Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Δε μου φαίνεται απίθανο ορισμένοι να είναι πρόθυμοι να πληρώσουν μερικά χιλιάρικα για μια φρεγάτα με Lifetime Insurance, αν μέσα στο παιχνίδι πρέπει να αφιερώσεις 1-2 χρόνια για να την αποκτήσεις.

μου φαίνεται απίθανο να παίξω ένα παιχνίδι που κάποιος θα πάρει έτοιμο κάτι που εγώ μπορεί να το πάρω με την παρέα μου (clan) σε έναν χρόνο...

Από το 2012 απλά μαζεύουν λεφτά.. εκμεταλλεύονται απλά την ανάγκη (ή το ψώνιο) κάποιων να έχουν το καλύτερο σε ένα παιχνίδι που θααααα βγει... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Κατά πάσα πιθανότητα οι ερωτήσεις που έχω, έχουν απαντηθεί στις προηγούμενες 40 σελίδες ( :hehe: ) αλλά αν κάποιος έχει όρεξη να απαντήσει θα το εκτιμούσα :D

 

Παρατήρησα το Star Citizen στη Gamescom (το είχα ακουστά αλλά δεν είχα ασχοληθεί).

 

Βλέπω στο site τους ότι έχει 2 packs για να αγοράσεις! Τι σου δίνει το καθένα?

Τι φάση παίζει με το πλοία?  Υπάρχει κάποιο in-game currency ή αν θέλεις κάτι το αγοράζεις με real money? (Αν έχει ingame curency, θα σου πάρει κανά 3μηνο για να πάρεις ένα ship?)

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά, έχει downloader στο site υπάρχει κάποια δοκιμαστική έκδοση στο site ή πληρώνεις με τη δημιουργία λογαριασμού?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γράφω από κινητό οπότε πολύ λεπτομέρεια είναι λίγο δύσκολο

 

Από όσο θυμάμαι "trial" εκδοχή δεν υπάρχει(αν και που και που κάνουν free flight weeks όπου δοκιμαζεις ότι θες ακόμη και να μην έχεις αγοράσει)

To account είναι free 

 

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι αγοράζεται πλέον σε 2 δόσεις

Το single player squadron 42 (όπου δεν έχουμε κάτι playable αυτή την στιγμή)

Και το pu(persistent universe) όπου είναι το mmo μέρος και μπορείς να μπεις στην alpha/beta ακόμη και τώρα

 

Για να μπεις στο pu πρέπει να αγορασεις κάποιο πακέτο που έχει alpha/beta access(τώρα είμαστε alpha) και έστω ένα από τα φθηνά σκάφη(mustang για "pvp" aurora για λίγο από όλα )

 

Εφόσον έχεις πρόσβαση και σκάφος, πλέον υπάρχει και in game currency και τρόπος για να "ενοικιάσεις" για λίγο καιρό αλλά σκάφη για δοκιμές

 

Τα σκάφη όταν γίνει το release(μάλλον το 18 το βλέπω για full game)θα αγοράζονται(τουλάχιστον αυτό ίσχυε) μόνο με in game currency.τωρα μόνο με πραγματικά χρήματα.

 

Γενικά έχω μείνει λίγο πίσω στα νέα του game μιας και κάθε patch ήταν 20+gb και το γεγονός ότι υπήρχε θέμα που "τερματιζε" 1 thread και ουσιαστικά κάνει bottleneck την gpu  παρέα με λίγο απαράδεκτο server connection(μάλλον δικό μου θέμα) εε το έχω ψιλοπαρατησει

 

Γενικά στα forum είχαν πληροφορίες αλλά δεν ξέρω πλέον σε τι κατάσταση είναι(προσωπικά τσεκαρα και στο reddit.com/r/starcitizen )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2016 at 9:32 PM, Georgiadis Giorgos said:
Quote

Βλέπω στο site τους ότι έχει 2 packs για να αγοράσεις! Τι σου δίνει το καθένα?

Σου δίνει απλά διαφορετικό starter σκάφος.

Quote

Τι φάση παίζει με το πλοία?  Υπάρχει κάποιο in-game currency ή αν θέλεις κάτι το αγοράζεις με real money? (Αν έχει ingame curency, θα σου πάρει κανά 3μηνο για να πάρεις ένα ship?)

