Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

καλησπέρα σε ολους,

 

έχω το Haf 932 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος μαγαζί στο οποίο να μου κόψουν την σήτα που έχει το πλαινό παραθυρο και να αντικατασταθεί με plexi. 

σκεφτόμουν να αγοράσω το πλαινο καπάκι από Haf X αλλά κοστίζει γυρω στα 50 ευρω τα οποία τα θεωρώ αρκετά για τη συγκεκριμενη διαφορα.

 

Αν γνωρίζει κάποιος θα ήταν πολύτιμη βοήθεια. Περιοχή Αιγάλεω  αλλά πάω και τριγύρω δεν είναι θεμα

 

ευχαριστώ :)

Και δεν αγοράζεις ένα από την μαμά εταιρία?

http://www.cmstore.eu/case/haf/haf-932/haf-932-haf-x-windowed-side-panel/

Link to comment
Share on other sites

Και δεν αγοράζεις ένα από την μαμά εταιρία?

http://www.cmstore.eu/case/haf/haf-932/haf-932-haf-x-windowed-side-panel/

αυτο λεω φιλε μου ,  οτι το μαμα μου ερχεται 50 ευρω. 25 το καπακι και 25 μεταφορικα

 

50 για ενα καπακι δεν τα δινω...(προς το παρων :p (

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους,   έχω το Haf 932 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος μαγαζί στο οποίο να μου κόψουν την σήτα που έχει το πλαινό παραθυρο και να αντικατασταθεί με plexi.  σκεφτόμουν να αγοράσω το πλαινο καπάκι από Haf X αλλά κοστίζει γυρω στα 50 ευρω τα οποία τα θεωρώ αρκετά για τη συγκεκριμενη διαφορα.   Αν γνωρίζει κάποιος θα ήταν πολύτιμη βοήθεια. Περιοχή Αιγάλεω  αλλά πάω και τριγύρω δεν είναι θεμα   ευχαριστώ

Σε κανένα φανοποιό(φίλο) αν έχεις ή κανένα γνωστό σου που να το κατέχει το κόψιμο, λίγο λιμάρισμα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Νέο Update μπηκε 980ti new fan ek 2200rpm radiator phobya 480 v2 

 

Και μόνο το κουβάλημα που έριξες άξιος γιατι σε καταλαβαίνω.Μπόμπα το μηχάνημα

Νέο Update μπηκε 980ti new fan ek 2200rpm radiator phobya 480 v2 

Eπάνω 60αρι έχεις βάλεις???Έχεις και midplate? γιατι δεν φαίνονται καλά οι φωτο

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το κουβάλημα που έριξες άξιος γιατι σε καταλαβαίνω.Μπόμπα το μηχάνημα

Eπάνω 60αρι έχεις βάλεις???Έχεις και midplate? γιατι δεν φαίνονται καλά οι φωτο

Ναι φιλε αστα πολυ βαρυ,ναι εχω βαλει 60 αρι πανω  μπορεις να δεις στην υπογραφη και midplate

Link to comment
Share on other sites

Evolv ATX  :wub: 

 

0xwv38al.jpg?1kJgyCNFl.jpg?1

Πολυ δυνατο το κουτι, το ψηνω ασχημα απο τοτε που ανακοινωθηκε με τα ψυγεια εκτος κουτιου σε ξεχωριστη κατασκευη.

Βαρεθηκα τα μεγαλα βαρια κουτια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οχι το φτιαξα μονος μου απο plexyglass

Αν έχεις το σχέδιο μου το στέλνεις γιατι θέλω και εγώ να φτιάξω ένα.Καλημέρα

It's certainly been a long time since I last posted here..

Mιας που οι εποχες των Stacker, IP35Pro και της μοντας το καγκελο περασανε.. και μεγαλωσαμε.. και σοβαρεψαμε.. (?)

Ηρθε λοιπον και η ευκερια για μια πρωτη σοβαρη αποπειρα στο watercooling.

 

Αρχες Σεπτεμβρη, αποφασισα να συνταξιοδοτησω το παλιο μου Stacker 832:

 

Εκτοτε, η IP35Pro και ο Q6600 αντικατασταθηκαν, με μια Z97X-SOC και εναν 4770K.

Το D-Tek Fuzion v2, με ενα HeatKiller 1150 Nickel. Το Scythe Kama Meter, με ενα Kaze Master Pro.

Και το τριπλο Swiftech MCR320-QP-K, με δυο Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper ψυγεια 480mm και 120mm αντιστοιχα. (Με τις αντιστοιχες μοντιφες, courtesy of Κοπριτης)

Δυστυχως δεν εχω προχειρη εικονα απο το τελευταιο stage εκεινου του setup, αλλα δεν αλλαξαν και πολλα απο το setup που ειχε, οσο φοραγε την IP35Pro.

