Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

αρχικά για το trailer , βλέπω available alpha 2.0 και είμαι "οκ ώρα για πολλά gig patch"

εε τελικά απλά το trailer είναι "παλιό" (παραδόθηκε νωρίς για τα game of the year awards και δεν "περίμεναν" το bugfest με το ονομα ptu 2.0) οπότε γλίτωσα και το download

 

απο εκεί και πέρα.

ξαναπέρασα το παιχνίδι (1.3 "stable") και μερικά σχόλια (ένα 315p έχω)

 

(έχω να "πιλοτάρω" πρακτικά πάνω από 1 χρόνο , λίγο war thunder έπαιζα χαλαρά arcade)

 

1) αλλαγή στο mode με control-c οπως και δήποτε (πριν το κάνω δεν μπορούσα να στοχεύσω για κανένα λόγο με fixed guns , ίσως βολέυει στα gimbals)

2) το να κάνετε swap όπλα από άλλο σκάφος δεν δουλεύει (οκ μπορεί υπάρχει καιρό αυτό το θέμα)

3) σχετικά εύκολα πήγα vandull swarm lvl11 πρακτικά χωρίς respawn στην πρωτη προσπάθεια μετά το tutorial (έχασα τα 2 respawn νωρίς από λάθος  g-safe off -> black screen -> βράχια)

4) τα omnisky vi είναι δύσκολα δεν μπορώ να πετύχω σχεδόν τίποτα(έχουν αργό ας του πούμε muzzle speed που κάνει τα "pip" να είναι μακρυά απο το αντίπαλο σκάφος)

5) τα mounts είναι λίγο "μπλεγμένα" (είπα να πάρω με rec ένα κανόνι για το front mount, size 2 έλεγε στο holotable , πηρα size 2 με rec και δεν χωρούσε , έβγαλα το gimbal mount και τελικά χωράει size 3)

6) δεν δούλεψα καθόλου με πυραύλους(έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα που πρέπει να βρω κανένα tutorial

7) μερικά battle royale που έπαιξα (με 180ping) όλοι έχουν superhornets (ή απλά hornet με το superhornet turret) και όσο να'ναι αισθάνομαι λίγο "ανήμπορος" , είδα 1-2 avenger και μερικά gladius  και ένα cutlass (οκ ο μόνο εύκολος στόχος που βρήκα)

8) το 315p έχει "χάρτινες" base ασπίδες (θα δοκιμάσω με rec κάτι size 3 που έχει στο store , εξάλλου πρακτικά τζάμπα είναι η δοκιμή)

9) το απλό hangar που έχω (self land ) παραείναι σκοτείνο (μπορεί να είναι και θέμα cfg ) , καλά καλά που πήγαινα δεν έβλεπα

 

Τώρα κατεβάζω PTU να δω τι λέει

 

μήπως θυμάσαι πόσα gigabyte είναι το "αρχικό" download της 2.0 (γιατί ακόμη και να μου έρθει αν είναι κάπου 40-50 με 10mbps καθαρά στην γραμμή μου ... δεν βάζω ptu θα περιμένω stable αφού κάθε 1-2 μέρες patch έχουν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως θυμάσαι πόσα gigabyte είναι το "αρχικό" download της 2.0 (γιατί ακόμη και να μου έρθει αν είναι κάπου 40-50 με 10mbps καθαρά στην γραμμή μου ... δεν βάζω ptu θα περιμένω stable αφού κάθε 1-2 μέρες patch έχουν)

 

Δε θυμάμαι, δυστυχώς.

Πάντως, αν λέει κάτι, το installation folder του Public version είναι ~33GB ενώ του Test είναι ~29,5GB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άι καλά. Μέχρι τη beta έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα!

 

Για beta σε βλέπω του χρόνου τέτοια εποχή

με μεγαλύτερο universe και τουλάχιστον 1 μέρος από squadron 42(single player)

 

on another note

απο χθες το βράδυ που έβαλα το download τελείωσε πριν 5 λεπτά (εντάξει είχε και λίγο σερφάρισμα στο ενδιάμεσο αλλά τίποτα τραγικό)

και πλέον έχουν περίπου 99.930.000 dollars

 

 

edit

κάτι έχουν αλλάξει στα flight modes

παλιά πατούσα control c και είχα αρκετά καλύτερο έλεγχο

τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο η κυκλοφορία της Alpha 2.0.0, λίγο η προσφορά "try it free", πλέον έχουν περάσει τα $100m. Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό και το έβαλα να κατεβαίνει. Λέω να ρίξω μια ματιά το απογευματάκι, ειδικά για να δω τις αλλαγές στο flight model και τις "αποστολές". Για να δούμε...

 

@shattered, fyi:

New flight modes are available now, too; Precision Mode, for complex maneuvering such as landing; Cruise Mode, to get maximum speed with little maneuverability and Standard Combat Maneuvering that has been the default in earlier builds.

