Jump to content



Recommended Posts

Εχω windows7 version 7000 εδω και μηνες. Ολα καλα μεχρι προχτες οπου δεν μπορουσα να ανοιξω τον εξωτερικο μου δισκο γιατι δεν ειχα administrator αδεια. Λογο φορτου εργασιας δεν ασχοληθηκα και τον αποσυνδεσα μετα απο καμια ωρα ψαξηματος χωρις καποιο αποτελεσμα. Σημερα αναβαθμησα laptop και desktop στην 7077. Ολα καλα στην αρχη... απλα στα δικτυα υπηρχαν κατι αλλαγες και δεν μπορουσα με τιποτα να μπω απο δικτυο στο desktop. Ξαφνικα δεν μπορουσα να κανω τιποτα...ειχε κλειδωθει ο δισκος C: και ανοιγει με τιποτα. Στην ουσια δεν μπορω να ανοιξω τιποτα εκτος απο τα αρχεια της επιφανειας εργασιας και του δευτερου partition του c:.

Δοκιμασα απο safe mode αλλα τιποτα!

edit: άνοιξα και τον κρυφό administrator λογαριασμό αλλα τίποτα. μου βγάζει ότι είμαι blocked από τον administrator!

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Εχω windows7 version 7000 εδω και μηνες. Ολα καλα μεχρι προχτες οπου δεν μπορουσα να ανοιξω τον εξωτερικο μου δισκο γιατι δεν ειχα administrator αδεια. Λογο φορτου εργασιας δεν ασχοληθηκα και τον αποσυνδεσα μετα απο καμια ωρα ψαξηματος χωρις καποιο αποτελεσμα. Σημερα αναβαθμησα laptop και desktop στην 7077. Ολα καλα στην αρχη... απλα στα δικτυα υπηρχαν κατι αλλαγες και δεν μπορουσα με τιποτα να μπω απο δικτυο στο desktop. Ξαφνικα δεν μπορουσα να κανω τιποτα...ειχε κλειδωθει ο δισκος C: και ανοιγει με τιποτα. Στην ουσια δεν μπορω να ανοιξω τιποτα εκτος απο τα αρχεια της επιφανειας εργασιας και του δευτερου partition του c:.

Δοκιμασα απο safe mode αλλα τιποτα!

edit: άνοιξα και τον κρυφό administrator λογαριασμό αλλα τίποτα. μου βγάζει ότι είμαι blocked από τον administrator!

ε τότε, πάρε τηλέφωνο τον εαυτό σου να σε ξεκλειδώσει :wall:

μήπως είναι καλύτερα να κάνεις εγκατάσταση από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χριστός ανέστη χρόνια πολλά!!! μια ερώτηση...αν βάλω τωρα καποια έκδοση των 7 (την τελευταία ας πούμε) μετά θα μπορώ να την αναβαθμίσω όταν βγούν και επίσημα το 2010?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χριστός ανέστη χρόνια πολλά!!! μια ερώτηση...αν βάλω τωρα καποια έκδοση των 7 (την τελευταία ας πούμε) μετά θα μπορώ να την αναβαθμίσω όταν βγούν και επίσημα το 2010?

σκεφτεσαι απο τωρα για οταν βγουν επισημα?

Στην τελικη κανε και ενα φορματ τοτε. Που θα ειναι το κακο?

Καλο στο συστημα σου θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλο πασχα σε ολους!

Μεχρι το 2010 θα αναβαθμισεις σε πολλες εκδοσεις το λειτουργικο σου,αρα μη σε απασχολει και τοσο! Και οπως λεει και ο jax οταν βγει η τελικη εκδοση πετας ενα φορματ και εισαι cool!

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα και εγώ μια και καλή στα βαθιά από xp 32 σε seven 6801 x64

στον SSD φαίνεται να πηγαίνουν σφαίρα

είδε και το usb wireless stick LEvel one WNC 0301 USB (V3)

φοράει RT 2528L Ralink

και βρήκα drivers εδώ

http://www.ralinktech.com/ralink/Home/Support/Windows.html

έχει για πολλά λειτουργικά (στα seven έπαιξε ο vista like )

και έχει για πολλά chipset που οι εταιρίες υλοποίησης δεν έχουν υποστήριξη ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρατε:

Windows XP Comes Integrated into Windows 7

Μέσα στα 7 (Professional, Enterprise και Ultimate ) θα υπάρχει άδεια XP SP3 που θα τρέχει σε virtual περιβάλλον για όσους θέλουν legacy support για εφαρμογές XP που δεν ...συμπαθούν τα 7.

