Jump to content



Recommended Posts

CM Storm Trigger Z MX Brown

έχει αγοράσει κανείς απο εδώ? 108 ευρώ το trigger-z , παίζει για refubrished ή τίποτα άλλο?

είναι 20 ευρώ φθηνότερα απο τα υπόλοιπα μαγαζιά και μου κάνει εντύπωση.

Έγινε επεξεργασία από haris013
αφαίρεσα το λινκ
Link to comment
Share on other sites

CM Storm Trigger Z MX Brown

έχει αγοράσει κανείς απο εδώ? 108 ευρώ το trigger-z , παίζει για refubrished ή τίποτα άλλο?

είναι 20 ευρώ φθηνότερα απο τα υπόλοιπα μαγαζιά και μου κάνει εντύπωση.

Έχει γερμανικό layout.

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδιά για τις απαντήσεις.

Ναι αυτό το μεταλικό τρίξιμο εννοώ που κάνουνε τα μεγάλα πλήκτρα. Τα μικρά πλήκτρα έχουνε μία χαρά ήχο θοκ θοκ θοκ, δεν έχουνε κανένα πρόβλημα.

Άρα λύνεται το πρόβλημά μου, να μην ανησυχώ δηλαδή? Το πληκτρολόγιο το αγόρασα από The keyboard company μέσω amazon.co.uk. Έστειλα εχθές ήδη μήνυμα στην keyboard company μέσω amazon site και έκανα παράπονα για την ποιότητα κατασκευής ότι τρίζουνε τα μεγάλα πλήκτρα όπως το shift και το enter. Περιμένω τι θα μου απαντήσουνε.

Ναι θα αγοράσω καλής ποιότητας αλοιφή, έδωσα ένα κάρο λεφτά για το πληκτρολόγιο και θέλω να το προστατεύσω όσο μπορώ καλύτερα.

Ωραία αλοιφή φαίνεται και καλή, είναι όμως για τη δουλειά που το θέλω? Μήπως είναι επικίνδυνη για το πληκτρολόγιο? Κάπου διάβαζα εχθές στο Web ότι θα πρέπει να αγοράσω αλοιφή που να μην είναι τοξική για τα πλαστικά, ώστε να μην κάνω ζημιά στο πληκρολόγιο.

Αυτήν την αλοιφή έχεις για το filco σου hondo1?

Ναι το ίδιο! είναι πολύ καλής ποιότητας γράσο το συγκεκριμένο, γι'αυτό είναι και τόσο ακριβό.

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα για τα πλαστικά που λες..το ίδιο ισχύει και στα περισσότερα γράσα για τριβές στην αγορά.

Μόλις αγόρασα το filco majestouch 2, μου ήρθε σήμερα.

Γενικά εντυπωσιάστηκα από την καλή ποιότητα κατασκευής αλλά μου έκανε εντύπωση ότι τα πλήκτρα Enter και Shift κάνουνε ένα μικρό τρίξιμο, να υποθέσω ότι είναι χαλασμένο το πληκτρολόγιο?

Από ένα μικρό γρήγορο ψάξιμο που έκανα στο Web ανακάλυψα ότι ίσως να χρειαστεί να τα βγάλω και να αλείψω με κάποια ειδική αλοιφή κάποιο σύρμα που έχουνε από μέσα. Sorry αν έχει ξαναειπωθεί, γνωρίζει κάποιος τίποτα?

Και στο δικο μου Majestouch 2 Ninja που ειχα, τα μεγαλα πληκτρα (enter-shift-backspace) κανανε ενα μεταλλικο τριξιμο αλλα ηταν ανεπαισθητος.Προσωπικα δεν με ενοχλουσε τοσο. Eιναι θεμα των Costar stabilizers που χρησιμοποιουν.

Με το δουλεμα μετα απο λιγο καιρο μειωθηκε.

Μπορεις να αφαιρεσεις τα πληκτρα με προσοχη και να τα περασεις με λιπαντικο.

Eναλλακτικα στειλε ενα e-mail να δεις τι θα σου πουνε απο εκει που τα αγορασες.

Aπο Keyboard Company UK το πηρες?

