Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Με τι κάρτα είσαι?Οι temps για αερόψυξη είναι πολύ καλές πάντως.

Αυτή είναι http://www.gigabyte.com.tw/Products/VGA/Products_Spec.aspx?ClassValue=VGA&ProductID=2880&ProductName=GV-N95TOC-512H

Δέν μπορώ όμως γαμώτο να βρώ πουθενα κανά review της, για να συγκρίνω temps....

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα τα νέα όσον αφορά το dvd recorder....

To άνοιξα, τσέκαρα τα πάντα, αλλά αρνείται να διαβάσει....τσάμπα η δουλειά που έριξα να το κάνω plexy....

Το Sony με αφησε στα κρύα του λουτρου στο τέλος του project, αναγκαστικα πάω για κατασκευη νέου,

και εδώ θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Έχω ένα καινούργιο Sony που κάθεται, αλλά δέν ξέρω τί να κάνω...

Να εμπιστευτώ ξανά Sony ή να προτιμήσω καποιο LG?

π.χ. αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330635&u=LG-GH-22LP-SUPER-MULTI-LIGHTSCRIBE-DVD-REWRITER-BLACK-BULK

ή αυτό? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330659&u=LG-GH22LS50-SECURE-DISC-DVD-REWRITER-BLACK-BULK

Όποιες άλλες επίλογές μοντέλου ευπρόσδεκτες....

Να ζητήσω και κάτι άλλο...ίσως φανεί περίεργο, αλλα είναι καθοριστικό για μένα.

Άν κάποιος έχει Lg dvd-r χαλασμένο ή οτιδήποτε, θα ήθελα πάρα πολύ μιά-δυό φωτο απο το σασί του εσωτερικά.

Έστω με ξεβιδωμένο το πανω καπάκι, για να δώ άν μπορώ να το μετατρέψω σε plexy.

Έχω φάει το net να βρώ photo αλλά τίποτα....

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα σπίτι, κατά 90% είναι LG, δουλεύει, αλλά θα στο ανοίξω, 10 ευρώ έχει και πραγματικά θα τα έδινα και στο σινεμά για να χαζέψω την δουλειά που έχεις κάνει!

Ευχαριστώ πολυ καταρχάς!

Δέν είναι ανάγκη να χαλάσεις το dvd σου τώρα...απλά απευθύνομαι σε κάποιον Λαμπίτη που ίσως είναι τεχνικός,

και τυγχάνει να έχει κανά lg παραπεταμένο.

Έστω και χωρίς φωτο όμως, θα ήθελα να μου προτείνετε....Sony ή LG?:help1:

Ποιό είναι πιο αξιόπιστο?

Έχω ήδη ένα Sony ολοκαίνουργιο, να ξεκινήσω να το μοντάρω? Μήν φάω καμια φόλα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Οτι sony περασε απο τα χερια μου(3-4 νομιζω) στο τελος τα φτυναν...εχω ενα nec κατι χρονια(παιζει να ειναι 7 χρονων) και ειναι σκυλι...τωρα στο δικο μου pc εχω ενα lg και ενα samsung και προς το παρον δεν ειχα καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Lakisss, αφού το έχεις ρε παιδί, γιατί "χαραμίζεις" τη δουλειά σου σε διάσπαρτα πόστ στο συγκεκριμένο thread και δεν κάνεις ένα νέο να τα συγκεντρώσεις, να τα δούμε απο μιας αρχής νοικοκυρεμένα και να γίνει και sticky αυτομάτως;:happy2:

mods, admins?

Link to comment
Share on other sites

Lakisss, αφού το έχεις ρε παιδί, γιατί "χαραμίζεις" τη δουλειά σου σε διάσπαρτα πόστ στο συγκεκριμένο thread και δεν κάνεις ένα νέο να τα συγκεντρώσεις, να τα δούμε απο μιας αρχής νοικοκυρεμένα και να γίνει και sticky αυτομάτως;:happy2:

mods, admins?

Δέν έχεις και άδικο....

Η αλήθεια ειναι ότι το project έχει τραβήξει πάρα πολύ, και σε χρόνο αλλά και σε σελίδες...

Ίσως να έχω γίνει και κουραστικός, αλλά το πρόβλημα είναι καθαρά ελέυθερου χρόνου.

