Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DJD

Δηλαδή σου φαίνεται περίεργο που δε μπορείς να παίξεις με μηχάνημα διετίας παιχνίδι επόμενης; Οκ.

Ναι αλλα 800χ600 και Low δε θα πρεπε να παιζει με τουλαχιστον 20fps min?

Εγω στο δικο μου (Opteron@2800, 2gb, 1950xtx) το παιζω 1680χ1050@Medium και δεν ειχα ποτε προβλημα. (παντα με το patch 1.1)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μονο καλα λογια εχω να πω για το crysis. Οπως ειπα το παιζω στο medium και τα γραφικα του ειναι τελεια! Δεν εχω λογω να διαμαρτυρομαι.

Παντως ειναι παιχνιδαρα! (και ναι εχω παιξει και το cod4, και το unreal3.. και γενικοτερα τα περισσοτερα fps που κυκλοφορουν αυτο τον καιρο)

Οσο για το οτι ειναι βαρυ, νομιζω οτι ευθυνη εχει κυριως η cryengine2 που ειναι πολυ απαιτητικη. (δε το χω ψαξει και πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι θες ένα σωρό λεφτά για να φτιάξεις pc της προκοπής που να παίζει το παιχνίδι αψεγάδιαστο (χωρίς το παραμικρό κόλλημα), το κάνει γτπ παιχνίδι.. Βέβαια θα μου πεις μην αγοράσεις, δεν είσαι υποχρεωμένος.. Εε αυτό ακριβώς θέλω να σχολιάσω, ότι έτσι όπως το πάνε, θα το γυρίσουμε όλοι στις κονσόλες να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο! Γιατί το gaming είναι μια μορφή διασκέδασης για όλους, όχι μόνο για τους πλούσιους!! :TD::p

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τον ήχο? Είμαι με Vista και SB Audigy2 PlatinumEX και μόλις αρχίσουν οι πυροβολισμοί ξεκινάνε παράσιτα, μετά διακοπές και μετά από λίγο (2-3') χάνεται ο ήχος τελείως... :(

H εγκατάσταση είναι φρέσκια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω και εγώ wizard... φρέσκια φρέσκια κιόλας η εγκατάσταση. Σε εμένα δεν χάνεται όμως ο ήχος απλά κάνει αυτά τα κολήματα και τα σπασίματα

Είδα όμως ότι δεν έχει η creative σωστό support για audigy 2 και vista

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner

Είδα όμως ότι δεν έχει η creative σωστό support για audigy 2 και vista

’ντε και το δέχομαι... Γιατί είναι το μόνο παιχνίδι που το κάνει? Εδώ παίζουν άλλα με ΕΑΧ κιόλας, που θεωρητικά δεν υποστηρίζεται στα Vista

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, εγώ δεν έχω βάλει ακόμα κανένα άλλο παιχνίδι στα Vista, τα έχω ακόμα για δοκιμαστικούς λόγους... πάντως παρατήρησα ότι ενώ έχω κολλήματα στα xp στα vista δεν έχω καθόλου αλλά μάλλον φταίει που είναι καινούργια εγκατάσταση ακόμα.

Σε ποια παιχνίδια την δοκίμασες ; Σου είχε και το Control Panel που είχες στα XP; Εμένα δεν το έχει πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner

Σε ποια παιχνίδια την δοκίμασες ; Σου είχε και το Control Panel που είχες στα XP; Εμένα δεν το έχει πλέον...

Χρησιμοποιώ τα Vista εδώ κι ένα χρόνο και 1η φορά αντιμετωπίζω πρόβλημα με παιχνίδι. Ακόμα και με κάποια που είχα προβλήματα στα ΧΡ (πχ. Sniper Elite) στα Vista έτρεχαν άριστα. Αυτή τη στιγμή έχω στημένα CoD4, BF2, Settlers VI, Warfront, C&C και μόνο με το Crysis έχω πρόβλημα.

Αρχική απάντηση από Nephilim

το βρισκεις εδω http://www.soundblaster.com/alchemy/

Αν δεν απατώμαι αυτό το δίνει δωρεάν μόνο για κατόχους XFi. Για τις προηγούμενες κάρτες το έχει επί πληρωμή...

