Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Mainframe [Χθες, στις 16:59]

Όχι, έχεις δίκιο....αλλά κοίτα τι παίζει:

Φίλτρα έχουν όλα τα ανεμηστίρακια εισαγωγής (6 εννιάρια) αλλά είναι λεπτά μεταλλικά και δεν φένονται (είναι μεταξύ του κουτιού και των ανεμηστίρων). Αυτα εδώ είναι

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=22716

Τώρα υπάρχουν 3 ανεμηστίρες εξαγωγής στο πίσω μέρος του κουτιού. 2 δωδεκάριδες και ένας του τροφοδοτικού. Ο μόνος που έχει φίλτρο, όπως σωστά παρατήρησες, είναι ο επάνω. Αυτό συμβαίνει για την προστασία από την σκόνη όταν το PC έίναι κληστό αφου και ανοικτό όταν είναι ο πάνω δωδεκάρης δεν προσφέρει και τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από ομορφιά και συμμετρία . Την μεγάλο κουπί εξαγωγής αέρα (95%) το κάνει ο δωδεκάρης πίσω από την Zalman (push pull) καθώς και ο ανεμηστίρας του τροφοδοτικού

:)

Διαφωνώ καθέτως ότι ο πάνω δωδεκάρης δεν προσφέρει και τίποτα, ίσα ίσα αυτός βγάζει τον θερμό αέρα που κυκλοφορεί στο κουτί (και ανεβαίνει επάνω). Επίσης κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πετσοκόβεις τα cfm του ανεμιστήρα για να προστασία όταν είναι κλειστό..

Η σκόνη που βλέπεις στο εσωτερικό των κουτιών μετά από κανένα χρόνο ακαθάριστου hardware, είναι απ' την κίνηση του αέρα κι όχι από τις σκόνες που πέφτουν και κατακάθονται.

btw, ωραία δουλειά :worship:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ ότι ο πάνω ανεμιστήρας κάνει τη σημαντικότερη δουλειά.

νόημα έχουν τα φίλτρα όταν μπαίνουν σε ένα καλό κουτί (όχι σουρωτήρι) (όπως το chieftec πιο πάνω) σε όλους τους ανεμιστήρες που βάζουν αέρα.

εννοείται ότι μία φορά το μήνα θα θέλουν καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία στα περισσότερα συστήματα συμβαίνει αυτό που λέτε αλλά στο συγκεκριμένο, επειδή το έχω χιλιομετρήσει με πολλά εργαλεία το πάνω ανεμηστίρι δεν κάνει τίποτα. Για να το καταλάβετε, όλος ο ζεστός αέρας που λογικά έχει την δυναμική να πηγαίνει προς τα πάνω, εδω απλά δεν προλαβαίνει. Ο λόγος είναι πως το Enermax΄είναι τόσο μεγάλο που σχεδόν εφάπτεται με τα 5,25. Με αυτή την λογική ό αέρας αποβάλλεται άμεσα από το τροφοδοτικό και φυσικά από το κάτω δωδεδκάρι. Το λέω με σιγουριά γιατί το έχω τεστάρει πάρα πολλές φορές με ή χωρίς φίλτρο, με χαμηλές ή πολλές στροφές.

@ Teodor_ch

Για πες μας εσυ από το England, ένα καλό κουτί να πάρουμε και εμείς που δεν ξέρουμε edo sto ellada:slap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 16:34]

Για να το καταλάβετε, όλος ο ζεστός αέρας που λογικά έχει την δυναμική να πηγαίνει προς τα πάνω, εδω απλά δεν προλαβαίνει.

Kαι στο δικό μου το ίδιο συμβαίνει, δεν προλαβαινει(τπυλάχιστον τώρα το καλοκαίρι βλέπουμε). Το καταλαβαίνω πολυ ευκολα με μετρήσεις ακόμα και με το χέρι.

Σε κάθε κουτί ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του ισχύουν και διφορετικά πράγματα.

@ Teodor_ch

Όσο για το σουρωτηρι που λες νομίζω πως δεν έχεις δικιο, έχω προσέξει σε πανακριβες υλοποιησεις κουτιών ακόμα και ανοιγμα κατω αριστερα στο side panel για αμεση αποβολή του θερμού αέρα της κάρτας γραφικών.

Αν έχεις προσεκτικά επιλέξει τα fan (ακόμα και αν ειναι πολλα αυτά) και έχεις μελετησει που θα μπουν (όπως το chieftec πιο πάνω) παίρνεις πολύ καλα αποτελεσματα με λίγο θορυβο και κανεις και το hobby σου:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

@ Teodor_ch

Για πες μας εσυ από το England, ένα καλό κουτί να πάρουμε και εμείς που δεν ξέρουμε edo sto ellada:slap:

είσαι πάνω απο 13?

