Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Είναι να μην μπλέκεις...

Αφαίρεσα ενα μικρό test array που είχα, και έκανα ένα μικρό cable management στο κουτί, για να μπορέσει να κλείσει το καπάκι.Κατά τη διαδικασία δεν αφαίρεσα τα καλώδια από τους δίσκους , αλλά αφαίρεσα το SFF-8484 από το σλοτ του Dell.

Κατόπιν, το σύνδεσα στο άλλο διαθέσιμο σλοτ του Dell για να μπορεί να κλείσει το κουτί και όταν μπούταρα που έβγαλε το Array Degraded και τον ένα δίσκο να λείπει. Μάλλον στρεσαρίστικε η άκρη του καλωδίου, οπότε έκλεισα και τακτοποίησα το καλώδιο.

Τώρα μου βγάζει το Αrray degraded και τον δίσκο Unconfigured Good, παράλληλα οι επιλογές στο δίσκο είναι Assign Spare και Replace Μissing Drive.

Στο VD υπάρχουν οι επιλογές Scan Foreign Configuration/Load/Save/Clear

Aν κάνω Replace Missing, τότε φαντάζομαι απλά θα κάνει Rebuild, αγνοώντας το τι έχει μέσα ο δίσκος.

Αν κάνω Scan Foreign θα μου δώσει κάποια δυνατότητα να επανασυνθέσω το Αrray χωρίς reconstruction ?

Θα κάνεις Replace Missing Drive και στην συνέχεια Rebuild... μην το φοβάσαι...

Υπάρχει περίπτωση επειδή άλλαξες θέση το καλώδιο στον Controller να πρέπει να κάνει import το configuration από τους δίσκους...

Δεν σε πειράζει το rebuild... το κάνει μόνο του στο background...

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και χαθεί ο δίσκος, δύσκολα τον βάζεις πάλι...

Aν κάνω Replace Missing, τότε φαντάζομαι απλά θα κάνει Rebuild, αγνοώντας το τι έχει μέσα ο δίσκος.

Σωστά

Αν κάνω Scan Foreign θα μου δώσει κάποια δυνατότητα να επανασυνθέσω το Αrray χωρίς reconstruction ?

Backup έχεις; Δοκίμασε. Πάντως αν έχεις τα πάντα, σπάστο, στήστο και κάνε copy. Λιγότερη ώρα θα σου πάρει από το rebuild.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση νομίζω θα κάνει rebuild ο controller από την στιγμή που του έβγαλες δίσκο και του τον έβαλες πάλι πίσω χωρίς το array να είναι offline.

Την έχω κάνει κι εγώ την πατάτα και μετά έκανε rebuild... αλλά το rebulid δεν είναι reconstruct... σε μερικές ωρίτσες θα έχει τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ήταν να αλλάξω στο slot ανώδυνα...στην πορεία είχα και έξτρα παράμετρο, το στρεσσαρισμένο καλώδιο...

Τώρα θα δω τι θα κάνω και θα σας πώ...

Backup 2πλό έχω...σε έναν 3TB μονοκόμματο και σε 4-5 μικρότερους διάφορους 400/500/640άρηδες...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις backup θα έλεγα να κάνεις σπάσιμο του RAID και στήσιμο από την αρχή.

Καθαρά πράγματα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

Αν πάλι δεν έχεις όρεξη για αντιγραφές, τότε replace Missing drive.

Link to comment
Share on other sites

Για έναν δίσκο που απλά του βγήκε το καλώδιο, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις καμία ταρζανιά απολύτως... σύνδεσέ τον πάλι, επέλεξε Replace Missing Drive και άσε τον controller να κάνει τα μαγικά του...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού τελείωσε το file comparison και βεβαιώθηκα για τα backup που είχα, είπα να δοκιμάσω.

Mε δεξί κλίκ στον controller βγάζει ένα μενού, από εκεί επέλεξα Scan Foreign Configuration και έκανα import τον 4ο δίσκο ( που είχε κάνει drop ).

2fa1db16-78d9-4f9c-a4fe-3eb17402ebe4_zps8d00f80a.jpg~original

Kατόπιν ξεκίνησε rebuild που όπως είπε και ο [MENTION=13372]karasardelis[/MENTION] πιο πάνω δεν αργεί πολύ.

