Jump to content



Recommended Posts

http://www.engadget.com/2009/10/27/intel-pulls-ssd-toolbox-for-killing-drives-under-windows-7/

Εγώ τον είχα σε AHCI και δεν τον αναγνώριζε το πρόγραμμα. Τον βάζω IDE κάνω update, πάλι AHCI και όλα κομπλέ.

Τέλοσπαντων, πιστεύω καλύτερα όσοι δεν πρόλαβαν να κάνουν ας περιμένουν και ας έχουν και backup

Link to comment
Share on other sites

Αμάν, κράξιμο θέλει η Intel, μεγάλο. 200/400 Ευρώ και να περιμένεις μπορεί και μήνα να στον αντικαταστήσουν μιας και δεν υπάρχει στην αγορά, χώρια το τι έχασες από data.

Πάμε, όλοι μαζί ομαδικά "κρα" στην Intel αλα OCZ (μπας και ρίξει στον 80άρη στα 150E και τον 160άρη στα 300E και αγοράσω και εγώ) για την ψυχική οδύνη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΑ

Κάτι τέτοια εννοούμε όταν λέμε ότι "δεν πέρασε τις παιδικές ασθένειες" το προϊόν. Δεν θα το άντεχα να στήνω και να ματα-ξανα-στήνω OS και apps.

Επίσης κάποιος poster να το βάλει πρώτη είδηση μπας και τη γλυτώσει κανείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το άντεχα να στήνω και να ματα-ξανα-στήνω OS και apps.
Σιγά βρε, το ghosting από δίσκο σε δίσκο (αλα acronis TI) μισή ώρα υπόθεση είναι (+40 ευρώ ένας μικρός μηχανικός δίσκος αποκλειστικά για αυτή την δουλειά)
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες είναι, απλά δεν έκατσα ποτέ να πειραματιστώ με τέτοια. Πρέπει να τα έχεις δοκιμάσει μια πριν βάλεις χέρι να σώσεις την κατάσταση.

Εδώ όμως λένε τούβλο ο δίσκος. Stoned, Dead.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις update το firmware μηχανικών δίσκων δλδ δεν υπάρχει πιθανότητα να καταστραφούν όλα;

Αυτό δεν είναι παιδική ασθένεια. Ο δίσκος δούλευε κ θα δούλευε μία χαρά. Απλά με ένα update κάποια pc, με κάποιο συγκεκριμένο υλικό και σε κάποιο από όλα τα λειτουργικά (μόνο για win7 άκουσα εγώ), ο δίσκος έφριξε...

Φυσικά το πρώτο βήμα του How-to ήταν: Κάντε back-up

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην ξυπνησω κανα πρωι και να δω τον δισκο φρικαρισμενο...Παρ'ολο που απο χτες που εκανα το update δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και τα νουμερα ειναι ανεβασμενα.

Και ελπιζω να βγαλουν πολυ συντομα νεο fw.

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΑ

Κάτι τέτοια εννοούμε όταν λέμε ότι "δεν πέρασε τις παιδικές ασθένειες" το προϊόν. Δεν θα το άντεχα να στήνω και να ματα-ξανα-στήνω OS και apps.

Επίσης κάποιος poster να το βάλει πρώτη είδηση μπας και τη γλυτώσει κανείς.

παιδικη ασθενεια ειχαν και οι μηχανικοι της seagate ; μη τα ισοπεδωνετε ολα..

οντοπικ, εγω περιμενω τη διαθεσιμοτητα και επιτελους να ανεβασει το write στα 100μβ/ς και στον 80αρη....

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις update το firmware μηχανικών δίσκων δλδ δεν υπάρχει πιθανότητα να καταστραφούν όλα;

Δε φταίει η διαδικασία στην προκειμένη περίπτωση. Προβλέπονται τέτοιες διαδικασίες σε όλες τις συσκευές. Φταίει το νεαρό (άρα και μη δοκιμασμένο σε πραγματικές/παγκόσμιες συνθήκες) της ηλικίας της συσκευής. Όπως όταν προγραμματίζεις άρπα-κόλλα (χωρίς specs) και στο debugging σου φεύγουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις, που όμως αναδεικνύονται όταν το πας σε παγκόσμια κλίματα. Όπως στα νέα μοντέλα αυτοκινήτων που στην αρχή της καριέρας τους εμφανίζουν μερικές φορές "ψιλο-ανόητα" ελλατώματα που διορθώνονται στην γραμμή παραγωγής.

Αυτό δεν είναι παιδική ασθένεια. Ο δίσκος δούλευε κ θα δούλευε μία χαρά.

Αντίθετα, είναι διπλή παιδική ασθένεια: νεο είδος συσκευής και νέο μοντέλο. Έχεις ένα καθόλα νέο προϊόν, όχι απλά νέο μοντέλο. Δεν είναι όπως με το bug στην περίπτωση της Seagate. Εκεί ήταν πρόβλημα σε μια συσκευή που κατά βάση είναι ίδια για πολλά χρόνια. Εκεί δεν ήταν "τόσο" παιδική ασθένεια, εκτός αν το δεις με βάση το μοντέλο και όχι τη συσκευή "σκληρός δίσκος". Το ότι ο δίσκος δούλευε μιά χαρά δε μου λέει κάτι. Τότε γιατί βγήκε το update? Η μήπως υπήρχε περίπτωση κάποιος που πήρε SSD αυτή την περίοδο να μην έσπευδε να το περάσει? Και επιπλέον, η εξέλιξη ενός προϊόντος δεν εξαρτάται από το αν εσύ κι εγώ θα βάλουμε το update ή αν μας ενοχλεί η μικρή πτώση απόδοσης με τον καιρό.

