Jump to content



Ο «θάνατος» της δισκέτας floppy


Recommended Posts

  • 2 months later...
Ειχα και 500 και 1200, δεν θυμαμαι εαν και στις δυο ηθελε το κολπο για να διπλασιασεις την χωρητικοτητα. Καπου εχω ακομη δισκετες με τρυπα απο τρυπανι :)

...χμμμ.εχω αρκετες 3.5' που στην Amiga επαιρναν 880κ,αλλα αυτο αδυνατω να το θυμηθω...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκέτες στην δεξιά πλευρά είχαν μια τετράγωνη εγκοπή με το πλαστικό για προστασία από εγγραφές (write protected/write enabled). Στο ίδιο σημείο στην αριστερή μεριά υπήρχε μια εγκοπή στις high density δισκέτες. Αν είχες καλής ποιότητας δισκέτα ανοίγοντας την εγκοπή στην αριστερή μεριά την αναγνώριζε σαν high density το floppy drive και μετά το format σχεδόν σου διπλασίαζε τον χώρο.. Νομίζω λίγο πριν πάρουν την καθοδική τους πορεία είχε και άλλη μια χωρητικότητα πάνω με δισκέτες των 2.88Μ τις οποίες ποτέ προσωπικά δεν είδα/χρησιμοποίησα. Νομίζω ότι αυτές είχαν και δεύτερη εγκοπή πάνω από την πρώτη για high density αλλά ήθελαν ειδικό floppy drive.

H χωρητικότητα είχε να κάνει και με το σύστημα αρχείων του κάθε υπολογιστή. Και οι apple χρησιμοποιούσαν τέτοιες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα παντως την Αμιγκα που ειχα αρκετη εμπειρια σιγουρα ρολο επαιζε και το λειτουργικο:

δεν νομιζω οτι η 500αρα με το 1.3 Μπορουσε να δει πανω απο 880κ στο floppy.

Οι μεταγενεστερες 500+ & 600 με το 2.0 και η 1200 με το 3.0 ειχαν σαφως παραπανω δυνατοτητες

σε ολους τους τομεις,ειδικα σε οτι ειχε να κανει με διαχειριση δισκων/δισκεττων!.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1.44Μ;

Δηλαδή τα 360Κ δεν τα θυμάστε;

cpc 6128 με disk drive 3". 180k ανά πλευρά. Έπρεπε να βγάλεις τη δισκέτα και να την εισάγεις από την άλλη πλευρά, για να διαβάσει το "side b" lol....

Ο πρώτος μου υπολογιστής. 1986...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
cpc 6128 με disk drive 3". 180k ανά πλευρά. Έπρεπε να βγάλεις τη δισκέτα και να την εισάγεις από την άλλη πλευρά, για να διαβάσει το "side b" lol....

Ο πρώτος μου υπολογιστής. 1986...

Eχω ακόμα τέτοιες δισκέτες :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ότι πέθανε η δισκέτα ρε παιδιά... Δοκιμάστε να πάτε αρχείο σε εφορία να δείτε τι θα σας ζητήσουν... ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΕΤΑ!

Καλά που υπάρχουν και οι εφορίες του κράτους να κρατάνε τις παραδόσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ότι πέθανε η δισκέτα ρε παιδιά... Δοκιμάστε να πάτε αρχείο σε εφορία να δείτε τι θα σας ζητήσουν... ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΕΤΑ!

Σε ποιο σενάριο δηλαδή μπορεί κάποιος να χρειαστεί να πάει αρχείο σε εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ότι πέθανε η δισκέτα ρε παιδιά... Δοκιμάστε να πάτε αρχείο σε εφορία να δείτε τι θα σας ζητήσουν... ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΕΤΑ!

Καλά που υπάρχουν και οι εφορίες του κράτους να κρατάνε τις παραδόσεις!!!

Καλά παραπονιέσαι; Εδώ για την αίτηση του πατέρα μου για να βγει σε σύνταξη πήγα σε ένα γραφείο του ΙΚΑ, να μου τυπώσουν μία σελίδα από τον υπολογιστή και να την πάω αυτούσια στα κεντρικά του ΙΚΑ για να περάσουν το χαρτί πάλι στον υπολογιστή. (Κανονικά τη στέλνουν με ΕΛΤΑ αλλά για να γλιτώσουμε χρόνο τη πήρα εγώ...).

Ναι καλά διάβασες. Τύπωμα από υπολογιστή στο Χ υποκατάστημα, στο χέρι, βουρ στα κεντρικά, πέρασμα στον υπολογιστή.

Και παραπονιέσαι για δισκέτα; Εδώ περιμένω να έρθει η έγκριση του πατέρα μου με περιστέρι...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπαίνει στο floppy ούτε το cd αλλά ούτε και το usb. :flower::flower:

Να παρουν ενα cd-player!!

O πατερας μου στα 65 του πηρε laptop και εμαθε να το δουλευει επειδη επρεπε να κανει ηλεκτρονικα την δηλωση του (ποτε δεν εχει παει σε λογιστη τα φτιαχνει μονος του,σιγα μην πηγαινε τωρα)

Αυτοι λοιπον ενα cd-player δεν μπορουν να παρουν?

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ναι, αλλά αν χρειαστεί τροποποιητική η εκπρόθεσμη πας εφορία με δισκετούλα. Γενικά ότι πας σε αρχείο στην εφορία το πας σε δισκέτα.
Εγω τροποποιητική μέσω taxis έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.