Κίνηση mat απο MS. Θα πάνε σε 7 ακόμη και οι πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Κίνηση mat απο MS. Θα πάνε σε 7 ακόμη και οι πέτρες.

και πάλι όχι

όπως έχει πεί και ο Jaco όλα τα πανεπιστήμια που κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά γιατί να αναβαθμίσουν τα XP?

επίσης πάρα πολλοί μπορεί να χρειαστούν και hardware αναβάθμιση.

και όλα αυτά για πιό λόγο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποια vers να φορεσω? ποια θεωρειτε μεχρι στιγμης ok?

βρηκα αυτη Windows 7 Build 7077 x64 (64-bit) Ultimate ειναι οκ?

Μια χαρα ειναι. Απ'οσο εχω διαβασει ειναι και πιο γρηγορη απο τις προηγουμενες.

Υ.Γ. Εχω μαθει ανεπισημα οτι η κυκλοφορια των 7 θα ειναι αρκετα πιο νωρις απο τον Γεναρη του 2010.

(Σεπτεμβρη-Οκτωβρη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χθές το βράδυ την RC x64.

Πολύ καλή αίσθηση..

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι το UAC μερικές φορές κολλάει, είπα να το δοκιμάσω μιάς και έχει ρύθμιση να μήν βαράει όλη την ώρα, αλλά δέν το βλέπω να το κρατάω και πολύ.

Κατα τα άλλα μιά χαρα.

Εντύπωση μου έκανε ότι πιάνουν και πολύ λίγο χώρο στον C.

Όσο για την μνήμη , με όλα τα services κανονικά πιάνει περίπου το 35%, δηλαδή όσο τα vista πετσοκομμένα.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι όχι

όπως έχει πεί και ο Jaco όλα τα πανεπιστήμια που κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά γιατί να αναβαθμίσουν τα XP?

επίσης πάρα πολλοί μπορεί να χρειαστούν και hardware αναβάθμιση.

και όλα αυτά για πιό λόγο?

Υπερέβαλα λίγο. Εννοώ αυτούς που θέλουν αλλα τους στραβώνουν τα Vista.

Ερώτηση: Όλοι εσείς που βάλατε 7, ως τι user κάνετε login? admin επιπέδου ή απλοί χρήστες?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεστε τόσο με τη μνήμη. Πριν τα 7 η MS φόρτωνε προληπτικά διάφορα τα οποία τα ξεφόρτωνε όταν υπήρχε ανάγκη μνήμης αλλού. Τώρα για να κάνει γρήγορο το boot στα 7, φορτώνει ελάχιστα και το delay πάει στην εκίνηση των εφαρμογών.

Όσοι δεν προσέχουν και κάνουν blind installs, μόλις βάλουν Office, Acrobat κτλ, με τα τόσα load optimizers ...την έκατσαν τη βάρκα (τα 7).

Link to comment
Share on other sites

και πάλι όχι

όπως έχει πεί και ο Jaco όλα τα πανεπιστήμια που κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά γιατί να αναβαθμίσουν τα XP?

επίσης πάρα πολλοί μπορεί να χρειαστούν και hardware αναβάθμιση.

και όλα αυτά για πιό λόγο?

τα πανεπιστήμια είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

το 98 στο TUC είχαμε NT 4

όχι επειδή τα χρειαζόμασταν ή τα άντεχαν τα μηχανάκια

απλά η Mit$o$oft είχε παραχωρήσει Unlimited άδεια σε όλους όσους ήταν μέλη της πολυτεχνικής κοινότητας...

αγόραζε πελατειακή βάση...

τα uni προτειμούν το ανοιχτό λογισμικό για να προκύπτουν δουλειές χωρίς το βάρος των δικαιωμάτων

π.χ. το matlab για win Κάνει $$$ και για Linux απαιτεί ένα email για να στου στείλουν κλειδί.

έξω είναι όλα linux like εδώ το ψάχνουμε....

και είναι και η ευκολία συντήρησης

ανάλογα με το τι φιντάνια έχεις για να σου στήνουν διατηρούν τα μηχανάκια του εργαστηρίου κινείται και ο καθηγητής στο ανάλογο λογισμικό.

άμα παίξει και καμιά μιζούλα μπορεί να αγοράσουν και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.