Όταν κυκλοφορήσει το παιχνίδι, όλα τα πλοία θα είναι διαθέσιμα για αγορά με in-game currency. Προς το παρόν, επειδή βρισκόμαστε σε alpha έκδοση του παιχνιδιού, ναι μεν έχει εισαχθεί το in-game currency, αλλά δεν έχουν εισαχθεί αγορές πλοίων, ούτε αναβάθμιση πλοίων (το περιμένουμε όλοι πως και πως σε μελλοντικό patch). Στην παρούσα φάση μας επιτρέπει να αγοράσουμε μόνο στολές (light, medium, heavy armor) για το χαρακτήρα μας καθώς και φορητό οπλισμό (rifles, pistols, shotguns, snipers κλπ). Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου, δεν υπάρχει δεδομένη απάντηση. Κάποιος που παίζει 12 ώρες την ημέρα προφανώς θα αποκτήσει σκάφος πολύ πιο σύντομα σε σχέση με κάποιον που παίζει μόνο 3 ώρες για παράδειγμα. Και φυσικά επειδή το game βρίσκεται υπό development και χρειάζεται χρηματοδότηση, μας επιτρέπει να αγοράσουμε σκάφη με real money για όσο διαρκεί το development, κάτι που δε θα ισχύει στο release.

Quote

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά, έχει downloader στο site υπάρχει κάποια δοκιμαστική έκδοση στο site ή πληρώνεις με τη δημιουργία λογαριασμού?

Η κατασκευάστρια εταιρία διοργανώνει σε συχνή βάση open alpha (free fly week τα αποκαλεί) όπου οι servers του παιχνιδιού ανοίγουν για όλους για 1 εβδομάδα περίπου. Εκεί έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις το παιχνίδι και όσα σκάφη έχουν ξεκλειδώσει για εκείνη την εβδομάδα. Έτσι το δοκίμασα κι εγώ και αφού είδα ότι μου αρέσει, το (προ) αγόρασα. Εννοείται ότι εφόσον αγοράσεις κάποιο πακέτο, έχεις πρόσβαση 24/7 στην alpha έκδοση του game.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από capricorne
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από αρκετό καιρό χωρίς κάτι συναρπαστικό, η παρουσίαση στη CitizenCon είχε λίγο ενδιαφέρον, χάρη στην αποστολή που εκτυλίσσεται στην επιφάνεια ενός πλανήτη.

 

Για συμπλήρωμα, το διαφημιστικό της νέας κορβέτας, που πουλιέται ακόμη για $750.

 

Άν κάποιος δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει για 2 ώρες, υπάρχει και το βίντεο ολόκληρης της εκδήλωσης:

Spoiler

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Μετά από αρκετό καιρό χωρίς κάτι συναρπαστικό, η παρουσίαση στη CitizenCon είχε λίγο ενδιαφέρον, χάρη στην αποστολή που εκτυλίσσεται στην επιφάνεια ενός πλανήτη.

 

Για συμπλήρωμα, το διαφημιστικό της νέας κορβέτας, που πουλιέται ακόμη για $750.

 

Άν κάποιος δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει για 2 ώρες, υπάρχει και το βίντεο ολόκληρης της εκδήλωσης:

 

Τo FPS δεν το φοβάμαι, το έχουν κληρονομήσει σχεδόν έτοιμο από τη μηχανή του παιχνιδιού (αν και δείχνει λίγο βαρετό στο βίντεο).

Το θέμα είναι πόσο καλά θα δέσει με το space sim και να είναι διασκεδαστικό ως σύνολο... Αν θέλαμε engine demo βάζαμε και No Man's Sky :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όποιον ενδιαφέρεται να συμβάλλει στο σχεδιασμό του launcher, υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο για τις προτιμήσεις σας:

https://www.surveymonkey.com/r/LRZDB5R

Έχει ερωτήσεις για το τί θέλετε να κάνει ο launcher, τί πληροφορίες να δείχνει, να ξεκινάει αυτόματα, κλπ.

Επίσης ακουμπάει λίγο θέματα voice chat.

 

Λογικά πρέπει να το έχετε πάρει και σε mail, όσοι έχετε λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

σας θυμίζω το voice attack.. Το πειράξαμε με έναν φίλο και είναι έτοιμο για unlimited full χρήση, όποιος θέλει ας μου στέλνει pm.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ελλείψει χρόνου έχω σταματήσει να ασχολούμαι ενεργά με το παιχνίδι, αλλά εξακολουθώ να το παρακολουθώ σποραδικά.

