Jump to content



SSDs vs HDDs in Real Life Scenarios


crmaris

Recommended Posts

'Αρη ευχαριστώ για το άρθρο!

Εμένα πράγματι με βοήθησε να ε΄χω μια καλύτερη εικόνα του θέματος, και μεσα στα πραγματικά σενάριά σου, βρήκα και αρκετά δικά μου.

Από καιρό σχεδιάζω την αντικάτάσταση του ενός δίσκου του "Κίτσου" με έναν SSD, απλά περιμένω να παχύνουν λίγο οι 'ερμες οι αγελάδες :wall:.

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=16152]jax[/MENTION]

Καθένας έχει τον τρόπο του και τις προτεραιότητές του έχεις δίκιο.

Ας πούμε backup κάνω μόνο σε έναν φάκελο με πράγματα που με ενδιαφέρουν. Αν καθυστερήσει να φορτώσει λίγο ένα πρόγραμμα ή ένα game δεν με ενδιαφέρει καθόλου και σίγουρα δεν θα πλήρωνα 200€ για να βελτιώσω μια τέτοια επίδοση.

Antivirus scan το παγώνω και το τρέχω όποτε γουστάρω χωρίς να έρθει η συντέλεια του κόσμου. Άλλωστε όταν ανοίγεις κάποιο παλιό exe με ιό, το ενημερωμένο antivirus το "πιάνει" realtime.

Υπολογιστή ανοίγω μια φορά την ημέρα. Και 3 λεπτά μπουτ λοιπόν δεν θα με ενοχλήσουν πόσο μάλλον όταν η ίντελ προσφέρεται να μου λύσει το πρόβλημα με κόστος ~200€(σκληρούς κάτω από 120 δεν τους δέχομαι).

Σε κάρτα όμως θα έδινα λεφτά γιατί όταν πέφτει το frame rate σου "βγαίνουν" τα μάτια και δεν σταυρώνεις νίκη. Αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων.

Οπότε πάω στο 2ο point μου, πιο πάνω. Υπάρχει άνθρωπος/επαγγελματίας/whatever που να χρειάζεται να ανοιγοκλείνει pc ή προγράμματα;

ps. Μόνο την virtual memory στον σκληρό μπορώ να σκεφτώ ως πραγματικό όφελος, αλλά και πάλι η ram είναι πάμφθηνη σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

'Αρη ευχαριστώ για το άρθρο!

Εμένα πράγματι με βοήθησε να ε΄χω μια καλύτερη εικόνα του θέματος, και μεσα στα πραγματικά σενάριά σου, βρήκα και αρκετά δικά μου.

Από καιρό σχεδιάζω την αντικάτάσταση του ενός δίσκου του "Κίτσου" με έναν SSD, απλά περιμένω να παχύνουν λίγο οι 'ερμες οι αγελάδες :wall:.

:thank_you2:

Χα χα αυτές τις έρμες τις αγελάδες περιμένω και εγώ να παχύνουν αλλά όπως το βλέπω στο τέλος θα ψοφήσουν και αυτές!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16152]jax[/MENTION]

Καθένας έχει τον τρόπο του και τις προτεραιότητές του έχεις δίκιο.

Ας πούμε backup κάνω μόνο σε έναν φάκελο με πράγματα που με ενδιαφέρουν. Αν καθυστερήσει να φορτώσει λίγο ένα πρόγραμμα ή ένα game δεν με ενδιαφέρει καθόλου και σίγουρα δεν θα πλήρωνα 200€ για να βελτιώσω μια τέτοια επίδοση.

Antivirus scan το παγώνω και το τρέχω όποτε γουστάρω χωρίς να έρθει η συντέλεια του κόσμου. Άλλωστε όταν ανοίγεις κάποιο παλιό exe με ιό, το ενημερωμένο antivirus το "πιάνει" realtime.

Υπολογιστή ανοίγω μια φορά την ημέρα. Και 3 λεπτά μπουτ λοιπόν δεν θα με ενοχλήσουν πόσο μάλλον όταν η ίντελ προσφέρεται να μου λύσει το πρόβλημα με κόστος ~200€(σκληρούς κάτω από 120 δεν τους δέχομαι).

Σε κάρτα όμως θα έδινα λεφτά γιατί όταν πέφτει το frame rate σου "βγαίνουν" τα μάτια και δεν σταυρώνεις νίκη. Αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων.

