Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Αρχίσαμε πάλι τις αηδίες... :hm:

Ενώ τόσο καιρό δεν είχα θέμα, ξαφνικά από εχθές το βράδυ, άρχισε να αργεί πολύ στην απόκριση το μηχάνημα.

Δεν έδωσα πολύ σημασία, καθότι έκανα πολύ δουλειά και ίσως κάτι το καθυστερούσε.

Σήμερα όμως, κι ενώ πήγα να ανοίξω ένα VM των 60GB, αργεί υπερβολικά!

Βλέποντας το task manager, παίρνω αυτό:

attachment.php?attachmentid=60453&stc=1&d=1391514650

post-173-1416078114,6196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου έσπασε τα νεύρα. Πλέον είχε γίνει πολύ αργό και καθυστερούσε σε καθετί που είχε σχέση με το δίσκο. Κάνω ένα backup, σπάω το raid5, ελέγχω κάθε δίσκο χωριστά και αφού διαπιστώνω ότι είναι όλοι οκ, στήνω πάλι τo Raid και αντιγράφω όλα τα δεδομένα. ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!

Τα παίρνω λοιπόν στο κρανίο και πετάω τα 8.1, βάζω πάλι 7 και από εχθές που το δουλεύω δεν έχει κάνει το παραμικρό! Σταδιάλα με τα 8αρια επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου έσπασε τα νεύρα. Πλέον είχε γίνει πολύ αργό και καθυστερούσε σε καθετί που είχε σχέση με το δίσκο. Κάνω ένα backup, σπάω το raid5, ελέγχω κάθε δίσκο χωριστά και αφού διαπιστώνω ότι είναι όλοι οκ, στήνω πάλι τo Raid και αντιγράφω όλα τα δεδομένα. ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!

Τα παίρνω λοιπόν στο κρανίο και πετάω τα 8.1, βάζω πάλι 7 και από εχθές που το δουλεύω δεν έχει κάνει το παραμικρό! Σταδιάλα με τα 8αρια επιτέλους...

Έξυπνη κίνηση... :) :clap:

Link to comment
Share on other sites

Έξυπνη κίνηση...

Τα είχα για το Battlefield 4, με το σκεπτικό του Mantle και των καλύτερων επιδόσεων.

Το Mantle τελικά παίζει και στα 7, οπότε αυτός ο παράγοντας έφυγε.

Τώρα για τις επιδόσεις, έχω χειρότερα frames... Ενώ ήμουν καρφωμένος >60 με τα 8, σήμερα έπεφτα και 40 με τις ίδιες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε αν οι συγκεκριμένοι controllers έχουν όριο στο μέγεθος του δίσκου που δέχονται; ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα νέο array (έχω ήδη έναν perc 5 με 6 x 1.5tb) αλλά θέλω να βάλω 6 x 3tb.

Εδώ δε βλέπω κάποιο περιορισμό, αλλά και να υπήρχε, συνήθως λύνεται με κάποιο firmware update.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υποτίθεται ότι για αυτής της γενιάς τους Dell Raid, ισχύει το ίδιο, εγώ δοκίμασα μόνο με τον Perc5i, αλλά στο overclock.net και στο hardwareluxx.de νομίζω λένε και για τους 6 ότι ισχύει.

Ίσως καλύτερα να πας σε 8x2TB ή αν μπορέσεις και δοκιμάσεις εναν 3TB να συνεχισεις με τους 3TB ωστε στο μέλλον να είναι εφικτή και αναβάθμιση σε άλλον controller.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

8 x οποιοδήποτε δίσκο δημιουργεί ζητήματα σε θέμα κουτιού/κατανάλωσης.

έχω ήδη ένα σύστημα με 6 x 1.5TB το οποίο φυσικά είναι τίγκα και έλεγα να φτιάξω ακόμη ένα με 6 x 3TB αλλά από ότι βλέπω μάλλον θα πάω σε 6 x 2TB... κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Έναν LSI 9260-8i, ή όποιον από τους αντιστοιχους OEM του ( Intel, IBM )

Ebay βρίσκεις στο 200ρι και κατά καιρους βγαίνουν και σε αγγελίες.

Εγώ χρησιμοποιώ έναν , αλλά με 4 κανάλια, αυτόν έβαλα στη θέση του PERC, και σκοπεύω στο επόμενο configuration να βάλω μεγαλύτερους δίσκους (4x4TB ) και να κρατήσω τους 2ΤΒ για τον Perc για δεύτερο redundant backup.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να πάρω τον PERC6i αλλά μόλις είδα ότι δεν υποστηρίζει δίσκου μεγαλύτερους από 2ΤB οπότε άκυρο.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω την LSI 9240-8i ή την 9211-8i από e-bay και αναρωτιέμαι αν οι κάρτες του e-bay από Κίνα είναι αυθεντικές γιατί οι τιμές είναι πολύ καλές.

Έχει κανείς να προτίνει κάτι άλλο? Έχω 18Χ δίσκους 1, 1,5 και 2ΤΒ που θέλω σταδιακά να αλλάξω με μεγαλύτερους για αποθήκευση κατα βάση blu-ray και μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκεφτόμουν σε κάποια φάση να αλλάξω δίσκους αλλά ο 6i πάει μια χαρά και δεν συμφέρει να δώσεις €250 για καινούριο controller όταν παίρνεις πλέον τον 6i με €50 - αν βρεθεί κανένας 9260-8i με €150 μαζί με την μπαταρία και όλα τα σχετικά, τότε αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.