Jump to content



Recommended Posts

Φρεσκος φρεσκος σημερινος και στημενος ετοιμος για κανονικη λειτουργια... Win& Pro x64 Final

Index και defrag κλειστα,να αλλαξω και τπτ αλλο?

Γενικα πως τον βλεπετε?

ssd.gif w640.png

Έγινε επεξεργασία από BillGS
Link to comment
Share on other sites

Φρεσκος φρεσκος σημερινος και στημενος ετοιμος για κανονικη λειτουργια... Win& Pro x64 Final

Index και defrag κλειστα,να αλλαξω και τπτ αλλο?

Γενικα πως τον βλεπετε?

Κλείσε και superfetch!

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκος φρεσκος σημερινος και στημενος ετοιμος για κανονικη λειτουργια... Win& Pro x64 Final

Index και defrag κλειστα,να αλλαξω και τπτ αλλο?

Γενικα πως τον βλεπετε?

ssd.gif w640.png

Βλεπω σχεδον ιδια νουμερα με τον δικο μου! Εχω Windows 7 64bit gigabyte p35 mobo

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα κ γώ, δεν κρατιόμουν άλλο ήθελα να δώ τι παίζει με αυτούς τους ssd, τον intel x-25m στα 80gb...

specs: Core i7-920 @ 3ghz

4GB DDR3 Ram @ 1600

Asus P6T

Nvidia 260GTX

4 Δίσκους ακόμα (απλοί SATA)

Windows Xp Sp3 32bit

'Ετρεξα λοιπόν το bench και τα αποτελέσματα είναι λίγο ανυσυχητικά πιστεύω σε σύγκριση με τους υπόλοιπους εδώ...ορίστε:

221e.jpg

Εννοείτε πως κατά την ώρα του bench δεν έτρεχα κανένα πρόγραμμα ούτε τίποτα περίεργο στο background..δεν είναι ολίγον χαμηλά ρε παιδεία..?? πάντως σε σύγκριση με τον 150Velociraptor που είχα είναι κάπως καλύτερο...μήπως δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά?? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To μονο ανησυχητικο στα νουμερα σου ειναι το 4K-64Thrd που νομιζω οτι ειναι χαμηλα. Τα υπολοιπα νουμερα ειναι νορμαλ.

Δοκιμασε κι ενα crystaldiskmark για να συγκρινουμε με ασφαλεια με των υπολοιπων.

Η ρυθμιση για τους SATA ειναι AHCI ή IDE?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ενα τρέξιμο από 160αρι για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Οι ρυθμίσεις είναι: Win7 x64, RAID mode, ICH10R (P45). :)

Δοκίμασε να αλλάξεις απο το BIOS τη ρύθμιση από IDE mode σε ACHI. Σύμφωνα με το screenshot απο το AS benchmark φαίνεται ότι ειναι σε IDE.

post-4287-1416074103,3114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτήσεις:

1) Αγορά τώρα ή αφού κυκλοφορήσουν επίσημα τα 7 και το ΤRΙΜ firmware?

2)ΑHCI vs ΙDE. Μεγάλη διαφορά ή ψυχολογική?

1) Όποτε σε βολεύει. Μήν κοιτάς το trim στους ίντελ (όλοι έχουν απο μόνοι τους κάτι παρόμοιο)

2) Μικρή διαφορά. Καλύτερα AHCI. Έτσι και αλλιώς είναι τσάμπα :)

Link to comment
Share on other sites

To μονο ανησυχητικο στα νουμερα σου ειναι το 4K-64Thrd που νομιζω οτι ειναι χαμηλα. Τα υπολοιπα νουμερα ειναι νορμαλ.

Δοκιμασε κι ενα crystaldiskmark για να συγκρινουμε με ασφαλεια με των υπολοιπων.

Η ρυθμιση για τους SATA ειναι AHCI ή IDE?

H ρύθμιση είναι IDE. Έκανα αρκετές φορές το bench μετά από restart κτλ αλλά τα ίδια...τώρα θα τρέξω και το cyst να δούμε τι θα δούμε. Πάντως αν συγκρίνω με άλλους το 4K-64Thrd είναι αρκετά χαμηλό. Μήπως παίζει ελατωματικός δίσκος?

/edit: CrystalDiskMark 2.2 αποτελέσματα:

222mm.jpg

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

το crystal δείχνει καλά αλλά το 4K-64Thrd είναι που δεν μου αρέσει καθόλου...μήπως να το γυρίσω σε ACHI? αλλά για Windows Xp νομίζω απαιτείτε μια διαδικασία την οποία δεν την γνωρίζω καλά...πιστεύετε θα αλλάξει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο bios οταν βαζω iche τρωω μπλε οθονη εκει που φορτωνει τα windows 7:hmm:

ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Δεν μπορείς να το κάνεις έτσι χύμα ενώ έχεις ήδη εγκατεστημένο λειτουργικό.

Κανονικά πρέπει να κάνεις κάποιο τρικ, να φορτώσεις ahci drivers.

Ψάξε στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ψιλοεψαξα και ΄γω λογω του postville που πηρα, το ahci μπορει να δινει λιιιιιγο καλυτερες επιδοσεις αλλα υπαρχουν καποια θεματακια με συμβατοτητες κτλ.

Για μενα δεν αξιζει γενικα να μπεις στον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

έψαξα στο Inet κ γω λίγο και όντως η διαφορά είναι ελάχιστη...αλλά από περιέργεια είπα να εγκαταστήσω το anno1404 το οποίο χρησημοποιεί και μεγάλα αλλά και μικρά αρχεία στο loading των maps...οι διαφορές είναι τραγικές...με raptor 150GB που είχα έκανα κάτω από 1 λεπτό για να φορτόσω continuous map...με τον intel έκανα πάνω από 5 λεπτά :-O και μετά το σταμάτησα γιατί βαρέθηκα...αυτό πως εξηγείτε ρε παίδες?? έχω κοιτάξει και ψάξει αρκετά πράγματα αλλά τίποτα...δεν βρίσκω άκρη...:giveup::giveup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο bios οταν βαζω iche τρωω μπλε οθονη εκει που φορτωνει τα windows 7:hmm:

ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Regedit>

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci

και κάνεις το κλειδί start 0

από εδώ --> http://support.microsoft.com/kb/922976

Το επαθα κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.