Jump to content



Recommended Posts

Η προτίμηση για τα o-rings είναι καθαρά υποκειμενική,

σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι άλλοι λένε οτι ακουνε διαφορά και άλλοι όχι.

Επίσης πέρα απο τα o-rings υπάρχουν και τα soft landing pads.

o-rings link

sounddampeners.jpg

soft landing pads link

images?q=tbn:ANd9GcSp5_aRlR7XN72TdZpnr2IDOHoDnqWKJNBLtu_4wxDN3qmheIfQGw

Αυτο που κάνουν είναι να αποσβέσουν τον ήχο που παράγουν τα μηχανικά πληκτρολόγια.

Π.χ ένα μηχανικό πληκτρολόγιο με μπλε διακόπτες (Tactile) παράγει 2 ήχους,

1)activation click , 2)bottoming clonk.

Αυτό που έρχονται να αποσβέσουν ειναι το bottoming clonk.

Το activation click δεν μπορούν να το μειώσουν μιας και είναι ο ήχος που παράγει ο διακόπτης

για να καταλάβουμε οτι έγινε register.

Review of the most common sound dampener

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lFkl1Vet1eU&feature=channel&list=UL]WASD Keyboards: Cherry MX Switch Sound Comparison - YouTube[/ame]

Επίσης, ΔΕΝ υπάρχουν "gaming" διακόπτες, μπορείς να παίξεις άνετα σε όλους όπως και να γράψεις άνετα σε όλους, είναι καθαρά υποκειμενικό και τι αρέσει στον καθένα :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ΔΕΝ υπάρχουν "gaming" διακόπτες, μπορείς να παίξεις άνετα σε όλους όπως και να γράψεις άνετα σε όλους, είναι καθαρά υποκειμενικό και τι αρέσει στον καθένα :)

Αυτά ακούει και η razer και βγάζει gaming keyboard με blue :ph34r:

Νομίζω είναι κάπως αντικειμενικό να πούμε ότι οι black/red και οι brown ακόμα είναι καλύτεροι σε "gaming", ειδικά σε παιχνίδια που θα χρειαστεί να γίνει register πολύ γρήγορα πολλές φορές το ίδιο πλήκτρο. Τα blue λόγω του τρόπου σχεδιασμού τους είναι δύσκολο να γίνουν register ξανά αρκετά γρήγορα.

Δεν κατηγορώ σε καμιά περίπτωση όμως τα blue αφού είναι από τα πιο απολαυστικά μηχανικά πλήκτρα κάτα την απλή πληκτρολόγηση κειμένου. Από τότε που πρωτο-διάβασα το thread και ακόμη και τώρα το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι πως μπορείς να καταλήξεις σε χρήση μόνο ενός πληκτρολογίου και μόνο ενός τύπου switches.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακούει και η razer και βγάζει gaming keyboard με blue :ph34r:

Νομίζω είναι κάπως αντικειμενικό να πούμε ότι οι black/red και οι brown ακόμα είναι καλύτεροι σε "gaming", ειδικά σε παιχνίδια που θα χρειαστεί να γίνει register πολύ γρήγορα πολλές φορές το ίδιο πλήκτρο. Τα blue λόγω του τρόπου σχεδιασμού τους είναι δύσκολο να γίνουν register ξανά αρκετά γρήγορα.

Δεν κατηγορώ σε καμιά περίπτωση όμως τα blue αφού είναι από τα πιο απολαυστικά μηχανικά πλήκτρα κάτα την απλή πληκτρολόγηση κειμένου. Από τότε που πρωτο-διάβασα το thread και ακόμη και τώρα το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι πως μπορείς να καταλήξεις σε χρήση μόνο ενός πληκτρολογίου και μόνο ενός τύπου switches.

Ποιος την χ*ζει την razer όταν υπάρχουν filco,leopold,ducky etc.

Καθόλου αντικειμενικό να χαρακτηρίζονται αυτοί οι διακόπτες σαν "gaming".

Υπάρχουν πολλά άτομα στο εξωτερικό που παίζουν σε μπλε διακόπτες ;)

Είναι καθαρά υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Just came in... Το πιο πρόσφατο μέλος της οικογένειας... :D

Wgoqu.jpg

2uRsI.jpg

BFT0y.jpg

MG6dz.jpg

Δεν το έχω δουλέψει πάνω από δέκα λεπτά. Οι πρώτες εντυπώσεις:

Πάρα πολύ καλή η ποιότητα πλαστικών, είναι το πρώτο μου μηχανικό πληκτρολόγιο και μπορώ να πω ότι κάνει το G19 μου να φαίνεται σαν μια πλαστικούρα (όχι ότι δεν είναι :hehe:)

