Jump to content


Deus Ex: Human Revolution


Nephiλiμ

Recommended Posts

Ναι σε μερικά σημεία έχει framedrops.

Πολύ ωραίο παιχνίδι, σε πλοκή δράση εφέ και χειρισμό.

Ευτυχώς το ξεκίνησα στο δύσκολο από την αρχή και δεν το έχω τερματίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Deus ex: Stuttering revolution Θα έπρεπε να λέγεται. Εντελώς φόλα η μηχανή γραφικών.

Σαν game προσφέρει απόλυτη ελευθερία δράσης και αυτό είναι ταυτόχρονα και θετικό και αρνητικό.

Από τη μία να θες να το βγάλεις όλο stealth και από την άλλη να μπαίνεις στο δίλημμα, ατελείωτες ώρες παρακολούθησης των φρουρών μέχρι να βγάλεις το pattern ή γρήγορη δράση για να τελειώνεις.

Μέχρι και την Σανγκάη δεν ακούμπησα φρουρό. Μετά βαρέθηκα και άρχισα να παίζω εναλλάξ επίθεση-στελθ. Λίγο μονότονο το game από ένα σημείο και μετά. Με λίγη φαντασία από τη μεριά σου όμως αυτό ψιλολύνεται.

Κάπως πιο σοβαρά ελαττώματα του gameplay είναι η παράβλεψη ότι ένας στελθ oriented χαρακτήρας θέλει έξτρα βοήθεια στα boss fights και κάποια ai ελαττώματα που σου δίνουν π.χ. τη δυνατότητα να κρυφτείς κάτω από ένα γραφείο(TYM tower) και να καθαρίσεις ορδές από φρουρούς οι οποίοι ξέρουν που είσαι, αλλά δεν σε πετυχαίνουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως πιο σοβαρά ελαττώματα του gameplay είναι η παράβλεψη ότι ένας στελθ oriented χαρακτήρας θέλει έξτρα βοήθεια στα boss fights.

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Με stealth τακτικες επαιξα ολο το game (ελαχιστους εχθρους σκοτωσα) και στα bosses δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Οχι μονο δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα μου φανηκαν και τραγικα ευκολοι.Ολοι.

Και το stealth του συγκριτικά με αλλα παιχνιδια του ειδους πχ Splinter Cell (τα πιο παλια προφανως και οχι η παπατζα το τελευταιο) ειναι πολυ light.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Για steam πρεεπι να βγήκε patch.Αυτά τα μεγάλα load times μου σπάνε τα νευρα.Και ασε που δεν μπορώ να περάσω τον barret επειδή δεν έχω εκρηκτικά...

EMP grenade έχεις? Και τα βαρέλια κάνουν δουλειά.

Πάντως και εγώ τα βρήκα σκούρα επειδή ήμουν απροετοίμαστος. Όλα τα augs μου ήταν για hacking και ο Barrett με ξέσκιζε.

Link to comment
Share on other sites

Για steam πρεεπι να βγήκε patch.Αυτά τα μεγάλα load times μου σπάνε τα νευρα.Και ασε που δεν μπορώ να περάσω τον barret επειδή δεν έχω εκρηκτικά...

Με τα βαρέλια εγω τον έφαγα. Εχει και καποιες φιάλες που μπορείς να του πετάξεις. Ηταν δυσκολούτσικος πάντως.

Το τερμάτισα σε hard (Give me Deus Ex mode). Μου πήρε περίπου 26-30 ώρες και το ευχαριστήθηκα. Το 3ο boss αν και δεν είχα σχεδόν καθόλου όπλα (ρουκέτες, lazer, shotgun), τον έβγαλα πολύ εύκολα και ξενέρωσα...

Παντως overall μου άρεσε πολύ οτι μπορούσες να παιξεις σχετικά ελεύθερα δηλαδή είτε να φας τους εχθρούς, είτε να τους αποφύγεις.