Ναι αυτό το τρίξιμο-rattle που κανουν τα keys με stabilizer είναι γνωστό :fist:

Τα filco που έχουν costar είναι λιγάκι πιο ευαίσθητα σε αυτό, εν αντιθέτως όμως είναι πολύ πιο εύκολο από τα cherry stabilizers να βάλεις grease oil και το πρόβλημα θα λυθεί αμέσως :)

Το μόνο που θα ήθελα από τα filco θα ήταν να μην είχε το metal plate (που το κάνει πιο στιβαρό κλπ) για να μπορούσες από θέμα ευκολίας να βαλείς λαδάκι και στα springs από τα keys χωρίς να κάνεις disolder από την πλακέτα :rolleyes:

Αν θες καλής ποιότητας grease oil δες εδώ

Dupont Krytox GPL 205 Grease ½ oz Scuba Oxygen Nitrox | eBay

αλλίως και ένα "χύμα" του εμπορίου κάνει την δουλεία του

ρε παιδιά συγγνώμη, αν είναι να πληρώνεις 150€ που ζητάνε για αυτό το πληκτρολόγιο + μεταφορικά και να τρίζει και να θέλει και γράσο ε τότε είναι να πηγαίνεις αγγλία μαζί με το γράσο και να τους βάζεις το πληκτρολόγιο εκεί που ξέρετε. Προσωπικά δε θα το δεχόμουν και θα το γυρνούσα πίσω με το αίτημα της επιστροφής των χρημάτων στο ακέραιο μαζί με τα μεταφορικά ή θα απαιτούσα να μου στείλουν άλλο χωρίς πρόβλημα. Ας τα έψαχναν ένα ένα δε με ενδιαφέρει. Δεν είναι πληκτρολόγιο των 10€ για να ανεχτεί κάποιος τέτοιου είδους σφάλματα. :nono::nono:
όλα τα μηχανικά έχουν αυτό το πρόβλημα τι δώσεις 50 ευρώ τι 500 ευρώ..

απλά στα costar stabilizers είναι πιο εμφανές αυτό.. όμως πιο εύκολο να διορθωθεί σε αντίθεση με τα cherry stabilizers που είναι λιγότερο εμφανές αλλά πιο δύσκολο να διορθωθεί ( του τεστιν θέλει άνοιγμα το πληκτρολόγιο )

^Αυτήν την αλοιφή αγόρασα hondo1, πολύ γουστάρω, φύγαν εντελώς όλα τα τριξίματα. =)

Προσοχή που βάζετε αλοιφή, θέλει λάδωμα το μέταλο + τα δύο αυτάκια που θα κάτσουν αριστερά και δεξιά. Τα πλαστικά αυτάκια λάδωμα μόνο εσωτερικά και γύρω γύρω, γιατί αν τα πασαλείψετε και από την έξω μεριά, θα κολλάει όλο το πλήκτρο και δε θα έχει καλό response.

Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει τα πλήκτρα με costar stabilizers μόνο. Τα μονά πλήκτρα λαδώνονται? Έβγαλα καναδύο μονά καπάκια αλλά δεν ξέρω πως να αποσυναρμολογήσω τα cherry mx switches.

Πουλιέται ειδικό εργαλείο για αυτή τη δουλειά για να μην παιδεύομαι? Sorry αν ξαναέχει ειπωθεί.

EDIT Νομίζω ότι βρήκα κάτι εργαλεία στο youtube, καλή φάση φαίνονται:

Πού μπορώ να το αγοράσω?

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

^Αυτήν την αλοιφή αγόρασα hondo1, πολύ γουστάρω, φύγαν εντελώς όλα τα τριξίματα. =)

Προσοχή που βάζετε αλοιφή, θέλει λάδωμα το μέταλο + τα δύο αυτάκια που θα κάτσουν αριστερά και δεξιά. Τα πλαστικά αυτάκια λάδωμα μόνο εσωτερικά και γύρω γύρω, γιατί αν τα πασαλείψετε και από την έξω μεριά, θα κολλάει όλο το πλήκτρο και δε θα έχει καλό response.

Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει τα πλήκτρα με costar stabilizers μόνο. Τα μονά πλήκτρα λαδώνονται? Έβγαλα καναδύο μονά καπάκια αλλά δεν ξέρω πως να αποσυναρμολογήσω τα cherry mx switches.

Πουλιέται ειδικό εργαλείο για αυτή τη δουλειά για να μην παιδεύομαι? Sorry αν ξαναέχει ειπωθεί.

EDIT Νομίζω ότι βρήκα κάτι εργαλεία στο youtube, καλή φάση φαίνονται:

Πού μπορώ να το αγοράσω?

