Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Epic θα είναι σίγουρα! Για το immersive ανησυχώ.

Το Elite με πείθει περισσότερο σε αυτό.

 

Δεν πιστεύω πως θα υπάρξει θέμα immersion στο StarCitizen, Σίγουρα το arcade feel που έχει τώρα δεν αντικατοπτρίζει το τελικό αποτέλεσμα. Το Elite είναι σχεδόν τελειωμένος τίτλος(Gamma 1.01), ενώ το StarCitizen δεν έχει μπει ακόμα σε beta. Είμαι σίγουρος ότι όταν βγει το Persistent Universe και η εμπορική έκδοση του Occulus δεν θα μιλάμε πια για το ποιος τίτλος είναι πιο immersive, αλλά ποιος προσφέρει πιο ολοκληρωμένη εμπειρία. 

 

Για την ώρα το Elite, ειδικά με το τρομερό sound design που έχει και το milky way απλωμένο σαν τραχανά να εξερευνήσεις, σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι στο διάστημα. Από την άλλη τα flight mechanics και το combat είναι σίγουρα πιο arcade-ish από αυτά του Star Citizen.

 

Και αν το immersion εξακολουθεί να προβληματίζει ...

 

Θα αφήσω αυτό εδώ :p http://elitegaming.org.uk/gamecab/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΜΟ/SHOOTER το tag του παιχνιδιού; Μπορεί να καταλήξει εκεί αν κρίνουμε από το που πέφτει το βάρος του development τελευταία αλλά θέλω να πιστεύω ότι τελικώς το παιχνίδι θα είναι ένα space flight simulator όπως μας είχαν υποσχεθεί στην αρχή. Μήπως λοιπόν το tag να γίνει Simulation; Το αυτό και για το Elite: Dangerous. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε, σας ακούμε :p

 

Απλά η αλήθεια είναι ότι στην Wikipedia τα έχει και ως FPS, αλλά κατανοώ την ένσταση. Θα ζητήσω να μπει και prefix ΜΜΟ/Simulation για μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλά περιοριζόμαστε στα 2 prefixes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UNVEILING THE ANVIL CARRACK EXPLORATION SHIP

Carrack_Landed_Final_Gurmukh.png

 

Concept sale μέχρι τις 8/12, μόλις $350 :). Μου αρέσει αρκετά ο προσανατολισμός του σκάφους, αλλά δεν είναι πρώτο στην ουρά...

 

Featuring reinforced fuel tanks for long-duration flight, a highly advanced jump drive array and a dedicated computer core room that allows it to put the maximum processing power into jump charting operations. Originally a military exclusive, the Carrack is now available for civilian use as a pathfinder spacecraft. The ship features on-board accommodations to allow for truly self-sufficient flight, including crew medical and repair facilities, and a mapping-oriented sensor suite capable of always charting a route home!

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το carrack είναι σίγουρα ενδιαφέρον...(για το μέλλον.....)

 

on a side note

προσωπικά με ενόχλησε που τα 20 $ aurora packages δεν τα έκαναν 1/account ...

τώρα για τα trolls που πουλάνε account με javelin στα 5500$... no comments

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πλέον είμαι μάχιμος στο παιχνίδι με αυτό το μανούλι.Ήταν custom παραγγελία στην εταιρία,και μόλις μου παραδόθηκε.. :p
Ξεκίνησα πρώτα με το Aurora MR,που μου το έκαναν δώρο,αλλά ήταν τρελή κουμούτσα,και πήρα το Origin 325a με upgrade σε 300i και μετά σε 325a

Ενώ σκεφτόμουν το a50,δεν θέλω μόνο racer σκάφος
https://robertsspaceindustries.com/pledge/Packages/325a
post-55050-0-96443000-1417580367_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αρχικά βλέποντας ήδη 65mil$ στο παιχνίδι(και το funding rate δεν δείχνει να πέφτει) αρχίζω και φοβάμαι μήπως πότε και αν θα "τελειώσει"..

 

απο εκεί και πέρα

ωραίο το 325 xtrmsnpr όμορφο σκάφος (αν και νομίζω λίγο glasscannon στην παρούσα φάση).. σίγουρα ο βασιλιάς του arena commander είναι το hornet...

