Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

δεν ξέρω αν έχει υποθεί στο thread αλλά έχει βγεί ένα mod για το crysis που το κάνει πιο όμορφο...Natural mod v2.1

http://crymod.com/thread.php?threadid=14195

δείτε φωτο στο link και θα καταλάβαιτε...το είχε αναφέρει ο daidalos στο "τι παίζετε αυτόν το καιρό" και ετσι το έψαξα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι Noob?

όταν αλλάζουμε στις ρυθμίσεις απο medium σε high

τι αλλάζουμε?

και εξηγώ...

αν από rivatuner/atitool κλπ έχω κλειδώσει προς τις επιδόσεις

όλες τις ρυθμίσεις

θα έπρεπε να βλέπω διαφορά στο framerate ή όχι?

οι επιλογές σχετίζονται με τα διάφορα φίλτρα ή ΚΑΙ με τα φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 15:16]

να ρωτήσω κάτι Noob?

όταν αλλάζουμε στις ρυθμίσεις απο medium σε high

τι αλλάζουμε?

και εξηγώ...

αν από rivatuner/atitool κλπ έχω κλειδώσει προς τις επιδόσεις

όλες τις ρυθμίσεις

θα έπρεπε να βλέπω διαφορά στο framerate ή όχι?

οι επιλογές σχετίζονται με τα διάφορα φίλτρα ή ΚΑΙ με τα φίλτρα?

ναι βεβαια, όταν αλλάζεις τις in game επιλογες είναι φυσιολογικό να βλέπεις

διαφορά στο framerate, ασχετα με το τι έχεις κανει με προγραμματα έξω απο το

παιχνιδι. Τα settings αφορουν διαφορα πραγματα για καθε παιχνιδι όπως shadings, επιλογες για το HDR , εφφε φωτισμου , texture quality, object quality, physics κτλ.

όσο αναφορά τα AA η κατασταση (τλχ έτσι όπως την εχω συναντησει εγώ) διαφερει απο

game σε game. Για παραδειγμα αν ορισω εξωτερικα στην καρτα μου 4χΑΑ τοτε υπάρχει πριπτωση ασχετα με τις επιλογες που κανω που αφορουν το ΑΑ στο game να διατηρει το

4xAA, αλλα πάλι , προσπερνουν την εξωτερικη επιλογη που έχω κανει για το ΑΑ και εφαρμοζουν αυτη που οριζω εγώ μεσα στα option του game.

Αν κάνεις μερικες δοκιμες με το AA θα μπορεσεις να καταλάβεις μονος σου αν έχει ή οχι.

Εννοειται βεβαια ότι με ΑΑ έχεις λιγότερα framerates, και στα περισσοτερα παιχνιδια θα ήταν καλυτερα να αυξησεις ενα κλικ την αναλυση παρα να ενεργοποιησεις τα ΑΑ που γενικά ειναι βαρυ φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

δεν ξέρω αν έχει υποθεί στο thread αλλά έχει βγεί ένα mod για το crysis που το κάνει πιο όμορφο...Natural mod v2.1

http://crymod.com/thread.php?threadid=14195

δείτε φωτο στο link και θα καταλάβαιτε...το είχε αναφέρει ο daidalos στο "τι παίζετε αυτόν το καιρό" και ετσι το έψαξα...

To mod αυτο ειναι φοβερο. Κανει τεραστια διαφορα στο παιχνιδι χωρις να το κανει πιο βαρυ. Ειδικα το motion blur ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο και οι ακτινες του ηλιου ειναι εντυπωσιακες.

Link to comment
Share on other sites

To patch βελτίωσε σημαντικά τα FPS με SLI, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι το παιχνίδι παίζεται πλέον και με DX10.

Με τους οδηγούς 169.25 σε συνδυασμό με το Crysis patch έχουμε πλέον 33FPS σε DX10 και 37FPS σε DX9.

Δείτε συγκριτικά με τους προηγούμενους οδηγούς 169.09 χωρίς patch όπου είχαμε 26FPS σε DX10 και 32 fps σε DX9.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=25616&perpage=20&pagenumber=60

Οι οδηγοί Beta 169.28 έχουν το συνιστώμενο για το Crysis με Patch, SLI profile.

Για να το βάλουμε στους 169.25 κάνουμε edit το αρχείο

C:\Windows\System32\nvapps.xml

και αλλάζουμε την καταχώρηση για το Crysis με την παρακάτω.

		<PROFILE Label="Crysis">
<APPLICATION Label="crysis.exe"/>
<APPLICATION Label="crysis64.exe"/>
<APPLICATION Label="editor.exe"/>
<PROPERTY Label="multichip_rendering_mode" Value="0x02506406" Default="0x02506406" Itemtype="predefined" />
<PROPERTY Label="multichip_dx10_rendering_mode" Value="0x400240F1" Default="0x400240F1" Itemtype="predefined" OS_TYPE="Vista" />
<PROPERTY Label="prevent_cpl_aa" Value="1" Default="1" Itemtype="predefined"/>
</PROFILE>

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδιά αλλα τα νεα στο thelab.gr πριν απο κανα δυο τρεις βδομάδες έλεγαν οτι είναι έτοιμο το νεο Patch αλλα δεν εχει βγει ακόμα...

πως γίνεται αυτό?

