Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 15:27]

Ευχαριστώ πολύ, για την μια λάμπα UV δεν ήξερα που αλλού να τη βάλω και έτσι έμεινε δίπλα στη μητρική. Οι άλλες δύο είναι κρυμμένες πιστεύω (πάνω και κάτω). Στο case έχω και δυο κόκκινες που δημιουργούν ένα club in the case εφέ. Καμιά πρόταση για το που να της βάλω, ώστε να μην φαίνονται και αυτές????

Spooky, τα καλώδια κάτω από τοςυ σκληρούς είναι αυτά που έχει το κουτί, καθώς και 2 Inventers και η τροφοδοσία αυτών (+ ένα fan για να μην γίνει κάρβουνο το κουτί). Αυτά που συνδέουν τους δίσκους λές να κάνω sleeving?

αυτα ειναι τα πιο καταληλα μεροι ετσι τις εχω και εγω.....

post-1784-1416073042,6773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 15:27]

Spooky, τα καλώδια κάτω από τοςυ σκληρούς είναι αυτά που έχει το κουτί, καθώς και 2 Inventers και η τροφοδοσία αυτών (+ ένα fan για να μην γίνει κάρβουνο το κουτί). Αυτά που συνδέουν τους δίσκους λές να κάνω sleeving?

Αυτά που έχω κυκλώσει λέω, αλλά και γενικότερα ότι καλώδιο δεν έχει κάλυμμα. Και στου κουτιού που πάνε στην μητρική και σ' αυτά μπορείς να βάλεις. Δες στις δικές μου φωτογραφίες τους έχω βάλει μαύρο κάλυμμα.

th_View256.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis [Σήμερα, στις 21:42]

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς βάφεις ένα κουτί? Με τι βαφή σπρέι? Γίνεται να μην ξεβάφει?

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ αλλά και στο google μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες σχετικά με το βάψιμο. Για μικρές επιφάνειες όπως drives έχω χρησιμοποιήσει και χρώματα μοντελισμού. Τώρα για πιο μεγάλες επιφάνειες κάτι σε σπρέι. ’λλα παιδιά μπορούν να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με μάρκες και τύπους.

Αυτό που μπορώ να σου πω στα γρήγορα είναι ότι για να είσαι σίγουρος ότι το χρώμα σου θα πιάσει, πρέπει να τρίψεις πρώτα το παλιό χρώμα από το κουτί, να το περάσεις με αστάρι και μετά να βάψεις με το καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexisferos [Σήμερα, στις 11:39]

καλο αλλα πρεπει να κανει σαν αεροπλανο. πολλα φουρφουρια φιλε μου.

επισεις θελει αρκετο συμεζεμα στα καλωδια..

κατα τα αλλα το harware ειναι συμπαθητικο

Ευχαριστώ φ'ιλε μου...Όσο και φανεί περίεργο δεν ακούγεται καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 11:46]

Ευχαριστώ φ'ιλε μου...Όσο και φανεί περίεργο δεν ακούγεται καθόλου....

Ωραίο μηχάνημα φίλε! Ερώτηση το ακάσα το μονωτικό κάνει καλή δουλειά? Έχεις δει διαφορά σε θερμοκρασίες καθόλου? Βλέπω το έχεις ντύσει κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μαζεματάκι το θέλουν τα καλώδια, και όπως μου προτείνανε και μένα ένα sleeving θα ήταν καλό. Κατά τα άλλα πολύ ωραίο, και από ότι βλέπω τα συγκεκριμένα fanακια όντως δεν κάνουν φασαρία, δεν ξέρω βέβαια για το zalman σε full rpm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky [Σήμερα, στις 11:49]

Ωραίο μηχάνημα φίλε! Ερώτηση το ακάσα το μονωτικό κάνει καλή δουλειά? Έχεις δει διαφορά σε θερμοκρασίες καθόλου? Βλέπω το έχεις ντύσει κανονικά :)

Απο θερμοκρασίες στα 3500 είμαι idle 41 C και με Orthos 53-54 C. Το AKASA κόβει τις ψηλές συχνότητες θορύβου. Γενικά το θεωρώ καλή επένδυση για 15 Ε. Από θέμα θορύβου περισσότερο ακούγεται η ψήκτρα της 8800 πάρά τα άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Επιτέλους (βρήκα φωτογραφική μηχανή) ............ να και το δικό μου τέρας....

Μετα από αρκετά εκτρώματα επιτέλους ένα συμμαζεμένο.

Μια παρατηρηση μόνο...αν οι δίσκοι μπαίνουν ανάποδα βάλτους να κρυφτούν τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Μετα από αρκετά εκτρώματα επιτέλους ένα συμμαζεμένο.

Μια παρατηρηση μόνο...αν οι δίσκοι μπαίνουν ανάποδα βάλτους να κρυφτούν τα καλώδια.