το αν αξίζει το m50 μόνο εσύ το ξέρεις(αλλά αφού λες πως δεν θες μόνο racer σκάφος, η σειρές των avenger/300i/cutlass μοιάζουν καταλληλότερες για εσένα)

προσωπικα η μόνη προσθήκη που σκοπεύω να κάνω πριν το release είναι ένα mustang omega(αν πάρω amd κάρτα) ή αν κανένα απόγευμα που έχω χρόνο είμαι αρκετά τυχέρος και κερδίσω κανένα σκάφος στα streams του twitch

 

ο streamer badnewsbaron έχει αυτή τη στιγμή αρκετά giveaway ανοιχτά(λήξη 2/1/15), αν κάποιος δεν βαριέται ή ενδιαφέρεται απλά ας τσεκάρει την σελίδα παρακάτω

http://badnewsbaron.com/info/december/

ps. αν το λινκ παραβαίνει κανόνες του forum( διαφήμηση) feel free to remove it

 

και ένα λίγο προσωπικό rant προς την CIG(σημείωση κάτοχος 315p)

οσοι δεν το ξέρουνε έχουν ήδη βγάλει όλα τα variants του 300-series(300i,315p,325a,350r)

πέρα του ότι με όλα τα νέα σκάφη τα σκάφη της σειράς δεν φαίνονται και ιδιαίτερα ικάνα σε σχέση με πιο πρόσφατες προσθήκες(το οποίο θα παραβλέψω διότι είμαστε ακόμη alpha)

έχουμε τα 300i,325a (με ίδιο powerplant) στα 220m/s

και βγάζουν το 315p με size 4 powerplant (θεωρητικά δυνατότερο/πιο οικονομικό) και έχει τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις(πέρα απο το ηχητικό εφέ)

ούτε περισσότερο boost(δεκτο κανονικά δεν έχει σχέση με το powerplant)

ούτε μεγαλύτερη top speed (θα μου πεις main thruster)

ούτε ισχυρότερη shield/έστω πιο γρήγορο recharge rate

ούτε πιο γρήγορο recharge rate στα omnisky(που τραβάνε ενέργεια σαν διάολος)

δηλαδή τί ακρίβως έχει έξτρα στο arena commander το 315 απο το 300 (πέρι από το άλλο skin και το μη λειτουργικό tractor beam)

 

θα έλεγα see you in the verse αλλά το καβουρδιστήρι μου (5770 amd) σηκώνει μόνο free flight @20fps

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικά βλέποντας ήδη 65mil$ στο παιχνίδι(και το funding rate δεν δείχνει να πέφτει) αρχίζω και φοβάμαι μήπως πότε και αν θα "τελειώσει"..

 

απο εκεί και πέρα

ωραίο το 325 xtrmsnpr όμορφο σκάφος (αν και νομίζω λίγο glasscannon στην παρούσα φάση).. σίγουρα ο βασιλιάς του arena commander είναι το hornet...

το αν αξίζει το m50 μόνο εσύ το ξέρεις(αλλά αφού λες πως δεν θες μόνο racer σκάφος, η σειρές των avenger/300i/cutlass μοιάζουν καταλληλότερες για εσένα)

προσωπικα η μόνη προσθήκη που σκοπεύω να κάνω πριν το release είναι ένα mustang omega(αν πάρω amd κάρτα) ή αν κανένα απόγευμα που έχω χρόνο είμαι αρκετά τυχέρος και κερδίσω κανένα σκάφος στα streams του twitch

 

ο streamer badnewsbaron έχει αυτή τη στιγμή αρκετά giveaway ανοιχτά(λήξη 2/1/15), αν κάποιος δεν βαριέται ή ενδιαφέρεται απλά ας τσεκάρει την σελίδα παρακάτω

http://badnewsbaron.com/info/december/

ps. αν το λινκ παραβαίνει κανόνες του forum( διαφήμηση) feel free to remove it

 

και ένα λίγο προσωπικό rant προς την CIG(σημείωση κάτοχος 315p)

οσοι δεν το ξέρουνε έχουν ήδη βγάλει όλα τα variants του 300-series(300i,315p,325a,350r)

πέρα του ότι με όλα τα νέα σκάφη τα σκάφη της σειράς δεν φαίνονται και ιδιαίτερα ικάνα σε σχέση με πιο πρόσφατες προσθήκες(το οποίο θα παραβλέψω διότι είμαστε ακόμη alpha)

έχουμε τα 300i,325a (με ίδιο powerplant) στα 220m/s

και βγάζουν το 315p με size 4 powerplant (θεωρητικά δυνατότερο/πιο οικονομικό) και έχει τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις(πέρα απο το ηχητικό εφέ)

ούτε περισσότερο boost(δεκτο κανονικά δεν έχει σχέση με το powerplant)

ούτε μεγαλύτερη top speed (θα μου πεις main thruster)

ούτε ισχυρότερη shield/έστω πιο γρήγορο recharge rate

ούτε πιο γρήγορο recharge rate στα omnisky(που τραβάνε ενέργεια σαν διάολος)

δηλαδή τί ακρίβως έχει έξτρα στο arena commander το 315 απο το 300 (πέρι από το άλλο skin και το μη λειτουργικό tractor beam)

 

θα έλεγα see you in the verse αλλά το καβουρδιστήρι μου (5770 amd) σηκώνει μόνο free flight @20fps

το είχα δει από πέρσυ και μου είχε αρέσει,απλώς δεν έδινα τα λεφτά που έκανε,αλλά τώρα με το upgrade βγήκε μια χαρά..

