Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

3 hours ago, haris013 said:

πάει ο μισθός...

 

 

 

 

FreeNAS server now loading :D

 

 

Αν σου είναι εύκολο δώσε μερικές πληροφορίες σχετικά με την χρήση του, τι raid θα θα χρησιμοποιήσεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, rip_noob said:

 

Αν σου είναι εύκολο δώσε μερικές πληροφορίες σχετικά με την χρήση του, τι raid θα θα χρησιμοποιήσεις κτλ

 

Η χρήση θα είναι προσωπική, θα καλύψει τις ανάγκες του σπιτιού μου, θα ρίχνω τα backups του PC (veeam backups) καθώς και media files από το κατεβαστήρι. Ήθελα ένα αξιόπιστο storage να βρίσκεται, ποιο πολύ κάνω την κ@υλα μου αλλά κυρίως να έχω safe κάποια data μου. Έχω ένα δεύτερο serverάκι σπίτι όπου εκεί τρέχω proxmox με διάφορα VM πάνω.

 

Στον nas server θα ρίξω τις μηχανές γιατί έχω γεμίσει τον εσωτερικό δίσκο του άλλου μηχανήματος. Επίσης έχω σηκώσει vm με plex που θα διαβάζει τα media files του nas καθώς και own cloud.

 

Θα χρησιμοποιήσω 2 δίσκους σε mirror vdevs και μετέπειτα με τον 1 spare δίσκο που πήρα θα φτιάξω άλλο 1 mirror vdev αγοράζοντας 1 ακόμα σκληρό μόλις αυξυθούν οι ανάγκες χώρου.

 

Απλά στα λεφτά που είχε ο σερβερ ρίχνει κάτω όλα τα έτοιμα nas της αγοράς και προσφέρει πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία και αναβαθμισιμότητα. Φυσικά έχει και καλύτερο performance.

 

Το μόνο που μου μένει είναι να ρίξω ένα switch που θα πέσουν όλα πάνω(τώρα τα έχω όλα κουμπομένα στο router asus n17u και έχει ψιλοκλατάρει) έχετε να προτείνετε κανά καλό gigabit switch?

 

Επίσης σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία με το ups και δεν με καλύψει η ισχύς γιατί σκεφτόμουνα να έχω μόνο το nas server πάνω αλλά θέλω να βάλω και τα router/switch καθως και τον VM server.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε πήγες σε microserver Gen10 αντί για Thinkserver?

 

Εγώ προτιμώ microserver για θέμα χώρου κυρίως και βγαίνει κανα 50άρι ποιο κάτω.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, swatoner said:

Γιατί δε πήγες σε microserver Gen10 αντί για Thinkserver?

 

Εγώ προτιμώ microserver για θέμα χώρου κυρίως και βγαίνει κανα 50άρι ποιο κάτω.

γιατί έχει marvell controller στις sata με αποτέλεσμα να έχουν ασυμβατότητα στο freebsd καθώς και κακό performance. Έτσι θα χρειαζόμουν έξτρα HBA + καλώδια κλπ.

 

Επίσης ελλάδα φέρναν τον μικρό gen10 που ο επεξεργαστής του είναι λιγάκι ψώφιος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μόλις παρέλαβα:

20180220_144159.thumb.jpg.eb96a465357f5f2aeacbc4412fb45263.jpg20180220_144340.thumb.jpg.f3e3c08b27540b7944c74fd4bad4edbf.jpg20180220_144430.thumb.jpg.d6401908bdf40d4b73792d1b1b9d539f.jpg20180220_144435.thumb.jpg.175455f36212125f570831d2b2e0f3bc.jpg

 

Το πρώτο βήμα για την προγραμματισμένη αναβάθμιση. Αγοράστηκαν από τον Μάριο (@icy20). Τον ευχαριστώ δημοσίως για την άψογη συνεννόηση, την άψογη εξυπηρέτηση και την (ναι, καλά μαντέψατε) άψογη, εν γένει, συναλλαγή.

Τον ευχαριστώ, επίσης, ιδιαιτέρως για το ενδιαφέρον που έδειξε, όταν το πακετάκι φαινόταν ότι δεν έχει παραληφθεί. Με κάλεσε αμέσως στο τηλέφωνο, για να με ρωτήσει.

Τα λέμε στα πεδία των μαχών, σύντροφε-τσολιά:p.

  Hide contents

Το κατάστημα της acs απέχει 5 λεπτά με τα πόδια από το γραφείο μου. Πέρασα το πρωί, αλλά δεν πρόλαβα την αποστολή. Τους ενημέρωσα ότι δεν θα ήμουν στο γραφείο (θα επέστρεφα αργά το μεσημέρι). Έλαβα την ειδοποίηση ότι δεν παραδόθηκε το πακέτο και, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, πέρασα από το κατάστημα πριν λίγο και παρέλαβα το δέμα.

 

Μεγειες συντροφε...(κακος ρωσος η καλος ρωσος? Οπως και να εχει, καλος ρωσος = νεκρος ρωσος :P)

Αντε με το καλο και τα υπολοιπα πραγματακια να γινεις και εσυ ανθρωπος να παιζεις σωστα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια αγορά τελευταίας στιγμής εχθές. Οι πρώτες εντυπώσεις καλές αλλά θέλει πολύ δουλειά για να συγχρονίσεις τις smart home συσκευές και αν αυτές που έχεις θα πρέπει να είναι σε διαφορετικούς servers ανα τον κόσμο για να λειτουργήσουν σωστά πιφφφ μ@λ@κι@ γμτ, κάποιοι ίσως κατάλαβαν για ποιές αναφέρομαι.

 

IMG_20180221_184508.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2018 at 8:32 PM, def said:

Μεταχειρισμένο αγορά από εξωτερικο

Αλλά αξίζει σε λύνει τα χέρια. Πολλές επιλογές για το 4D max cinema

2018-02-21-20-29-39.jpg

 

Ποιας εταιρείας είναι;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Indiko_Xoiridio said:

 

Ποιας εταιρείας είναι;

Φίλε μου καλημέρα, είναι της 3dconnexion, είναι της γυναίκας μου είναι καθηγήτρια γραφιστικής και μαθαίνω και γω. Η Αγορα έγινε από Σουηδία και το αγόρασα 250 ευρό. Η κανονική τιμή του είναι 450 ευρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GriGaS said:

Καλορίζικο! Πέραν της συλλεκτικής εμφάνισης, είναι κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά επιδόσεις; Νομίζω το είχα δει στο Linus Tech Tips αλλά δε θυμάμαι καθόλου! 

Απ'οτι θυμαμαι ειχαν πει οτι ειναι αξιπρεπες, αλλα οχι κατι τρελο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Απ'οτι θυμαμαι ειχαν πει οτι ειναι αξιπρεπες, αλλα οχι κατι τρελο.

 

 

Να μια λύση για την έλλειψη καρτών. Κάρτες μινιατούρες. Εννοείται ότι θα κοστίζουν 500-600 ευρώ, αλλά θα δώσουν λύση στο πρόβλημα:sarcastic:.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.