Δέν μπορώ να πάω πιό γρήγορα, πιστεψέ με...

Ίσως να είμαι υπερβολικά αναλυτικός, αλλά προσπαθω να τα έχω σημαζεμένα (όσο μπορώ...) χωρίζοντάς τα σε

parts και updates.

Ο όγκος της δουλειάς είναι όμως τεράστιος. Έχω και το βίτσιο της λεπτομερούς παρουσίασης, γιατι θέλω να παρέχω κάθε δυνατη πληροφορια, για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι ανάλογο.

Άλλωστε έχω ξαναπεί οτι θα σηκώνω κάτι πετύχει ή όχι (dvd, ποντίκι), σε πραγματικό χρόνο.

Απο την άλλη δέν νομίζω ότι ''χαραμίζω'' και τόσο την δουλειά μου σε διαφορα post, όπως λες.

Άν η διαχείριση πάντως θέλει να κάνει κάποιες αλλαγές, εγώ δίνω το ελέυθερο.

Ούτως η άλλως μου έχει προταθεί απο την διαχείριση (και ευχαριστώ γι΄αυτό), ένα πλήρες review όταν με το καλό τελειώσει το project, οπότε εκεί θα παρουσιαστεί μια συνολική εικόνα της δουλείας μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα μη με παρεξηγείς. Δεν αναφέρθηκα ούτε στην ταχύτητα που ποστάρεις ούτε στον τρομερό κόπο που κάνεις.

Υπάρχει περίπτωση να έχω οποιαδήποτε απαίτηση απο εσένα;

Απλά για να προβληθεί ώς πρέπει ο κόπος σου!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, αν μπορούσα θα σου έδινα κανένα χέρι ξύλο...

Με έχεις κάνει πρεζάκι και διαβάζω όλο το project από την αρχή, αντί να κάνω καμία δουλειά.

Είναι το μοναδικό θέμα σε φόρουμ γενικά που έχει πάνω από 10 σελίδες και έχω ξεκινήσει από την αρχή και σε κάθε σελίδα λέω ''τι σκέφτηκε ο τύπος :o:O:O''. Απίστευτο πραγματικά.

Είμαι πολύ περίεργος πότε θα τελειώσει (αν τελειώσει γιατί σε βλέπω με τις ιδέες που σου κατεβαίνουν συνέχεια, στο τέλος να έχουν βγει 16πύρηνοι επεξεργαστές, DDR6 και δεν ξέρω και τι άλλο) και πως θα είναι το επόμενο project.

Link to comment
Share on other sites

Part - 34. DVD mod Νο.2

Λοιπον...here we are again....πισωγυρίσματα και αρκετη απογοήτευση τολμώ να πώ!

Ποτέ δεν περίμενα ότι θα φτιάξω δεύτερo dvd, μιάς που το τροφοδοτικό φοβόμουν περισσότερο

σ'αυτό το project αλλά...νά που την βρήκα απο αλλού.

Προσπάθησα να φτιάξω το πρώτο μήπως καί, αλλά τζίφος.

Το άνοιξα, μετρησα τις γραμμές με πολυμετρο, όλα ΟΚ, αλλα μάλλον με προδωσε το laser.

1002366.jpg

Στο νέο dvd αποφάσισα να αλλάξω φιλοσοφία κατασκευής, και να μήν πάρω ξανά τα ίδια ρίσκα...

Βγάλε-βαλε στο παλιό συνεχώς τις πλακέτες και τον μηχανισμο, ''έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου'' που λένε..

Αρκετα όμως με τον πρόλογο, το νέο ''πειραματόζωο'' ειναι πάλι ένα Sony.

1002367x.jpg

Εδω σύγκριση του παλιου με το νέο.

1002368.jpg

Τα σασί τους φαίνονται ίδια αλλά δέν είναι, το νέο δέν μοντάρεται όπως το παλιό.

1002369u.jpg

Παραπάνω αναφέρθηκα σε αλλαγή φιλοσοφία κατασκευής, και πρέπει να εξηγήσω το γιατί.

Στο παλιό dvd άν θυμάστε είχα ντύσει και τα πλαινά του με plexy.

Για να γίνει αυτο κόντυνα το πλάτος του κατά 4mm. , αφου το έφαγα σε ξυλουργικη κορδέλα.