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκαμε λύση; άρχισε να χάνεται και από εμένα ο ήχος... :cry:

Για το alchemy κατέβασε το από εδώ: http://rapidshare.com/files/48932652/Creative_Alchemy_Universal_1.00.04.rar.html δεν το έβαλα ακόμα όμως να το δοκιμάσω... θα βάλω και το OpenAL και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκαμε λύση; άρχισε να χάνεται και από εμένα ο ήχος... :cry:

Για το alchemy κατέβασε το από εδώ: http://rapidshare.com/files/48932652/Creative_Alchemy_Universal_1.00.04.rar.html δεν το έβαλα ακόμα όμως να το δοκιμάσω... θα βάλω και το OpenAL και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

’ρχισα και εγώ προχτές το game..

Αλλά εχω μερικές απορίες . Λοιπόν: σύστημα υπογραφής , patch 1.1 , res: 1680x1050 Και στα options εχω

Shadows Quality: Medium

Shaders Quality: Medium

Όλα τα άλλα στο High

No AA

Os : vista64 Dx10

Με τα παραπάνω settings και το σύστημα στα default δεν ευχαριστιέμαι και τοσο το παιχνίδι αφου τρέχει από 55 μεχρι 18 fps (στις απαιτητικές σκηνές υπάρχουν κολλήματα) :(

Aλλάζοντας το dx σε 9 και κλοκαροντας την κάρτα λιγο παραπάνω (625/1447/920)

Δεν παρατήρησα κάποια σημαντική βελτίωση (3-4fps) :eek:

Μετα σκέφτηκα ότι μπορει να δω καποια βελτίωση βάζοντας πιο νεους drivers ετσι από τους 163.69 έβαλα τους 169.25 αλλα και παλι τπτ!!

Όλα αυτά είναι φυσιολογικά? Δεν είναι ικανη η καρτα μου να παίξει σε τετοια ανάλυση και με αυτά τα settings ομαλα το παιχνίδι..??

Έχετε να προτείνεται καποια άλλη αλλαγη? Κανα tweak που να εχω σχεδόν ιδια γραφικά αλλα πιο smooth gameplay?

Ξερω ότι σίγουρα καπου εχουν απαντηθει όλα αυτά αλλα θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια για την συγκεκριμένη περίπτωση

;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγεις optimal τι σου βγάζει το παιχνίδι; Διότι φαντάζομαι ότι τα settings αυτά τα έχεις custom made εσύ... εγώ θα έλεγα να το βάλεις μια ανάλυση κάτω και ίσως να είσαι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να δοκιμασεις σε XP πολλοι ειδανε αυξησεις ετσι, διαβασε και ποια πραγματικα settings αξιζει να τα εχεις στο high και ποια οχι http://www.tweakguides.com/Crysis_6.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner

Όταν επιλέγεις optimal τι σου βγάζει το παιχνίδι; Διότι φαντάζομαι ότι τα settings αυτά τα έχεις custom made εσύ... εγώ θα έλεγα να το βάλεις μια ανάλυση κάτω και ίσως να είσαι καλύτερα...

optimal μου τα βγαζει ολα high.! Νομιζω ειναι καλυτερα να παιζω στην native αναλυση..

Αρχική απάντηση από GruntGR

Εγω θα ελεγα να δοκιμασεις σε XP πολλοι ειδανε αυξησεις ετσι, διαβασε και ποια πραγματικα settings αξιζει να τα εχεις στο high και ποια οχι http://www.tweakguides.com/Crysis_6.html

Βαριεμαι να βαλω xp μονο και μονο για να παιξω το crysis ξερω οτι σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα αλλα ειχα κανει το λαθος να βαλω vista.. (αν και ολα πανε ρολοι..!!:cool: )

Τον εχω διαβασει ολον τον οδηγο αλλα δεν θελω να ριξω ακομα χαμηλοτερα τα settings.. βασικα ειχα σκοπο να βαλω και Shaders Quality: High + EdgeAA 1 αλλα δεν γινετε με τπτ

Δοκιμασα να χαμηλωσω και το Post Processing Quality αλλα δεν κερδισα και πολλα

:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω με ολα high στα βιστα ειχα κολληματα σπαστικα κ ωρες ωρες πολυ εκνευριστικα! εβαλα xp και ειδα την υγεια μου! το ξαναπαιξα απο την αρχη για να το υχαριστηθω σαν ανθρωπος... ουτε 1 κολληματακι δεν ειχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από d|smal

Εγω με ολα high στα βιστα ειχα κολληματα σπαστικα κ ωρες ωρες πολυ εκνευριστικα! εβαλα xp και ειδα την υγεια μου! το ξαναπαιξα απο την αρχη για να το υχαριστηθω σαν ανθρωπος... ουτε 1 κολληματακι δεν ειχε!!!

καρτα,cpu ktl??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.