Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

 

Λοιπόν, ας περιγράψω άλλο ένα κουλό στον κόσμο των υπολογιστών. 

 

Έβαλα το μικροφωνο για να παίξω και να κάνω στριμ. Πριν αρχίσω όμως είπα να το δοκιμάσω. Έτσι, έβαλα μέσα στο obs , να μου γυρνάει στα ακουστικά τον ηχο του μικροφώνου. Ε, ένα χαλί μαύρο. Η φωνή μου ανύπαρκτη, ένας ανεμιστήρας του δωματίου ακουγόταν λες και ήταν ελικόπτερο, και ότι ήχος υπήρχε ακουγόταν στα αυτιά μου.......

Το βγάζω, ετοιμάζω αγγελία και ξεκινώ το παιχνίδι. Μπαίνει μέσα στο στριμ ένας φίλος και του ζητώ να με βοηθήσει λίγο, ακούγοντας το μικρόφωνο. Με το που αλλάζω το μικρόφωνο των ακουστικών με το razer άρχισε να ζητοκραυγαζει.  Ενθουσιάστηκε λες και δεν ξέρω κι εγώ τι άκουγε............. Μου δώσε 2 συμβουλές ώστε να κάνω balance τον ηχο του μικροφώνου με του game ώστε να μη με σκεπάζει τΟ game, και το άφησα. Συνέχισα με το razer. Στη συνέχεια μπήκαν κάνα δυο ακόμη στο στριμ και το πρώτο που μου έγραψαν στο τσατ ήταν το τι μικροφωναρα πήρα!!!!!!!! Ενθουσιαατηκαν ακόμα πιο πολύ!!!!!!! Wtf λέω.. κουφοι ειναι;;;

 

Anyway, τελειώνω το στριμ και μπαίνω να δω έτσι κάνα μικρό κομμάτι του για να μου φύγει η απορία. Πράγματι στο στριμ η φωνή μου πεντακάθαρη,  χωρίς εξωτερικούς ήχους, χωρίς τίποτα. Ακριβώς τα αντίθετα απ ότι άκουγα όταν έκανα το τεστ............

Άρα, εν τέλει είναι καλό. Πρέπει να Ναι καλό δλδ. Η δουλειά του είναι να με ακούνε οι άλλοι και αυτό το κάνει παααααααααααρα πολύ καλά. Υπερβολικά καλά. 

 

Τώρα αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει τον παραλογισμό του προσωπικού μου τεστ, θα ήθελα να τον ακούσω....

Κι εγω το εχω παθει αυτο που λες, να με ακουνε στο game οι αλλοι καθαρότατα, αλλά η επιστροφή στα ακουστικά να ακουγομαι λες και ειμαι σε ενα πηγάδι. Άκρη δεν εχω βρει, αλλά αφου οι συμπαικτες μου με ακουνε δεν πολυασχολήθηκα για να ειμαι και ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites


@giorgos2187

Γιωργο μπηκα στο vod σου. Καμμια σχεση ο ηχος του μικροφωνου με των ακουστικων. 4 φορες καλυτερος με το seiren. Δεν ξερω τι ακουγες εσυ αλλα προφανως δεν ηταν σωστο...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:


@giorgos2187

Γιωργο μπηκα στο vod σου. Καμμια σχεση ο ηχος του μικροφωνου με των ακουστικων. 4 φορες καλυτερος με το seiren. Δεν ξερω τι ακουγες εσυ αλλα προφανως δεν ηταν σωστο...

Thanks!  Πράγματι, ο ήχος που πάει στο στριμ και τους άλλους, δεν έχει καμία σχέση με τον ηχο που επιστρέφει σε εμένα. Εφόσον όμως η δουλειά του είναι να με ακούνε άλλοι και όχι εγώ, τότε problem solved! Θα το χαμηλωσω και ελάχιστα νομιζω γιατί σε κάνα δυο φάσεις νομίζω παραήταν δυνατό. Δουλειά κάνει πάντως.... καλή...

Link to comment
Share on other sites

 

Για 21 ευρώ(με τα μεταφορικά) βγήκε αρκετά καλή θα έλεγα. Την έβαλα σε AM3 εξαπύρηνο και σε προφανώς ζεστό αυτή τη περίοδο δωμάτιο, τον κρατάει κάπου στους 56-57 βαθμούς under load. Ο ανεμιστήρας στις max 1400 στροφές του, είναι αθόρυβος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

MPN : TKRH5. Connectors : HDMI. Display Card.

 

Back to the future!!!