Πολύ καλή η αίσθηση των πλαστικών στο σασί αλλά και των keycaps, στιβαρό πληκτρολόγιο και οι κόκκινες "πινελιές" που είναι διάσπαρτες στο πληκτρολόγιο του δίνουν πόντους ομορφιάς :kiss3:

Όπως είπα και πριν είναι το πρώτο μηχανικό πληκτρολόγιο μου, έχω τρελαθεί με τον ήχο που κάνουν οι MX-Red, πραγματικά μπορώ να κάτσω να γράφω όλη μέρα! Είναι αρκετά άνετοι και μαλακοί οπότε πιστεύω ότι θα με βολέψουν μακροσκελή gaming session :hehe:

Αυτά προς το παρόν. Jerry007 out.-

Από που το πήρες; Ψάχνω τόση ώρα και δεν το βρίσκω πουθενά. Μόνο σε 1-2 us sites με 50 dollars μεταφορικά κτλ.

Δεν θέλω extra keys (multimedia / macros). Δεν θέλω φωτισμό. Θέλω να έχει τα γράμματα πάνω στα keys κανονικά (όχι στο πλάι ή blank τελείως).

Θα με ενδιέφερε να μην έχει numpad (tenkeyless) κυρίως άμα αυτό συνεπάγεται λιγότερα λεφτά.

50-50 gaming-rest. Cherry mx red θέλω.

Σαν το cm storm quickfire rapid με λίγα λόγια στο layout.

Τι επιλογές έχω ταβάνι 100 ευρώ με μεταφορικά χωρίς τελωνεία κτλ;

Επίσης έρχομαι απο microsoft multimedia keyboard 8-9 χρόνια ακόμα δουλεύει τέλεια. :p

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου προτεινει καποιος ενα μηχανικο το οποιο να εχει backlit keys ? To θελω για WOW αποκλειστικα που σημαινει spamαρισμα πληκτρων.. Απο την ερευνα που εκανα ειδα οτι για αυτη τη χρηση ειναι καλυτερα τα cherry mx black -red . Oποιαδηποτε προταση θα ηταν χρησιμοτατη ! (budget 150-180 ευρω )

Έγινε επεξεργασία από vlassiz
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου προτεινει καποιος ενα μηχανικο το οποιο να εχει backlit keys ? To θελω για WOW αποκλειστικα που σημαινει spamαρισμα πληκτρων.. Απο την ερευνα που εκανα ειδα οτι για αυτη τη χρηση ειναι καλυτερα τα cherry mx black -red . Oποιαδηποτε προταση θα ηταν χρησιμοτατη ! (budget 150-180 ευρω )

Mε ή χωρίς macro keys?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο, δεν μπορώ να βρω cherry mx red σε λογική τιμή. Είτε όλα τα keyboard που βρίσκεις στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβά (σε στυλ filco) ή θα πληρώσεις πολλά στα μεταφορικά + τελωνείο για keyboards του εξωτερικού, οπότε κατέληξα στο παρακάτω.

white: E-sports-Gaming-equipments : HPE 87 keys (TKL) Mechanical Keyboard with MX Cherry switches W/ White body

black: E-sports-Gaming-equipments : HPE 87 keys (TKL) Mechanical Keyboard with MX Cherry switches

(έχει και ebay shop, τα keyboards βγαίνουν στις 4 main cherry mx versions: black,brown,blue,red)

Η HPE είναι μια new κινέζικη εταιρία για φτηνά mechanic keyboards.

Καλύτερο PCB board από τα keycool, costar based & stabilizers τα συγκεκριμένα.

Γενικώς ξέρω οτι δεν είναι ότι ποιο ποιοτικό σε σχέση με άλλα ακριβότερα (κυρίως τα ABS keycaps του vs PBT) αλλά πιστεύω για τα λεφτά του φαίνεται τίμια λύση.

Γύρω στα 70 ευρώ θα μου βγει με μεταφορικά.

2 ξένα threads με info και photos:

HPE 87 keyboard • deskthority

A new 87 key Mechanical Keyboard--- HPE (For only about 60 dollar retail price)

4UoWx.jpg

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

Σαν φθηνή λύση ωραίο το HPE,

εγω κοιτάω εδώ και καιρό τα keycool που πουλάει ο qtan

και ζαχαρώνω ενα με browns ή blues.

Πρόσφατα έβγαλε η keycoool και τα keycool 87 LED τα οποία έχει φέρει και ο qtan στο shop του.

caeceb91e676fc70c3476a827b97ffbd.jpg

496dc53d4bd165650ba98d00ae5ef29d.jpg

Το καλό που έχω δει για τα μεταφορικά ειναι οτι "υπόσχεται" να μην έχει επιβαρυνση τελωνείου

επιλέγοντας Alternative shipping method for European countries.