Με την πρώτη ματιά,ήταν σα να με διάλεξε(αυτό και ο Bumblebee :p ),και τώρα γίναμε ένα..Και μπορούσα και το πετούσα πιο άνετα απόλη την 300 σειρά,που δοκίμασα μέσα στο ΣΚ.Αλλά με αρκετή δυσκολία στην race track,μάλλον είναι θέμα συνήθιας και προπόνησης,Φαντάζομαι το a50 να πηγαίνει σφαίρα,και δεν θα το ευχαριστιόμουν,έτσι όπως θα έχανα τον έλεγχο..

Στο διάστημα,ψιλό καλά τα πήγαινα,μέχρι να συνηθίσω τον χειρισμό,είχα έναν κουβά δίπλα μου,με τόσες σβούρες που έκανα,και δεν μπορούσα να σταματήσω.

glasscannon τί σημαίνει ωρέ παλικάρι;

 

Δεν είπα ποτέ ότι δεν αξίζει το α50,είπα ότι δεν το πήρα επειδή ανακάλυψα ότι είναι μόνο racer,πράγμα που δεν το θέλω.Θέλω να εμπλακώ και σε μάχες..Αν είχε έστω 1 κανόνι πάνω,θα το είχα πάρει.

---

Μετά μου αρέσει το gladius της Aegis Dynamics,αν και δεν νομίζω να δώσω άλλα χρήματα.Μετά από ένα σημείο είναι κοροϊδία, 65m και ανεβαίνει,με σκάφη που κάνουν 2000 και 8000€,να μου πεις δεν είναι για ένα άτομο,αλλά και πάλι..Οι devs μπορούν άνετα να φύγουν και να πάνε να ζήσουν στα λας πάλμας όλη τους την ζωή και να πίνουν πίνα κολάντα στο όνομα μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα,ψιλό καλά τα πήγαινα,μέχρι να συνηθίσω τον χειρισμό,είχα έναν κουβά δίπλα μου,με τόσες σβούρες που έκανα,και δεν μπορούσα να σταματήσω. glasscannon τί σημαίνει ωρέ παλικάρι;

 

glasscannon γενικότερα εννοώ(τουλάχιστον εγώ) σκάφη με μεγάλο firepower και αρκετά αδύναμο hull..αν δεν έχω χάσει επισόδεια το 325 δεν θα το έλεγα και ανθεκτικό σκάφος...δύναμη σίγουρα έχει (ειδικά αν τσιμπίσεις 3ο omnisky vi και αν έχεις καλό στόχο)

 

για εσένα και για εμένα σίγουρα να δώσεις άλλα χρήμματα είναι γελείο (αν και θα γούσταρα να βλέπω στο hangar μου ένα carrack...ίσως στο μέλλον)

 

σημείωση

για το σχόλιο περί ελέγχου...

θεωρητικά τα 300i/315p/325a έχουν το ίδιο πακέτο thruster και το ίδιο βάρος οπότε λογικά η συμπεριφορά τους πρέπει να είναι ίδια... δεν έχω οδηγήσει κανένα άλλο από το 315

 

για το racing μέρος είναι θέμα συνήθειας(το πιο γρήγορο σε ευθεία είναι το 350r-300m/s μετά το m50-280m/s  αλλά είναι πιο εύκολο να το ελέγξεις)

σίγουρα ξεκίνησες από την εύκολη πίστα(old vanderwall?)

 

anyway ας βγάλουν το arena commander 1.0 και κυρίως ας δώσουν επιλογές να βγάζουμε κανένα ψιλό μέσα στο game... και κυρίως θέλω επιτέλους επιλογές για πιο stealthy καταστάσεις ... αλλά ζητάω πολλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι δεν αξίζει το α50,είπα ότι δεν το πήρα επειδή ανακάλυψα ότι είναι μόνο racer,πράγμα που δεν το θέλω.Θέλω να εμπλακώ και σε μάχες..Αν είχε έστω 1 κανόνι πάνω,θα το είχα πάρει.