Το μόνο που θα ήθελα από τα filco θα ήταν να μην είχε το metal plate (που το κάνει πιο στιβαρό κλπ) για να μπορούσες από θέμα ευκολίας να βαλείς λαδάκι και στα springs από τα keys χωρίς να κάνεις disolder από την πλακέτα :rolleyes:

Είναι ολόκληρη φασαρία..:hang2: όσα έχουν το plate mounted στο pcb θέλει disolder. Μην το προσπαθήσεις και σπάσεις καταλάθος κανένα key :p

keyboard-flc-plates.jpg

Έγινε επεξεργασία από hondo1
Link to comment
Share on other sites

^Σωστός το είχα ξεχάσει το post αυτό... :book:

Εσένα δεν είναι plate mounted στο pcb?

Ακόμα και προσεχτικός να είσαι θα θέλεις κανα 10ωρο για να τα τελειώσεις όλα. :nono: :jester:

EDIT

holy shit κοίτα τι κάνει ο μάγκας εδώ:

Πάντως αμφιβάλω ότι μετά από αυτό που έκανε πως το πληκτρολόγιο θα είναι όπως πριν,

δηλαδή σε άριστη κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από Padaz Bloody
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγώ στο club...ή μάλλον, μπαίνω οσονούπω..έκανα αυτή την παραγγελία χθες.

KxYFvhF.png

Για να δούμε τι θα δούμε...θα ποστάρω εικόνες και εντυπώσεις όταν έρθει..

Ποιό είναι αυτό το μοντέλο και από πού το αγόρασες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

^Σωστός το είχα ξεχάσει το post αυτό... :book:

Εσένα δεν είναι plate mounted στο pcb?

Ακόμα και προσεχτικός να είσαι θα θέλεις κανα 10ωρο για να τα τελειώσεις όλα. :nono: :jester:

EDIT

holy shit κοίτα τι κάνει ο μάγκας εδώ:

Πάντως αμφιβάλω ότι μετά από αυτό που έκανε πως το πληκτρολόγιο θα είναι όπως πριν,

δηλαδή σε άριστη κατάσταση.

Το filco που έχω είναι plate mounted..

Αυτό που κάνει ο τυπάς δεν είναι τίποτα ρε συ..επειδή δεν έχει plate είναι ευκολάκι να βγούν και όχι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα μετά :p

Link to comment
Share on other sites

Τι διακόπτες προτείνετε για γενική χρήση; Πρώτα για πληκτρολόγηση και μετά για gaming.

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για τους Brown Cherry MX και για τους Blue Cherry MX. [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION], ποια η γνώμη σου; Απ 'οσο θυμάμαι έχεις δουλέψει αρκετούς και πιο συγκεκριμένα τους brown

-Επίσης αξίζει να αλλάξω το G15 με μηχανικό ή να σπαταλήσω τα χρήματα κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Τι διακόπτες προτείνετε για γενική χρήση; Πρώτα για πληκτρολόγηση και μετά για gaming.

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για τους Brown Cherry MX και για τους Blue Cherry MX. [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION], ποια η γνώμη σου; Απ 'οσο θυμάμαι έχεις δουλέψει αρκετούς και πιο συγκεκριμένα τους brown

-Επίσης αξίζει να αλλάξω το G15 με μηχανικό ή να σπαταλήσω τα χρήματα κάπου αλλού;

Για μένα brown. Οι black σκληροί για gaming. Oi μπλε , οι μόνοι που δεν έχω δοκιμάσει σπίτι αλλα σε μαγαζί είναι θορυβώδεις, οι κόκκινοι δε με ενόχλησαν για παιχνίδι , θα ήμουν και μ αυτούς οκ αλλα οι καφέ έχουν και αυτό το "σκαλοπάτι" στο πάτημα που αν δε σε ενοχλεί (εμένα όχι) ,ενδεχομένως να σε βολέψει κιόλας στην πληκτρολόγηση. Στην πραγματικότητα ,α αν δε συμβιώσεις με ένα πληκτρολόγιο ,δε θα μάθεις ποτέ ποιοι θα βολέψουν ΕΣΕΝΑ! Αγόρασα 2 πληκτρολόγια , τα πούλησα και πήρα το τρίτο που κράτησα. Δεν είναι και το πιο ευφυές το ξέρω, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να λατρέψεις τα πλήκτρα σου και το πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.