Jump to content



Recommended Posts

Oχι πολυ ενθαρρυντικα τα πραγματα so far

Το user interface ειναι ποοολυ φορτωμενο

πολυ textured και πολυχρωμο

αδικαιολογητα μεγαλο και με λαθος διαταξη σε πολλα σημεια

με οριζοντια διαταξη του resource monitor

πολυ στολισμενα icons σε wow στυλ μαλλον θα ελεγακαι τρωει ζωτικο χωρο απο το πεδιο της μαχης

Απορω γιατι αλλαξαν την πετυχημενη συνταγη του απλου Coh.

Απο gameplay

λιγο το υψηλο resource income

λιγο οι overpowered ολμοι κι οι χιονοθυελλες

καταντας να παρακαμπτεις το πεζικο στην αρχη

και πολυ συντομα (αφου εχεις απλετα διαθεσιμα resources)

να βρισκεσαι να παραγεις μαζικα οχηματα και ειδικα tanks για μπουλουκ-attack

καταργωντας ετσι το παλιο κλασσικο micro management intensive early game του απλου COH

Τα γραφικα δεν ειναι αυτο που θα περιμενα imho

ναι μεν εκρηξεις, βληματα και φωτιες/καπνοι ειναι εντυπωσιακα

αλλα οι μοναδες δεν εχουν δουλευτει οσο θα επρεπε

η επιλογη τους στο πεδιο ειναι μαλλον δυσκολη μιας και δεν ειναι ευκολο να διακρινεις τι ειναι τι

οι χαρτες so far ειναι μαλλον απλοικοι και με λιγο ground detailing

ουτε οι φωνες δεν λενε πολλα σε αντιθεση με τον ηχο γενικοτερα

που πραγματικα δειχνει οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια

Τα upgrades των μοναδων ειναι λιγοτερα σε σχεση με πριν

και υπαρχουν πολλες μοναδες που ουσιαστικα καταργουν η μια τον λογο υπαρξης της αλλης.

Τα δε κτιρια ειναι σαφως μικροτερα και μοιαζουν μαλλον σαν παγκοι λαικης με αμμοσακους

παρα με κτιρια

ενω το spawn των νεων μοναδων γινεται off-map και οχι απο τα ιδια τα κτιρια

το draw distance που πολυ θα ηθελα να εχει μεγαλωσει απο το πρωτο COH

για καλυτερη επιβλεψη του πεδιου της μαχης σε zoomed out pov

εχει παραμεινει εκει που ηταν με αποτελεσμα να μην βλεπεις καν που βαρανε οι long range μοναδες

ενω σε αρματομαχιες των 6-8 αρματων πηζει το τοπιο

Γενικα μαλλον προσπαθησαν να βαλουν πολλα νεα πραγματα μαζι

και να τα επανασχεδιασουν ολο το UI εξαρχης

και κατεληξαν σε εναν noob friendly πολυχρωμο αχταρμα που δεν δικαιολογει το χρονο που δουλευουν πανω στο game σε καμια περιπτωση.

Χιλιες φορες να κραταγαν τη λογικη και το UI του vCOH

και να εβαζαν νεους χαρτες, μοναδες, coldtech & TrueSight...

beta ειναι βεβαια...θα μου πεις

αλλα η γενικη κατευθυνση δειχνει να ειναι προαποφασισμενη δυστυχως

α και so far λενε οτι δεν θα εχει German campaign αλλα μονο russian

και φυσικα Αμερικανοι και Αγγλοι δεν παιζουν

οποτε θα πρεπει να περιμενουμε καποιο add-on, DLC, Expansion μπας και τους δουμε κι αυτους παραλληλα στο πεδιο της μαχης.