Ποτε θα βωγει ξέριε κανείς?

thanks

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει τι κανω λαθος.. και με οποιοδηποτε mod , (ειτε του cuban , ειτε το natural mod -το οποιο ειναι πολυ εντυπωσιακο οντως- ) , το CF δε λειτουργει ?:S ,με default το crysis , βλεπω τις αναμενωμενες βελτιωσεις, μολις βαλω καποιο mod , τπτ, σαν μια καρτα αποδοση (εκανα ολους τους συνδιασμους σοτν catalyst AI , αλλα ματαια). Any Ideas. ??:mad:

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αλαλ δε νομιζω, βγηκε αρκετα μετα το 1.1 patch , τι να πω , δε θα πρεπε να το ειχνα τσεκαρει? (αλλα το περιεργο , ξαναλεω , ειναι οτι με κανενα mod δεν δουλευει το cf , -και του cuban to 1.3 βγηκε κατοπιν του 1.1patch- )

το natural mod απο ΕΔΩ χρησιμοποιω

edit : τωρα προσεξα , οτι απεγκαθιστωντας το natural mod , παλι δεν δουλευε το crossfire , και ο υπαιτιος τελικα ειναι το system.cfg που βαζει για να περασει καποιες custom ρυθμισεις, σβηνοντας το και αυτο , ολα οπως πριν , επαναφεροντας το ,CF->0...

δοκιμασα να περασω και χειροκινητα στο .cfg το r_multigpu 2 (που ειναι 2 βεβαια αλλα ειπα μηπως..) χωρις αποτελεσμα. 3 αραδες cfg ειναι , θα σκασω , αν δε βρω γιατι απενεργοποιειται το CF.

.CFG

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα προβληματιζομαι.. γιατι Α) ειτε ολοι παιζετε σε Vista(οπου και εκει ειναι συζητησιμο αν υπαρχει ή οχι το ιδιο προβλημα) ,Β) ή χωρις κανενα "mod" στο παιχνιδι(παλι μου κανει λιγο περιεργο δεδομενου οτι αρκετοι εδω μεσα εχουν SLI/CF setups) ,Γ) ειτε απλα "-εισαι γκαντεμης μαν ,κανενα προβλημα σε μενα" ,ή Δ) ειναι γνωστο προβλημα και εχει την ταδε απλη λυση που ο γυαλαμπουκας δεν την εχω βρει ακομη.. :o.Στην τελευταια περιπτωση ομως δε βρηκα και καμια αναφορα εδω μεσα:mad:

Οπως και να εχει , "με σαλιο και υπομονη..." απενεργοποιωντας καθε φορα διαφορετικη παραμετρο στο system.cfg , βρηκα 3 που γονατιζαν αδικαιολογητα την αποδοση σε CF ,

;q_Renderer=3 ;Necessary to activate sunrays and sunshafts

;r_sunshafts=1 ;Activates sunshafts

;e_water_ocean_fft=1 ;Activates higher water quality

κατω φαινονται τα αποτελεσματα για ολους τους συνδιασμους , οπου πρακτικα το CF δε δουλευει καθολου και βγαζει και χειροτερα αποτελεσματα(ενεργοποιωντας τα εφε του ηλιου εχει μια μικρη αυξηση +8.7% , αλλα μπροστα στο +46% χωρις τπτ απο τα 2 ενεργοποιημενο,--> 0)

LAST MINUTE EDIT : τελικα απο τις 2 ρυθμισεις για τον ηλιο την πολυ ζημια την εκανε το q_renderer=3 , αλλαζοντας το σε =2(default για ΗΙGH) και αφηνοντας τις αχτιδες η πτωση ηταν πολυ μικρη (44.18)

Οσον αφορα τελικα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ δουλευει πρακτικα το CF με αυτα τα 2 settings ενεργοποιημενα , μονο η ΑΤΙ.. η η crytek μπορει να μας απαντησει.. (?) (και τα 2 ειναι ρυθμισεις Very High , οπου εκει (DX 10) το CF μεχρι προσφατα δε δουλευε...)

post-172-1416073393,6175_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Depth of field + r_UseEdgeAA=2 + r_colorgrading=1 + q_Renderer=3 + q_ShaderHDR=3 +

2,3 άλλα...+ sandbox Editor

πληρως playable.

Aπο την πίστα " relic " αυτη τη φορά.

crysis2008-03-0106-16-01-22.jpg

crysis2008-03-0106-09-39-40.jpg

crysis2008-03-0106-08-29-47.jpg

crysis2008-03-0106-15-39-81.jpg

Sandbox editor 2 respect

th_Crysis2008-0d3-0106-15-39-81.jpg

gameplay μπορει να μην έχει, αλλά στους εξωτερικους χώρους / φυση

cryengine respect

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η nvidia έβγαλε τους 169.44 beta drivers συγκεκριμένα για το 1.2 patch του crysis. Από ότι διαβάζω όποιος δεν τους έχει εχει προβλήματα. Εγώ τους εγκατέστησα και δεν βλέπω πρόβλημα στο crysis ενώ δουλεύουν μια χαρά επίσης με lost planet, wow, Και hellgate london που δοκίμασα.

Προσωπικά παίζω το crysis με το CFG του natural mod (αλλά χωρίς το υπόλοιπο mod) , σε DX9 mode στα vista. Η διαφορά με very high από directx 10 είναι ανύπαρκτη αλλά τα fps πολύ ανώτερα. (25-33 fps σε 1440χ900 με 8800gt). Tο οπτικό αποτέλεσμα όμως είναι πολύ ανώτερο απο το "όλα high" setting παρόλο που έτσι τα frames είναι 27-35

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.