Jump to content



The Superlux HD-668B Owner's Club


Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Από 0 μέχρι 20 KHz ακούμε, 2πλάσια συχνότητα για τον Nyquist (θεώρημα δειγματοληψίας) = 40Khz, και κάτι παραπάνω (για τα χαμηλοπερατά φίλτρα) και έχεις το τυπικό 44.1KHz. Ότι πιο πάνω θεωρητικά δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις. (χώρια που δεν υπάρχει ως πληροφορία)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου:

TlQnhw6.jpg

Χαμηλώνεις λίγο μεσαία/ψηλά για να δώσεις πιο ουδέτερο ήχο ή επειδή σου αρέσει πιο πολύ έτσι?Γιατί το δοκίμασα και τα hats/snares ακούγονται αρκετά διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ένα ευχαριστώ στον @wolves δεν είχα πάρει πρέφα την ύπαρξη του συγκεκριμένου thread... :)

Σαν κάτοχος των ακουστικών έχω να πω ότι είμαι όχι απλά ευχαριστημένος!

Για κάποιο λόγο είμαι ερωτευμένος με αυτά τα ακουστικά!

Ειδικά από τότε που τα moddαρα... χθες :p

Να πω και εγώ την προσωπική μου άποψη στο θέμα κάρτας ήχου...

Τα δοκίμασα σε 3

1) Sonar X-Fi (RealtekHD της Bloodrage) δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου!

Το ζορίζεται να τα οδηγήσει είναι κολακευτικό... Αν κάποιος έχει μόνο onboard για μένα ας μην πάει σε πάνω από 32ohm ακουστικά αν δεν σκοπεύει να πάρει κάρτα ήχου.

2) Creative X-FI XtremeGamer Fatal1ty Pro είναι ικανότατη να τα οδηγήσει μια χαρά! Όλα τέλεια και όποιος την έχει, η έχει κάποια X-FI

του προτείνω μουσική και games να τρέχει το Audio Creation Mode, ο λόγος είναι ότι στο Mode αυτό δεν τρέχει καμία βλακεία της creative οπότε δεν αλλοιώνεται ο ήχος και όλα ακούγονται πιο καθαρά!

Θα το καταλάβετε αυτό ειδικά αν παίζεται BF3.

3) Asus Xonar D2X. Τα λόγια είναι περιττά, εδώ κατάλαβα ότι η creative αλλοιώνει τον ήχο :p

Απίστευτη καθαρότητα και καμία αλλοίωση στον ήχο, τώρα που το στηρίζω αυτό;

Το κατάλαβα στο BF3 και το κατάλαβα μόνο και μόνο επειδή έκανα test και στις 2 κάρτες μέχρι να αποφασίσω σε πια θα παίζω.

Σε σκηνές που γίνεται ο χαμός ο ίδιος όταν η ένταση είναι δυνατά η creative κάπου το χάνει, ενώ η Asus όχι!

Το θέμα είναι ότι το καταλαβαίνεις μόνο αν αλλάζεις επιτόπου κάρτες, αν μπω τώρα με creative και παίξω, ίσως να μην το παρατηρήσω.

Επίσης να πω ότι από θέμα έντασης το 20% της Creative είναι το 30% της Asus.

Τραγούδια που ακούω για να testάρω soundstage, imaging, μπάσο και καθαρότητα.

Πάντα σε flac η MP3 320

ROGER WATERS - Amused to Death

Buena Vista Social Club - Chan Chan

502 - Insanity

HECTOR ZAZOU - Lights in the Dark

Joker - The Vision

CARLA LOTHER - Ephemera

PORCUPINE TREE - In Absentia

501 - Morning Sun

BOZZIO LEVIN STEVENS - Black Light Syndrome

TAMUSIC

Flux Pavilion - Bass Cannon (Getter Remix)

UKF - Amirah

To Do List:

1) Θέλω να φτιάξω ένα filter box να χαμηλώσω ελάχιστα τα ψιλά χωρίς EQ διότι με EQ το latency ανεβαίνει πολύ!

Όμως δεν έχω γνώσεις στο να τυπώσω την πλακέτα για να κάνω τις κολλήσεις...

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει έχω τα σχέδια...(αν θυμάμαι καλά κάπου τα έχω σε κάποιο bookmark :p)

2) Να Moddάρω ένα μικρόφωνο γιατί πάνω από όλα είμαι Gamer και το TS δίνει και παίρνει... αλλά θέλω να είναι κάτι άψογο και ωραίο...

Τώρα βολεύομαι με ένα turbo-x των 6ε στο λαιμό για το μικρόφωνο.

Μέχρι τότε απολαύστε την Moddα στα ακουστικά.

76 strands (38 ήχου & 38 ground) ανά ακουστικό oxygen free silver plated copper!

O χαλκός δίνει πιο ωραία Mids & lows και το ασήμι highs.

Velour Pads και μονταρισμένα ακουστικά εσωτερικά για να φέρω την καθαρότητα και το μπάσο στα μέτρα μου.

Μόλις βρω χρόνο θα τραβήξω φωτογραφίες για να σας δείξω το τι έκανα και πως...

Ελπίζω να σας αρέσουν!

dsc3814y.jpg

dsc3824t.jpg

dsc3827r.jpg

dsc3818u.jpg

dsc3811d.jpg

dsc3812iu.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Άλλο ένα αντικειμενικό review που εκθειάζει τα superlux. Αν δεν είχα ήδη τρία σετ θα τα "χτύπαγα".

Superlux HD668B Over-ear Headphone Review - HeadphoneInfo.com

freq.jpg

Αυτοί μετράνε με βάση διεθνή στάνταρ οπότε οι μετρήσεις τους προσφέρονται για eq.

ps: Τονικά θυμίζουν πολύ τα dt 990.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη γνωμη μου για τα ακουστικα, ως χρηστης μουσικών προγραμματων daw.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει ανταγωνιστης σε αυτο το ευρος τιμων. Σιγουρα ο επαγγελματιας θα αγορασει ακουστικα απο 200 και πανω, αλλά για τον απλο ερασιτεχνη στο σπιτι, τα superlux ειναι κορυφαια. Χρησιμοποιω κυριως το Reaper και μια EMU 0202 για μιξεις πολλών καναλιών και τα superlux συμπεριφέρονται ως στουντιακά μονιτορ, αρκετα ουδέτερα δηλ. οπως απαιτει η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση.

Έχω κάρτα ήχου την Xfi Xtreme music της creative, pci. Θα μπορεί να τα οδηγήσει σωστά;

Κατάφερα χτες και σύνδεσα τα πιν του Stacker για ακουστικά/μικρόφωνο πάνω σε αυτή:nerd:.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.