Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Σε αυτο που λες συμφωνω απολυτα, τα design posts που εχουν βγει μεχρι τωρα με τα gameplay στοιχεια (mining, repair κτλ) οσο ενδιαφεροντα φαινονται, αλλο τοσο πολυπλοκα ειναι. Ειχαμε μια κουβεντα με την παρεα που θα μπουμε μαζι (οταν με το καλο) και λεγαμε ακριβως αυτο. Τι θα προλαβαινεις να κανεις σε ενα gaming sessions της μιας-δυο ωρες μια καθημερινη. Απο την μια κρατιεμαι να μην δωσω αλλα χρηματα για να κανω το 325 - Cutlass προκειμενου να μην "κοψω δρομο", κι απο την αλλη λες ποσο ευκολο/χρονοβορο θα ειναι να παρεις ενα Connie πχ στο PU.  Θα φανει υποθετω. 

 

Δικαιωση περισσοτερο το λεω για την δουλεια που γινεται και η οποια τελικα φαινεται. Προσωπικα εμεινα χαζος τελειως οταν ειδα το Proc. Generated πλανητη γιατι περα απο το οτι δεν ειχαν αφησει να διαρρευσει το παραμικρο για το επιπεδο ετοιμοτητας του, ηταν και ενα stretch goal που αφορουσε R&D για εναν χρονικο οριζοντα πολυ μετα το release του παιχνιδιου. Το βρισκω θετικο οτι υπαρχουν κομματια που εχουν προχωρησει σημαντικα και δεν εχουμε ιδεα για αυτα. Νομιζω οτι το και το SQ42 ειναι ενα απο αυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ο proc πλανήτης ήταν αλλού(πιστεύω το βάλαν πιο μπροστά σαν στόχο για να μπορεσουν να δώσουν πιο γρήγορα πιο μεγάλο μέρος του pu για έλεγχο και γενικά να ρίξουν λίγο το load από τους artists)

το καλό της υπόθεσης είναι ότι το community γενικά των space sims είναι θετικό ακόμη (δηλαδή και απο το elite έχουν καλά λόγια , δεν υπάρχει αυτή η κόντρα που βρίσκεις σε άλλα game)

αν και δεν έχω παίξει ούτε elite περιμένω να δω πως θα βγει και αυτό και το no mans sky

περί updates

όταν μπήκα στο game πήρα ένα 315p
προς το παρόν το "μισώ"
γιατί όσο όμορφο είναι(γουστα πάντα αυτά)
άλλο τόσο "άχρηστο" είναι (γίνεται αποδεκτό με size 3 όπλο στην μέση και οπωσδήποτε την size3 shield γιατί άλλιως "πέφτεις" πιο γρήγορα και από mustang)
απο την άλλη μου έκανε εντύπωση πόσο αργό είναι σαν σκάφος στο 2.0 (cruise 420m/s έφαγα αρκετό damage και ανέβηκα στα 850m/s)
μπήκαν στην λογική να δώσω 10-20usd (δεν θυμάμαι πόσα) για update σε κανένα avenger/hornet/gladius
αλλά αφού στο τέλος δεν θα καταλήξω σε εκείνα είπα να μείνω με το base lux σκάφος μου
 

 

wishlist για την 2.1
στρώστε λίγο το optimization
4790k ρίχνει bottleneck(ένα thread "βαράει" 100% load σταθερά) σε 290x

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει κι εμένα είναι το σύνδρομο "Something for everyone". Παραδοσιακά δεν έχει λειτουργήσει σε κανένα παιχνίδι, αλλά είμαι πρόθυμος να κάνω υπομονή και ελπίζω στο τέλος οι φόβοι μου να διαψευστούν.

 

Αν είμαστε τυχεροί, η υλοποίηση των NPC crewmembers θα είναι αρκετά καλή ώστε να μπορούμε να αποφύγουμε εντελώς να καταπιανόμαστε με τα στοιχεία του παιχνιδιού που μας είναι λιγότερο ενδιαφέροντα. Αυτό από μόνο του αρκεί για να μειώσει σημαντικά την επένδυση σε χρόνο που απαιτεί το παιχνίδι.

 

Όσο για το Elite, δε μου αρέσει το επιχειρηματικό μοντέλο που ακολουθούν, αλλά εκ του αποτελέσματος αποδεικνύεται πιο τίμιο. Τα 40€ κάθε χρόνο είναι πολλά λεφτά, αλλά τουλάχιστον μαζί με αυτά έρχεται κάθε φορά νέο περιεχόμενο και πάντα μπορείς να κάνεις υπομονή 1-2 χρόνια και να το αγοράσεις σε έκπτωση.