Η 5870 στάθηκε καλά στο ύψος της σε eyefinity mode 6000x1080, σε λίγα σημεία παρατήρησα χαμηλά frames, κυρίως σε μεγάλους εξωτερικούς χώρους. Παντως απο τα λίγα παιχνίδια που ειχαν την επιλογή eyefinity στα options με κεντραρισμένο το hud και σωστό fov.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι θέματα γραφικών έχουν μόνο οι "πράσινοι" ? Το σήμα της AMD δεν το είδατε στο φόρτωμα ?Δεν το πιάσατε το υπονοούμενο ?Πάντως σαν παιχνίδι έχει μεγάλο βάθος (υπόθεση , υπο-αποστολές κλπ) και μπορεί ο καθένας να παίξει ανάλογα το γούστο :το ξεπετάς ή το "ψυρίζεις" , stealth ή blazing guns .Δεν το χω προχωρήσει πολύ ακόμα αλλά μάλλον αφού το τελειώσω θα το ξαναπαίξω "σωστά" (κανονικό "ξεκοκάλισμα") .

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνιδάκι όντως είναι πολύ καλό. Αν και τα δεν είμαι μεγάλος fan των fps με το Deus Ex - Human Revolution έχω φάει κολληματάκι.

Μια ερωτησούλα όσον αφορά το gameplay. Πως στο καλό πετάμε βαρέλια? Ακομα δεν έχω βρεί τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το τερμάτισα σε hard (Give me Deus Ex mode). Μου πήρε περίπου 26-30 ώρες και το ευχαριστήθηκα.

Τι λες ρε θηρίο... εγώ είμαι στο εύκολο και ακόμα (55 ώρες) δεν το έχω τελειώσει.

Βέβαια το ψειρίζω πολύ το θέμα. Πάω για stealth και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Και stealth να το παιξεις αν ξερεις τι να κανεις κανα 20ωρο ειναι το παιχνιδι.

Βασικα εμενα το τελος με ψιλοαπογοήτευσε.Ασε που ανετα μπορουσαν να το τραβηξουν

για κανα 10ωρο ακομα το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Και stealth να το παιξεις αν ξερεις τι να κανεις κανα 20ωρο ειναι το παιχνιδι.

Βασικα εμενα το τελος με ψιλοαπογοήτευσε.

Αν ξέρεις(που δεν ξέρεις). Σωστά το είπες. Αλλά όταν παίζεις στελθ σοβαρά χωρίς να είσαι συνέχεια σε Esc-Save mode σου παίρνει ώρα.

Κάπου στις 40+ πρέπει να πήρε σε μένα στο hard με όλα τα submissions.

Ασε που ανετα μπορουσαν να το τραβηξουν για κανα 10ωρο ακομα το παιχνιδι.

Στο τελευταίο μέρος, που δόξα τω Θεό δεν είχε άλλο κίτρινο, η επανάληψη στο gameplay ήταν τέτοια που αν είχε 5 λεπτά περισσότερα θα 'σπαγα το πισί.

Παρατήρησα ότι το game τρώει τρελό μαϊμούδεμα είτε λόγω της αδύναμης AI είτε λόγω της σχεδίασης των locations. Το προ τελευταίο boss, εκεί με τα ανθρώπινα ομοιώματα, το έβγαλα με turret !!! Στην TYM, προς το τέλος εκεί που έρχονται ορδές για να σε ψάξουν κάθεσαι κάτω από ένα συγκεκριμένο γραφείο και βγαίνεις κάθε τόσο και τρως από ένα χωρίς να μπορούν να σε πετύχουν ακόμα και αν σε βρουν.

Μεγάλη φάση τα turrets που μπορείς να τα μεταφέρεις όπου γουστάρεις και να τα κάνεις λίμπα.

Πάρτε και ένα ωραίο fan made soundtrack με θέμα τον Adam Jensen. Κορυφή οι δουλειές του τύπου:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NbGiNrKo0VE]Deus Ex: Human Revolution soundtrack - Vitaliy Zavadskyy - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό παιχνιδάκι αλλά όχι πάνω του μετρίου. Παίζω κατά διαστήματα και ομολογώ πως με έχει κουράσει. Μεγάλα loading times κάθε λίγο, επαναλαμβανόμενα μοτίβα αποστολών τύπου (θέλει τυρόπιτα κάποιος, πας του τη φέρνεις και σου δίνει κάτι σαν αντάλλαγμα) και όχι κάτι ιδιαίτερο ακόμα και στα όπλα. Επίσης έχω βαρεθεί να χακάρω κλειδαριές και Pc. Έλεος.. μου φαίνεται θα το βγάλω πριν καν το τερματίσω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.