Jump to content



Recommended Posts

Όταν συμπληρώνεις την φόρμα με τα στοιχεία σου στο E-sports-Gaming-equipments

στο city βαζεις την πόλη που είσαι και στο state βαζεις την περιοχή; πχ περιστέρι;

Αν και δε το πηρα απο εκει, στο state δε βάζεις κατι γιατι είναι μόνο για Αμερική. Αστο κενό ή βάλε μια παύλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον, ήρθε τελικά το πληκτρολόγιο...

Το κακό είναι οτι έφαγα 45 ευρώ τελωνείο:wall:

Δε βαριέσαι, παμε στα παρακάτω.

Ωραίο το ducky, αρκετά διαφορετικά τα brown switches, νομίζω οτι ειναι καλυτερα για typing απο τα black.

Overall ως αίσθηση, το filco είναι καλύτερο και πιο ποιοτικό. Αυτο που μου άρεσε ειναι οι διαφορετικοί φωτισμοί. Δειτε φωτό για να καταλάβετε :)

Σημερα το έβαλα, δεν έχω γράψει πολύ, λεω να κανω και ενα videaki μόλις μπορέσω με τη διαφορα και στον ήχο.

Καλοριζικα Κωστα!

Η διαφορα στο βαρος ειναι οτι τα Filco χρησιμοποιουν ατσαλινη πλακα ενω τα ducky αλουμινενια.

Στις φωτος τα led φαινοται περισσοτερο προς το πορτοκαλι παρα κοκκινο.

Ειναι ετσι ή το αδικει η φωτο;

Τα brown switches σε gaming πως ειναι σαν αισθηση;

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα Κωστα!

Η διαφορα στο βαρος ειναι οτι τα Filco χρησιμοποιουν ατσαλινη πλακα ενω τα ducky αλουμινενια.

Στις φωτος τα led φαινοται περισσοτερο προς το πορτοκαλι παρα κοκκινο.

Ειναι ετσι ή το αδικει η φωτο;

Τα brown switches σε gaming πως ειναι σαν αισθηση;

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Κοκκινα ειναι, ισως η γωνια που τραβηχτηκαν οι φωτο να τα αδικει. Πολυ ωραια ειναι τα brown λιγο cod που επαιξα χτες. Θα εχω καλυτερη αποψη σε μερικες μερες.

Προς το παρον σε gaming δε μπορω να σω διαφορα αναμεσα στα 2.

Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να διαλεξω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινα ειναι, ισως η γωνια που τραβηχτηκαν οι φωτο να τα αδικει. Πολυ ωραια ειναι τα brown λιγο cod που επαιξα χτες. Θα εχω καλυτερη αποψη σε μερικες μερες.

Προς το παρον σε gaming δε μπορω να σω διαφορα αναμεσα στα 2.

Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να διαλεξω! ;)

Δεν υπάρχει διαφορα μεταξύ των red και των brown switches (εκτοσ απο το δοντακι δηλαδη των καφε) μιας και οι δυο διακόπτες φοράνε το ίδιο spring στα εσωτερικά τους με την πίεση στα 45g. Το μόνο που ίσως να κάνει την διαφορα είναι πως στα καφε ακούει κλικ κλακ και λογικά επειδή δεν θα έχει συνηθίσει την πίεση που θέλει να ασκεί ,θα ακούει και το ΄γκντουπ΄ απο το bottom out.

Το έχουμε ξαναπεί...τα καφέ αν τους βάλεις oring 2mm γίνονται κόκκινα.

Για μένα τα καφε και οσα tactile , βρίσκουν καλύτερη εφαρμογή σε strategy/word ενώ για fps red/blacks ανάλογα τι πίεση ασκεις όταν παίζεις.

Φιλικά.καλοριζικα και τα δυο σας.

Έγινε επεξεργασία από Ivris
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ για μηχανικό πληκτρολόγιο. Πρέπει απαραιτήτως να είναι με blue backlit τα πλήκτρα.