 

 

Πριν 2-3 εβδομάδες είχε promotion για τα racers και σου έδινε μία εβδομάδα το m50 και το 350 . Πήγαμε λοιπόν με ένα φίλο για lols να δοκιμάσουμε ενα drone sim με τα racers.. Το αποτέλεσμα ήταν τόσο αναπάντεχο όσο ήταν αποτελεσματικό. wave 15 σε περίπου μισή ώρα και 2 deaths apo collisions.... Το πιο διασκεδαστικό drone sim που είχα παίξει εδώ και καιρό. Προσπαθήσαμε και squadron battle και εκεί πραγματικά έλαμψε το m50. Γαζώναμε ένα hornet γύρω στο πεντάλεπτο για να πέσει αλλά δε δεχτήκαμε ούτε ένα Hit. Spray of desparation από το Hornet δίχως ελπίδα.... 

 

Όσο αφορά το racing, το μοναδικό πράγμα που έχω να πω είναι : Όνειδος... Περισσότερο σαν παρτίδα Pinball ήταν παρά racing lap ;p

 

 

 

Μετά μου αρέσει το gladius της Aegis Dynamics,αν και δεν νομίζω να δώσω άλλα χρήματα.Μετά από ένα σημείο είναι κοροϊδία, 65m και ανεβαίνει,με σκάφη που κάνουν 2000 και 8000€,να μου πεις δεν είναι για ένα άτομο,αλλά και πάλι..Οι devs μπορούν άνετα να φύγουν και να πάνε να ζήσουν στα λας πάλμας όλη τους την ζωή και να πίνουν πίνα κολάντα στο όνομα μας.

 

Είναι τραγικό πράγματι να δίνεις τόσα λεφτά για internets spaceships. Ευτυχώς που υπάρχουν τύποι εκεί έξω που χέζουν χιλιοδόλλαρα και ταΐζουν τη μεγαλομανία του Roberts και τις δικές μας ελπίδες για release το 2016-17.

 

 

 

anyway ας βγάλουν το arena commander 1.0 και κυρίως ας δώσουν επιλογές να βγάζουμε κανένα ψιλό μέσα στο game... και κυρίως θέλω επιτέλους επιλογές για πιο stealthy καταστάσεις ... αλλά ζητάω πολλά

 

Δεν ζητάς πολλά, τα ζητάς νωρίς νομίζω :) . To AC 1.0 απλά θα βάλει περισσότερα πλοία μέσα στο game. Ingame credits, μέχρι να βγει το πρώτο chapter του Squadron 42, δε νομίζω να μπορούν να μαζευτούν μέσω gameplay. Ειδικά όταν κοστίζουν 10  dallars τα 10,000 UEC στο bank, για την ώρα, αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

@Errer, παίζει και το ενδεχόμενο των beta moneyz, αλλά νομίζω ότι κάποια πρωτόλεια οικονομία θα την δούμε πριν το SQ42. Να βγάζουμε κάνα φράγκο, αλλά να κοστίζουν κάποιες επισκευές και να μπορούμε να αγοράσουμε 1-2 όπλα και κανέναν πύραυλο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό 

3Pa2yWW.jpg

 

είναι θεωρητικά το πλάνο για arena commander 1 ..η παραπάνω εικόνα είναι αν δεν θυμάμαι λάθος από το livestream της pax au (fps reveal 10/14)

για release της 1,0 έλεγαν φέτος ... αλλά δεν το βλέπω πριν τον φλεβάρη για να είμαι ειλικρινής..

 

όπως και να έχει ας μας δώσουν την επιλογή να βγαζουμε μερικά ψιλά ..για consumables/repairs και για κανένα όπλο όπως λέει ο acct ...

απλά να το δούμε όταν το πιο ακριβό όπλο είναι το omni vi στα 16000 credits(16 ευρώ)

 

αν πραγματικά φτάσουμε στο σημείο να περιμένουμε sq42 για οικονομία(δηλαδή σε 1 χρόνο αν δεν κάνω λάθος)...πιστεύω πως θα "ξεφουσκώσει" το game

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@acct, μακάρι. Βγάζει απόλυτο νόημα να υπάρξουν λίγα ψιλά στο beta. Απλά με το μοντέλο που ακολουθεί η CIG δε νομίζω να τα δούμε σύντομα αφού βασίζει, εν μέρει, το funding του παιχνιδιού στην αγορά UEC. 