Οπότε πάω στο 2ο point μου, πιο πάνω. Υπάρχει άνθρωπος/επαγγελματίας/whatever που να χρειάζεται να ανοιγοκλείνει pc ή προγράμματα;

ps. Μόνο την virtual memory στον σκληρό μπορώ να σκεφτώ ως πραγματικό όφελος, αλλά και πάλι η ram είναι πάμφθηνη σήμερα.

απλά ενημερωτικά ο jax είναι άλλος.

Όλα τα παραπάνω που λες είναι ότι λέω κι εγώ. Θέμα προτεραιοτήτων. Όπως εσύ θέτεις σαν προτεραιότητα την κάρτα και το frame rate γιατί, για να στο θέσω με δικά σου λόγια, θα έρθει η συντέλεια του κόσμου, έτσι και στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει το παραπάνω, αλλά προτιμώ να έχω γρήγορο responce σε ότι κι αν κάνω. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το review αλλά 2 φορές μπράβο για την συγγραφή του προγράμματος!!:clap: Αυτό το tool θα είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί για πολλούς ssd? Δηλαδή βγάζει η intel μοντέλο βγάζει και η Ocz, έχοντας πανω κάτω ίδια χαρακτηριστικά, θα μπορούμε να δούμε ποιος αποδίδει καλύτερα σε ριαλ εφαρμογές?

Αν γίνεται θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον για κάποια γνωστά μοντέλα sata2 και sata3 να δημιουργηθεί κάτι σαν database, ή στα επόμενα reviews να υπάρχουν και τα αποτελέσματα από το benchmark του @crmaris..

υγ. αυτά να τα βλέπουν οι εταιρείες των λάπτοπ και να μην θάβουν τους σκληρούς τους...:whip:

@Petrossortep

ναι φίλε, υπάρχουν που ανοιγοκλείνουν προγράμματα. τα πάντα με τον ssd είναι πιο γρήγορα. Καταρχάς, αν δεν παίζεις παιχνίδια, η σουπερ καλή κάρτα δεν θα σε σώσει. Όμως απο το πιο απλό το άνοιγμα του browser, του Word του adobe και χιλιων άλλων διεργασιών, βλέπεις τρομερή διαφορά με τον ssd. Και προγράμματα ανοιγοκλείνεις ή τρέχεις προγράμματα που ζορίζουν το σκληρό..

Εγώ είχα παρατηρήσει ότι όταν είχα μηχανικό και έγραφα κείμενο στο Word που είχε πολλές εικόνες ή ήταν μεγάλο κόλλαγε όταν έκανε save.

βέβαια ειναι τι θέλει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Mπορεσαμε και μεις που δεν εχουμε ssd ακομα να δουμε τι αλλο κανει εκτος απο το boot σε καθημερινη χρηση. Απο τα καλυτερα review που εχω διαβασει γενικα. Στους ssd το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρόσθετα ως επιπλέον πλεονεκτήματα στους SSD τα εξής:

Αντοχή σε σκληρότερες συνθήκες (θερμοκρασία, πίεση, δονήσεις)

Μεγαλύτερη πιθανότητα ανάκτησης δεδομένων λόγω αστοχίας του μέσου

ενώ στα αρνητικά

"παιδικές" ασθένειες (όπως κάθε τι καινούργιο άλλωστε :p)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14777]patirgerasimos[/MENTION] Πέραν της εξάσκησης με την C# o σκοπός που γράφτηκε το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι για να να χρησιμοποιηθεί φυσικά σε κάθε SSD review και να φτιαχτεί επίσης μια database στην οποία θα δίνεται και το performance rating του κάθε δίσκου σύμφωνα με τις επιδόσεις του. Για να γίνει όμως αυτό υπάρχουν κάποιες τεχνικές δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Άρη για άλλη μια φορά ήσουν άψογος και σε ευχαριστώ κι εγώ για το χρόνο και το μεράκι που διέθεσες... Επειδή όλο αυτό που κάνεις, για μένα είναι πολύ αλτρουιστικό και πραγματικά μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σαν και εσένα, προσωπικά δε θα είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα να συνεισφέρω ένα μικρό ποσό (γιατί όντως οι αγελάδες είναι πλέον ανορεξικές) για την αγορά αυτού του ¨εξαρτήματος¨ που κάνει μια 300αριά γιούρια, καθώς και κάποιων άλλων που κατά καιρούς και κατά περίπτωση χρειάζεσαι για να γίνει το κάθε review σου από ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ -> Τ Ε Λ Ε Ι Ο ! ! Βέβαια, αν δε γίνει η "χορηγία" αυτή (τον τρόπο ας τον σκεφτεί/αποφασίσει άλλος) παράλληλα και από ένα σεβαστό αριθμό μελών του φόρουμ, είναι δώρον άδωρο (στην τελική εμείς κυρίως επωφελούμαστε από τα χρήσιμα συμπεράσματα που βγαίνουν κάθε φορά)... Πάντως, φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι. Συνέχισε την καλή δουλειά man...

