Jump to content


The Superlux HD-668B Owner's Club


Recommended Posts

Asus Xonar DS, Asus Xonar DG, Asus Xonar DX...

Το σκέφτηκα πάιδες και λέω να πάω σε USB κάρτα ήχου για να την έχω και στο laptop καθώς, συνήθως, από εκεί ακούω και πιό πολύ μουσική όταν έχω δουλειά.

Πείτε κανείς καμιά δοκιμασμένη USB...να ξαναπώ ότι διαθέτω μέχρι 60-65 ευρώ.

Αυτή εδώ μου έχει κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το σκέφτηκα πάιδες και λέω να πάω σε USB κάρτα ήχου για να την έχω και στο laptop καθώς, συνήθως, από εκεί ακούω και πιό πολύ μουσική όταν έχω δουλειά.

Πείτε κανείς καμιά δοκιμασμένη USB...να ξαναπώ ότι διαθέτω μέχρι 60-65 ευρώ.

Αυτή εδώ μου έχει κολλήσει.

παρε ενα καλωδιο jack 2 RCA κάρφωσετα πανω στον ενισχυτή του σπιτιού σου να ευχαριστηθείς ήχο!

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα καλωδιο jack 2 RCA κάρφωσετα πανω στον ενισχυτή του σπιτιού σου να ευχαριστηθείς ήχο!

Το έκανα αυτό εννοείτε, καμία σχέση ο ήχος!!

Δεν έχει βέβαια RCA έξοδο ο ενισχυτής αλλά το χοντρό καρφί.

απλά ο ενισχυτής είναι στο σαλόνι...οπότε θέλω κάτι πιο κοντινό!

Έγινε επεξεργασία από george-gp
Link to comment
Share on other sites

Μιας και κάνατε ειδικό θέμα ας ρίξω κι εγω ένα update για το που βρίσκομαι και που βαδίζω. Το λεπόν, μόλις τελείωσα το πρώτο draft mod για μικροφωνάκι και λέω να το μοιραστώ μαζί σας μιας και υποθέτω οτι αρκετοί θα έχετε σκοπό να κάνετε κάτι παρόμοιο. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά η ανταλλαγή ιδεών πάντα βοηθάει.

Αρχικά να εξηγήσω το γιατί το έκανα έτσι. Στόχος μου ήταν να μπορώ να:

1) Ξεκουμπώνω όποτε θέλω το μικρόφωνο (άρα και να το αλλάξω εύκολα άμα χαλάσει).

2) Ξεκουμπώνω όποτε θέλω το καλώδιο του μικροφώνου (άρα και να το αλλάξω εύκολα άμα χαλάσει).

3) Καπνίζω παράλληλα χωρίς να χρειάζεται να κουνήσω το μικρόφωνο (είμαι αριστερόχειρας, γι'αυτό και το μικρόφωνο μπήκε από την δεξιά μεριά).

4) Βρίσκω εύκολα ανταλλάκτικα (mic, καλώδια) στο μέλλον στην εγχώρια αγορά.

5) Κρατήσω χαμηλά το κόστος (δύσκολες εποχές, δεν περισσεύει σάλιο).

Υλικά που χρησιμοποίησα: Χαρτοταινία (είχα ήδη), ένα μικρόφωνο boom 3.5mm jack (hama 57152), ένα αρσενικό σε 2 θηλυκά splitter 3.5mm jack - δεν υπήρχε μονό καλώδιο με τόσο μικρό μήκος- (hama 43355), και μια απλή προέκταση με αρσενικό/θηλυκό 3.5mm jack (είχα ήδη). Συνολικό κόστος 8.26 ευρώ. Μου πήρε γύρω στα 10 λεπτά, και τα 8 ήταν μέχρι να αποφασίσω πως ακριβώς θα το έκανα. Ακολουθούν pics...