Ποιούς παίρνει η μπάλα...και τι προτάσεις μπορείς να δώσεις ώστε να βελτιωθούν???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 12:55]

Απο θερμοκρασίες στα 3500 είμαι idle 41 C και με Orthos 53-54 C. Το AKASA κόβει τις ψηλές συχνότητες θορύβου. Γενικά το θεωρώ καλή επένδυση για 15 Ε. Από θέμα θορύβου περισσότερο ακούγεται η ψήκτρα της 8800 πάρά τα άλλα....

Man έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά! Μου αρέσει πολυ:clap:

Η επένδυση και το εσωτερικό τελεια.

Πως έχεις πετύχει τοσο καλες θερμοκρασίες !! Με την δικια μου 9700 δεν τα καταφερνω τόσο καλά:getlost:

Τα πλαινα fans στο panel πρεπει να κανουν καλή δουλεια σε αυτό να υποθέσω?

Συνολικά ξερεις πόσα cmf(airflow ή όπως αλλιώς λεγεται) βγάζουν ?Θα το κάνω και γω

Ζήλεψα:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 10:16]

Επιτέλους (βρήκα φωτογραφική μηχανή) ............ να και το δικό μου τέρας....

hpim0024ic0.th.jpg

Έχω μια απορία, σ' αυτή τη foto φαίνεται να έχεις φίλτρο στον πίσω-πάνω ανεμιστήρα εξαγωγής ...γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 16:22]

Έχω μια απορία, σ' αυτή τη foto φαίνεται να έχεις φίλτρο στον πίσω-πάνω ανεμιστήρα εξαγωγής ...γιατί?

oops λαθος.:D Σαν να μην είπα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 16:45]

oops λαθος.:D Σαν να μην είπα τιποτα

Όχι, έχεις δίκιο....αλλά κοίτα τι παίζει:

Φίλτρα έχουν όλα τα ανεμηστίρακια εισαγωγής (6 εννιάρια) αλλά είναι λεπτά μεταλλικά και δεν φένονται (είναι μεταξύ του κουτιού και των ανεμηστίρων). Αυτα εδώ είναι

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=22716

Τώρα υπάρχουν 3 ανεμηστίρες εξαγωγής στο πίσω μέρος του κουτιού. 2 δωδεκάριδες και ένας του τροφοδοτικού. Ο μόνος που έχει φίλτρο, όπως σωστά παρατήρησες, είναι ο επάνω. Αυτό συμβαίνει για την προστασία από την σκόνη όταν το PC έίναι κληστό αφου και ανοικτό όταν είναι ο πάνω δωδεκάρης δεν προσφέρει και τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από ομορφιά και συμμετρία . Την μεγάλο κουπί εξαγωγής αέρα (95%) το κάνει ο δωδεκάρης πίσω από την Zalman (push pull) καθώς και ο ανεμηστίρας του τροφοδοτικού

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 16:15]

Man έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά! Μου αρέσει πολυ:clap:

Η επένδυση και το εσωτερικό τελεια.

Πως έχεις πετύχει τοσο καλες θερμοκρασίες !! Με την δικια μου 9700 δεν τα καταφερνω τόσο καλά:getlost:

Τα πλαινα fans στο panel πρεπει να κανουν καλή δουλεια σε αυτό να υποθέσω?

Συνολικά ξερεις πόσα cmf(airflow ή όπως αλλιώς λεγεται) βγάζουν ?Θα το κάνω και γω

Ζήλεψα:p

Ευχαριστώ:o

Την καλή θερμοκρασία την οφείλω πρώτα στο μεγάλο κουτί, και δεύτερον στον πάνω πλαϊνό εννιάρι ανεμιστήρα που μόλις κλείνω το καπάκι απέχει από την Zalman μόλις ένα εκατοστό...., οπότε και την δροσίζει άμεσα . Το ίδιο συμβαίνει και με την 8800 με τον κάτω ανεμιστήρα όμως. Οι δίσκοι ψήχονται με τους άλλόυς τρεις εννιαριδες από την άλλη πλευρά του κουτιού καθώς και με τον μπροστινό εννιάρι. Αυτό είναι εμφανές στην πρώτη φωτογραφία. Παιδία πάντως αν κάποιος θέλει αερόψηξη, ο καθένας για τους δικούς του λόγους, σας λέω πως από όλα τα κουτιά που έχω δει δεν υπάρχει για μένα καλύτερο από το CHIEFTEC BA-01B-B-B. Εγώ όταν το είδα σε παρουσίαση έπαθα απλά πλάκα με τις δυνατότητες του και με το πόσο εύκολο είναι στο modding. Να η σχετική παρουσίαση του κουτιού

http://www.pcgamma.com/showthread.php?t=7471

αλλά εδώ έχει plexy πλαϊνό. Με plexy πλαϊνό πάντως το Πλαίσιο όπου και το πήρα δεν το φέρνειΑλλά από την άλλη αν το έφερνε μονο με Plexy δεν θα ήταν ωραία ιδέα να το πάρεις και να βάλεις ηχομονοτικό όπως έγινε εδώ. Περί ορέξεως βέβαια ..κολοκυθόπιτα

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.