Αυτο αποδείχτηκε λάθος, αφου ήταν μιά μόντα μη αναστρέψιμη με κινδυνο να πεταχτει άν χαλάσει, πράγμα που έγινε...

Στο νέο επρεπε να φτιαχτει ένα plexy-cover που να φοριέται σε οποιοδήποτε ΙΔΙΟ Sony σε 10 λεπτα.

Χάλασε δηλ. το dvd? Τσιμπάω ένα ίδιο και σε μισή ωρίτσα είμαι έτοιμος...

Ετσι ξεκίνησα το κόψιμο στο καπάκι.

1002370.jpg

Ότι απέμεινε απο τα καπάκι, τα πλαινά με δύο ''αυτάκιά'' στο επάνω μέρος.

1002371e.jpg

Στη συνέχεια κόπηκε νεο καπάκι από plexy (το παλιό δέν ταίριαζε), κεντραρίστηκε, και μαρκαρίστηκαν τα σημεια όπου θα γίνουν οι τρύπες.

1002372z.jpg

1002373u.jpg

Ακολουθουν τα πλαινα του dvd.

1002376k.jpg

Στο παλιό dvd τα πλαινά ήταν από plexy ντυμένα με μεμβράνη αυτοκινήτου, πράγμα που τους έδινε look καθρέπτη.

1001330o.jpg

Ηθελα να ακολουθήσω και στο νέο το ίδιο look όπου είχα τρείς δυνατότητες, νικέλωμα, βούρτσισμα και βάψιμο με σπρευ chrome-look.

O ''Κοπρίτης'' μου απέκλεισε το βάψιμο και μάλιστα προσφέρθηκε να μου τα βουρτσίσει ο ίδιος

(ευχαριστώ Γιώργο:daisy:), αλλά είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο...αλοιφή.

Η αλοιφή που χρησιμοποίησα είναι αυτή.

1002377.jpg

Η διαδικασιά.

Άπλωμα αλοιφής και πολύ δυνατο τρίψιμο στο χέρι με βαμβάκερο πανι.

Όταν το πανί μαυρισει σκουπισμα της επιφάνειας με ένα καθαρο, και ξανα απ' την αρχη όσες φορες χρειαστεί.

Η βαφη του εργοστασίου βγαίνει σταδιακά, και επέρχεται το γυάλισμα.

1002378y.jpg

1002379t.jpg

Τελικό καθαρισμα με καθαρή βενζίνη, και το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

1002383q.jpg

1002385.jpg

1002387.jpg

Σύγκριση γυαλισμένου με αγυάλιστου.

Γιώργο πιστέυω ότι είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές το αποτέλεσμα...

1002386t.jpg

Στη συνέχεια βιδώθηκαν τα πλαινα με το plexy καπάκι.

Δέν έβαλα φρεζάτες βίδες (θα ήταν πιό όμορφες), γιατι οι τρύπες είναι στο οριο στα άκρα του plexy.

1002388.jpg

1002390.jpg

'Ετοιμο και το καπάκι.

1002391n.jpg

1002392e.jpg

Εδω φορεμένο πιά στο dvd.

1002394x.jpg

1002395w.jpg

Να ευχαριστήσω και τον JeRiChO για τον κόπο του, και τις φωτό που μου έστειλε απο γυμνό LG dvd-rw.:daisy:

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι ένα μονταρισμένο ντραιβ που λειτουργεί δες που κινήθηκε ο τύπος για να καταλάβεις που έκανες πιθανά λάθος και χάλασε τ άλλο.( http://www.pcmaster.gr/content/show/5772)

Πάντως μπράβο σου!!!έχεις κάνει απίστευτη δουλειά!!θέλουμε co-op με τον Κοπρίτη!!!

σορρυ π έβαλα λινκ απο αλλο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

τζαμι βγηκε το drive ρε συ

και εδω στη βουρτσα τη μικρη ετσι θα βγαινε, μη φανταστεις καμια τρελλη διαφορα

απλα με πολυ πολυ λιγοτερο κοπο

wenol rulezz

συνεχισε ακαθεκτος τον αθλο σου ;)

(εγω παντως θα εβαφα και την πλακετα του drive)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.