 

Στα 17€ ήταν λουκουμάκι και ας μιλάμε για μια πανάρχαια κάρτα. Ήθελα μια κάρτα με bandwidth που να υπερβαίνει αυτό που δίνουν οι μικρούλες 64bit κάρτες. Λίγη μνήμη, επιδόσεις με βάση το TechPowerUp στο μισό από αυτές μιας Vega 11, αλλά σαφέστατα παραπάνω από ότι θα σας δώσει μια HD 6450 ή μια GT 620 ή μια GT 710. Και εκεί που παίζουν οι τιμές ακόμα και των μεταχειρισμένων, νομίζω ότι ο μόνος λόγος για να μην ενδιαφερθεί κάποιος που στήνει συστήματα, είναι οι όποιες αλλαγές γίνουν από την 1η Ιουλίου στις εισαγωγές δεμάτων στην χώρα. Η κάρτα που παρέλαβα είναι σε άριστη κατάσταση, αθόρυβη στην λειτουργία της και με θερμοκρασίες που δεν υπερβαίνουν των 55-60 βαθμούς σε 3D Mark testing, ήρθε μέσα σε 20 μέρες και ο τύπος έχει άλλες δύο διαθέσιμες, αν το σκέφτεστε. Μια μικρή λεπτομέρεια ότι το VGA βύσμα είναι dummy και αναλογική εικόνα παίρνει κάποιος μέσω της DVI-I. Έπαιξε dual display με δύο ψηφιακές συνδέσεις χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2021 at 7:51 AM, DEADLAZARUS said:

IMG_20210619_170836.thumb.jpg.ab3ecc5b9a84e3670ecc0cb31570c0fb.jpg

Καινούργια keycaps. Στη φωτογραφία, έχω ήδη αλλάξει αρκετά από τα stock, γι' αυτό βλέπετε και τα μαύρα keycaps του kemove. 

IMG_20210619_170829.thumb.jpg.3a741159fa40c8211d1c9a43baf14328.jpg

Μεγάλη η θήκη, προφανώς, επειδή έχω 60% keyboard, δεν χρειάστηκαν όλα τα πλήκτρα της κασετίνας.

IMG_20210619_170819.thumb.jpg.5af2264f9ca81ea0501e35d8a2cb11e8.jpg

Πληκτρολόγιο Frankenstein.

IMG_20210619_170815.thumb.jpg.efdf797c9dc0043552c2c97d4f3d0e2b.jpg

Τα καινούργια keycaps είναι cherry profile, είναι πιο χαμηλά σε σχέση με τα stock, φαίνεται, νομίζω, στη φωτογραφία η διαφορά.

IMG_20210619_172958.thumb.jpg.4cba18e13425934a4a8bfb4173136c24.jpg

Και εδώ το τελικό αποτέλεσμα.

Από amazon.de, στα 55 ευρώ.

Ειναι λες και ξεκολλησες ενα μερος πληκτρολογιου και το πεταξες πανω στο τραπεζι χαχαχαχ. Εμενα δεν μαρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ αυτα τα πληκτρολογια.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται build για την γυναίκα. Τα δύο πρώτα κομμάτια είναι εδώ

 

Κουτί:

Spoiler

IMG_20210626_102043.jpgIMG_20210622_192852.jpgIMG_20210621_161700.jpg

Στο κουτάκι φιλοξενείται για λίγο το HTPC, το οποίο θα αποτελέσει παρελθόν, σύντομα, μιας και η κάρτα γραφικών (RX 460) θα μπει στο build της κοπέλας μου, μέχρι να έρθουν οι τιμές στα ίσα τους μπας και της πάρω καμιά 5700ΧΤ  (γελάμε :bleh: ).

Πάντως ακόμη και με αυτό το σάπιο κούλερ, έχει πέσει η θερμοκρασία του HTPC κατά 6-7 βαθμούς συνολικά (γραφικά και CPU , το είχα σε πολύ στενό χώρο όμως πριν). Το συγκεκριμένο κουτάκι το βρίσκω πολύ δυνατό για τα 92€ που έδωσα. Θα μπορούσε φτηνότερα αλλά έχει 3 προεγκατεστημένους Silent Wings 2, οπότε αν σκεφτεί κανείς πως αυτούς τους παίρνει 40€ μόνους...

Ίσως του κάνω μια μικρή παρουσίαση όταν θα στήνω το νέο μηχάνημα.