post-28921-1416077042,9248_thumb.jpg

Το ξέρω οτι η ποιότητα είναι χάλια αλλά είναι τραβηγμένες με κινητό, νομίζω οτι βγαίνει άκρη όμως. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που περίμενα, η βάση του μικροφώνου είναι σταθερή, το δοκίμασα σε skype και με ακούνε πάρα πολύ καλά. Επόμενο βήμα μάλλον θα είναι λίγο ενίσχυση της βάσης ώστε να αντέχει βίαια τραβήγματα και γενικώς στον χρόνο, και ο γενικός καλλωπισμός (κοινώς βάψιμο σε μαύρο ή επικάλυψη με μαύρο ύφασμα).

post-28921-1416077042,2255_thumb.jpg

post-28921-1416077042,6431_thumb.jpg

post-28921-1416077042,7422_thumb.jpg

post-28921-1416077042,7994_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από helix
Link to comment
Share on other sites

Mπορει να πει καποιος μερικα κομματια που πραγματικα να ακουγοντε χαλια στα ακουστικα?

Να υπαρχει δλδ μεγαλη διαφορα οταν τα ακους σε ηχειο hi fi σε σχεση με τα ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα παρόμοιο μικρόφωνο από Jumbo 1.5 euro.

Ίδια πατέντα θα κάνω και εγώ αλλά με ταινία αυτοκόλλητη (σκρατς)

φωτο από το jumbo-mic ? Μπορείς να βάλεις ?

[MENTION=28921]helix[/MENTION]: μετά την μόντα, 2 καλώδια από τον H/Y πάνε στο combo HD668B+Mic έτσι ?

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Καλη η πατεντουλα ωραιος .

Εγω θα ειχα παει την μια ακρη του καλωδιου αν εφτανε (ή οσο εφτανε αλλα ισως ενοχλουσε μετα) στην δεξια πλευρα αντι να κανει καμαρα δηλαδή.

Να ρωτησω τα pads επειδη δεν εχω τα ακουστικά εδω να το σκαλίσω, πως μπαίνουν? βγάζουμε τα παλιά ή τα βάζουμε απο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

@helix: μετά την μόντα, 2 καλώδια από τον H/Y πάνε στο combo HD668B+Mic έτσι ?

Ακριβώς, στην δικιά μου περίπτωση το καλώδιο των ακουστικών φεύγει από τα αριστερά, και το καλώδιο του μικροφώνου από τα δεξιά. Αλλά φυσικά το καλώδιο του μικροφώνου μπορείς να το βάλεις και από τα αριστερά και να το πιάσεις (ταινία/sleeving/δεματικά) πάνω στο καλώδιο των ακουστικών ώστε να έχεις ουσιαστικά 1 (διπλό) καλώδιο να κρέμεται προς το pc. Απλά εγω ήθελα να κρατήσω το modular στοιχείο, ώστε να μπορώ να βάζω/βγάζω οτι μου χρειάζεται on demand.

Είναι ολόιδιο απλά άλλη μάρκα

Άμα είναι όντως ολόιδιο τότε προφανώς πρόκειται για κινέζικο προϊόν, που απλά γίνεται rebrand και πωλείται είτε ως noname/bulk (βλέπε jumbo) είτε σε συσκευασία πιο γνωστής εταιρείας (βλέπε hama), οπότε στην δεύτερη περίπτωση πληρώνεις 2.5 ευρώ κερατιάτικα.

Καλη η πατεντουλα ωραιος .

Εγω θα ειχα παει την μια ακρη του καλωδιου αν εφτανε (ή οσο εφτανε αλλα ισως ενοχλουσε μετα) στην δεξια πλευρα αντι να κανει καμαρα δηλαδή.

Δεν το έπιασα αυτό, τι εννοείς ακριβώς; Τώρα, όπως φοράς τα ακουστικά, το καλώδιο των ακουστικών κρέμεται από τα αριστερά, και το καλώδιο του μικροφώνου από τα δεξιά.

