Jump to content



Recommended Posts

Στέλιο το E-SHOP έχει πολλούς.

Λοιπόν η διαφορά σε σχέση με τον OCZ SUMMIT σε εγκατάσταση OFFICE,DRIVERS και λοιπά είναι κάμποση.

Αυριο τσιμπάω και τον 160άρη.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Και ποια ανταπτορακια ειναι καλα?Αυτα της ocz καπου τα κραζαν οτι πληγωνουν τον ssd.

Μπορείς να πάρεις κι αυτά. Εχω καμια 10αριά εγώ. Και μου έμειναν και αρκετα απο τότε που πούλησα τα MEDIA CENTER.

Εχω ψωνίσει απο αυτούς αρκετές φορές κι αν θές φωτος δες εδώ που έχω ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο το E-SHOP έχει πολλούς.

Λοιπόν η διαφορά σε σχέση με τον OCZ SUMMIT σε εγκατάσταση OFFICE,DRIVERS και λοιπά είναι κάμποση.

Αυριο τσιμπάω και τον 160άρη.

Δεν ψωνιζω απο eshop εγω ! Αρκετα εχω δει/ακουσει .:D:D:D Δε θελω και προσωπικη εμπειρια ...:sarcastic:

Θα παραγγειλω δυο 80αρηδες απο Plaisio αυριο ... απλα δεν προλαβα σημερα και εχω μια μικρη ανησυχια , γιατι δεν ξερω εαν εφεραν αρκετα κομματια ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για βοηθηστε λιγο στην ερωτηση μου. Στο μηχανημα το οποιο εχω, εαν βαλω ενα δισκο αρκετα γρηγορο, ποιον προτεινετε χωρις να δωσω τεραστια περιουσια, τι διαφορες θα δω σε σχεση με τον ραπτορα που εχω, και επισης ποσα γιγα να παρω???Εγκατεστημενα εχω το λειτουργικο(ισως μπει το 7 το καλο), office , 2 μεγαλα παιχνιδια, και ζητημα να κανω κανα Nero Vision, Convert x.

Το μηχανημα μου τωρα κανει πληρη εισοδο στα ΧΡ με πολυ πραγμα φορτωμενο (3.5 Ghz works) καπου στα 2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για βοηθηστε λιγο στην ερωτηση μου. Στο μηχανημα το οποιο εχω, εαν βαλω ενα δισκο αρκετα γρηγορο, ποιον προτεινετε χωρις να δωσω τεραστια περιουσια, τι διαφορες θα δω σε σχεση με τον ραπτορα που εχω, και επισης ποσα γιγα να παρω???Εγκατεστημενα εχω το λειτουργικο(ισως μπει το 7 το καλο), office , 2 μεγαλα παιχνιδια, και ζητημα να κανω κανα Nero Vision, Convert x.

Το μηχανημα μου τωρα κανει πληρη εισοδο στα ΧΡ με πολυ πραγμα φορτωμενο (3.5 Ghz works) καπου στα 2 λεπτα.

Να πάρεις ανεπιφύλακτα ενα SSD Intel ή SAMSUNG (Η διαφορά τους στα χρήματα κυμαίνεται στο 50άρικο)

κι έναν μηχανικό Velociraptor ή WDC BLACK 750 ή 1 τέρα. Ετσι θα bootareis γρήγορα θα βάλεις τα παιχνίδια σε άλλο δίσκο να μην μπλέκονται με το OS και θα έχεις και χώρο.

Link to comment
Share on other sites

....

κι έναν μηχανικό Velociraptor ή WDC BLACK 750 ή 1 τέρα. Ετσι θα bootareis γρήγορα θα βάλεις τα παιχνίδια σε άλλο δίσκο να μην μπλέκονται με το OS και θα έχεις και χώρο.

Λιγο ακυρο να μην εχει και τα games στο ssd, και εκει μετραει το load time, αλλωστε με 80GB τα βολευει και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακυρο να μην εχει και τα games στο ssd, και εκει μετραει το load time, αλλωστε με 80GB τα βολευει και αυτα.

Πρόταση έκανα. Δεν είπα πως πρεπει να γίνει έτσι. Εγώ για GAMES πάω για 160άρη ή για 2 80άρηδες σε RAID 0 (δίλλημα)

Παρεπιπτόντως οι Vertex σου πως πάνε ? Τραβάνε καλά ? με το 1.30 FW είσαι ?