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά φίλε μου. Και μόνο που το λες το εκτιμώ αφάνταστα! Αλλά θα την βρω την άκρη και με το Labjack όταν έρθει αυτή η ώρα, χωρίς να επιβαρυνθεί κανένας (εκτός από μένα φυσικά αλλά προσωπικά την αγορά εξοπλισμού τη θεωρώ επένδυση για έναν καλό reviewer).

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερουσα και αξιολογη προσπαθεια wattanen!

ειμαι και γω ενας μικρος ssd enthusiast απο τοτε που βγηκαν. "χωνω" ssd οπου βρω, ειτε ειναι server, ειτε laptop, ειτε προσωπικος υπολογιστης για τη μανα μου!

Εχω εναν προβληματισμο, ομως.. Η διαφορες που εχω δει με τους απλους μηχανικους (ειτε δισκο storage, ειτε green, ειτε raptor, ειτε απλο 2.5αρη) ειναι μεν μεγαλες, αλλα οχι τοσο μεγαλες οσο βλεπω στα graphs σου! Και παλι δεν εχω κανει μετρησεις, αλλα κρινοντας εμπειρικα μου φαινονται υπερβολικες. Για παραδειγμα, ποτε δεν ειχα στην κατοχη μου μηχανικο που εκανε 100sec να bootαρει πληρως! Κατανοω οτι αναφερεσαι στη στγμη που εχουν ολοκληρωθει ολα τα start up items, κατι που δεν το εχω μετρησει ποτε εγω(περα απο ενα tool που χρησιμοποιουσαμε εδω πριν 3 χρονια για την boot time database, το οποιο δεν ξερω αν μετρα ακριβως τον ιδιο χρονο). However, εχω μετρησει χρονους απο 35-40 εως 50-60sec για να εχει bootαρει το μηχανημα στο desktop, οποτε πόσο να κανει ακομη για να ολοκληρωσει και τα start up items??!

Πχ, εχω δει διαφορες απο 35sec στα 15sec, που εξακολουθει να ειναι μια τεραστια διαφορα..

Το μυαλο μου παει οτι ισως ειναι λιγο δυσκολο να ειμαστε απολυτοι σε τετοιες συγκρισεις μιας και οι παραγοντες που εμπλεκονται στις μετρησεις ειναι αναριθμητοι. Προκειται δλδ για ενα πληρως εγκατεστημενο συστημα, με καποιο hardware configuration και προφανως το OS. Και ξαναλεω, συστημα με 100sec boot time δε μου εχει τυχει ποτε στην μετα-C2D εποχη! Ουτε σε netbook.

Πραγματικα δεν ξερω τί μπορει να φταιει, απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου. Και ουτε παιζει και μεγαλο ρολο..

Θα συνεχιζω να κηρυττω τον ssdισμο στα περατα της γης..!

Link to comment
Share on other sites

αν δεις στο άρθρο δίνω τα results από το πρόγραμμα. Επίσης μην ξεχνάς ότι άλλο μπαίνω στα windows και βλέπω το desktop και άλλο φορτώνονται ολα τα startup programs. Δηλαδή ένας χρήστης, χωρίς τη χρήση ειδικού προγράμματος που εκμεταλεύεται τον timer που δίνει η Microsoft δεν μπορεί να ξέρει πότε έχουν φορτωθεί όλα τα προγράμματα εκκίνησης. Τα 7αρια μπαίνουν άμεσα στο desktop αλλά από πίσω συνεχίζουν και φορτώνουν..

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια για το review. πρέπει επιτέλους όλοι να καταλάβουν ότι έστω και για λειτουργικό είναι πολύ καλό. με 70-80 ευρώ περνάς σε άλλη διάσταση.

π.χ.