 

Αντίθετα, το SC υποσχέθηκε τα πάντα στους πάντες από την αρχή και μόνον τώρα ξεκινά να δίνει σημάδια ότι μπορεί να ικανοποιήσει κάποιες προσδοκίες.

 

Όπως και να 'χει, είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα. Αν ευδοκιμήσει, τα ~30€ που έχω του έχω αφιερώσει θα αξίζουν τον κόπο και με το παραπάνω. Διαφορετικά, δίνεις άλλα 10€ και φτιάχνεις ένα μπλουζάκι "I backed Star Citizen and all I got was this lousy T-shirt". :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσο βάζω άλλο ένα update στο public (2.1.1)μ βλέπω τα νεά:

Gillian Anderson και XiAn scout:

https://robertsspaceindustries.com/comm-link/transmission/15167-Meet-Gillian-Anderson-And-The-XiAn-Scout

 

Έχω πολύ καιρό να το τρέξω, για να δούμε αν έχει αλλάξει τίποτα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Downloading (Free Week)...για να δω πως θα τρεχει και στο συστημα της υπογραφης.

 

30GΒ ειναι? θυμαμαι οτι ηταν πιο πολλα...

Έγινε επεξεργασία από valantismp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Downloading (Free Week)...για να δω πως θα τρεχει και στο συστημα της υπογραφης.

 

αν δεν διορθώσανε το netcode (που λογικά δεν , έχω να παίξω λίγο καιρό)

θα είσαι cpu limited (εδώ εγώ με τον 4790k είμαι). Ένα thread "πάει" στο 100% και τα άλλα στο 30-40%

 

τώρα πως ακριβώς θα παίξει στο σύστημά  σου δεν ξέρω

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν διορθώσανε το netcode (που λογικά δεν , έχω να παίξω λίγο καιρό)

θα είσαι cpu limited (εδώ εγώ με τον 4790k είμαι). Ένα thread "πάει" στο 100% και τα άλλα στο 30-40%

 

τώρα πως ακριβώς θα παίξει στο σύστημά  σου δεν ξέρω

Λοιπον ειναι unplayable για το συστημα μου, πολλα drops και freeze,

αφου ειναι και cpu limited οπως ειπες, αστα βραστα...

25-20 fps (low)...το εκανα unistall δεν υπαρχει λογος να ασχοληθω ετσι, δεν θα το ευχαριστηθω καθολου (ετσι και αλλιως 1 μερα ειναι)!

 

παντως ακομα και στα low, ειναι πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είπα να ρίξω μια ματιά τι κάνουν στο SC... Τελικά κάθε μέρα πείθομαι και περισσότερο ότι έχουν στήσει πυραμίδα :)

Μάλλον δεν τους έφταναν τα εκατομμύρια από το crowdfunding, και τα πακέτα κοπανιστού αέρα που έχουν πουλήσει κατά καιρούς, ανακάλυψα ότι υπάρχει και referral program:

https://robertsspaceindustries.com/referral-program

Σε άλλα νέα, υπάρχει ακόμα και μέχρι τις 20/03 δυνατότητα αναβάθμισης Aurora σε 300i με έκπτωση $5:

https://robertsspaceindustries.com/promotions/origin-special-offer

 

Έχει δοκιμάσει κανείς νέο περιεχόμενο πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, minast said:

Έχει δοκιμάσει κανείς νέο περιεχόμενο πρόσφατα?

Σκέφτηκα να γράψω για τις αλλαγές που φέρνει το "reputation/bounty system", αλλά δεν είναι πολύ ενδιαφέρουσες μέχρι στιγμής...

 

Απλά προτείνω σε όποιον δε βαριέται να κατεβάζει άλλα ~30GB να αξιοποιήσει το πιο πρόσφατο "Free Fly", που κάνει διαθέσιμα όλα τα σκάφη (ακόμη και τα Limited, όπως το Vanduul Scythe) μέχρι τις 20/3.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχουν την πλάκα τους τα σκάφη των Vanduul. Έπαιξα λίγο.

 

Πάντως η πυραμίδα πάει καλά:

 

Quote

The crowdfunding campaign for PC space game Star Citizen continues to soar. Total funding now stands at $110 million, up from $100 million just a few months ago.

 

http://www.gamespot.com/articles/star-citizen-funding-continues-to-climb-reaches-ne/1100-6435618/

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξανά Free Fly αυτήν την εβδομάδα (μέχρι 25/4), με αφορμή την PAX East. Μάλλον θα δοκιμάσω 1-2 σκάφη που δεν έχω προλάβει να δω, όπως το φρέσκο Khartu-al και το Retaliator. Κατά τ' άλλα, τίποτα συνταρακτικό μέχρι το επόμενο patch (2.4.0), που τώρα δοκιμάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας αναθερμάνουμε λίγο το ενδιαφέρον:

Βγήκε προχθές Alpha 2.4 (major update).