+10000000

To έχεσαν το παιχνίδι στην κυριολεξία,νεκρά σημεία του χάρτη από όπου βγαίνουν οι μονάδες που όμως φαίνονται στο minimap δεν είναι προσβάσιμα για άμμεση μετάβαση από το minimap στην συγκεκριμένη τοποθεσία,ένα χάος με τις μονάδες και ειδικά μετα resources που μέχρι να δεις τι σου λείπει ή τι έχεις χάνεις πολύ χρόνο,όντως οι μονάδες του πεζικού για να ξεχωρίσουν χρειάζεται να έχεις κληρονομικό χάρισμα,άσε δε το traverse speed του su85 το έκαναν τραγικό ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα αρκετά γρήγορο td,σε μερικά σημεία πήγαινε και πιο αργά από το ferdi,τα t 34 είναι overpowered,η σχέση του πεδίου της μάχης με το μέγεθος των οχημάτων μου φάνηκε κάπως δυσανάλογη.Βλέπω πολλοι να μένουμε πιστοί στο 1 αφού βέβαια γίνει η μετάβαση στους σέρβερς της steam γιατί από το nat error έχουμε ξεσκίσει τα skirmish.Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει την πληρότητα και το micromangment του 1.Εδώ με 2 snipers μπορείς ν'αλλάξεις το ροή ή ακόμη και την έκβαση της μάχης ενώ στο 2 μαλακίζεσαι μέχρι να βγάλεις τα άρματα κι από κει και μετά τίποτε το ιδιαίτερο.Δηλαδή όποιος έχει τα περισσότερα άρματα κερδίζει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορει να ετοιμαζουν καμια εκπληξη με τo original.

οπως να αλλαξουν το μισο παιχνιδι?

don't think so...

χθες πχ διορθωσαν ελαφρως το θεμα τον overpowered ολμων.

με αυτο το ρυθμο δεν νομιζω οτι μπορει να γινει εφαμιλλο (για καλυτερο δεν το συζηταμε φυσικα) του CoH1

μεχρι της 25 Ιουνιου.

Δυστυχως καταφεραν και χαλασαν τον χαρακτηρα του παιχνιδιου

αυτο δλδ που εκανε το CoH1 να ξεχωριζει

το γεγονος οτι επαιζες την ιδια πιστα 4-5 φορες σερι με διαφορετικες στρατηγικες

και το ευχαριστιοσουν

Το γεγονος οτι επρεπε να σκεφτεις τι και με τι σειρα θα παραγεις

Το γεγονος οτι με μια ομαδα snipers και πεζικαριων μπορουσες να σωσεις το παιχνιδι

Τωρα παιζεις ενα γυρο και βαριεσαι να ξαναπαιξεις

γιατι ξερεις οτι θα πρεπει να παιξεις ακριβως με τον ιδιο τροπο

να αντεξεις μεχρι να βγαλεις αρματα και το match να κριθει σε tankspamfest

και χωρις στο ενδιαμεσο να εχεις ευχαριστηθει το early/midgame

ουτε ιδιαιτερο micromanagement

ουτε τπτ φοβερα γραφικα

Kαι ο φοβερος ηχος απο μονος του δεν σωζει την κατασταση....

Για να μην παρεξηγηθω

Αν το κρινεις μονο του ισως και να ειναι ενα αξιοπρεπες παιχνιδι με τα αναμενομενα προβληματα του

αλλα εαν το δεις σαν συνεχεια ενος απο τα καλυτερα RTS που εχουν βγει

και που κραταει φανατικο κοινο εδω και 7 χρονια!

ειναι μαλλον τραγικο.

Ντρεπομαι που το ομολογω αλλα παιζοντας στα καπακια CοH1 μετα απο CoH2

νομιζεις οτι αυτο ειναι πιο φρεσκο και πληρες απο ποτε.