RebuildafterForeignImport_zps76c51035.png~original

Όταν τελειώσει θα κάνω πάλι check με τα αρχεία του backup.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες άρχισε ξαφνικά να μου δίνει fatal error από την μπαταρία.

Κούνησα καλώδιο, επαφές, κλπ, δε φαίνεται να έχει πρόβλημα, αν και αυτό υποψιάστηκα γιατί άρχισε να το κάνει αφού άνοιξα το κουτί και το καθάρισα με αέρα.

1. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη μπαταρία αν έχει όντως πρόβλημα;

2. Βρίσκω Ελλάδα τέτοια μπαταρία ή πρέπει υποχρεωτικά να ψάξω ebay;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες άρχισε ξαφνικά να μου δίνει fatal error από την μπαταρία.

Κούνησα καλώδιο, επαφές, κλπ, δε φαίνεται να έχει πρόβλημα, αν και αυτό υποψιάστηκα γιατί άρχισε να το κάνει αφού άνοιξα το κουτί και το καθάρισα με αέρα.

1. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη μπαταρία αν έχει όντως πρόβλημα;

2. Βρίσκω Ελλάδα τέτοια μπαταρία ή πρέπει υποχρεωτικά να ψάξω ebay;

Στον Megaraid Manager με κλικ στην BBU και ειδικά στα Advanced Poroperties βλέπεις την κατάστασή της

MFMuh18.png

Μπορείς να ενεργοποιήσεις ένα Learn Cycle αν δεν το έχεις ήδη σε schedule για να δεις την κατάστασή της.

Πάντως αν η μπαταρία σου είναι στα τελευταία της εγώ θα έλεγα να πάρεις μια καινούρια από eBay διότι όπως βλέπεις διαβάζει τα πάντα από την μπαταρία (brand, mah κ.λ.π.) και το πιθανότερο είναι να μην κάνει αποδεκτή κάποια τυχαία μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Στον Megaraid Manager με κλικ στην BBU και ειδικά στα Advanced Poroperties βλέπεις την κατάστασή της

Εμένα μου βγάζει αυτό:

attachment.php?attachmentid=59230&stc=1&d=1383994625

Το μόνο περίεργο που βλέπω είναι το current που είναι 0. Επίσης στο log μου γράφει ότι η μπαταρία δεν είναι διαθέσιμη για αυτό και έχει κάνει disable το Write Back.

post-173-1416077895,4776_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα μια καινούρια μπαταρία... δεν την βλέπω να πηγαίνει καλά αυτή...

NEW Dell Poweredge Battery FR463 U8735 Perc 5i 6i NU209 Lithium-Ion 3.7V | eBay

Από που το κρίνεις; Μήπως αυτό το "Current: 0" έχει να κάνει με τη σύνδεση; Μήπως κάτι βγήκε/κουνήθηκε/κόπηκε όταν καθάρισα το κουτί και δεν είναι ενωμένη τώρα; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Από που το κρίνεις; Μήπως αυτό το "Current: 0" έχει να κάνει με τη σύνδεση; Μήπως κάτι βγήκε/κουνήθηκε/κόπηκε όταν καθάρισα το κουτί και δεν είναι ενωμένη τώρα; :hm:

Μπορείς να δοκιμάσεις να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει τίποτα. Δεν χάνεις πάντως να το δοκιμάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή γράφει 2009 η δικιά σου και του Wiz 2010 , ισχύουν αυτα που γράφει το Megaraid Manager ή γράφει ότι ναναι ?

Σωστά... κάποια στιγμή έβγαλα τον PERC 5 και έβαλα τον PERC 6 οπότε άλλαξα και μπαταρία... άρα η δικιά μου είναι κανένα χρόνο τώρα σε λειτουργία....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να σε διαφωτίσω εγώ που τα έχω φρέσκα :rolleyes:

Άνοιξε το Megaraid Storage Manager και τρέξε ένα Patrol Read αρχικά και στην συνέχεια ένα Consistency Check. Αν είσαι τυχερός θα εντοπίσει και πιθανώς θα διορθώσει τα bad sectors. Σε κάθε περίπτωση τρέξε τα ίδια και δεύτερη φορά. Αν εντοπίσεις το πρόβλημα σε κάποιον δίσκο (π.χ. PD1) θα σου πρότεινα να τον αλλάξεις.