Την θεση του Stacker, πηρε ενα Corsair 900D. Λογω των ευκολιων που προσφερει σε σχεση με το παλιο κουτι, οπως:

  • Περισσοτερος χωρος για να δουλεψει καποιος ανετα με το κουτι.
  • Grommets και απλετος χωρος στην πισω μερια, για cable management.
  • USB3.0 ports
  • Δυνατοτητα αφαιρεσης του μπροστινου I/O panel, για μελλοντικες τροποποιησεις.
  • Δυνατοτητα ευκολης και απροβληματιστης τοποθετησης SSD δισκων.
  • Δυνατοτητα στεγασης περισσοτερων δισκων, σε δικα τους διαμερισματα. Ευκολη προσθαφαιρεση και ψυξη αυτων.
  • Δυνατοτητα στεγασης 480mm ψυγειων, σε δικο τους διαμερισμα. Και ψυγειων διαφορων μεγεθων, σε αλλες θεσεις, χωρις να εισαγαγουν ιδιαιτερους περιορισμους στους υπολοιπους χωρους.
  • Ηλεκτροστατικη βαφη, μαυρου χρωματος, μεσα εξω.

Πολλα απο αυτα, θα ηταν ιδιαιτερα ασυμφορα, εαν ειχα αποφασισει να τα αποκτησω με περεταιρω τροποποιησεις στο Stacker. (Οπως ακριβως με συμβουλεψε και ο Κοπριτης)

Συν τοις αλλοις, τα πραγματα ειχαν αρχισει να συνωστιζονται παρα πολυ μεσα στο Stacker (πχ η VGA να κουτουλαει οριακα με το reservoir), και εκαναν καθε εργασια πραγματικο πονοκεφαλο.

Το 900D ομως δεν παυει να ερχεται και αυτο με τα δικα του ελλατωματα:

  • Ειναι βαρυ.
  • Χωραει οριακα κατω απο το γραφειο. (1.7cm clearance)
  • Δεν διαθετει λαβες μεταφορας.
  • Δεν εχει ροδακια, ουτε δυνατοτητα τοποθετησης τους χωρις μοντα.
  • Ειναι θεοβαρο.

Παραυτα ομως, I soldiered on.. και αφου οι εργασιες που εκανα εκεινο το Σ/Κ του Σεπτεμβρη, για την μεταφορα του συστηματως απο το ενα κουτι στο αλλο, με αφησαν αναπηρο για καμια βδομαδα (το ανεφερα οτι ειναι βαρυ, σωστα?), παραθετω τις πρωτες εικονες:

Measurements, πριν την μεταφορα του hardware:

 

 

 

Leak Test, με το hardware στο νεο του σπιτι:

 

 

Νυχτερινη δοκιμη, με τις παλιες UV Cold Cathodes, που ειχα απο το προηγουμενο κουτι (οι οποιες εχουν εξασθενησει αρκετα, μετα απο τοσα χρονια):

 

Φυσικα βεβαια, εγιναν και αλλες αλλαγες, περαν της μεταβασης σε αλλο κουτι. Οπως η αλλαγη απο 1/2" Tygons σε 16/10" PrimoChill Advanced LRT, η χρηση Compression Fittings, και η επιλογη νεου υγρου: Mayhems X1 UV Clear Blue.

 

 

Ερχομενοι στο σημερα, λοιπον. Αναβαθμισαμε με τον κολλητο τον UV φωτισμο, με Led Stripes + IR Controller, τα οποια ειχαμε παραγγειλει απο το ebay κανα μηνα πριν:

 

 

Για την στερεωση και ευκολη αντικατασταση των LED Stripes, εγινε χρηση velcro.

Τοποθετησαμε επισης velcro και στην βαση της αντλιας, για απορροφηση των κραδασμων, και ευκολη αφαιρεση/τοποθετηση της.

 

 

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος. Πολυ καλες θερμοκρασιες, μηδεν θορυβος. Αν ηταν και πιο ευκολο στην μεταφορα, θα ημουν απολυτα ικανοποιημενος.. αλλα τι να κανουμε, δε γινεται να τα εχουμε και ολα.

Το ίδιο έχω και εγώ και έχει μεγάλες ευκολίες όπως λές αλλα αυτό το βάρος δεν συνηθίζεται.Εγώ το έχω βάλει πάνω σε ένα έπιπλο δίπλα στο γραφειο για να γλυτώσω τα πάνω κάτω και τα σκυψίματα.Καλορίζικο το εργαλειό λοιπόν.Το μόνο κακό που έχει ίναι πως δεν γεμίζει με τίποτα.Εχω 3 ψυγεία μέσα και πάλι άδειο είναι.Αλλα στη δεξιά μεριά από την μητρική θα βάλω μαύρο πλέξι και θα βάλω το ssd εκεί πάνω

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη κουτιου απο μαυρο σε λευκο πλεον.Καθως και μεταβαση απο GIGABYTE 970 G1 GAMING σε MSI R9 390

 

PA210526.jpg

 

PA210529.jpg

 

 

Ενα προχειρο Cable Management

 

PA210530.jpg

 

Και το εσωτερικο με την καινουργια καρτα γραφικων

 

PA210531.jpg

 

 

 

PA210537.jpg

 

Και λιγο ποιο κοντινες φωτο (η καρτα ειναι θηριο πιανει σχεδον 3 slots)

 

 

 

PA210535.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ψυγείο μπήκε μπροστά @and64 και ομολογώ πως είναι πολύ καλύτερα έτσι, για δυο λόγους. Πρώτον είδα καλύτερες θερμοκρασίες και δεύτερων είναι πολύ πιο όμορφο. Τελικά τώρα πλέον τέσσερις ανεμιστήρες βάζουν από μπροστά και οι δύο πάνω και ο ένας πίσω βγάζουν, οπότε υπάρχει καλύτερη ισορροπία..

                                            

post-40848-0-87604500-1445706930_thumb.j

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.