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για GAMES πάω για 160άρη ή για 2 80άρηδες σε RAID 0 (δίλλημα)
Από την μια (2χ80) δεν θα έχεις trim και μεγαλύτερο "κίνδυνο" από την άλλη θα έχεις διπλάσιες seq.

Εγώ θα πήγαινα για 2x80

Link to comment
Share on other sites

Από την μια (2χ80) δεν θα έχεις trim και μεγαλύτερο "κίνδυνο" από την άλλη θα έχεις διπλάσιες seq.

Εγώ θα πήγαινα για 2x80

Εντάξει μωρε τι κίνδυνο, GAMES θα εχει μέσα.

Thx πάντως

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για βοηθηστε λιγο στην ερωτηση μου. Στο μηχανημα το οποιο εχω, εαν βαλω ενα δισκο αρκετα γρηγορο, ποιον προτεινετε χωρις να δωσω τεραστια περιουσια, τι διαφορες θα δω σε σχεση με τον ραπτορα που εχω, και επισης ποσα γιγα να παρω???Εγκατεστημενα εχω το λειτουργικο(ισως μπει το 7 το καλο), office , 2 μεγαλα παιχνιδια, και ζητημα να κανω κανα Nero Vision, Convert x.

Το μηχανημα μου τωρα κανει πληρη εισοδο στα ΧΡ με πολυ πραγμα φορτωμενο (3.5 Ghz works) καπου στα 2 λεπτα.

Εγώ έχω ακριβός αυτά που είπες (Vista-COD2-COD4-Office) σε έναν 128SSD και πιάνουν 50giga .

Φαντάσου ότι πλέον boot έχει το PC κάτω από 1λεπτό και σβήσιμο 15 δευτερόλεπτα :-O δεν προλαβαίνω να σηκωθώ απο το κάθισμα και ίδη έχει σβήσει .

Υ.Γ. πλέον προλαβαίνω να πάρω και sniper (αν και δεν μου αρέσει το sniper) στον 222 μιας και το load του cod4 γίνεται πάρα πολύ γρήγορα :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Από την μια (2χ80) δεν θα έχεις trim και μεγαλύτερο "κίνδυνο" από την άλλη θα έχεις διπλάσιες seq.

Εγώ θα πήγαινα για 2x80

Καποια στιγμη ειναι αναγκασμενοι οι κατασκευαστες να υποστηριξουν trim και σε raid ομως.

....Παρεπιπτόντως οι Vertex σου πως πάνε ? Τραβάνε καλά ? με το 1.30 FW είσαι ?

Μια χαρα, 1.41b εχω.

....

Υ.Γ. πλέον προλαβαίνω να πάρω και sniper (αν και δεν μου αρέσει το sniper) στον 222 μιας και το load του cod4 γίνεται πάρα πολύ γρήγορα :dance3:

Ετσιιι, ssd = sniper για παντα

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Πάνως δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο πως θα λειτουργεί το TRIM όσον αφορά την "αναγνώριση" του δίσκου από τα 7. Μέχρι τώρα 2 τρόπους ξέρω, είτε εαν ο δίσκος το "δηλώνει" ότι είναι SSD είτε εαν έχει rotation speed μηδέν.

Πάντως δύο X25 σε RAID και να χάσω (έστω στην αρχική υλοποιήση) το TRIM δεν θα έκανα και θα προτιμούσα τον 160άρη αν χρειαζόμουν τον χώρο. Μην ξεχνάμε ότι ο 160 έχει και 15-20% καλύτερα IOPS...:) Όχι ότι "χρειάζονται" καθώς ο 80άρης πετάει έτσι κι αλλιώς αλλά λέμε τώρα...:)

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ τα iops αρκετά του 80άρη

αν κάποιος προτιμήσει 2χRaid θα το κάνει για το seq. write.

αλλιώς δεν αξίζει να μπλέξεις

το 10%-20% μοιάζει λίγο, σε σχέση με τα 2χ 10χ συντελεστές απο spinner σε ssd

και το scalability του ssd raid είναι ουφφφφ.....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μπορούμε στους G2 να δούμε πιο fw έχει ή πρέπει να κάνουμε την διαδικασία αναβάθμισης και να δούμε αν θα κάνει το update ?

O INTEL το γράφει πανω στην ετικέτα με μικρά γραμματάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.