Καλό θα ήταν επίσης όλοι να έχουμε σε πρόγραμμα να κάνουμε την δουλειά αυτή μια φορά τον μήνα... εγώ δεν την έκανα και βρέθηκα ξαφνικά με 5 δίσκους χτυπημένους από σύνολο 8 δίσκων. Ευτυχώς μόλις έχασα ολοκληρωτικά τον πρώτο δεν έκανα restart και πήρα πρώτα πλήρες backup - μετά το restart έχασα άλλους δύο και στην πορεία με Patrol Read αρχικά και στην συνέχεια ένα Consistency Check εντόπισα προβλήματα σε δύο ακόμα. Για να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι δίσκοι έχουν πρόβλημα τους έβγαλα εκτός RAID και τους έκανα Surface Scan με Western Digital Diagnostics και HD Tune Pro.

Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι οι παλιοί δίσκοι (WD20EARS) ήταν δύο μήνες ΠΡΙΝ λήξει η τριετής εγγύηση και η Western Digital μετά από RMA μου στέλνει το νέο μοντέλο (WD20EΖRX) :yes4:

Να προσθέσω εδώ ότι οι δίσκοι έχουνε κλείσει 1070+ ημέρες συνεχούς λειτουργίας (SMART Power on hour count: 25708) οι οποίες είναι πολλές για ένα μοντέλο που δεν είναι NAS/RAID Certified. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως δεν τιμά την WD το γεγονός ότι χάλασαν 5 στους 8 δίσκους.

Επίσης θα σου πρότεινα να ΜΗΝ έχεις το λειτουργικό σύστημα στο RAID... πάρε έναν ωραίο (και γρήγορο) SSD 128Gb και βάλε το λειτουργικό εκεί πάνω... έτσι αν τυχόν συμβεί κάτι στο RAID και έχεις θέματα Consistency, θα μπορείς να το ψάξεις με την ησυχία σου χωρίς να σου "σκάσει" το λειτουργικό...

Σε κάνω πάλι quote, γιατί συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα... :unsure:

Μετά από όλα αυτά, συνεχίζει να κάνει κάποια παγώματα, ή μερικές φορές να σέρνεται σε αντιγραφές.

Εχθές έβαλα το HdTune και έτρεξα όλα τα benchmarks, τα οποία ήταν φυσιολογικά.

Το άφησα κι εχθές το βράδυ να κάνει surface check, επίσης το health το έβγαλε στο 100%.

Δε μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει...

btw, ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ 5 και 6 ;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάνω πάλι quote, γιατί συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα... :unsure:

Μετά από όλα αυτά, συνεχίζει να κάνει κάποια παγώματα, ή μερικές φορές να σέρνεται σε αντιγραφές.

Εχθές έβαλα το HdTune και έτρεξα όλα τα benchmarks, τα οποία ήταν φυσιολογικά.

Το άφησα κι εχθές το βράδυ να κάνει surface check, επίσης το health το έβγαλε στο 100%.

Δε μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει...

btw, ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μεταξύ 5 και 6 ;

Πόσο άσχημα είναι τα παγώματα; Αν είναι ενός-δύο δευτερολέπτων, υπάρχει πιθανότητα να μην φταίει το υποσύστημα RAID αλλά ο υπολογιστής σου ή η κάρτα δικτύου/switch (αν τα μεταφέρεις από δίκτυο). Δοκίμασες τελευταίους drivers στην κάρτα δικτύου; Δοκίμασες μεταφορές μεγάλων αρχείων σε δίσκο που δεν είναι στο raid; Σου κάνει κολλήματα και στο read και στο write από το raid;

Η μεγάλη διαφορά για μένα μεταξύ raid 5 και 6 είναι οι πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας... ο perc 5 έβραζε και του είχα και έναν ανεμιστήρα σε pci slot για να του κατεβάζω την θερμοκρασία, ενώ ο 6 είναι μια χαρά. Επίσης είναι πιο γρήγορος (λίγο), υποστηρίζει raid 6 (αν έχεις επιπλέον δίσκο να του "χαρίσεις") και έχει την μνήμη ενσωματωμένη (δεν αναβαθμίζεται).

Ο Perc 6 έχει επεξεργαστή LSI SAS1078 500MHz ενώ ο Perc 5 έχει Intel IOP333 και έχουν και διαφορά στην ταχύτητα της μνήμης. Η μετάβαση γίνεται με απλή αλλαγή του controller... όλα παίζουν με την μία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.