 

Για ψύξη του CPU

Spoiler

(ήθελα να πάω σε AMD και 5600Χ, αλλά η Όλγα δεν με άφηνε - εδώ που τα λέμε, δεν της χρειάζεται αλλά ενώ της εξήγησα τους λόγους, τα οφέλη, ήθελε να κατέβει το κόστος, χωρίς κάποιο λόγο ιδιαίτερο αφού ήταν έτσι κι αλλιώς within budget. Το να κατεβαίνει το κόστος με Intel, με ξεπερνάει :hehe: ). ΆΣε που είναι και ορκισμένη intelάκιας :rofl: 

Spoiler

IMG_20210625_204138.jpgIMG_20210625_214645.jpg

Δεν θα μπορούσα να πάω αλλού αλλά σε μια πολύ καλή και ιδιαίτερα οικονομική αερόψυξη, την Arctic Freezer 34 Duo. Από εμφάνιση τα σπάει και είναι compatible με όλες τις ραμ (μένει να το διαπιστώσω). Φαίνεται πως θα ταιριάξει και με το υπόλοιπο build :) 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για αυτό έβαλα και τα laughs :p Αν δω καμιά GTX 1060... 

Που να ήξερα όταν πουλούσα την 1070... θα ερχόταν...κουτί! 

 

Έχε στο νου σου την 1660S.

Το πλαίσιο και ο Κώτσος τις βγάζουν στα 399 ενίοτε.

Αν και πιστεύω πως προς τα τέλη Ιουλίου θα πέσουν πολύ οι τιμές.

Ήδη οι σκρουτζοσκάλπερς έχουν διαθεσιμότητες σε μισές τιμές σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η 1660S είναι της τάξεως των 250€. Τα 399€ δεν μου φαίνονται δελεαστικά επειδή οι σκρουτζοσκάλπερς την έχουν στα 500€. Ουσιαστικά στα 400€ περίπου ήταν μια 5700XT αν δεν απατώμαι (give or take), αλλά μετά άρχισε τα περίεργα.

Όταν λέω φυσιολογικές τιμές, εννοώ φυσιολογικές. Ας είναι και του χρόνου ;) 

Αν δεν είναι, θα δω τι θα κάνω. Luckily enough, σε 1080p/low-medium τα καταφέρνει η RX 460 σε αυτά που παίζει η Όλγα και θα την καλύψει για κάποιο διάστημα.

 

Αργότερα θα πρέπει να πάρω και τροφοδοτικό γιατί θα δουλέψουμε με του HTPC (είναι ένα Thermaltake Smart SE 530W , το οποίο είναι 80plus bronze  και semi modular, και είναι αρκετά ικανό αλλά δεν θα του βάλω κάρτα (και υποσυστήματα ) ενεργοβόρα γενικώς). 

Ξέρω, ονειρεύομαι, αλλά one can dream... :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσεχτικά οι αλλαγές καθώς είμαστε σε περίεργη φάση με τιμές, κάρτες κυκλοφορίες, Win11 στη γωνία, DirectX12 Ultimate ( κάποια features δε τα υποστηρίζει πλήρως η 5700ΧΤ ως RDNA1 κιόλας )

Υπομονή και τσιμπας καμιά 6600ΧΤ αν είναι να δώσεις 400

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούριο hardware αυτό που παίρνουμε, παραδόξως, το πέτυχα σε τιμές φυσιολογικές για την εποχή, δεν έχουν παίξει πιο φτηνά. 

i5 11600 στα 215€ και την Asus Tuf B560 Plus WiFi Στα 145€, που είναι και οι χαμηλότερες τιμές που έχουν παίξει. Πήγαινα για 5600Χ και All AMD system (νομίζω Much better choice) ,αλλά μιας και πήρα Β560 μητρική και πήγαμε intel budget (ακόμη δε μπορώ να το πιστέψω) , συνειδητά επέλεξα τον 11600 (σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι περισσότερο, το πάμε για i7 ή και i9 - με αλλαγή PSU φυσικά). Αλλά αυτό αποκλείεται :p 

 

Δεν νομίζω να φτάσει εκεί το budget για GPU, καθώς μιλάμε για την Όλγα, δεν έχει απαιτήσεις.

Το πιο απαιτητικό που παίζει είναι το Anno 1800 ας πούμε και γενικά isometric RPGs (hack& slash τύπου), και κάνα Sims. Καμιά φορά παίζει και κάποια platformers και τελευταία παίζαμε το It Takes Two (στο δικό μου PC)

Το Anno θα τα βρει σκούρα με την rx460, τα υπόλοιπα θα την παλέψουν, προσωρινά. Για αυτό μια τύπου 1660S είναι καλή, σε κανονικές όμως τιμές κι όχι 400ρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.