Jump to content



Recommended Posts

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για αγορα μολις πηρα τηλεφωνο στο πλαισιο και μου απαντησε μια κοπελα.. την ρωταω ποτε θα παραλαβετε intel 80GB κλπ και μου λεει δεν τους φερνουμε...:hang3:

Γνωριζει καποιος αν θα φερουν?

Απο shop13 εχει ψωνισει καποιος?Βλεπω πως υπαρχουν διαθεσιμοι οι καινουριοι εκει οι G2

Edit:Μολις μιλησα με shop13 μου ειπε ειχανε παραλαβη σημερα και τα σηκωσανε ολα και μεινανε μονο 2-3 κομματια.

Προλαβα και τσιμπησα εναν :D

Έγινε επεξεργασία από KostantinosGr
Link to comment
Share on other sites

Ο εισαγωγεας ειναι η Quest οποτε το You εχει διαθεσιμοτητα λιγικα περισσοτερο απο τα αλλα καταστηματα. Χτες πηρα 3 τεμαχια. Πολυ ευχαριστημενος.

Οκ αλλα δεν είναι μόνο αυτοί.

Πόσο τους πήρες ? 205 ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα δεν είναι μόνο αυτοί.

Πόσο τους πήρες ? 205 ?

Ναι, η Quest δινει σε ολη την αγορα. Αυτοι και η Oktabit τους φερνουν συνηθως.

Λιγο παρακατω τους πηρα λογω χονδρικης, αλλα οχι κατι θεαματικο, ουτε 10 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η Quest δινει σε ολη την αγορα. Αυτοι και η Oktabit τους φερνουν συνηθως.

Λιγο παρακατω τους πηρα λογω χονδρικης, αλλα οχι κατι θεαματικο, ουτε 10 ευρω.

Λογικό.

Καλοδούλευτοι λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Ο εισαγωγεας ειναι η Quest οποτε το You εχει διαθεσιμοτητα λιγικα περισσοτερο απο τα αλλα καταστηματα. Χτες πηρα 3 τεμαχια. Πολυ ευχαριστημενος.

Να σε ρωτησω?Ξερεις αν αυτοι οι 3 που πηρες απο το You ειναι οι Postville ή ειναι οι παλιοι με τα 50nm?

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει, αλλά δεν έπαθα και το σοκ σε απόδοση που περίμενα, που να δικαιολογεί τέτοιο χαμό για το ποιος θα πρωτοπάρει έναν. Ίσως φταίει η σύγκριση με τον velociraptor. Επίσης για μένα τα 80 Gb παραμένουν τραγικά λίγα για να χωρέσουν και windows και προγράμματα στα οποία η ταχύτητα θα κάνει τη διαφορά.

Ακριβως αυτα που ελεγα καιρο πριν και επεσαν ολοι να με φανε (η εμπειρια μου ηταν με ocz vertex) , περιμενα να ειναι καλυτερα τα πραγματα με τον postville. Τελικα η αναβαθμιση απο velociraptor σε ssd δεν αξιζει και τοσο πολυ. Περιμενα περισοοτερα απο τους ssd , κυριως αυτο το "ακαριαιο" ανοιγμα των εφαρμογων που θα εδινε την εντυπωση οτι ολα τρεχουν απο την μνημη , αλλα η αισθηση μου ηταν πως ηταν απλα πιο γρηγορη , σε καμμια περιπτωση στο βαθμο που ηθελα.

Οσο περναει ο καιρος , οι κρισεις γινονται πιο αντικειμενικες. Καιρος ηταν...

Έγινε επεξεργασία από mathewgx
Χρησιμοποιησα μεσα σε 2-3 προτασεις , 3 φορες την λεξη "καιρος". Και να το προσπαθουσα δεν θα το καταφερνα ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αναβαθμιση απο velociraptor σε ssd δεν αξιζει και τοσο πολυ. Περιμενα περισοοτερα απο τους ssd , κυριως αυτο το "ακαριαιο" ανοιγμα των εφαρμογων που θα εδινε την εντυπωση οτι ολα τρεχουν απο την μνημη , αλλα η αισθηση μου ηταν πως ηταν απλα πιο γρηγορη , σε καμμια περιπτωση στο βαθμο που ηθελα.

Συμφωνώ.

Ιδια εμπειρία (μεταβαση από 2 x Veloci 300 Raid 0 -> 2 x X25M 80G Raid 0)

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν εχει ηδη απαντηθει αλλα οι Postville τελικα εχουν διαφορα επιδοσεων απο τους ''παλιούς'' και αν ναι, πόση;

Εκτος οτι ο ενας υποστηριζει Trim και ο αλλος οχι...υπαρχει διαφορα στα Read Iops..(512 byte του hdtune).

Μιλαω για διαφορα ~7Κ iops σε used δισκους.

Γενικα στα benchmark οι g2 ειναι λιγο καλυτεροι.

Τωρα αν αυτο φενεται σε Realtime χρηση δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι οι καινουργιοι Generation 2, οταν λεει ο κωδικος G2C1 ειναι οι καινουργιοι.

Ναι τελικα δεν ειχα προσεξει το part number, ειδα μονο το pdf που εχει τα χαρακτηριστικα του παλιου. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν εχει ηδη απαντηθει αλλα οι Postville τελικα εχουν διαφορα επιδοσεων απο τους ''παλιούς'' και αν ναι, πόση;

αν δεν ένιωσες την διαφορά απο veloci σε intel

το intel g2 δεν είναι προιον που απευθύνεται σε εσένα....

άσχετο,εγώ απογοητεύτηκα πλήρως από τον g1 στο φορητό :(

Link to comment
Share on other sites

άσχετο,εγώ απογοητεύτηκα πλήρως από τον g1 στο φορητό :(

Ναι, ε;

Ηταν βεβαια 7200 ο αλλος αλλα και παλι αν δεν ειδες εκει διαφορα μαμησε τα....

Ειμαι περιεργος αν τα 7 δινουν τιποτα παραπανω γιατι αλλιως....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για μισό, εγώ πχ, είμαι με ένα WD 640 AAKS κλασσικό δίσκο που έχει ο μισός πλανήτης, δηλαδή αν χτυπήσω Μ-25 τον κλασσικό 80άρι με τα 200€ δεν θα δω αισθητές διαφορές, σε load times, boot up time, κλπ?

γιατί εγώ άκουω πως θα μου κάνει rock my world.

Link to comment
Share on other sites

Χθες δοκιμη σε υπολογιστη φιλου (με τον 80αρη που τσιμπησα απο το eshop).

το μηχανημα, Rampage II Gene, Core i7 @ 3200, 6GB RAM, GTX260.

Το λειτουργικο φρεσκοεγκατεστημενο σχετικα, με μονο τα απαραιτητα για αρχη (IDM,καρτες δικτυου, gadgets,windows live messenger και καρτες ηχου).

WD 500AAKS απο την στιγμη που εφυγε το post screen μεχρι την στιγμη που φορτωσε messenger:

1 λεπτο και 24 δευτερα.

Postville 80G: 21 δευτερα.

Εκτος αν ο 500αρης AAKS της WD ειναι τοσο πιο αργος απο τον 640αρη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.