Δοκιμαστε και σεις και θα δειτε....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι ότι όλα πάνε προς το εμπορικό. Παίζατε 7 χρόνια, αλλά η εταιρία έπαψε να βγάζει χρήματα. Βγάζει κάτι εύκολο, που θα το παίξουν όλοι, για λίγο και σε 1.5-2 χρόνια θα πάρουν το 3... Τα ίδια και στο BF3, στο CoD και σε όλα, γενικά... :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως δεν δικαιολογεί γτ καταστρέφουν τα παιχνίδια. Το bf3 μιας που το ανέφερες μόνο προς το καλύτερο η έστω στα ιδια μένει. Υπάρχουν όμως και κάποια αλλα π.χ coh2 diablo και αλλα που απο ότι φαίνεται δεν εξελίσσονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το bf3 μιας που το ανέφερες μόνο προς το καλύτερο η έστω στα ιδια μένει

Χειρότερο έγινε. Για τους original fans όμως. Οι υπόλοιποι, το θεώρησαν καλό (εμπορικό δηλαδή) και έπαιξαν μέχρι να το βαρεθούν. Σκέψου ότι υπάρχουν ακόμα servers που παίζεις το BF2, ακόμα και το BF1942. Γιατί κρατάνε τόσο; Γιατί ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] λέει ότι προτιμάει το παλιό; Γιατί έχουν καλύτερο gameplay. Τα εμπορικά είναι εύκολα για να απευθύνονται σε όσο περισσότερους γίνεται. Λεφτά. Το μόνο που τους νοιάζει. Δε λέω, εταιρία είναι, όχι μη κερδοσκοπική οργάνωση. Αλλά άλλο αυτό, άλλο αν είναι σκοπός μόνο τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο έγινε. Για τους original fans όμως. Οι υπόλοιποι, το θεώρησαν καλό (εμπορικό δηλαδή) και έπαιξαν μέχρι να το βαρεθούν. Σκέψου ότι υπάρχουν ακόμα servers που παίζεις το BF2, ακόμα και το BF1942. Γιατί κρατάνε τόσο; Γιατί ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] λέει ότι προτιμάει το παλιό; Γιατί έχουν καλύτερο gameplay. Τα εμπορικά είναι εύκολα για να απευθύνονται σε όσο περισσότερους γίνεται. Λεφτά. Το μόνο που τους νοιάζει. Δε λέω, εταιρία είναι, όχι μη κερδοσκοπική οργάνωση. Αλλά άλλο αυτό, άλλο αν είναι σκοπός μόνο τα λεφτά.

Συμφωνώ απολύτως. Κάτι μου λέει ότι πολύ σύντομα αξιόλογα σε gameplay παιχνίδια που θα απευθύνονται σε hardcore χρήστες θα βρίσκουμε μόνο σε indie παραγωγές, με ότι μειονεκτήματα συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι ότι όλα πάνε προς το εμπορικό. Παίζατε 7 χρόνια, αλλά η εταιρία έπαψε να βγάζει χρήματα. Βγάζει κάτι εύκολο, που θα το παίξουν όλοι, για λίγο και σε 1.5-2 χρόνια θα πάρουν το 3... Τα ίδια και στο BF3, στο CoD και σε όλα, γενικά... :suicide2:

Aπλά νομίζουν ότι έβγαλαν και γαμώ τα παιχνίδια,αν ήθελαν κάτι εμπορικό και ταυτόχρονα καινούριο αλλά και πιασάρικο θα μπορούσαν ν'αγοράσουν το eastern front από τους moders του,να κάνουν ένα ρετουσάρισμα και βουαλά μια παιχνιδάρα έτοιμη να μας αρμέξει.Η όλη φάση με το coh2 παίχτηκε στο διαφημηστικό,καμία σχέση με το gameplay.Και στο coh 1 αν δεις κάποιο replay σε cinemascope mode θα σου φύγει ο τάκος.Απλά δοκιμάσαμε οι πιο πολλοί το mode eastern front και πάθαμε πλάκα και νομίσαμε πως θα είχαμε κάτι αντίστοιχο.Βλέπω το 1 να έχει σε καθημερινοί βάση πιο πολλούς παίκτες ον λάιν από το 2αρι όταν βγει με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Το COH με το blitzkrieg mod ή και διάφορα άλλα τρομερά mods όπως το Modern Combat πχ είναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ και όσοι δεν έχουν βάλει ειδικά το Blitzkrieg τότε θα πάθουν πλάκα. Οι developers αντί να μάθουν από τα καταπληκτικά mods που έχουν βγεί από λάτρεις του παιχνιδιού μου βγάζουν κάτι πολύ "λίγο" για να θεωρείται το επόμενο βήμα από το COH. Και εγώ ήμουν στην Alpha και ξενέρωσα με τη μία και από ότι είδα και στην Beta δεν άλλαξε τίποτα..κι αυτά τα χρωματάκια δλδ...ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η beta προς το παρόν έχει κλείσει.