Important note: I am not guaranteeing it work with all European countries. This is just a translation from shipping agencies introduction. You should check if your country collects tax on item buy or ship from U.K. as well as any related regulation.

· European countries collect VAT only if the item comes from outside EU if your county covered by Free trade agreement. So here is alternative way to reduce your VAT by choosing EU alternative Shipping method. The item first goes into U.K than ship via U.K Royal mail First class to your address. By doing so, tax would be collected base on U.K rate, which already in shipping fees.

· This shipping takes about 2 weeks to arrive.

Αλλα δεν έχω δει καπου ακόμα να έχει αγοράσει καποιος απο ευρώπη να τσεκάρουμε κατα πόσο λειτουργει το παραπάνω και ετσι το έχω αφήσει προς το παρών γιατί δεν έχω όρεξη να πληρώνω τελωνεία.

Best value παραμένει το cm quick rapid fire το οποίο ειναι costar keyboard ( ούτε το trigger, ούτε το pro, μόνο το quick rapid fire)

που μετα γίνεται rename σε cm.

Δυστηχώς στο eu καταστημα της cm είναι διαθέσιμο προς πώληση μόνο σε mx black.

Link to comment
Share on other sites

Mε ή χωρίς macro keys?

Nucleus δε με ενδιαφερουν καθολου τα macros . Βρηκα σε προηγουμενα ποστ ενα mionix ομως δεν εβγαλα ακρη απο το σαιτ τησ εταιριασ για να το παραγγειλω απο κυπρο-αγγλια και καποιες αλλες χωρες..ΕΛλαδα φυσικα δεν ειχε στισ επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου προτεινει καποιος ενα μηχανικο το οποιο να εχει backlit keys ? To θελω για WOW αποκλειστικα που σημαινει spamαρισμα πληκτρων.. Απο την ερευνα που εκανα ειδα οτι για αυτη τη χρηση ειναι καλυτερα τα cherry mx black -red . Oποιαδηποτε προταση θα ηταν χρησιμοτατη ! (budget 150-180 ευρω )

Προσωπικά αν μπορούσα να διαθέσω τόσα χρήματα, θα έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη το Ducky DK9008S (Red) LED Backlit Mechanical Keyboard (Red Cherry MX).

Γενικά θα κοιτούσα κάτι ανάμεσα σε Ducky και Filco..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα λινκ που έδωσα από πάνω είναι του Qtan το shop. Απλώς non-ebay για ελάχιστα χαμηλότερες τιμές.

Πάντως όπως επίσης έγραψα σύμφωνα με κάποιες πρώιμες εντυπώσεις, τα HPE θεωρούνται λίγο καλύτερα από τα keycool.

Καλύτερο PCB board, costar stabilizers το οποίο σημαίνει καλύτερα implemented τα longer keys όπως space / shift καθώς και μεγαλύτερη συμβατότητα με keycaps σε περίπτωση που αποφασίσεις να αλλάξεις αργότερα.

Τέλος είναι και λίγο πιο φτηνά.

To keycool έχει αποσπώμενο καλώδιο.

Για να γλιτώσω τελωνείο είτε θα του πω να κάνει το "κόλπο" μέσω αγγλίας ή θα ρωτήσω αν γίνεται να δηλώσει χαμηλότερη τιμή στο πακέτο. Θα σκεφτώ και θα παραγγείλω την δευτέρα. :p

Έγινε επεξεργασία από freestyler7
Link to comment
Share on other sites

Where To Buy - Mionix

Επιλέγεις την χώρα και σου βγάζει τους retailers με link στο δικό τους site.Στην ουσία η αγορά γίνεται μέσα από το site του retailer και όχι από την Mionix.

Καλή επιλογή μου φαίνεται το mionix zibal.προσωπικά πήρα το steelseries 6gv2 επίσης για mmo αλλά δεν έχει backlit φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

DwS μολις ειδα οτι τΑ filco ειναι JApan και θα τα προτιμουσα με 1000 αλλα δε βρηκα καποιο με φωτιζομενα πληκτρα.απ΄οτι φαινεται μαλλον θα το παραβλεψω γιατι με περιοριζει πολυ. Για το corsair k 90 ξερει κανεις τιποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μετά από (αρκετό) διάβασμα, ψήνομαι να αγοράσω και εγώ ένα mechanical keyboard. Από αυτά που διάβασα, πιστεύω οτι πρέπει να πάρω ένα με brown switches, γιατί θέλω σίγουρα να είναι tactile αλλά δεν θέλω αυτό το υψισυχνο τικι τικι που κάνουν τα μπλε, νομίζω οτι θα είναι λίγο κουραστικό. Το θέμα είναι οτι θέλω να δοκιμάσω πρώτα, πρίν σκάσω 70-100 ευρώ για ένα πληκτρολόγιο... Αυτή τη στιγμή είμαι στο Λονδίνο, οπότε πιστεύω οτι θα είναι πιο εύκολο να βρω κατι διαθέσιμο να δοκιμάσω.