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Razer Black Widow Ultimate GR Gaming Keyboard. Μου αρέσει που έχει και Ελληνικά τυπωμένα πάνω στα πλήκτρα. Βέβαια από ότι βλέπω εδώ από εξωτερικό υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός. Ελλάδα πέραν του razer δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά άλλα μηχανικά πληκτρολόγια (ένα Coolermaster κατόπν παραγγελίας βρήκα μόνο)

Τώρα στο θέμα με τα switches. Είδα σε κάποιο ΠΛΑΙΣΙΟ το razer στην συσκευασία του και δοκίμασα τα arrow keys. Τα blue switches είχαν καλή αίσθηση. Βέβαια το πληκτρολόγιο το θέλω τόσο για παιχνίδια (λέμε τώρα, αραιά και που παίζουμε τίποτα) όσο και για posting. Από την άλλη επειδή πολλές φορές τυχαίνει και κάθομαι μέχρι αργά τα tactile switches δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα black/red δεν έχω δοκιμάσει.

Έχετε κάτι να προτείνεται; Μέχρι στιγμής βλέπω παίζει πολύ "πάπια" στο thread και φαίνεται καλούτσικο εμφανισιακά. Από ποιότητα κατασκευής τα πλαστικά στα κουμπιά του πληκτρολογίου τι λένε; Switches? Βrown/Red/Blue?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ για μηχανικό πληκτρολόγιο. Πρέπει απαραιτήτως να είναι με blue backlit τα πλήκτρα.

Με blue baclit δεν υπαρχουν πολλεσ επιλογες...ποιοτικες ελαχιστες.

Μέχρι στιγμής έχω βρει το Razer Black Widow Ultimate GR

Ξεχασε το ,εκτος και αν θες να μετανιωνεις σε βαθος χρονου τα λεφτα που εδωσες.

Το πλξκτρολογιο το παρασκευαζει η εταιρια iOne, ειναι απο εκεινες τις "κρατικες" επιχειρησεις πυ βγαζουν επιδοτουμενες εναν μεγαλο αριθμο προιόντων και μολις ξεστοκαρουν τον παραγομενο αριθμο , κλεινουν ,αλλαζοντας επωνυμια , αποφευγοντας ετσι , το "σιγουρο" service.

Δεν λεω οτι ειναι κακο το πληκτρολογιο αλλα εχει πολλα ελατωματα...,glossy επιφανεια..., και και και...

Τα blue switches είχαν καλή αίσθηση
Συμφωνω , αλλα το θεμα τους ειναι ο θορυβος, αν θες να δοκιμασεις τον ηχο τους ,βαλε στις 3 το βραδυ βιντεακι στο youtube με 50% ηχο τοσο στο video οσο και στο μικτη εντασης ηχου.
Έχετε κάτι να προτείνεται;

εγω θα σου προτεινα να πας για καφε που ειναι must,τοσο για γραψιμο οσο και για gaming.

Αν θες αφου το παρεις με αφε του βαζεις orings 2χιλιοστων παχος και τους αφαιρεις το κλικ,τα κανεις full linear,οποτε εχεις και αυτην την επιλογη.

Ποιοτικες επιλογες σε 104 πληκτρα με ποιοτικα key caps ειναι:

1.Deck Legend Deck Keyboards

2.Η παπια! ποιοτικα αψογο και τρελη μακροζωια στα leds,σκαλες φωτισμου μεχρι super bright.(Pc Home/Qtan resellers)

3.Corsair Vengeance K60

Vengeance

Προσωπικα δεν θα πηγαινα σε αυτο λογω του οτι ειναι τεραστιο.

Αν θες tenkeyless,πληκτρολογιο χωρις το numpad Θα σου προτεινα να περιμενεις μιας και ερχονται αριστουργηματα!

Μια γευση εδω:

attachment.php?attachmentid=42838&d=1331005511

Vortex Keyboards,google it.

φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απλά μπήκα μετά από πολύ καιρό στο elab για να προτείνω το άτομο απ'το οποίο πήρα μόλις το filco majetouch ninja brown μου.

Το πήρα από εδώ με ταχυδρομικά 140 ευρώ: eBay My World - simplyelectronics_international

(ebay)

Πρώτη φορά μου έρχεται προϊόν από ebay τόσο γρήγορα και το πληκτρολόγιο είναι ακριβώς αυτό που ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Update

Σε αναμονή για ducky από PC Home Global με red switches/blue backlit. Με brown διακόπτες και blue backlit δεν είχε απόθεμα. Επίσης εδώ και λίγο καιρό κάτοχος και ενός Razer Black Widow Ultimate Stealth edition (brown switches)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.