 

Ίσως να είναι εκεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα και το έψαξα λίγο

το θέμα είναι στο relative mode (που υπάρχει ακόμη με contol-c) και πρακτικά "κλειδώνει" τα gimbals και κάνει το ποντίκι σαν virtual joystick όπου η κάθε κίνηση του ποντικιού μεταφράζεται σε κίνηση του σκάφους (στο "κανονικό" mode στο κέντρο της οθόνης έχει "deadzone" σε ότι αφορά την κίνηση του σκάφους αλλά εκεί "στρίβουν" τα gimbals)

ίσως φταίει ότι πλεον τα thruster είναι πιο αδύναμα και μου δίνει αυτή την αίσθηση

γενικά έχω αντιμετωπίσει λίγο θέματα με τους server(κυρίως timeouts και teleportation) αλλά από την άλλη πρέπει να έχω ping στον θεό και προσπαθουν να μπουνε ολοι στο game

 

(o "public" φακελός μου είναι 31.2gb)

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

@acct

 

try it free?? που ειναι αυτο και δεν μπορω να το δω  :p

 

δεν εχω game package btw.

 

Τις προηγούμενες μέρες είχε συνέχεια ένα μήνυμα στην κορυφή της σελίδας για free trial μέχρι και σήμερα, 14/12 (http://2p.com/37725993_1/Star-Citizen-Free-to-Play-for-Everyone-until-December-14-by-JoeLW.htm).

 

Δεν βλέπω να το έχει πια, αλλά αν έχεις λογαριασμό και έχεις κατεβάσει τα αρχεία του παιχνιδιού, πρέπει να μπορείς να πετάξεις με Aurora MR, Mustang Alpha, Gladius. Δε νομίζω ότι χρειάζεται referral ή κάτι άλλο. Αν σου ζητήσει, σου στέλνω ένα σε πμ, αλλά ελπίζω ότι δε χρειάζεται. Πάντως, δεν ξέρω τι ώρα τελειώνει η προσφορά. Αν δεν το έχεις κατεβάσει ήδη, μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες είχε συνέχεια ένα μήνυμα στην κορυφή της σελίδας για free trial μέχρι και σήμερα, 14/12 (http://2p.com/37725993_1/Star-Citizen-Free-to-Play-for-Everyone-until-December-14-by-JoeLW.htm).

 

Δεν βλέπω να το έχει πια, αλλά αν έχεις λογαριασμό και έχεις κατεβάσει τα αρχεία του παιχνιδιού, πρέπει να μπορείς να πετάξεις με Aurora MR, Mustang Alpha, Gladius. Δε νομίζω ότι χρειάζεται referral ή κάτι άλλο. Αν σου ζητήσει, σου στέλνω ένα σε πμ, αλλά ελπίζω ότι δε χρειάζεται. Πάντως, δεν ξέρω τι ώρα τελειώνει η προσφορά. Αν δεν το έχεις κατεβάσει ήδη, μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

το game οχι δεν το εχω κατεβασει αλλα λεει οτι ισχυει μεχρι σημερα. τι να κανω λες? 

Link to comment
Share on other sites

το game οχι δεν το εχω κατεβασει αλλα λεει οτι ισχυει μεχρι σημερα. τι να κανω λες? 

 

Ανάλογα με τη σύνδεσή σου θα θέλεις τουλάχιστον 2-3 ωρίτσες να το κατεβάσεις (ίσως μέχρι 6-7). Επειδή δε βλέπω τι ώρα λήγει η προσφορά, αν υπέθετα ότι είναι μέχρι ~18:00 PST, όπως παλιότερες προσφορές, σου μένει λίγος χρόνος μέχρι τα ξημερώματα της Τρίτης. Αν δε βαριέσαι, κατέβασέ το και δοκίμασε. ;)

 

Αν δεν το προλάβεις τελικά, μην απογοητευτείς. Θα ξαναβάλουν free trial κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα live holiday livestream (είδα misc reliant art)

 

http://www.twitch.tv/starcitizen

 

(μάλλον θα δώσουν πάλι enrty level πακέτα με 30usd)

 

edit 5000 πακέτα (star citizen + squadron 42) στα 30usd

και απο την νέα χρονιά θα αλλάξει η ισοτιμία (θα γίνουν πιο ακριβά τα πακέτα στο euro)

 

τα υπόλοιπα σε κάποια άλλη στιγμή

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

double post(ένα video που έπαιξε στο livestream)

 

 

γενικά στο link απο κάτω θα "ανέβουν" όλα τα videos από το livestream
https://www.youtube.com/user/RobertsSpaceInd/videos

 

edit: link απο το gallery με εικόνες απο concepts/development updates για μερικά σκάφη)

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/15123-Holiday-Livestream-Ship-Gallery

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To live 2.0 και το (αμεσα?) επερχομενο 2.1, τα τελευταια βιντεακια απο το Livestream ειναι ευχαριστες εκπληξεις και αναταση ηθικου! :D

 

Και δικαιωση μην σας πω!  :p  Υπομονη και συνεχιζουμε, τωρα αρχιζουν τα καλα..

Link to comment
Share on other sites

για δικαιωση δεν θα μιλήσω αν δεν δω πρώτα "κανονική" beta
αυτό που με φοβίζει είναι ότι θα καταλήξει υπερβολικά πολύπλοκο για τον "casual" gamer που μπορεί πχ να παίζει 1-2 ώρες / 2ημέρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.