Να ρωτησω τα pads επειδη δεν εχω τα ακουστικά εδω να το σκαλίσω, πως μπαίνουν? βγάζουμε τα παλιά ή τα βάζουμε απο πάνω?

Βγάζεις τα παλιά (τα τραβάς απλά προς την αντίθετη κατεύθυνση), μαγκώνεις μια θήκη slim dvd από αυτές με τις ταινίες που δίνουν εφημερίδες/περιοδικά όπως λέω εδώ στην τρίτη παράγραφο, και μετά περνάς τα καινούρια. Εγω χρησιμοποίησα ένα λεπτό κατσαβιδάκι ως μοχλό/οδηγό, για να περάσω τα καινούρια, σιγά σιγά το οδηγάς γύρω γύρω ενώ με το άλλο σου χέρι κρατάς σταθερό το pad ώστε όσο προχωράς με το κατσαβιδάκι να μην τραβιέται το σημείο που έχεις ήδη περάσει. Άμα βγάλεις τα παλιά θα καταλάβεις πως μπαίνουν και τα velour pads βασικά.

Έγινε επεξεργασία από helix
Link to comment
Share on other sites

έλεγα μπάς και είχες κάνει καμιά τέτοια μόντα

21EuwrfZX3L._SL500_AA300_.jpg + 4Κλωνο καλώδιο + 41Y7-2iMUsL._SL500_AA300_.jpg

και πήγαινε ένα μόνο καλώδιο και για L/R audio και για Mic

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα, σίγουρα πιο "καθαρή", δεν ξέρω όμως κατά πόσον θα βρεις εύκολα το πρώτο ανταπτοράκι. Επίσης με αυτόν τον τρόπο παρεμβάλεις και φτηνοβύσματα στα κανάλια του ήχου, που η superlux τα΄χει όλα επιχρυσωμένα, σκέψου το κι αυτό.

Όταν παραλάβεις με το καλό φτιάξτο, πόσταρε και pics/λίστα υλικών/links να μαζεύει το thread ιδέες και mods, και στο τέλος μας βλέπω να κάνουμε καλλιστεία, κι ο νικητής θα παίρνει τον τίτλο Miss Superlux Mod :p

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα για οσους εχουν να τα "σπρωξουν" υπαρχει και η λυση του ModMic:

AntLion Audio — Welcome

Μια παρουσιαση εχει κανει εδω στο lab ο [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION]

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/antlion-audio-modmic-106534.html

Αυτη τη πατεντα μπορει να την modαρει κανεις με κανα τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τρόπο τοποθέτησης των pads της AKG:

Ο πιο εύκολος τρόπος που βρήκα είναι να γυρίσεις το μέσα-έξω στην άκρη του pad και μετά να το βάλεις πάνω στο ακουστικό.
Link to comment
Share on other sites

παρε ενα καλωδιο jack 2 RCA κάρφωσετα πανω στον ενισχυτή του σπιτιού σου να ευχαριστηθείς ήχο!

Οι στέρεο ενισχυτές στην έξοδο ακουστικών στέλνουν ρεύμα από την έξοδο για ηχεία μαζί με μεγάλες αντιστάσεις.

Αυτό μεταφράζεται σε φύσημα, αλλοιώση τονικότητας ακουστικών(τα 668b έχουν ένα μικρό θεμα εδώ) και συνήθως μεγαλύτερες παραμορφώσεις. Καλύτερα ένας fiio e9.

Link to comment
Share on other sites

Ιδεα μου ειναι ή ακομα και με ενισχυτη δεν ακουγονται οσο δυνατα οσο ηθελα? Επισης σε ταινιες που τα δοκιμασα οι φωνες ακουγονται απο τα αριστερα και οι ηχοι περιβαλλοντος στα δεξια. Αυτο ειναι κομματι της Surround αισθησης? Επισης νιωθω τα μπασα σαν να υπερκαλυπτουν τις φωνες. Θα Μπορουσα να εχω λιγη καθοδηγηση, μηπως δεν κανω εγω κατι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.