δε σου φαίνεται.

το chieftec εννοείται πως είναι καλό κουτί για τα λεφτά του.

μάλιστα, το σύστησα και σε ένα φίλο. ξενέρωσα απο τη πλαστικούρα του στο τέλος αλλά απο εσωτερική σχεδίαση σκίζει.

Αρχική απάντηση από Dem

@ Teodor_ch

Όσο για το σουρωτηρι που λες νομίζω πως δεν έχεις δικιο, έχω προσέξει σε πανακριβες υλοποιησεις κουτιών ακόμα και ανοιγμα κατω αριστερα στο side panel για αμεση αποβολή του θερμού αέρα της κάρτας γραφικών.

Αν έχεις προσεκτικά επιλέξει τα fan (ακόμα και αν ειναι πολλα αυτά) και έχεις μελετησει που θα μπουν (όπως το chieftec πιο πάνω) παίρνεις πολύ καλα αποτελεσματα με λίγο θορυβο και κανεις και το hobby σου:)

αυτά που είπα, τα είπα για τη σκόνη. όχι για θερμοκρασία και θόρυβο.

σημειώστε ότι το enermax (το δικό μου τουλάχιστον liberty 500w) δε βγάζει πολύ αέρα απο πίσω.

1) δουλεύει σε χαμηλές στροφές

2) έχει κάτι τρύπες στη μέσα μεριά του κουτιού και έχω την εντύπωση ότι ξαναμπαίνει ο ζεστός αέρας μέσα

Link to comment
Share on other sites

Με το φίλτρο σε ανεμιστήρα exhaust εμποδίζεις την μηδαμινή ποσότητα σκόνης που θα μπορούσε να ΒΓΕΙ απ' το κουτί. Δεν σου ζητήσαμε να βάλεις κανένα πόδι στον τάφο, απλά παρατηρήσαμε ότι είναι δώρον άδωρον. Στο κάτω κάτι αν νομίζεις ότι έτσι δεν μπαίνει σκόνη μέσα, άφησε το εκειπέρα :p

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχει δίκιο όταν ο ανεμιστήρας δε δουλεύει.

επειδή το σωστό είναι

μεγαλύτερη ροή προς τα έξω απο τη ροή προς τα μέσα

άρα όταν ο ανεμιστήρας δε δουλεύει θα μπαίνει αέρας ΚΑΙ απο εκεί.

το σκεπτικό είναι σωστό. βέβαια το φίλτρο θα έπρεπε να μπεί απο την έξω πλευρά αν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blade_gld [Σήμερα, στις 21:50]

Εβαλα και εγω νερακι:p

Thanks στον φιλο Zyx

μια χαρα!

ομως τι θα κανεις με εκεινο το καλωδιομανι που φαινεται πισω απο το κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 21:52]

μια χαρα!

ομως τι θα κανεις με εκεινο το καλωδιομανι που φαινεται πισω απο το κουτι?

βασικα εχω ακομα ενα πψ δηπλα και ολλα τα καλωδια δυκτιου ρευματος τηλεωρασης κτλ.

ειναι πησω στην γωνια και δεν πολυφαινοντε

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ξεκινα αλλαζοντας την συνδεσμολογια σου Εχεις συνδεσει το τανκ στην εξοδο της αντλιας

Βαλε την αντλια να τραβαει νερο απο το τανκ και οχι να στελνει σε αυτο Απο κει και περα συνεχιζεις κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [Σήμερα, στις 10:58]

Βασικα ξεκινα αλλαζοντας την συνδεσμολογια σου Εχεις συνδεσει το τανκ στην εξοδο της αντλιας

Βαλε την αντλια να τραβαει νερο απο το τανκ και οχι να στελνει σε αυτο Απο κει και περα συνεχιζεις κανονικα

Καλά τι πρόσεξε το έμπειρο μάτι σου ... :T:

Ποια συνδεσμολογία προτιμάς από τις δύο?

1. Αντλία - ψυγείο - block επεξεργαστή - tank.

2. Αντλία - block επεξεργαστή - ψυγείο - tank.

Στην πρώτη περίπτωση πηγαίνει πιο κρύο νερό στο block?

(ίσως επειδή δεν ζεσταίνεται από την αντλία)

Πιστεύω ότι η πίεση του νερού και η ροή του στο block δεν πρέπει να αλλάζει στις δύο περιπτώσεις.

Πρακτικά ποια είναι η άποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 11:31]

Καλά τι πρόσεξε το έμπειρο μάτι σου ... :T:

Ποια συνδεσμολογία προτιμάς από τις δύο?

1. Αντλία - ψυγείο - block επεξεργαστή - tank.

2. Αντλία - block επεξεργαστή - ψυγείο - tank.