Φυσικά το πρώτο βήμα του How-to ήταν: Κάντε back-up

Προφανώς. Όταν δεν έχεις formal methods για να τεστάρεις τότε καταφεύγεις σε τέτοιες βήματα και σε disclaimers τύπου "εμείς στο πουλήσαμε και ευχαριστούμε για το χρήμα, αν πάθει(ς) όμως κάτι εξαιτίας ατέλειας της συσκευής δεν θα φταίμε εμείς". Δυστυχώς είναι κάτι που το συναντάς σε όλα τα προϊόντα.

Το θέμα θα διορθωθεί, δεν υπάρχει περίπτωση. Απλά θα ταλαιπωρηθεί λίγο κάποιος κόσμος, θα δυσανασχετίσουν λίγο κάποιοι άλλοι, και θα χαρεί λίγο ο ανταγωνισμός. :computer:

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ταλαιπωρηθεί λίγο κάποιος κόσμος, θα δυσανασχετίσουν λίγο κάποιοι άλλοι, και θα χαρεί λίγο ο ανταγωνισμός. :computer:

το θεμα ειναι οτι θα βγει "αλλη μια βρωμα" για τους SSD περι προβληματων και και και και και και .....

Και παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

To ΚΡΑ το είπα με το σκεπτικό να ρίξουν τις τιμές μπας και παρουμε και εμεις :hehe:

Έχουμε δει και χειρότερα σε μηχανικούς που είναι 50+ ετων τεχνολογία.

offtopic: @Neuromancer : Σιγά τον πειραματισμό με το acronis. Ένα παλιό δίσκο θες (ας είναι και ide) που να χωρά το δισκο συστηματος. Δεν πειράζει τον source (=δισκο συστηματος) μόνο τον target. Βγάζεις όλους τους άλλους δίσκους, αφήνεις τους 2 μόνο επάνω, κάνεις το ghosting, βγάζεις τον source και αφήνεις μόνο τον παλιο με το image του συστυματός σου και .... ready ;)

Ειδικά για περιπτώσεις σαν την δική σου όπου δεν έχεις απλά λειτουργικό και 2-3 games το ghosting επιβάλετε, μιας και όλοι οι δίσκοι κάποτε χτυπάνε (μηχανικοί, οπτικοί, Α.Γ.Α.Μ.Ι.Δ.Ι.Α etc)

ΚΡΑ στην intel που τους τουβλώνει :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι θα βγει "αλλη μια βρωμα" για τους SSD περι προβληματων και και και και και και ..... Και παλι τα ιδια.

Επειδή είμαι από την άλλη όχθη (σε αυτούς που δεν πήραν ακόμη) προσωπικά το βλέπω σαν ένα βήμα εμπρός και όχι πίσω.

Πριν δηλαδή έλεγα, α) να δούμε πώς θα πάει ως νεά τεχνολογία/συσκευή, β) να πέσουν λίγο και οι τιμές και γ) στο επόμενο major upgrate SSD κι εγώ. Τώρα μένουν τα (β) και (γ) καθώς με τη μαζικότητα χρήσης που υπάρχει το τελευταίο διάστημα, όλα τα μικροπροβλήματα διορθώθηκαν ή είναι γνωστά και θα διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα όπως έγραψα παραπάνω έπαιξε οκ το update και είδα και αρκετά ανεβασμένα νούμερα.

Αλλά μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο απενεργοποίησα το schedule του SSD Toolbox μιας και είδα ότι αποσύρανε ΚΑΙ αυτό από το site τους...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μετά το update δούλεψαν για 1 μέρα και σήμερα ψόφησαν και οι δύο:wall::wall:.. Τι να πει κανείς για την Intel τώρα.. Πως τους κάνουμε RMA ρε παιδιά τώρα. Μπορώ να τους στείλω κατευθείαν στην Ιντελ για να αποφύγω το e-shop. Δεν ξέρω μπας και βγει κανα fix..

Link to comment
Share on other sites

Κατι διαβαζα οτι με μια συγκεκριμενη διαδικασια και το hdderase μπορεις να επαναφερεις τους δισκους.

Κατευθειαν intel rma γινεται . Το προτιμουν πολλοι , λογω της μικρης διαθεσιμοτητας.

ΥΓ . Εμενα και οι δυο δουλευουν ακομα ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εμένα μετά το update δούλεψαν για 1 μέρα και σήμερα ψόφησαν και οι δύο:wall::wall:.. Τι να πει κανείς για την Intel τώρα.. Πως τους κάνουμε RMA ρε παιδιά τώρα. Μπορώ να τους στείλω κατευθείαν στην Ιντελ για να αποφύγω το e-shop. Δεν ξέρω μπας και βγει κανα fix..

Για δώσε λεπτομέριες. Δούλευαν κανονικά και κάποια στιγμή σταμάτησαν ξαφνικά?

Και εγώ το έκανα το update σε AHCI, μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα.

Ηλπιζα τουλάχιστον ότι αν πετύχαινε το update μετά δεν θα είχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.