Jump to content



Recommended Posts

και με μοναχα μια βιδα θα εισαι οκ, αν εχεις χωρο, βαλε τον καθετα με μια βιδα ωστε να ακουμπει στο πλαϊνό του cage.

Με μια βιδα πως εννοεις? Με τον μετατροπεα αυτο που εδωσα στο λινκ? καθετα δεν θελω να τον βαλω...θελω να τον βαλω κανονικα στη θεση του...

Link to comment
Share on other sites

Το TRIM δεν παιζει σε raid mode ασχετα με το αν ο ssd συμμετεχει σε raid array?

Δηλαδη ιντελ ssd με Trim/toolbox και 2 μηχανικοι hdd σε raid1 στον ich δεν παιζει?

Απο την στιγμη που θα βαλλεις τον Controller σε Raid mode..(για οποιοδηποτε λογο-για οσους δισκους)..ξεχνας και το ΤRIM.

Καποια φαση ειχα δοκιμασει αυτους....σε Raid mode. Τα νουμερα στο crystaldisk φαινοταν να επανερχονται...αλλα οχι και τα IOPS στο Hdtune..τα οποια ειχαν πεσει μετα απο γεμισμα του δισκου.

Link to comment
Share on other sites

οκ το έλυσα το πρόβλημα με το κόλλημα, δεν ευθυνόταν ο SSD ευτυχώς :hehe:

Φρέσκα Win 7:

18161388.th.png

17513485.th.png

Πως είμαι; Από τι διάβασα θα πρέπει να κλείσω την Ανασυγκρότηση και το indexing(?).

Έγινε επεξεργασία από Cleitos
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κλείνεις αυτά τα δύο. Πάντως γενικά μην τρελαίνεστε με τα νούμερα. Τη ζαχαρένια σας χαλάτε. Πέντε πάνω πέντε κάτω δεν έχει σημασία αφού πετάει το εργαλείο. Επίσης καλό είναι να περάσεις το τελευταίο firmware και να έχεις drivers της microsoft για το chipset ώστε να έχεις trim.

Link to comment
Share on other sites

Μπα τα έτρεξα έτσι για το cult του θέματος :p Δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα, όπως λες αφού πετάει το εργαλείο, είμαστε οκ. Έχω περάσει το τελευταίο FW και τους οδηγούς της MS. Ανασυγκρότηση is down, το indexing που το βρίσκω; :o

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα τα έτρεξα έτσι για το cult του θέματος :p Δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα, όπως λες αφού πετάει το εργαλείο, είμαστε οκ. Έχω περάσει το τελευταίο FW και τους οδηγούς της MS. Ανασυγκρότηση is down, το indexing που το βρίσκω; :o

Ευχαριστώ.

Δεξί κλικ στον δίσκο και ξετίκαρε το "Allow files on this drive..."

post-7033-1416074318,0892_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σε IDE http://img189.imageshack.us/img189/664/cdm2.pnghttp://img24.imageshack.us/img24/8822/13394108.png :)

To toolbox γιατι μου βγαζει "error connecting to drive"...?

...fixed! :p

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

χθες πήρα ένα 80αρη g2 σε windows 7 64 bit. Μπήκε και το τελευταίο firmware, με Microsoft drivers. το ΑΤΑ channel 0 όμως που είναι πάνω ο ssd δείχνει ότι λειτουργεί σε PIO mode 4 !? και δεν αλλάζει με επιλογή DMA.

To indexing γιατί ακριβώς πρέπει να το κλείνουμε; δεν τρέχει σε Low priority οπότε όταν ζητάμε χρήση του δίσκου από τον χρήστη να σταματάει; Γενικά το χρησιμοποιώ αρκετά .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση..πως μπορω να δω τη θερμοκρασια του intel ssd 80 gb ? Εβαλα το everest και δειχνει ολους τους αλλους σκληρους εκτος απο το solid.
Οι SSD δεν έχουν κινούμενα μέρη όπως οι συμβατικοί HDD's...
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν μπορω να δω καπως τη θερμοκρασια ? Sorry αλλα ειμαι λιγο ασχετος, μολις σημερα εβαλα το solid και ακομη ψαχνομαι..
Από ότι ξέρω, όχι. Έτσι και αλλιώς δεν έχει νόημα γιατι αντέχουν σε υψηλες θερμοκρασίες...

Wikipedia-SSD

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι, αν έχεις ρυθμίσει στο BIOS το SATA mode σε RAID, πρέπει να τρέχεις το Intel Toolbox για να ενεργοποιείς το TRIM.

Αναμένεται κάποιος driver, είτε από Microsoft ή Intel, που να ενεργοποιεί το TRIM σε RAID mode χωρίς να τρέχουμε το Toolbox;

Link to comment
Share on other sites

Το trim δεν δουλευει με το toolbox σε raid.

Βασικα δεν υποστηριζεται καν το trim σε raid

Ωπ ok δεν το'ξερα αυτό...:T:

Τότε να ρωτήσω αν αναμένουμε κάποιον driver που να ενεργοποιεί το TRIM σε RAID mode.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.