Έγινε η μετάβαση του coh1 στους σέρβερς της steam.Εντυπώσεις?

Απλά τραγικοί.

Χαμήλωσαν τα pings σε σχέση με τους σέρβερς της relic αλλά με αντίθετα αποτελέσματα,λαγκάρει σε βαθμό που είναι unplayable και τις ******** που λένε μερικοί στο φόρουμ της όπως το να ρίξουμε τα settings σε επίπεδα που το πίξελ να είναι ίσα με την κεφάλα μου εγώ τ'ακούω βερεσέ,δηλαδή το 2 που έχει πιο βαριά γραφικά πως θα το παίξουμε?

Τα game stats φτου κι από την αρχή,τα levels του κάθε παίκτη απλά δεν υπάρχουν,όλοι είμαστε 5 level brit στο κανάλι.Δεν υπάρχει εξωτερικό Preview του game για να δεις τι φρούτα έχει μέσα.Να καλέσεις φίλο μπορείς όταν είσαι σε game,να κάνει αυτός join από το κανάλι δεν παίζει.

Πήρανε ένα επικό rts και του ******ν τα κουτάλια.Ντροπή και αίσχος,αν ήθελαν χρόνο για να το σετάρουν και να παίξει σωστά ας το έκλειναν για όσο ήθελαν και ας το άνοιγαν όταν θα ήταν έτοιμο.Όποιος έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να μπει σε κανένα παιχνίδι πρέπει να σβήσει ένα φάκελο στο My Games folder και να ξαναδώσει τα settings από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα τελείωσα το campaign στο general και θα μπω στο theatre of war. Παράλληλα και με multi βέβαια για δοκιμές τακτικών. Το είχα κάνει preorder και συνεχίζω απ τα levels που σταμάτησα στην beta.

Σε εμένα δεν έχει βγάλει κανένα κόλλημα εκτός απο 2 bugs στα stats τα οποία έκανα report και είδα πως την επόμενη ημέρα είχαν διορθωθεί.

Πολλοί όμως παραπονιούνται για κόλληματα-crashed πράγμα που στιγμιαία έχω δει κ εγω ελάχιστες φορές.

ΜΟ βλεπω γύρω στους 13000 παίκτες σταθερα την ημέρα (μέσω των αριθμών που βλεπω στο steam).

Επίσης πολλοί παραπονιούνται για το balance του παιχνιδιού, το θέμα ειναι οτι συμβαίνει και απ τις 2 πλευρές και βάση αυτο η γνώμη μου ειναι πως

Ναι φυσικα και θα διορθωθούν πράγματα για να ισορροπήσουν τα πράγματα αλλά κ απ την άλλη

Ειναι ένα παιχνίδι που τον πρώτο ρόλο τον έχει η τακτική. Αν πας και παίζεις και με τους 2 ακριβώς το ίδιο παιχνίδι ειναι λογικό να μην βγαίνει και μετά να βγαίνουν κ να κραζουν.

Κλείνοντας, το παιχνίδι μου αρέσει γιατι έχει βάθος, θα ήθελα καλύτερα γραφικά και ελπίζω τα οποία προβλήματα να λύνονται και να μην το αφήσουν στο έλεος του θεού.

Link to comment
Share on other sites

Όπα τι φάση ???

Τι είναι αυτά που διαβάζω...

Τόσο χάλι σε σχέση με το 1?

Κατέβασέ το από κανένα θείο ή κάποιο ντέμο πριν κάνεις αγορά,εγώ τα κλαίω τα ευρώπουλα πάντως

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.