Αρκετές αλλαγές, μεταξύ άλλων και πρώτη υλοποίηση persistence (πληροφορίες για τον χαρακτήρα που διατηρούνται στην πλευρά του server)

https://robertsspaceindustries.com/comm-link//15377-Star-Citizen-Alpha-240

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Επαιξα το Νο Man's Sky και ειναι τελικα ψιλοαπογοητευση :(
 

Πολυ ρηχο παιχνιδι χωρις ενδιαφερον χαρακτηρες η ενδιαφερον αποστολες και το 90% ειναι απλα να κανεις mining οτι βρεις στους πλανητες. Και απο αποδοση μου κανει stutter στα καλα καθουμενα ενω τα γραφικα ειναι καρτουνιστικες μπουρδες !!

 

Λεγετε οτι η PC εκδοση του Νο Man's Sky ειναι console Port απο το ΧBOX ONE αυτη η Hello games ειναι τελικα για τα μπαζα αμα αληθευει αυτο  http://wccftech.com/no-mans-sky-files-hint-xbox-one-version/

 

Περιμενω το Star Citizen πως και πως ολα τα space simulator που εχουν βγει τωρα τελευταια ειναι απογοητευση

Έγινε επεξεργασία από Vasot
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Vasot έγραψε:

Επαιξα το Νο Man's Sky και ειναι τελικα ψιλοαπογοητευση :(
 

Πολυ ρηχο παιχνιδι χωρις ενδιαφερον χαρακτηρες η ενδιαφερον αποστολες και το 90% ειναι απλα να κανεις mining οτι βρεις στους πλανητες. Και απο αποδοση μου κανει stutter στα καλα καθουμενα ενω τα γραφικα ειναι καρτουνιστικες μπουρδες !!

 

Λεγετε οτι η PC εκδοση του Νο Man's Sky ειναι console Port απο το ΧBOX ONE αυτη η Hello games ειναι τελικα για τα μπαζα αμα αληθευει αυτο  http://wccftech.com/no-mans-sky-files-hint-xbox-one-version/

 

Περιμενω το Star Citizen πως και πως ολα τα space simulator που εχουν βγει τωρα τελευταια ειναι απογοητευση

Θα περιμενεις πολυ ακομα. Οι ανθρωποι εχουν μαζεψει 120 εκατομμυρια και δεν εχουν ακουμπησει καν το core game. Αντι να βγαλουν το core και μετα να βγαλουν τα features με update καθονται και ασχολουνται με μπουρδες.

Link to comment
Share on other sites

 

το είχαν λίγο live σήμερα μέσω twitch στην gamescon και δεν έδειξαν πολλά.. λίγο μάχη.. λίγο ταξιδάκια... μάλλον ήθελαν να τσιμπήσουν λίγο hype από το no man's sky και να τσιμπήσουν ζεστό χρήμα... 

άκυρο: είδα έχουν "πλοία" δεκάδων χιλιάδων δολλαρίων... πάνε καλά;;; 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Delijohn said:

άκυρο: είδα έχουν "πλοία" δεκάδων χιλιάδων δολλαρίων... πάνε καλά;;; 

Αυτοί μια χαρά πάνε. Όσοι μπαίνουν στον πειρασμό να τα αγοράσουν, λιγότερο. Πάντως, όσα κοστολογούνται σε "δεκάδες χιλιάδες" είναι πακέτα που περιλαμβάνουν όλα τα σκάφη του παιχνιδιού (ειδικά το ακριβό πακέτο έχει ζευγάρια από τα Limited).

 

Αν το παιχνίδι είχε κυκλοφορήσει και είχαμε μια εικόνα της αγοράς, αυτή η δαπάνη θα μπορούσε να είναι καλή επένδυση για κάποιους. Δε μου φαίνεται απίθανο ορισμένοι να είναι πρόθυμοι να πληρώσουν μερικά χιλιάρικα για μια φρεγάτα με Lifetime Insurance, αν μέσα στο παιχνίδι πρέπει να αφιερώσεις 1-2 χρόνια για να την αποκτήσεις.

 

Fun fact: την Ελλάδα την υπολογίζει με 23% ΦΠΑ. Αναρωτιέμαι εφόσον τον χρεώνουν λάθος αν το παίρνει κανείς χαμπάρι στην απόδοσή του. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.