Jump to content




DJD

Recommended Posts

Γαμώτο, έχω δουλειά (διάβασμα και ασκήσεις ντε) και δεν έχω χρήματα..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα σάιτ, που να εξηγεί πως συμπεριφέρονται διάφορα κυκλώματα (π.χ. τάση στα άκρα διόδου, αντίστασης κλπ); Το σίχαμα που έχουμε για βιβλίο ούτε που αναφέρει κάποιο σχετικό παράδειγμα, και το να εξηγείς κάτι που το έμαθες εμπειρικά, μέσω τηλεφώνου είναι δύσκολο, οπότε κάθε διδακτικό βοήθημα, δεκτό :p

Link to comment
Share on other sites

Θάνατος σε αυτόν που έκανε τη σελίδα "RIP Morgan Freeman" στο FB και με σύγχυσε βραδυάτικα. :wall:

Α.. ήμαστε έξω και ένα παιδί είχε κινητό με NFC. Λέμε να δοκιμάσουμε το Beam λοιπόν μιας και δεν το είχαμε ξανακάνει. Προσπαθεί να μου στείλει.. τίποτα. Τα κινητά να δονούνται αλλά κανένα μήνυμα, έψαχνα εγώ στις εικόνες μπας και έχει πάει εκεί αλλά τίποτα. Δοκιμάζω να στείλω εγώ.. και μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή του παραλήπτη δεν είναι συμβατή. Ψάχνω μια στα γρήγορα και λέει ότι θέλει Jelly Bean. Και τι το διαφημίζετε ρε αρκουδέηδες της Samsung στο S3, ενώ ακόμα δεν του έχετε βάλει JB?? :wall: Για την ιστορία, Galaxy Nexus με 4.1.1 και Xperia S με 4.0.4.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα σάιτ, που να εξηγεί πως συμπεριφέρονται διάφορα κυκλώματα (π.χ. τάση στα άκρα διόδου, αντίστασης κλπ); Το σίχαμα που έχουμε για βιβλίο ούτε που αναφέρει κάποιο σχετικό παράδειγμα, και το να εξηγείς κάτι που το έμαθες εμπειρικά, μέσω τηλεφώνου είναι δύσκολο, οπότε κάθε διδακτικό βοήθημα, δεκτό :p

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει κάποιο simulator, αλλά για δες το https://www.circuitlab.com/

Θάνατος σε αυτόν που έκανε τη σελίδα "RIP Morgan Freeman" στο FB και με σύγχυσε βραδυάτικα. :wall:

Α.. ήμαστε έξω και ένα παιδί είχε κινητό με NFC. Λέμε να δοκιμάσουμε το Beam λοιπόν μιας και δεν το είχαμε ξανακάνει. Προσπαθεί να μου στείλει.. τίποτα. Τα κινητά να δονούνται αλλά κανένα μήνυμα, έψαχνα εγώ στις εικόνες μπας και έχει πάει εκεί αλλά τίποτα. Δοκιμάζω να στείλω εγώ.. και μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή του παραλήπτη δεν είναι συμβατή. Ψάχνω μια στα γρήγορα και λέει ότι θέλει Jelly Bean. Και τι το διαφημίζετε ρε αρκουδέηδες της Samsung στο S3, ενώ ακόμα δεν του έχετε βάλει JB?? :wall: Για την ιστορία, Galaxy Nexus με 4.1.1 και Xperia S με 4.0.4.

Το δοκίμασα εγώ με Galaxy S3 (δεν είχε JB) πριν λίγες μέρες κι έπαιξε. Κάτι contacts έστειλα...

DB Posting FTW :hehe:

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα σάιτ, που να εξηγεί πως συμπεριφέρονται διάφορα κυκλώματα (π.χ. τάση στα άκρα διόδου, αντίστασης κλπ); Το σίχαμα που έχουμε για βιβλίο ούτε που αναφέρει κάποιο σχετικό παράδειγμα, και το να εξηγείς κάτι που το έμαθες εμπειρικά, μέσω τηλεφώνου είναι δύσκολο, οπότε κάθε διδακτικό βοήθημα, δεκτό :p

Ψαξε στο νετ για τους κανονες του kirchhoff(εφαρμοζονται κανονικα σε αυτα που ρωτας). Απλα για να αγει ρευμα η διοδος και να λειτουργει σαν κλειστος διακοπτης πρεπει να εχει ταση στα ακρα της >0.6v(ή 0,7, παιζεται αναλογα με την διοδο και το κυκλωμα). Αυτο το 0.6 ειναι η πτωση τασης που δημιουργει η διοδος. Οποτε αν εχεις σε σειρα μια πηγη τασης, μια διοδο και μια αντισταση, για να βρεις την ταση στα ακρα της αντιστασης, αφαιρεις απο την πηγη τασης την πτωση τασης στα ακρα της διοδου.

Για πληροφοριες για διοδους, κανε search για digital electronics.

Link to comment
Share on other sites

Τι μανία κι αυτή, τα πράγματα σου να είναι τακτοποιημένα, μόνο όταν είναι όπως βολεύουν οποινδήποτε άλλον εκτός από εσένα. και ψάχνε εσύ σαν τον πεοκρούστη για το που είναι εκείνο το χαρτάκι που είχες σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.