 

Με αφορμή την κυκλοφορία της Alpha 2.6 (patch notes) πριν 3 μέρες και τη σχετική χαλαρότητα των διακοπών, είπα να ξαναμαζέψω μερικά πιο πρόσφατα νέα που έρχονται πακέτο με τη νέα έκδοση, αν και κάποιες αλλαγές συνοψίζονται σε νέο Gameplay Trailer:

 

1. Ανακοινώθηκε κι επίσημα η μετάβαση στην Lumberyard Engine της Amazon, που είναι επίσης βασισμένη στην CryEngine. Αναμενόμενα, προκλήθηκε μια σχετική γκρίνια, με συζητήσεις να εξαφανίζονται από το φόρουμ του παιχνιδιού και ένα σχόλιο από τον Chris Roberts να συνοψίζει τους λόγους για τους οποίους έγινε η μεταπήδηση. Όπως και να έχει, η 2.6 είναι ήδη πάνω στην Lumberyard.

 

2. Επιτέλους είναι διαθέσιμο το FPS (Star Marine)  με δικό του Gameplay Trailer. Για την ώρα υποστηρίζει Deathmatch (Elimination) και Control Point (Last Stand), σε δύο χάρτες.

 

3. Μερικά πολυαναμενόμενα σκάφη προστέθηκαν στο Arena Commander συμπεριλαμβανομένων και τριών πολυθέσιων (Retaliator, Caterpillar, Constellation Andromeda). Όλα υπάρχουν συγκεντρωτικά σε νέο βίντεο. Μαζί με τις μεγάλες αλλαγές στον χειρισμό των παλαιών σκαφών και όλων των υποσυστημάτων, μάλλον αξίζει μια φρέσκια ματιά στο παιχνίδι.

 

Καλές πτήσεις σε όποιον ξανασχοληθεί... ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/12/2016 at 9:43 PM, acct said:

Καλές πτήσεις σε όποιον ξανασχοληθεί... ;)

 

Πετάξαμε λίγο κι εδώ και στο Elite μέσα στις γιορτές, γιατί μου έκανα δωράκι για το νέο έτος (μεταξύ άλλων) ένα σετάκι Saitek X52 Pro.

Η εμπειρία της πτήσης μεταμορφώνεται προς το καλύτερο με τη χρήση του HOTAS και στα δύο παιχνίδια και, επίσης, επιβεβαιώνει (και μάλλον μεγαλώνει) το προβάδισμα του Elite από άποψη immersion.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές το HOTAS. Από ό,τι διάβασα, με το νέο flight model το SC έχει γίνει κάπως καλύτερο, αλλά προφανώς δεν έχει αρκετό περιεχόμενο. Να πω την αμαρτία μου, το Elite δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου (ούτε καν το Arena), οπότε δεν έχω άποψη. Περίμενα να έχω "χρόνο". :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Shaman said:

Καλά κι εγώ τώρα σκέφτομαι πού να κρύψω το HOTAS να μην πιάνει χώρο. :p

 

Κι εγώ το X-45 το έχω αποθηκευμένο και το βγάζω μόνο όποτε αξίζει τον κόπο -για το SC μόνο μια φορά μέχρι στιγμής. Σε σχέση με το X-52 έχει και το πλεονέκτημα του rudder paddle στο throttle, που πάντα με βόλευε πολύ. Τώρα είναι της μόδας να σου χρεώνουν πετάλια χωριστά. ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, acct said:

Κι εγώ το X-45 το έχω αποθηκευμένο και το βγάζω μόνο όποτε αξίζει τον κόπο -για το SC μόνο μια φορά μέχρι στιγμής. Σε σχέση με το X-52 έχει και το πλεονέκτημα του rudder paddle στο throttle, που πάντα με βόλευε πολύ. Τώρα είναι της μόδας να σου χρεώνουν πετάλια χωριστά. ;)

Στο Χ52 στρίβει το joystick για rudder.

[Αν βάλεις πετάλια, έχει lock που μπλοκάρει το twist.]

 

Για πετάλια δεν το βλέπω, πάντως - ακόμα κι αυτό που πήρα υπερβολή είναι για τη χρήση που (δεν) κάνω. 