1) Έχετε καμία ιδέα για το ποιά καταστήματα έχουν έτοιμα σε στοκ τέτοια πληκτρολόγια μήπως μπορέσω να τα δοκιμάσω?

2) Ποιά συγκεκριμένα μοντέλα προτείνετε? Σκεφτόμουν για το Blackwindow Stealth το απλό, αλλά δεν είναι διαθέσιμο πουθενά... Θέλω σίγουρα πλήρες πληκτρολόγιο (όχι tenkeyless) και με ενδιαφέρει να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Macros και φωτισμός είναι κάτι επιθυμητό, αλλά δεν σκοπεύω να πληρώσω πολύ παραπάνω για αυτά...

Τι έχετε να προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

1) Έχετε καμία ιδέα για το ποιά καταστήματα έχουν έτοιμα σε στοκ τέτοια πληκτρολόγια μήπως μπορέσω να τα δοκιμάσω?

The Keyboard Company - Company information

Είναι αγγλία έχει και διευθυνση οπότε θα σου είναι εύκολο να πας.

2) Ποιά συγκεκριμένα μοντέλα προτείνετε? Σκεφτόμουν για το Blackwindow Stealth το απλό, αλλά δεν είναι διαθέσιμο πουθενά... Θέλω σίγουρα πλήρες πληκτρολόγιο (όχι tenkeyless) και με ενδιαφέρει να έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Macros και φωτισμός είναι κάτι επιθυμητό, αλλά δεν σκοπεύω να πληρώσω πολύ παραπάνω για αυτά...

Αν θες ποιότητα τοτε Filco.

H Keyboard company βεβαια έχει και topre realforce αλλα ξεφευγεις σε τιμή. :)

Μερικές προτάσεις:

The Keyboard Company's FKBN105M/UKB2 - UK Filco Majestouch-2, NKR, Tactile Action Keyboard

The Keyboard Company's FKBN105M/UKFB2 - UK Filco Ninja Majestouch-2, NKR, Tactile Action, Keyboard

Link to comment
Share on other sites

Είναι από την άλλη πλευρά αυτό το κατάστημα! Σαν να λέμε Πάτρα ένα πράγμα και εγώ να μένω Αθήνα! Είπαμε θέλω να δοκιμάσω αλλά όχι και να κάνω μονοήμερη για αυτό!

Ωραία φαίνονται τα filco αλλά θέλω σίγουρα να έχουν ταμπέλες τα πλήκτρα, και το ψυχολογικό όριο που θέτω είναι 100Ευρώ. 100 λίρες είναι περίπου 130 ευρώ που δεν τα δίνω για πληκτρολόγιο με τίποτα... Τιποτα σε λίγο πιο φθηνό?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι από την άλλη πλευρά αυτό το κατάστημα! Σαν να λέμε Πάτρα ένα πράγμα και εγώ να μένω Αθήνα! Είπαμε θέλω να δοκιμάσω αλλά όχι και να κάνω μονοήμερη για αυτό!

Ωραία φαίνονται τα filco αλλά θέλω σίγουρα να έχουν ταμπέλες τα πλήκτρα, και το ψυχολογικό όριο που θέτω είναι 100Ευρώ. 100 λίρες είναι περίπου 130 ευρώ που δεν τα δίνω για πληκτρολόγιο με τίποτα... Τιποτα σε λίγο πιο φθηνό?

Ευχαριστώ!

Δεν μπορώ να ξέρω που είσαι και οτι είναι τόσο μεγάλη η απόσταση :S

αγαθα κοποις κτωνται :hehe:

Κοίταξε για το cm rapid fire pro με κωδικό SGK-4010-GKCM1 όπου είναι τα browns.

Στο amazon θα βρεις ~18 μαγαζια που το πουλάνε,

[ame=http://www.amazon.co.uk/COOLER-MASTER-SGK-4010-GKCR1-UK-Coolermaster-Keyboard/dp/B0087DJUFS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1345404240&sr=8-1]COOLER MASTER SGK-4010-GKCR1-UK Coolermaster CM Storm: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

τωρα ποια έχουν φυσικό κατάστημα και μπορείς να πας να δοκιμάσεις δεν το ξερω.

Έχει περίπου 82 λίρες δηλαδή ~104Ε ,

αλλά με 18 λίρες παραπάνω θα πάρεις κάτι ποιοτικά πολύ ανώτερο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.