Στην πρώτη περίπτωση πηγαίνει πιο κρύο νερό στο block?

(ίσως επειδή δεν ζεσταίνεται από την αντλία)

Πιστεύω ότι η πίεση του νερού και η ροή του στο block δεν πρέπει να αλλάζει στις δύο περιπτώσεις.

Πρακτικά ποια είναι η άποψη σου?

H πρώτη περίπτωση είναι προτιμότερη για να περνάει το νερό πρώτα από το ψυγείο πριν πάει στο μπλοκ.

Βέβαια μπορεί να χάνει λίγο σε πίεση-ροή..αλλά με τις αντλίες που υπάρχουν τώρα δεν είναι πρόβλημα.

Μιχάλη σε πρόλαβα :p

Link to comment
Share on other sites

@ D.J.AleXXX_gr Δεν χορανε με τπτ μεσα στο κουτι ολλα εκτος αν βαλω το τανκ καπου πιο πανο.(Μπορει να κανω ενα κουτακι απο plexy και να τα βαλω μεσα)

@eleven Πιστευα πως το να πηγαινε πιο κριο νερο στο block ηταν καλητερα.Αλλα τωρα που μηλαει η εμπειρια δεν μπορω να διαφωνησω:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blade_gld

@ D.J.AleXXX_gr Δεν χορανε με τπτ μεσα στο κουτι ολλα εκτος αν βαλω το τανκ καπου πιο πανο.(Μπορει να κανω ενα κουτακι απο plexy και να τα βαλω μεσα)

Περίμενε όπου να' ναι θα ποσταρει ο Vagouridis τριπλό ψυγείο μέσα σε ίδιο STACKER με το δικο σου;)http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=153

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 11:31]

Καλά τι πρόσεξε το έμπειρο μάτι σου ... :T:

Ποια συνδεσμολογία προτιμάς από τις δύο?

1. Αντλία - ψυγείο - block επεξεργαστή - tank.

2. Αντλία - block επεξεργαστή - ψυγείο - tank.

Στην πρώτη περίπτωση πηγαίνει πιο κρύο νερό στο block?

(ίσως επειδή δεν ζεσταίνεται από την αντλία)

Πιστεύω ότι η πίεση του νερού και η ροή του στο block δεν πρέπει να αλλάζει στις δύο περιπτώσεις.

Πρακτικά ποια είναι η άποψη σου?

Για τα δικα μου μπλοκ μπορω να πω οτι δεν υπαρχει πρακτικη διαφορα οποτε μπορεις να τα συνδεσεις οπως σε βολευει καλυτερα

Για χρηση με αλλα μπλοκ εξαρταται απο την κατασκευη τους Αν ειναι υψηλης ροης πρεπει να τα τροφοδοτεις κατευθειαν απο την εξοδο της αντλιας για να εχεις την μκροτερη δυνατη πτωση πιεσης

Αν ειναι χαμηλης ροης (οπως τα δικα μου) δεν νομιζω οτι παιζει ρολο

Αξιο παντως προσοχης ειναι το οτι παρατηρησα κατα την διαρκεια δοκιμων που κανω τον τελευταιο καιρο αν αλλαχτει το ρακορ εισοδου με ενα μικροτερης διατομης (απο 9,6 σε 8 mm )κερδιζεις 2 βαθμους

@Blade_gld

Η σκεψη σου ειναι σωστη ,η υλοποιηση ειναι λαθος

Μπορεις να κρατησεις την συνδεσμολογια σου απλα βαλε το τανκ στην εισαγωγη της αντλιας

@xrist22

Ο Vag εχει αλλο τανκ οποτε δεν νομιζω να γινει συγκριση

Μια καλη λυση θα ηταν να βγαλει το τανκ εκτος κουτιου (οπως εκανες με του Lewis) αλλα μαλον με το δικο του τανκ δεν θα βολεψει

Link to comment
Share on other sites

@Blade_gld

Η σκεψη σου ειναι σωστη ,η υλοποιηση ειναι λαθος

Μπορεις να κρατησεις την συνδεσμολογια σου απλα βαλε το τανκ στην εισαγωγη της αντλιας

Μηπος αυτος ειναι και ενας λογος που κανει θοριβο η αντλια?

Κανει σαν να εχει αερα μεσα ,αλα η ρωη και η θερμοκρασια ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven [Σήμερα, στις 15:12]

@xrist22

Ο Vag εχει αλλο τανκ οποτε δεν νομιζω να γινει συγκριση

Μια καλη λυση θα ηταν να βγαλει το τανκ εκτος κουτιου (οπως εκανες με του Lewis) αλλα μαλον με το δικο του τανκ δεν θα βολεψει

Mιχαλη και αυτό το τανκ χωράει μέσα (βλεπε taz)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.