 

Θέλει κρύψιμο το συγκεκριμένο HOTAS και για ένα άλλο λόγο, πέραν του χώρου που καταλαμβάνει: Με τα πολύχρωμα φωτάκια κλπ, σε προκαλεί να παίζεις όταν το βλέπεις στημένο.

 

Μιλώντας για εμφάνιση, η εναλλακτική που σκεφτόμουν ήταν το (κάπως φθηνότερο) νέο σετάκι της Thrustmaster που είναι endorsed και στα χρώματα του Elite Dangerous:

http://www.thrustmaster.com/en_US/products/t16000m-fcs-hotas

 

Οι περισσότεροι λένε ότι έχει καλύτερο feel από το Saitek κι ότι γενικότερα η TM είναι πιο αξιόπιστη ως εταιρεία.

Αλλά προσωπικά με κέρδισε η "μούρη" του Saitek, με τα φωτάκια, την LCD, τις μεταλλικές λεπτομέρειες κλπ.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Αν δε μου μείνει στο χέρι (όπως πολλοί λένε), θα με καλύψει απόλυτα - άλλωστε δεν είναι και τρελαμένος με αυτού του είδους τα παιχνίδια, οπότε δεν πρόκειται ποτέ να το "ψειρίσω" πολύ. 

 

Επίσης για την ιστορία, η Logitech έχει αγοράσει την Saitek. Αν και στο Amazon ήταν listed ως Logitech το προϊόν, προφανώς δεν έχουν ξεκινήσει κάποια σχετική παραγωγή.

Όπως αναμενόταν, το κουτί και τα περιεχόμενα λένε παντού Saitek, εκτός από ένα βιβλιαράκι για την εγγύηση που είχε το brand Logitech επάνω.

 

Μια και είμαστε στο thread του SC, να αναφέρω ότι δεν πρέπει να υπάρχει (ακόμα τουλάχιστον) επίσημο profile για το συγκεκριμένο HOTAS.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σχετικά με HOTAS, η CIG είχε παλιά στο τέξας μια συνεργασία με Saitek για να βγάλει SC branded/engineered κομμάτια. Μετά την πώληση της Saitek, φαίνεται να έχει πάει για βρούβες αυτό το project.

 

Το Τ.16000Μ FCS είναι πολύ τίμιο προϊόν για όποιον ενδιαφέρεται. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα combo του πολύ καλού Τ.16000 με ένα νέο throttle το οποίο αγοράζεται και μόνο του. Στα πολύ θετικά το γεγονός πως το throttle έχει και αναλογικό κουμπί/άξονα για strafing, που είναι ταμάμ για 6DoF παιχνίδια. 

 

Having said that, αυτή την στιγμή το πέταγμα στο SC είναι τόσο μπουρδέλο που είναι ουσιαστικά άχρηστη η χρήση HOTAS. Ο τρόπος με τον οποίο έχει δουλέψει η CIG το FM σημαίνει πως δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον για throttle management στο παιχνίδι, πόσω δε μάλλον αναλογικό control για αυτό. Αν ενδιαφέρεστε μόνο για SC, η επιλογή dual joy (δύο Τ.16000Μ) ή HOMAS ανταμείβει περισσότερο.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
1 hour ago, fatalara said:

...

Έχει πολλές βελτιώσεις σε σχέση με την τελευταία φορά που το κοίταξα, αλλά πολλή ταλαιπωρία για απλές και επαναλαμβανόμενες δουλειές.

Στην αποστολή η μισή ώρα χάνεται να μπαίνεις και να βγαίνεις σε οχήματα.

Επιπλέον, η αλληλεπίδραση οχημάτων έχει προβλήματα, πχ στο 1:04:30 που προσπαθώντας για 3η φορά να ανεβάσουν το rover στη ράμπα, το κάνουν βίδες :).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ωραιο...

Υπαρχουν πολλα παιχνιδια που σε ξεκινανε αμεσως εκει που θες, το star citizen δεν ειναι ενα απο αυτα και ουτε θελουμε να γινει.

Το rover εσπασε γιατι η ραμπα δεν ηταν σωστα μπηκε απο κατω το πιεσε η ραμπα και το βαρος του σκαφους και εσκασε, ας εβρισκε καλυτερη θεση ο πιλοτος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.