Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Όπως έγραψα και στο ΠΟΘ, ήταν η ώρα να κάνουμε ένα καθάρισμα και συμμάζεμα στο δικό μου. Άλλωστε είναι >3 χρόνια κουτί, με υδρόψυξη, οπότε με το πέρασμα του χρόνου και τις αναβαθμίσεις, τα καλώδια άλλαξαν θέσεις, οι ανάγκες έγιναν διαφορετικές κι έτσι ήρθε η ώρα για ανακαίνιση by [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] (γιατί εγώ βαριέμαι ασύστολα να κάτσω με τη ζέστη να το κάνω... :hm: )

Μια γενική του εσωτερικού. Φαίνεται η υδρόψυξη σε cpu, vga και Perc5/i ! Τα καλώδια μαζεύτηκαν απλά και δεν κάτσαμε να sleevάρουμε τα πάντα. Εμένα δε με ενοχλούν έτσι

5945921020_61a3521cc8_b.jpg

5945364437_9f90198388_b.jpg

Εδώ φαίνεται το Raid5 με τους τέσσερις HDD και ακριβώς από πάνω οι δύο Intel X25-M που είναι σε Raid0

5945364565_65360713b6_b.jpg

Πίσω ακριβώς από τους δίσκους, τα δύο διπλά ψυγεία με τους ανεμιστήρες. Είναι της ThermalTake και τους είχε το Mozart TX όταν αγοράστηκε. Αρκετά αποδοτικοί και αθόρυβοι, χώρια που δουλεύουν άριστα εδώ και >3 χρόνια

5945921546_85df2a9c18_b.jpg

Λεπτομέρεια από την εγκατάσταση του block στον Perc. Δε φαίνεται καλά, αλλά δεν ήθελα να το βγάλω. Δεν ξέρω αν το έχει βγάλει ο Κοπρίτης φωτογραφίες όταν το έφτιαξε

5945921710_2792730f29_b.jpg

5945365097_18e3cf019e_b.jpg

Αφού μας έκατσαν διάφορες στραβές (όπως ότι κάηκε ένας Perc...), ήμασταν και λίγο τυχεροί, αφού βρήκαμε panel για USB3.0 με καλώδιο 75cm που να μπαίνει στη μητρική (Asus P8P67 Pro). Ήρθε από Coolermaster Ολλανδίας στα 17€ μαζί με λίγα μεταφορικά. Χρεώνουν 10€, αλλά πήραμε κι άλλα πράγματα και έτσι μοιράστηκαν.

5945365447_a312857f17_b.jpg

Μια γενική εξωτερική. Εδώ φαίνεται και το καινούριο δοχείο με ένδειξη στάθμης. Αρκετά καλύτερο από το παλιό, αφού παίρνει μέσα την αντλία γλιτώνοντας χώρο και έχω άμεση εικόνα για τη στάθμη των υγρών χωρίς να ανοίγω το κουτί

5945922478_93d127a3cb_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την εμπιστοσυνη σου κι ευχομαι να ειναι καλοδουλευτο Γιωργο

κι ελπιζω στην επομενη προγραμματισμενη "συντηρηση"

να μπορεσουμε να δωσουμε και λιγο εμφαση στο αισθητικο κομματι!

(sleeved cables, βαφη σκελετου, ταιριαστα fans, κτλ...)

Υ.Γ. ελπιζω να μην φαγαμε κραξιμο για την επιλογη του περτικαλι....

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ελπιζω να μην φαγαμε κραξιμο για την επιλογη του περτικαλι....

Μπα, όχι, της άρεσε. ;)

Want some more photos...στους 2 γιώργηδες απευθύνομαι!

Εγώ για να βγάλω κάτι διαφορετικό, πρέπει να το λύσω... Ο "αποπάνω" να βάλει αν έχει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

New hydro-cooling by petros :bigsmile:

Καλοδουλευτο junior2

τωρα το μονο που χρειαζεται ειναι ενα σετ sleeved καλωδιων,

ενα καλο μαζεμα

και ισως λιγο φωτισμο στο κατω τμημα

(βρε! το 90αρι το γωνιακο δεν ειπαμε να μπει στην εξοδο της καρτας προς το tank

ή δεν προλαβες να τα ξαναστησεις ακομα?)

Link to comment
Share on other sites

(βρε! το 90αρι το γωνιακο δεν ειπαμε να μπει στην εξοδο της καρτας προς το tank

ή δεν προλαβες να τα ξαναστησεις ακομα?)

Οπτικα τελικα γιωργο μου αρεσε περισσοτερο αυτο με την καμπυλη που εβαλα στην κατω μερια της καρτας, γιατι πανω (που λεγαμε στο ψυγειο) δεν εμπαινε γιατι εβρισκε! μου περισσεψαν δηλαδη μερικα απο τα ρακορ αλλα μου αρεσει καλυτερα τελικα να κανει καμπυλη εκει κατω οπως ειναι με το ρακορ αυτο παρα με την 90αρα γωνια!

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το ψυγείο;:wassat:Μέσα στον καταψύκτη μήπως;:confused:

χαχαχα. λες να το έχει μέσα?

Εξωτερική μονάδα είναι το ψυγείο, μαζί με αντλία και τανκ.

Watercool:Zalman XT το γράφει και στην υπογραφή.

Έγινε επεξεργασία από Artist_
Zalman XT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.