 

@shattered, Είμαι φύσει πεσιμιστής ;p  εύχομαι να διαψευσθώ χίλιες φορές. :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το παιγνιο θα ειναι η μεγαλυτερη απατη στην βιομηχανια των video games. Το μονο δυνατο σημειο του ειναι το σχεδιαστικο τμημα της εταιριας που φτιαχνει πολυ ομορφα σκαφη τα οποια ομως δεν ξερω τι ακριβως θα τα κανουμε, για μενα η ενημερωση ειναι ελλιπεστατη για το πως θα ειναι το παιχνιδι, τι ακριβως θα κανουμε εκει μεσα και πως? Απαιτω gameplay βιντεο τουλαχιστον 2 ωρων που θα διχνει πως θα γινονται τα παντα μεσα στο παιχνιδι γιατι απο λογια χορτασα εδω στην ελλαδα. 

Link to comment
Share on other sites

για μενα η ενημερωση ειναι ελλιπεστατη

 

 

 

Νομίζω ότι είναι απόλυτα ξεκάθαρο το πώς θα είναι το παιχνίδι... μέσα από τα άπειρα development logs και τις παρουσιάσεις. Έχουμε δει ήδη:

 

-Demo από multicrew ships

Star Citizen Multiplayer Crew Demo

-Demo apo Planetrary Landing και Περιήγηση στο χώρο.

Star Citizen - Planetary Flight & Landing Gameplay

-Ελεεινό Demo apo το FPS κομμάτι του game.

Star Citizen PAX FPS DEMO

 

-Σαράντα επτά (47) επεισόδια όπου σε κάθε ένα ο Chris Roberts απαντά σε 10 ερωτήσεις των backers.

10 for the chairman

 

Αμα ψάξεις μέσα στο site της CIG θα βρείς τα πάντα. Απο τη διαδικασία σχεδίασης των πλοίων μέχρι και παρουσίαση για το AI engine.

 

Θεωρώ πως λίγη έρευνα πριν αρχίσουμε τους λιθοβολισμούς θα ήταν απαραίτητη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρκουν. Ειναι μονο λογια και σχεδια θελω actual gameplay που να περιλαμβανει τα παντα. Θελω να δω τα class σε δραση θελω να δω το εμποριο που λεει θελω να τα δω ΟΛΑ δεν μου αρκει να το λεει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, έχω κι εγώ ενστάσεις και τις εκφράζω δημόσια, αλλά το μόνο για το οποίο δεν μπορώ να τους κατηγορήσω είναι ελλιπής ενημέρωση. ;) Μάλλον για information overload, για να καλύψουν την ένδεια περιεχομένου... Ξέρουμε ακριβώς που στοχεύουν, αλλά η πρόδοος είναι πολύ αργή και όλα τα σημαντικά είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο.

 

Γι αυτό άλλωστε προσωπικά προτείνω σε όσους ρωτούν να μη βάλουν ακόμη λεφτά στο παιχνίδι, εκτός αν τους περισσεύουν. Και βέβαια, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να υλοποιήσουν όλα όσα υπόσχονται, αλλά το παιχνίδι να είναι ασύνδετο και ο καθένας να περιορίζεται μόνο στο τμήμα που τον ενδιαφέρει. Άλλοι στο εμπόριο, άλλοι στο fps, άλλοι στην πτήση.

 

Πρέπει να κυλήσει πάρα πολύ νερό στο αυλάκι για να μπορεί να γίνει ασφαλής πρόβλεψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου εμενα ειναι οτι εχω ακουσει παρα πολλα εδω καιρο και δεν βλεπω τπτ απο αυτα σε λειτουργια. Με 65mil μεχρι στιγμης παει παρα πολυ αργα γεγονος που εμενα μου λεει οτι εχει σοβαρα θεματα και οτι ουτε και οι ιδιοι δεν ξερουν αν τελικα θα κανουν οτι λενε. Αν το παιχνιδι το 15 δεν κανει ενα σοβαρο αλμα, να ξεκινησουμε να παιζουμε σιγα σιγα αυτα που λενε το βλεπω να πηγαινει κουβα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει pledge και στα 2 , 80 δολαρια στο SC 40 ευρω στο Elite και θέλω και τα 2 να είναι επιτυχημενα! ανυπομονω να δω final product και στα 2.

 

Να πω την αμαρτια μου , μεχρι στιγμης το Elite ξεπερασε τις προσδοκιες μου (εχω παιξει την beta/gamma) και το  Star  Citizen ουτε τις ακουμπησε, στο Elite αισθανεσαι οτι πετας στο διαστημα  στο Star Citizen νομιζεις οτι έχεις αυτοκινητο με laser και ρουκετες (arcade feeling και ξενερωνω) , ελπιζω να διορθωθει η κατασταση γιατι περιμενα ενα τετοιο project εδω και πολλα χρονια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.