Jump to content



Recommended Posts

Το εψαξα και νομίζω ότι είμαι AHCI, αν και δεν έχει κάποια επιλογή στο BIOS έχω απενεργοποιήσει τα IDE κανάλια γιατί δεν χρησιμοποιώ κάτι.

Είχα και εγώ την υποψία ότι δεν υποστηρίζει AHCI η μητρική μου αλλά δεν βρήκα κάπου να το λέει ξεκάθαρα στο νετ.

Υπάρχει τρόπος να το ελένξω?

Link to comment
Share on other sites

IDE mode του SATA ελεγκτή, δεν έχει σχέση με το αν έχεις τις ΙDE συσκευές ενεργοποιημένες...αν είναι θα σου έχει επιλογή στον Sata ελεγκτή για IDE/AHCI/RAID λειτουργία....τρέξε ένα AS-SSD και δες τι driver σου δείχνει ότι χρησιμοποιεί...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το κάνω μόλις πάω σπίτι απο δουλειά.

Νομίζω όμως ότι έχει μόνο επιλογές για mixed mode και αν θα έχει ενεργοποιημένες τις θύρες 3 και 4 (που τις έχω)

Edit:

Το κοίταξα λίγο στο νετ αυτό με το AHCI. Από ότι κατάλαβα μόνο οι intel storage controlers έχουν AHCI, σωστά?

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω TRIM support?! :o :O :o

Έγινε επεξεργασία από Inglor
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το κάνω μόλις πάω σπίτι απο δουλειά.

Νομίζω όμως ότι έχει μόνο επιλογές για mixed mode και αν θα έχει ενεργοποιημένες τις θύρες 3 και 4 (που τις έχω)

Edit:

Το κοίταξα λίγο στο νετ αυτό με το AHCI. Από ότι κατάλαβα μόνο οι intel storage controlers έχουν AHCI, σωστά?

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω TRIM support?! :o :O :o

Λάθος, όλοι οι κατασκευαστές υποστηρίζουν AHCI αυτή τη στιγμη. Στο παρελθόν η NVidia είχε θέματα μη υποστήριξης λόγω προβληματικής λειτουργίας και αυτό άρχισε να φτιάχνει μετά το ΝForce 4. Αυτό δυστηχώς έχεις εσύ....(κι εγώ σε μία παλιότερη μητρική)

Λοιπόν κοίταξα με το AS SSD και όντως δεν έχω AHCI. Αυτό που βγάζει το εργαλείο είναι pciide άρα δουλέυει σε ide?

Trim support πώς θα έχω?

Μήπως να δοκιμάσω καμιά επιλογή raid? :wall::wall:

Trim Support σε Raid δεν έχεις.

Για να δείς αν αυτή τη στιγμή έχεις Τrim Supported & Enabled κατέβασε και τρέξε το SSDLife

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι, τουλαχιστον μπορεί να έχω trim.

η αίσθηση είναι ικανοποιητική με τον Intel?

Καλά είναι, κυρίως για το access time γιατί seq read/ write είχα πετύχει παρόμοια νούμερα με Linux S-raid σε btrfs (compression on) partition Inglor's corner: btrfs raid0 benchmarks

Για τα στατιστικά: ~30sec boot time με grub2 δεν το λες άσχημο.

14 λεπτά εγκατάσταση παραθύρων απο USB.

Ελπίζω να βγούνε σύντομα οι ριμάδες οι μπουλντόζες να πάρω το πισάκι που θέλω. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

editπαιδιά μια βοήθεια γιατί έχω κολλήσει άσχημα!!

πήρα ένα Intel 320 120gb, κάπως ξαφνικά και μάλλον δεν είμαι σωστά διαβασμένος. προέκυψε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών οπότε είπα να πάρω και τον δίσκο ώστε να δώσω λίγη πνοή στο σύστημα μου. θέλω να κάνω καινούρια εγκατάσταση win 7 αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να bootάρω με το cd των windows με τίποτα. μου βγάζει μήνυμα ότι έχει αλλάξει το Hardware κτλ. έκανα και reset και το Bios αλλά δεν οφέλησε.

αρχικά άφησα μόνο τον δίσκο και το dvd πάνω στο σύστημα. ο δίσκος κατά το Boot φαίνεται να αναγνωρίζεται από το σύστημα, είτε γυρίσω από bios σε achi mode είτε όχι. μάλιστα δοκίμασα και firmware update Με το boot cd αλλά ο δίσκος είχε ήδη το τελευταίο.

τώρα που σας γράφω έχω μπεί από την παλιά εγκατάσταση και ο ssd αναγνωρίζεται και φορμαρίστικε κανονικά. βάλτε με λίγο σε μια σειρά γιατί δεν με βλέπω να ξεκολλάω.

αρχικά πρέπει να ενεργοποιήσω το achi mode στο bios? τι άλλο πρέπει να προσέξω?

ps: ελπίζω να μην είναι πρόβλημα του dvd των windows. είναι ενα dual layer που δεν το έχω ξαναδοκιμάσει, αλλά μέσα από τα winodws διαβάζεται κανονικά

ps2: εννοείται μιλάω για το σύστημα της υπογραφής μου...

Έγινε επεξεργασία από psybill
edit: όπως το φαντάστηκα υπήρχε πρόβλημα με το cd, το άλλαξα και η εγκατάσταση πήγε μια χαρά!!
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] τρεξε το bench σε 4000KB για να δουμε μεχρι που φτανει το write

Θα περιμένετε μέχρι την Δευτέρα για αυτό μέχρι να επιστρέψω Αθήνα.

Αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε τον λόγο? ποια η διαφορά? δεν προλαβαίνει να "πιάσει" ταχύτητα σε αυτό το μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω,

εχω κι εγω εναν Ιntel ssd, τον Χ-25Μ 160GB.

Eχω μια ερωτηση, το format(νεα εγκατασταση Win7) τον φθειρει?

Αυτη τη στιγμη εχω μαζεψει πολυ σαβoυρα συν το οτι υπαρχουν πολλα προγραμματα για unistall, τι με συμφερει να κανω καλυτερα, delete ή format?

Έγινε επεξεργασία από paris
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω,

εχω κι εγω εναν Ιntel ssd, τον Χ-25Μ 160GB.

Eχω μια ερωτηση, το format(νεα εγκατασταση Win7) τον φθειρει?

Αυτη τη στιγμη εχω μαζεψει πολυ σαβoυρα συν το οτι υπαρχουν πολλα προγραμματα για unistall, τι με συμφερει να κανω καλυτερα, delete ή format?

Format κανεις.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Κανε ενα secure erase ή απλα ενα quick format απο την εγκατασταση των Windows 7. Μια χαρα θα ειναι μετα την εγκατασταση αφου θα δουλεψει το Garbage collection και το TRIM.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια, φιλε μου:T:

Εχω το δισkο περ.2 χρονια και του εχω κανει ηδη τουλαχιστον 4.

Tι εστι secure erase?

Eγω θα ηθελα να κανω delete στην παλια εγκατασταση και fresh new instal.

Mε το quick format που μου ειπες βολευομαι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.