤΑ, και χωρις ΛΥΣΕΙΣ στα αδιέξοδα που προκύπτουν .....εκτος και αν απαιτείται να δώσεις οχι μια αλλά δυο περιουσίες (υπάρχουν παιδιά που έχουν δώσει και 3000 και 4000 ευρώ!!!) ή μείνεις στο ΠΕΡΙΜΕΝΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 03:17]

Εμένα με αέρα η 8800GTX στα 612 core, 1280Χ800, very high, μου πετάει artifacts μετά από μισή ώρα.

Το very high είναι απίστευτα απαιτητικό.

Τις λιώνει τις κάρτες γραφικών.

Τι 3DMark06 και πράσινα άλογα λέμε τώρα ...

Το Crysis είναι για τις για κάρτες γραφικών, ότι είναι το Orthos για τις CPU και ακόμα χειρότερο.

Για σύγκριση, το 3DMark06 μου το βγάζει η 8800gtx στα 660 Core χωρίς κανένα artifact.

δε νομιζω να εχει τετοια διαφορα στο 3dmark και crysis....

εγω οπου βλεπω αρτιφακτς στο μαρκισιο βλεπω και στο crysis..

δηλαδη στα 648/1674/2088

Αν παιξω crysis στα 648 / 1620 /1026 δεν εχω προβλημα...

Τελικα μπορω να μαθω πιοι drivers ειναι οι καλυτεροι ;

Αλλα μη χασουμε και σε ποιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Σε Vista υπερχρονίζεις ή σε XP.

Οι δικές μου παρατηρήσεις αφορούν τα Vista64 στο δικό μου σύστημα με 4GB μνήμης.

Μπορεί αλλού να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.

Αν δεν σου κολλάνε και υπερχρονίζουν οι 04 αυτοί είναι οι καλύτεροι.

Το πρόβλημα με τις σκιές στο νερό λύνεται εύκολα αν παίζεις το παιχνίδι σε DX9.

Έτσι κι αλιώς δύκολο να πάει κανείς σε very high.

’λλες διαφορές δεν είδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Για δυο λεπτάκια εδώ, γιατί με τόσο υπερχρονισμό, λογικά θα έπρεπε να κρασάρει αν δεν έχει ΤΗΝ ψύξη το σύστημα αυτό.

Ξέρω ότι έχεις υδρόψυξη, αλλά πρέπει να ζεσταίνεται και λιγότερο η 8800GT.

Εμένα με αέρα η 8800GTX στα 612 core, 1280Χ800, very high, μου πετάει artifacts μετά από μισή ώρα.

Το very high είναι απίστευτα απαιτητικό.

Τις λιώνει τις κάρτες γραφικών.

Τι 3DMark06 και πράσινα άλογα λέμε τώρα ...

Το Crysis είναι για τις για κάρτες γραφικών, ότι είναι το Orthos για τις CPU και ακόμα χειρότερο.

Για σύγκριση, το 3DMark06 μου το βγάζει η 8800gtx στα 660 Core χωρίς κανένα artifact.

Μαριε δεν εχω κανενα προβλημα στα ρολογια αυτα οση ωρα και να παιξω...

Εξ`αλλου τωρα που μπηκε η 8800 στο νερο δεν περναει τους 36C σε load...(βλ.65nm).

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βγει το game, να δουμε αν θα βελτιωθει τιποτα. Επισης θελω να δω τι θα πιανει με SLI/CF σε >1600χ1200 + very high

Και ενα 790i με Triple SLI 8800GT για να δουμε αν μασαει η κατσικα ταραμα...:D :devil:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η 8800GT δεν υποστηριζει triple sli γιατι εχει μονο εναν SLI connector. . Triple sli παιρνουν οι 8800GTX/ULTRA. .

Αλλα και απλο SLI με 2 8800GT νομιζω θα τα σπαει αν εχει σωστη υποστηριξη. .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 11:44]

Μαριε δεν εχω κανενα προβλημα στα ρολογια αυτα οση ωρα και να παιξω...

Εξ`αλλου τωρα που μπηκε η 8800 στο νερο δεν περναει τους 36C σε load...(βλ.65nm).

Ρε παιδια που τις βρισκετε αυτες τις θερμοκρασιες?... Εγω εχθες , με παραθυρο ανοιχτο , οπου στην κυριολεξια παγωνες, με αερα παντα στην 8800gtx , ειχα idle ~45 βαθμους.....

Και παρατηρησα οτι και να υπερχρονισεις , δεν σου δινει τρελη διαφορα στα FPS....

Αντε 2-5 το πολυ.

Δυστυχως παραπανω απο 1280*1024 δεν μπορω να δοκιμασω, αλλα μου ακουγεται υπερβολικο να λεγεται οτι στα 1600*1200 θελω 60 fps σάυτο το παιχνιδι για να παιξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 13:34]

Εβγαλε οδηγό στο

http://www.tweakguides.com

Χρησιμα shortcuts (δεν τα ήξερα)

# double-tap Crouch (CTRL) to activate Cloak mode

# double-tap Back (S) for Armor mode

# double-tap Jump (Space) or Melee (T) for Strength mode

# double-tap Sprint (SHIFT) while pressing Forward (W) for Speed mode

Βλεποντας λιγο τον οδηγο στα γρηγορα ειδα παλι φωτογραφιες XP στα very high

Σας παρακαλω, καποιος που να ξερει , πως ενεργοποιουνται????...

Ειχα κανει κατι αλλα δεν ειδα τιποτα... Please μπορει να μου πει καποιος αναλυτικα την διαδικασια και αν στο Menu μετα θα εμφανιζεται η επιλοφη για Very High?....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.