έστησα σε ένα στούντιο φωτογραφίας έναν 60άρι ssd (για λειτουργικό) και έναν 120 gb για πρόσφατα αρχεία(π.χ. επεξεργασία βίντεο φωτογραφειών) ως εδώ 240 ευρώ. βάλαμε και έναν 1tb που είχε για backup στον οποίο θα πηγαίνουν τα τελειοποιημένα αρχεία κάθε βράδυ. ξέρετε τι με είπε μετά από μια εβδομάδα! "επιτέλους βλέπω παραπάνω τα παιδιά μου, σ' ευσχαριστώ" . κέρδισε μισή μέρα εργασίας (6 ώρες).

από του χρόνου που θα μαζευτεί κανά φράγκο από τους γάμους θα κάνουμε πανηγύρια με raid 1 ίσως και 10, με usb3 καινούρια μηχανήματα ακόμα και για τον έναν υπάλληλο που εργάζεται το ίδιο χρονικά με το αφεντικό (10-12 ώρες την ημέρα).

αρκετά είπα όμως.

καλές αγορές. εγώ προσωπικά χωρίς ssd φρικάρω πλέον

Link to comment
Share on other sites

@patirgerasimos Πέραν της εξάσκησης με την C# o σκοπός που γράφτηκε το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι για να να χρησιμοποιηθεί φυσικά σε κάθε SSD review και να φτιαχτεί επίσης μια database στην οποία θα δίνεται και το performance rating του κάθε δίσκου σύμφωνα με τις επιδόσεις του. Για να γίνει όμως αυτό υπάρχουν κάποιες τεχνικές δυσκολίες.

αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κάπως, ή να γίνει outsourcing..let us know!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος crmaris :T:

Όντως στα source code compilation είναι τόσο τραγικές οι διαφορές, αλλά και στο tearing, για το οποίο όμως tearing τελικά μόνο διαβάζω τόσα χρόνια, γιατί κανένας δίσκος μου δεν έχει πάθει τίποτα...

Αυτοί που δεν θα δουν (και δεν χρειάζεται κιόλας να δουν) διαφορά, είναι αυτοί που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για serf-άρισμα και office χρήση...

και ομως, και αυτοι θα δουν και αρκετα σημαντικες επισης!

Link to comment
Share on other sites

κατά 99% είναι CPU bottleneck. Αύριο θα τρέξω το ίδιο τεστ πάλι με τον SSD και θα δω το CPU utilization κατά τη διάρκεια του τεστ για να το εξακριβώσω 100%. To action που τρέχω στο συγκεκριμένο τεστ είναι ιδιαίτερα απαιτητικό και σώνει μάλιστα σε δύο διαφορετικά φορμάτ την εικόνα. Επίσης θα ρυθμίσω και την scratch του Photoshop διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου για το review και κυρίως για το πρόγραμμα και το μεράκι σου. Τα 200 ευρώ που είχα δώσει πριν 15 μήνες για SSD ήταν τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει για υπολογιστή ever.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατο review. τεραστιες διαφορες, αναμεσα τους χαος. και καπου εκει ο Seagate Momentus XT 500Gb. χρηση τομη αναμεσα σε επιδoσεις και χωριτηκοτητα. νομιζω θα ηταν καλο να μπει σε ενα επομενο review ως μια αξιολογη hybrid λυση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το review σου crmaris!

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν 60άρη SSD, το μόνο που με προβληματίζει είναι η μητρική μου που έχει SATAII ελεγκτή (3Gpbs) και οι περισσότεροι SSD πλέον υποστηρίζουν SATAIII (6Gbps) όπως αυτός του review.

Από όσο γνωρίζω το SATAIII είναι backwards compatible με SATAII απλά ο SSD θα τρέχει με μειωμένες επιδόσεις.

Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να πάρω έναν SSD με SATAII ελεγκτή όπως ο OCZ Vertex Plus που είναι και λίγα ευρώ φθηνότερος ή να επιλέξω έναν με SATAIII όπως αυτός του review.

Το σύστημα μου:

MAINBOARD Gigabyte GA-EP43-S3L

C.P.U. Intel Core 2 Quad q9400 @ 3,2 Ghz

G.P.U. MSI GTX 560 Ti Twin Frozr II OC Edition

RAM Corsair XMS2 2x2 GB DDR2 800

H.D.D. Western Digital SATA2 7200 RPM 16 MB Cache 320 GB

P.S.U. Zalman ZM600-HP 600 Watt

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.